Piyade Silahları Konusunda Gelişmeler

Başlatan ocay, Ara 16, 2015, 01:22 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

murattekin

Bunun için kaset şeklinde mermi kutusu (şarjör) yapılabilir mi? Mermi kutu içinde hazır gelecek, direkt silaha takılacak, kimsenin eli mermiye değmeyecek yada hasara uğramayacak. Şarjöre mermi basma olmayacak yani. Mesajı Paylaş
...

ayibarishi

Ben kendi bilgi dağarcığıma göre, kendi isterlerimi yazayım:

1. Metal üzeri tamamen termal iletimli ve trasfer yüzeyi arttırıcı ve hızlı soğuma sağlayıcı komposit katmanla kaplanmış, yeni nesil bir hibrit namlu.

2. Komposit ağırlıklı gövde.

3. 6,5 mm. civarında bir çapa sahip, polimer kovanlı, teleskobik mühimat.

4. Mekanik (iğne) ateşlemeli değil, elektronik ateşlemeli tetik mekanizması.

5. EMP darbelerine karşı korumalı elektronik parçaları koruma kaplaması.

6. Dolayısıyla elektronik safety.

7. Hem tutacak hemde red dot sight işlevini görecek, üst parça. Tek bir el hareketiyle ilave optik fokus sağlayabilecek şekilde.

8. Gaz piston işletmeli olarak (baştan) dizayn edilmiş ve namluya "selective delayed lock" yapabilen basit bir temel mekanizma.

9. Bullpup değil, klasik ve "süngü takılabilir" bir doğrusal dizayn.

10. Katlanabilir dipçik ve farklı namlu boylarına sahip türevler.

Bence bunun gibi bir isterler dizisini masaya koyarak bu tip bir çalışmaya başlamak lazım. Ama "şimdilik yurt dışındaki" çalışmaları takip ettiğimizde bile daha yüzeysel ve deneme yanılma mantığıyla ilerleyen işler görüyoruz. Aceleleri yok ve ellerinde zaten işe yarar ve kullanımda olan nesneler var. Sanki gerçekten şimdi ve hemen yapma hedefleri yok gibi... Mesajı Paylaş

saybır

gerçek olsaydı mükemmel olurdu üst eklenti hariç herşeyi çok iyi bir silah olurmuş ama empye karşı gerçekten etkili olurmu? Mesajı Paylaş

Han

YouTube'da bir video vardı adamın biri silah tanıtıyordu uzay filmiydi galiba silahta yok yok hatta en son izleyicilerin üstüne ateş ediyor ve mermiler yine adamın arkasındaki hedefe yöneliyordu. Filmi hatırlayamadım  ;D  Ama insanlık buna dahi ulaşır ilerde gerekirse tekrar mermi çapı büyür az mermi taşır ama attım mı vurur kodum mu oturtur  ::) Mesajı Paylaş

petibor

Eyl 17, 2019, 07:53 ÖS Last Edit: Eyl 17, 2019, 07:55 ÖS by petibor
İşin işine fizik girince gelecek hayalleri duvara toslar büyük ihtimal ile. Bızzz bızzzz lı şeyler hiç bir zaman olmayacak arkadaşlar. 10 bin yıl sonra yine tüfek kullanılacek büyük ihtimal ile. Railgun lu tüfek filan olmayacak ışın tabancasıda olmayacak bildiğin tüfek olacak bence. Jet motoruda olacak bildiğin türbinler paleler filan olacak manyetik motorlar filan olmayacak. Nerdeyse yarım bin yıldır tüfek kullanıyoruz bile. Dahada ötesi eğer evrende elini kolunu kullanabilen bizim kadar akıllı canlılar var ise emin olun onlarda gazpiston tüfeği icat edecekler jet motorunu radarı telsizi tv yi ikili sayı sistemi ile bilgisayar chip i çalıştırmayı keşfedecekler ampulü onlarda bulacak elektrik motorunu bualacaklar rotoru statoru olacak fırçaları olacak. Farklı bir şey bulunabilse koministler bulurdu abd lilerin icatlarını kullanmazlardı Mesajı Paylaş

petibor

Eyl 18, 2019, 06:41 ÖÖ Last Edit: Eyl 18, 2019, 07:11 ÖÖ by petibor
Sayın han böyle şeyler yapabiliriz işte sonuçta bir güdüm çeşidi buda ilginç değil o kadar. Ama bir kütleyi bir mesafeye yollamak zorunda kalırsak karşımıza dijital yada mekanik değil fizik engelleri çıkınca elimiz ayağımız dolanır çareler üretemeyiz ben ondan fizik engeline değindim. Fiziğin bizim işimize yarayan kısımları belli işte onunla neler yapabilirsek aşağı yukarı zaten biliyoruz uyguluyoruz. Füze motoru için yapacak pek bir şey kalmamış olabilir yada bir cismi fırlatmak için namluda bir kimyasalı patlatmak çıkan gaz ile ittirmekten başka çare de kalmamış olabilir. manyetik toplar çare gibi ama döner dolanır 3000 yılında yine tüfek kullanıyor fişek kullanıyor olabiliriz. Böyle o kadar çok alet var ki en basiti bıçak mesela hala Romalılar, Mısırlılar gibi bıçak kullanıyoruz. Muhtemelen evrende bıçağı icat etmiş sayısız gezegende vardır. Fizik her yerde aynı fiziktir öbür galakside ışın kullanmıyordur oranın canlıları yada bizde binlerce yıl sonra yine bıçak kullanacağız.  Ekmeğide binlerce yıldır yiyoruz ama gün gelir daha iyisi icat olur ama bıçak fizikle alakalı onun daha iyisi zor. Yinede aralık bir kapı var kuantum fiziği Allahsı bir sır oradan belki bir şeyler çıkabilir son umut o. Gezegenleri gök taşlarını yıldızları görüyoruz hiç biri beklenmedik saçmalıkta şeyler yapmıyor fizik bütün kainatı bir akvaryumun camını aşamayan balık gibi kurallara hapsetmiş. Bu kurallar her yıldızı disipline soktuğu gibi bizim geleceğimizide esir almış durumda. Çok okuyarak çalışarak araştırarak fiziği aşamayız o bizim esaretimizdir hapishanemizin aşılmaz duvarıdır. On bin yıl sonra jet motoru ile uçacağız bıçak ile keseceğiz çekiç ile çakacağız kıracağız tüfek ile adam öldüreceğiz ayakkabı giyeceğiz merdiven çıkacağız kapı kapatacağız masada çalışacağız tekerlek ile taşıyacağız öyle bızzz bızzz olmayacak her şey. Aslında dijitalden başkada pek bir şeyde keşfetmedik ondan şu andaki öz güvenimiz kibrimiz. Burdan başka bir çıkarımda şu olur. Evrende göremediğimiz kadar uzak kısımlarda bile öyle saylonlular filan yok. En fazla kendi yıldızlarında güneşlerinde muhteşem yaşıyor olabilirler kendi fanusları kendi kabarcıkları içine hapsolmuş olarak.
Burada alakasız bir paragraf yazmış görünebilirim ama hobimiz ile alakalı bir ufuk açıcı yanı var. Hala Fatih in topunu kullanıyoruz tüfeğini kullanıyoruz geleceği silahlarını hayal ederken dijitali elektroniği yapay zekayı otonom araçları bütün hayal gücünüzü zorlayarak hayal edebiliriz bu az bile olabilir ama iş geleceğin tüfeğine gelince orada işin içine fizik girince kendi başına savaşan robotların eline tüfek veriyor olabiliriz. Bazı şeyler dijital yazılım ve kısmen kimya malzeme bilimi gibi şeyler çok değişecek ama özellikle fizik ile ilintili şeyler hiç değişmeyebilir. Kalanların bazılarını Allah'tan bile daha iyi yapacağımıza inanıyorum Allah'ın aklına gelmeyen malzemeler üreteceğiz evrende olmayan kimyalar üreteceğiz ama fizik üretemeyeceğiz. Fizik bizim esaretimizdir cennet ile aramızdaki akvaryum camıdır. Geleceğin askeriyesini yaşamını hayal ederken az çok doğru tahminler yapabilmek için bunu kafamıza yerleştirebiliriz bunu bundan yazdım. Mesajı Paylaş

erdem

Ya da soyle diyebiliriz: belli sekiller, belli yapilar eger binlerce yildir kullaniliyorsa buyuk olasilikla kullanilmaya devam edecektir.

Bir yerde Sumerler'deki kil tabletler ile gunumuzdeki dijital tabletlerin asagi yukari ayni boyutlarda olmasi gibi. N. Taleb'in bahsettigi bir konuydu.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Kimyasal maddeler ile çalışan hiç bir motor ve silahın geleceği yoktur. Kimyasal ya da organik yakacak bir maddeyi kullanan bir motorun da kimyasal reaksiyon ile itki kazanan bir mühimmatın da, kimyasal tepkime ile patlayan bir patlayıcının da...

Bunlar birer geçiş dönemi ara çözümleri-ürünleri... Mesajı Paylaş

DelKu

Putty günümüzden yakın geleceğin ötesine ulaşabilecek yegane silah meşe odunu olacaktır , muhtemelen de dünyanın sonuna kadar silah olarak kalacak yegane icat bu kalacaktır.
 motor konusunda da anti gravity motor teoriklerini okumanı sağlık veririm , adamlar muhtemelen milyonlarca ışık yılı mesafeden gelip dünyadaki hava taşıtlarının tamamını maymun ederlerken karbon bazlı bir yakıt tükettiklerini hiç zannetmiyorum . bunların en meşhurlarından birinde USS nimitz tanımlanamayan cismin 28.000 bin feetten 1 saniye içinde deni seviyesine indiğini amerikalılara bir göz attıktan sonra bir iki saniye içinde de 100 km ötede radardan yok olduğunu raporlamıştı. Dünyanın sefil yaşayanları olan bizler de er ya da geç dünyanın eski canlılarının kalıntılarını yakarak artık  bir yerlere varmayacağımız gerçeğini kafamıza dank ettireceğiz. Zamanında bu dünya Tesla'nın kıymetini bilebilseydi bugün hayatımız muhtemelen bambaşka olacaktı. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter