MKE MPT-76 Milli Piyade Tüfek Ailesi (MPT-76, MPT-55, KNT-76)

Başlatan HARZEMŞAH, Oca 15, 2017, 02:09 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

CETME

  EGM ve JGNK envanterindeki tüm Mp5 leri bununla (MPT-55K) değiştiremez miyiz?.. PÖH e 14 inçlik namlu ile...JÖH e ise MPT-76... Mesajı Paylaş

bnb

El-Bab'da mpt var. Mesajı Paylaş

ocay


CETME

   "Kahraman komandolarımız yurt içinde ve sınır ötesinde yürütülen terörle mücadele operasyonlarında Milli Piyade Tüfeğimiz MPT-76'yı kullanıyor"

  https://twitter.com/tcsavunma/status/839851475350204418 Mesajı Paylaş

HDS

Aynı kahraman komandolarımız herhalde bu tüfeğin neden her tarafının kedi merdiveni gibi tırtıklı olduğunu da merak ediyordur. Çünkü bomboşlar.


"Valla bize sadece tüfek dendi..."

 :P Mesajı Paylaş

müstafi

#20
Mar 09, 2017, 08:19 ÖS Last Edit: Mar 09, 2017, 08:23 ÖS by müstafi
:)

Optik noktasında bir problem var..

Personele tavsiyem devlet babadan gelecek optiklere beklemeden; operasyon tazminatlarına kıyıp aim point ya da eotech'ten hibrit holoskopik nişangah alsınlar. 300 m. menzil  bandında 4x-6x büyütme ile çok memnun kalırlar.. Üstelik toplu alımlarda iyi indirim de alabilirler.. Mesajı Paylaş

eternal77

Ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa soğuk dövme namlular dışarıdan mı geliyordu Mesajı Paylaş

ocay

Hayır burada üretiliyor. Namlu çeliği ithal olabilir Mesajı Paylaş

turkdefence

MKEK içinde bir çelikhane kurulması ile ilgili haber vardı. Onu da bu konuyla ilintili okuyalım. Mesajı Paylaş

bnb


Defence

Kale Kalıp'a Milli tüfek üretimi için teşvik çıktı

Hafif silahlar alanında Türkiye'nin ilk özgün tasarımı olan Modern Piyade Tüfeği (MPT) Projesi'nde görev alan Kalekalıp Makina ve Kalıp Sanayi AŞ'nin (Kalekalıp) bu amaçla yapacağı yatırım, teşvik mekanizmalarıyla desteklenecek.

Kalekalıp, proje kapsamında üstlendiği görevleri yerine getirebilmek amacıyla yeni bir yatırım yaparak ürün çeşitlendirmeye gitti. Bu kapsamda yatırım teşviklerinden yararlanmak isteyen Kalekalıp'ın başvurusu Ekonomi Bakanlığı tarafından kabul edildi.
Söz konusu yatırımla Kalekalıp, modern piyade tüfeği parçalarından yılda 3 bin adet üretebilecek. Bunun yanında söz konusu tesis yılda bin 310 ton savunma sanayisine yönelik sistem ve parça, 120 insansız hava aracı ve 35 bin yivli tüfek üretim kapasitesine sahip olacak.

Proje için yaklaşık 24,5 milyon liralık yatırım yapılacak. Söz konusu yatırım için yaklaşık 4,5 milyon dolarlık makina ve teçhizat ithalatı gerçekleştirilecek. Bu yatırımla birlikte 48 kişinin de istihdamı sağlanacak.
Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen yatırım teşvik belgesiyle, üretim çeşitlendirme yatırımının, gümrük vergisi muafiyeti, 7 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği, yüzde 80 vergi indirimi, yüzde 40 yatırım katkısı, faiz desteği, KDV istisnası gibi teşviklerden yararlandırılması öngörülüyor.

DIŞA BAĞIMLILIĞA KARŞI ÖNEMLİŞ BİR HAMLE

Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Grup Başkanı Osman Okyay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kalekalıp'ın, 1990'ların ortasında çok namlulu roketatar ve bomba atar tasarımı ve üretimine başlayarak ateşli silahlar sanayisine giriş yaptığını söyledi.
Kalekalıp'ın hafif silahlar alanında Türkiye'nin ilk özgün tasarımı olan MPT projesinde Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ile birlikte tasarım sorumluluğunu üstlendiğine işaret eden Okyay, böylece bu alanda ülkenin dışa bağımlılıktan kurtulması yönünde çok önemli bir adıma imza atıldığını vurguladı. Okyay, şunları kaydetti:
"MPT'nin seri üretimi konusu gayet başarılı şekilde ilerliyor. Teşvike konu olan bu yeni yatırım da bu amaca yönelik olarak yeni geliştirilen hafif silahların üretimi için yapılmakta. Savunma ve havacılık gibi stratejik sektörlerde Türkiye'nin yerli ve milli bir sanayiye sahip olması gerektiğine yürekten inanıyoruz. Bu alandaki çalışmalara tüm gücümüzle destek vermeye devam edeceğiz."

15 BİN TÜFEK ÜRETİLECEK

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı birliklerine teslim edilecek, ilk etaptaki ihtiyaç olan 35 bin 14 MPT-76'nın tedarik edilmesi amacıyla yürütülen proje kapsamında, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ile 20 bin MPT-76 tedariki için sözleşme imzalanmıştı.

Kalekalıp ile imzalanan sözleşmesi kapsamında ise 15 bin 14 MPT-76 üretilmesi öngörülmüştü. İlk aşama teslimatları ile iyileştirme ve geliştirme faaliyetlerinin de gerçekleştirilmesi planlanmıştı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Kalekalıp arasındaki sözleşme bedeli yaklaşık 60 milyon liraya karşılık geliyor.

http://www.dunyabulteni.net/milli-tufek-uretimi-icin-tesvik-cikti/400888/milli-tufek-uretimi-icin-tesvik-cikti Mesajı Paylaş

saladin

Kalekalip'in ismi Bayraktar'da hiç geçmiyor. Bu bahsi gecen İHA üretimi Baykar'dan bagimsiz mı? Sayının düşüklüğü bana taktik İHA imajı verdi ama....Belki yurt icin ve dışı icin yüklü siparişler bekliyorlar ve ortak üretimi bu yeni tesislerde yapacaklardır.

Bu arada Türkiye şartlarında tüfek siparişlerini garantilemek istiyorlarsa Baykar'a  biraz hisse satsinlar bence.... Mesajı Paylaş

nokta

MPT-76'dan İkinci Teslimat

Milli Savunma Bakanlığı, bugün resmi twitter hesabından 2 bin adet MPT-76 tüfeğinin Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK'ya) teslim edildiğini duyurdu. Milli Piyade Tüfeği'nin 500 adetlik ilk kafilesi, Ocak ayında düzenlenen bir törenle TSK'ya teslim edilmişti.

Böylelikle TSK, altı ay içinde toplam 2 bin 500 adet MPT-76 teslim almış oldu.

http://www.c4defence.com/Gundem/mpt76-dan-ikinci-teslimat/4617/1 Mesajı Paylaş

putty

Büyük bir meydan okuma ile enteresanlık ile dünyaya inat 7.62 iyidir biz onu istiyoruz dediler ama silah ortaya çıkınca hayatın gerçekleri yüzlerine tokat gibi vurdu tabi. Hadi çok istiyordun al kullansana yapmışlar işte silahı. Ama eli gidip 7.62 yi alamıyorlar şimdide. Bir alsa yarım yüzyıl daha 7.62 ile devam edecekler mecbur. Soru sorulduğunda ciddi ciddi düşünüp taşınmadılar şimdi başlarına bela oldu MPT 76 tabi. Mesajı Paylaş

minigitav

@Putty.sen sakforda olmadığın için tsk içinden mpt-76 ya dair yorumları ve askerin inim inim nasıl mpt-76 istediğini bilmiyorsun tabii Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter