Albatros ve Umay VTOL İHA

Başlatan ocay, Nis 11, 2017, 07:43 ÖÖ

« önceki - sonraki »

ocay

Son 2 yılda yaşadığımız deneyim bizi ister istemez çok sayıda VTOL İHA alımına itecek.

Hibrit tip VTOL İHA lar da hem dikey kalkış avantajını hem  de sabit kanat performansını sağlayabiliyor.

Bu konuda çalışılmış çok sayıda İHA var Türkiye'de

SE SAVUNMA Albatros bunlardan biri

https://youtu.be/XoWTlJOdYFE


Diğer ise ANKA AŞ Umay-VTOL İnsansız Hava Aracı (İHA) aşağıda SSM'ye yapılan gösteri uçuçu var


https://youtu.be/CI6ZrNvUsN0

http://www.millisavunma.com/umay-vtol-insansiz-hava-araci-iha/


Bir ara HAVELSAN TURAÇ VTOL İHA vardı ne oldu ona?
Mesajı Paylaş

akkor

Umay vtol iha'nın videosunu izledim hakikaten çok güzel olmuş 6-10 saat havada kalabiliyor vtol olması da Kalekol lar için harika bir özellik inşallah hem devlet desteği hemde maddiyat desteği alırlar aynı şekilde albatrosta desteklenir önümüzdeki süreçte belli olur inşallah böyle projelerin desteklenmesi ülkemiz için çok önemli Mesajı Paylaş

ocayİVME İnsansız Havacılık Sistemleri  tarafından geliştirilen CGT-45 ÇAĞATAY İHA'nın yakıt dahil MTOW'u 45 kg, 12kg'a kadar faydalı yük, 18bin feet max uçuş yüksekliği, 14 saate kadar uçuş süresi olan VTOL ya da pistten kalkabilen hibrit bir İHA.

Videoları:

https://youtu.be/8Iil2Vxsdcg
https://youtu.be/NqFN1KiyAwI Mesajı Paylaş

orko_8

Arcturus Jump bu. Arcturus'ları Atesin adlı şirket getiriyordu Türkiye'ye, hatta EGM bir iki tane almıştı. Şirket isim değiştirdi galiba. Mesajı Paylaş

ocay

Bire bir aynı değil de kopyası gibi. Kanat Açıklığı, Uzunluğu ve MTOW Jump'tan farklı ayrıca PilotUS isimli kendi üretimleri bir otopilot kullanıyor:http://ivmeihs.com/ihalar/cagatay/

http://www.atesin.net/images/DownloadFiles/atesin_jump_foy.pdf Mesajı Paylaş

ocay


malpsoy

ÇAĞATAY

Kalkış videosu
https://youtu.be/vHHc_CVKcwU

özellikler

Malzeme :Kompozit
Kalkış/İniş : Pistten veya VTOL
Kanat Açıklığı : 4.50 m
Uzunluk : 4.02 m
MTOW : 45 kg Faydalı
Yük Kapasitesi :12 kg'a kadar
Havada Kalma Süresi: 14 saate kadar
Menzil : 50/120 km Maks.
İrtifa : 18.000 ft. MSL Maks.
Hız : 78 knot
Seyir Hızı : 50 knot
Stall hızı : 40 knot

Mesajı Paylaş

ocay

https://youtu.be/WpHO7BuEtQk

Bu sınıftaki 4. Yerli İHA LAPİS ULAK VTOL İHA

http://lapishavacilik.com.tr Mesajı Paylaş

nokta

ALTINAY Albatros'u Sergiledi

Altınay, özellikle kargo görevleri için geliştirdiği Albatros İHA'yı Teknofest İstanbul'da sergiledi. Ölçeklenebilir mimarisi sayesinde, motor sayısı sekiz ila 20 arasında değişebilen ALBATROS, 50 ila 150 kg arasında kargo veya faydalı yük taşıyabiliyor.  İHA ile beraber çeşitli silah ve mühimmatların sergilendiği görüldü.

http://www.c4defence.com/Gundem/altinay-albatrosu-sergiledi/8681/1 Mesajı Paylaş

ozbey

doğru  başlık değilse  taşınabilir.

nihayet  bu  konuda   çalışılmaya  başlanmış,  gerçekten de   çok  faydalı  olacaktır  bu  tür  çalışmalar.
aslında  çok da geç  kaldık  bunlar için.
Altınay  firmasının  çalışmaları:

https://www.youtube.com/watch?v=hOCfituzHGM"Defence Turk'ün sorularını yanıtlayan firma yetkilisi, "Hareketli platformlar için, gemi İHA veya araç üstü inip kalkan İHA'lar için ayrı projelerimiz var. Ancak bu projeler lansmanı yapılacak kadar ilerlemedi. Araç üstüne iniş konusu için ayrı çalışmalar yapıyoruz. ALBATROS İHA'nın uçuş testleri yapıldı." ifadelerini kullandı."

https://www.defenceturk.net/altinay-firmasi-albatros-kargo-ihayi-ve-sumru-ihayi-tanitti


bu da  Baykar'ın  projesi:


"BAYKAR Savunma, keşif ve istihbarat görevlerini gerçekleştirebilecek yeni bir dikey iniş kalkışlı insansız hava aracı (İHA) sistemi geliştiriyor. Tasarım faaliyetleri devam eden araca, "Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı (DİHA)" ismi verildi.
SavunmaSanayiST.com edinilen bilgiye göre Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı; otomatik seyir uçuşu, otonom kalkış, otonom iniş ve yarı otonom seyir uçuşu yapabilecek. Bayraktar DİHA, elektrik motorlarıyla kalkış yaptıktan sonra seyir uçuş moduna geçecek, seyir uçuş modunda sadece yakıt motoru aktif halde bulunacak. İniş modu için dikey iniş, gövde üzerine iniş ve paraşütlü iniş olmak üzere üç farklı opsiyonu bulunan hava aracı; otomatik rota takibi, hedef takibi, çember atma ve eve dönüş modlarını gerçekleştirebilen uçuş kontrol sistemine sahip.
Toplamda 1.5 metre uzunluğa, 5 metre kanat açıklığına, 30 kilogram azami kalkış ağırlığına, 5 kilogram faydalı yük kapasitesine ve 12 saat havada kalış süresine sahip olan sistem; 15.000ft irtifa tavanına, 9.000ft operasyonel irtifaya, 80knot azami hıza ve 150 kilometre haberleşme menziline sahip. İHA'nın gelişmiş yetenekleri arasında; Tam Otomatik Uçuş Sistemi, Sensör Füzyonu Yardımlı Tam Otonom, Otonom Kalkış ve İniş Sistemi, Yarı Otonom Uçuş Modu, Hataya Dayanıklı Sistem Mimarisi, Üç Yedekli Uçuş Kontrol Sistemi, Yedekli Servo Eyleyiciler, Elektro-Optik (EO) Kamera Modülü, Kızılötesi (IR) Kamera Modülü, Lazer Mesafe Ölçer, Lazer İşaretleyici, Digital Veri ve Video Link özellikleri bulunmaktadır."


https://savunmasanayist.com/haberler/baykardan-dikey-inis-kalkisli-yeni-iha/

haberleşme  menzili  beni  biraz  şaşırttı  tabi.
acaba  zaten  kurulu  rölelerle  uyumluluk   gibi  bir  cazibe felan mı  katmayı düşünüyorlar?
ben  olsam  buna  uğraşırdım,  çok  iyi  bir  pazarlama  taktiği olur   bence.

Altınay'ınkiler de  verilere   baktığımda gayet  iyi  göründü  bana.

karakola da,  tugaya da  çok  lazım  bunlar,  tabi  hava  kuvvetlerinden  destek alamadığın  ortamlarda    da  çok   faydalı   olacaktır  bence.

tabi  bunların  odun  gibi  olanı da  lazım,  vurulursa vurulsun  diyebileceğimiz  basit  ve  ucuz  zımbırtılar.

Mesajı Paylaş

nokta

Albatros Havalandı

ALTINAY Havacılık'ın geliştirdiği yüksek kapasiteli Kargo İHA'sı ALBATROS, ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Modüler yapısı ve çeşitli faydalı yükleri aynı anda taşıyabilme yeteneği ile öne çıkan İHA ilk defa TEKNOFEST'te sergilendi. ALBATROS, 75 kg faydalı yük ile 1 saat havada kalma yeteneğine sahip.

http://c4defence.com/Gundem/albatros-havalandi/9133/1 Mesajı Paylaş

nokta

Albatros İHA'da Yerli Mühimmat Togan Kullanılacak

Havacılık, hareket kontrol teknolojileri, insansız sistem ve kritik üretim teknolojileri alanında çözümler üreten ALTINAY Havacılık ve İleri Teknolojiler firmasının İş Geliştirme ve Mühendislik Direktörü Metin Erdoğan, C4Defence'in canlı yayın konuğuydu. Erdoğan, firmanın projeleri hakkında soruları yanıtladı.

Altınay Havacılık ve ASELSAN 2015 yılından beri insansız hava platformları alanında yoğun şekilde ikili çalışmalarına devam ediyor. ASELSAN ve ALTINAY, 2020 itibariyle ise stratejik ortaklıklarını DASAL Havacılık Teknolojileri A.Ş. bünyesinde birleştirdi. Yüzde 60'ı Altınay'a ve yüzde 40'ı ASELSAN'a ait olan DASAL'ın hisse devir işlemleri nisan ayında tamamlandı. Altınay İş Geliştirme ve Mühendislik Direktörü Metin Erdoğan, "Aselsan ile birlikte çalışmamızı yeni bir marka altında ilerletiyoruz." açıklamasında bulundu. Firma, dikey iniş kalkış kabiliyetine sahip çok rotorlu İHA'lar üzerine çalışmalar yürütecek.

DASAL'ın çalışmalarıyla ilgili, "İki firmanın ürettiği çözümler geliştirilecek." diyen Erdoğan, kargo maksatlı İHA projesi Albatros'un gündemde olduğunu belirtti. Altınay'ın özgün olarak hem kargo hem de yakın hava desteği (Close Air Support) görevinde bulunacak varyantlarıyla geliştirdiği Albatros, 50 ve 75 kilogram faydalı yükle uçuşlarını tamamlamıştı. Erdoğan, ilerleyen dönemde ise 100 kilogram ve üstü faydalı yük ile platformun havalanacağını söyledi. Silah sistemleriyle de donatılabilecek platformda, Kale Kalıp'ın 5.56 makineli tüfeği ve UNIDEF Birleşik Savunma Sanayi firmasının minigun'ı kullanılacak. UNIDEF ile iş birliği anlaşmasını TEKNOFEST'te imzalayan firma, hükümetler arası izinler konusunda da ilerleme kaydetti. Erdoğan, "Pandemi yurtdışındaki partnerlerimizle çalışma konusunda bir ertelemeye neden oldu ama Kale firmasıyla çalışmalara devam ediyoruz." dedi.

Erdoğan, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü'nün (SAGE) geliştirdiği Togan Güdümlü Havan Mühimmatı'nın da Albatros'da kullanmayı planladıklarını açıkladı.

Silahlı bir İHA'ya bu aşamada otonom görev vermeyi düşünmediklerini sözlerine ekleyen Erdoğan konuyla ilgili şöyle dedi:  "Türkiye'nin etrafında olduğu coğrafya karışık bir bölge ve otonom şekilde operasyonda bulunmakta zorlanabilirsiniz. Dolayısıyla son kararı insanın vermesinin daha doğru olabileceğini düşünüyoruz. "

https://c4defence.com/Gundem/albatros-ihada-yerli-muhimmat-togan-kullanilacak/9904/1 Mesajı Paylaş

meraklı

ALTINAY İHA Ailesinin Öne Çıkan Üyeleri: DOĞAN ve ALBATROS

Türkiye'deki önemli İnsansız Hava Aracı (İHA) üreticilerinden biri olan ALTINAY Havacılık ve İleri Teknolojiler (ALTINAY), hâlihazırdaki İHA ailesini, her geçen gün genişletmeye ve güçlendirmeye devam ediyor. Firma tarafından son bir senedir geliştirme çalışmaları süren ve TEKNOFEST İstanbul'19'da görücüye çıkan; Silahlı Dron DOĞAN, ilk atışlı test uçuşunu; Modüler Taktik Kargo Dron ALBATROS ise ilk test uçuşunu geride bıraktı. Firma, DOĞAN ve ALBATROS'un yanı sıra Dron Avlayan Dron KARTAL, Bomba Bırakan Dron EBABİL ve Dikey İniş Kalkışlı Küçük İHA SUMRU gibi platformları ile bir yandan bu alandaki kabiliyetlerini ispatlarken bir yandan da Türkiye'nin bu alandaki yetkinliğini ortaya koyuyor.

ALTINAY'ın İHA geliştirme yolculuğu, 2016 yılında, ASELSAN ile birlikte geliştirdikleri SERÇE platformuna dayanıyor. Hâlihazırda, sahada 1.800'den fazla SERÇE platformu aktif olarak kullanılıyor ve bu platformlar, toplamda 10.000 saatten fazla uçuş gerçekleştirmiş durumda. ALTINAY, ASELSAN ile birlikte imza attığı bu başarıyı sürdürmek ve İHA ailesinin diğer üyeleri için de benzer bir gurur tablosu oluşturmak için, önceki günlerde, DASAL Havacılık Teknolojileri A.Ş.yi (DASAL) kurdu. DASAL'ın kurulmasının ardından, 2 Nisan'da, şirketin bir bölümünü satın alan ASELSAN; ALTINAY ile çıktıkları bu yolculuğu devam ettirme ve birlikte belirledikleri hedefleri daha da ileri taşıma niyetini ortaya koydu.

DOĞAN, Hedefi 12'den Vuruyor

ALTINAY'ın İHA ailesi içerisinde öne çıkan platformlardan biri, Silahlı Dron DOĞAN. İlk defa Eylül 2019'daki TEKNOFEST İstanbul'da görücüye çıkan ve Kale Grubu tarafından geliştirilen KCR 556 tam otomatik piyade tüfeği ile donatılan platform, ülkemizin savunmasına destek olmak adına hazır durumda. Sahip olduğu güçlü gövde yapısı, zor koşullarda çalışma yeteneği ve tamamen yerli otopilotu ile düşmana korku dosta güven veren DOĞAN, son derece isabetli atış kabiliyeti ile öne çıkıyor.


DOĞAN, SSB nezaretinde gerçekleşen atış testlerinde, hedefi, her defasında başarıyla vurdu.
ALTINAY'ın kendi geliştirdiği, %100 yerli geri tepme sönümleme sistemi sayesinde, atış anında hiçbir tereddüde yer vermeyen DOĞAN, hem tekli hem seri atış denemelerinde, hedefi her seferinde başarıyla vurarak bir kez daha gurur kaynağı oldu. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) gözetiminde gerçekleşen hava ve yer testlerinde başarılı olan platform, rakiplerinde bulunmayan; iki eksende stabilize gimbal ile de farkını ortaya koyuyor. DOĞAN'ın, herhangi bir yöne doğru uçuşundan ya da havada asılı kalma durumundan bağımsız olarak, silahı çift eksende stabilize bir şekilde hareket ettirebilen bu gimbal ile hedef son derece hassas bir şekilde vurulmakla kalmıyor, hedefi kaçırma olasılığı da asgari seviyeye düşürülüyor.

SSB gözetiminde başarı ile tamamlanan testlerin ardından, son rötuşların yapıldığı DOĞAN platformu, çok yakın bir zamanda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girmek için hazır hale gelecek. Ülkemizin güvenliğine destek olmak amacıyla yıllardır dinlenmeden çalışan ALTINAY ailesi, bu amaçla ortaya koyduğu ürünlere bir yenisini daha eklemiş olmak için sabırsızlanıyor.

En Gözdesi, ALBATROS!

Tıpkı DOĞAN gibi TEKNOFEST İstanbul'da görücüye çıkan Modüler Taktik Kargo Dron ALBATROS, ALTINAY İHA ailesinin en gözde platformu olarak öne çıkıyor. Farklı modelleri, 75 veya 150 kilogram taşıma kapasitesine sahip olan ALBATROS, 1 saat havada kalma süresi ile teknik anlamda alanında dünyada ilk olan ürünlerden bir tanesi. Modüler yapısı ile kargo taşımacılığının haricinde, farklı faydalı yükler de entegre edilebilen platform; yeri geldiğinde askeri yeri geldiğinde de sivil amaçlarla kullanılabiliyor.


Modüler Taktik Kargo Dron ALBATROS, sahip olduğu kabiliyetler ile hem askeri hem de sivil alanda faaliyet gösterecek. 150 kilogramlık modeli ile acil durumlarda yaralı taşıma yeteneğine sahip bir ambulans dron olarak da görev yapabiliyor.
Askeri olarak ALBATROS; operasyon alanına güvenli bir şekilde mühimmat ve erzak taşımasının haricinde, acil bir durumda, 150 kilogramlık modeli ile yaralı sevkiyatına da olanak sağlıyor. Modüler yapısı sayesinde değiştirilebilen kargo bölmeleri, saldırı maksadıyla da konfigüre edilebiliyor. Bunlar arasında; bomba bırakan dron, silahlı dron veya her ikisini birden yapabilen, bomba bırakabilen silahlı dron gibi konfigürasyonlar da mevcut. Tüm bunların haricinde, diğer insansız sistemlerin operasyon alanına taşınma görevini de gerçekleştirebilen platform, askeri alanda, pek çok açıdan insanı koruma ve olası can kayıplarını en aza indirme gayesi ile geliştiriliyor.


ALBATROS, birkaç ay önce, 75 kilogram yük ile ilk test uçuşunu gerçekleştirdi.
ALBATROS, sivil alanda ise özel kargo taşımacılığından, acil durum sevkiyatlarına kadar pek çok konuda daha ülkemize hizmet etmeye hazır. Doğal afet hallerinde bu platform, tıpkı askeri alanda olduğu gibi, acil durum erzakı ve yaralı taşıma görevlerini başarı ile gerçekleştirebiliyor. Öte yandan ALBATROS, normal zamanlarda da tıbbi malzeme veya organ nakli gibi aciliyeti bulunan taşımacılık işlemlerinde, ülkemiz için önemli ve efektif bir çözüm haline gelecek.

Geçtiğimiz aylarda ilk test uçuşunu gerçekleştiren ALBATROS, bu uçuşa ait videolarıyla basında ve sosyal medyada kendinden çokça söz ettirdi. Sadece askeri bakış açısıyla kalmayarak sivil hayata da pek çok değer katacak şekilde geliştirilen Modüler Taktik Kargo Dron; bir yandan ülkemizin savunma güçlerine destek sağlarken bir yandan da içinde bulunduğumuz COVID-19 gibi zor süreçlerle mücadelemizde ülkemize destek olacak.

ALBATROS

Altınay Genel Müdür Yardımcısı Burak Mercan, konuyla ilgili şunları söylüyor: "ALBATROS vesilesi ile ALTINAY ailesinin yavaş yavaş sivil alan için de geliştirmeler yaptığı ve ülkemizdeki insansız sistemler teknolojisini her kulvarda geliştirmek için ciddi bir çaba içerisinde olacağı görülüyor. Bu çalışmaların başarı ile devam etmesini ve ortaya çıkan sonuçların, hem ALTINAY ailesi hem de ülkemiz açısından hayırlı olmasını temenni ediyoruz."

https://www.savunmahaber.com/altinay-iha-ailesinin-one-cikan-uyeleri-dogan-ve-albatros/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter