Aselsan KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi

Başlatan 7Skies, Eki 14, 2015, 09:02 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

anafor2016

Üretim adetleri daha da artacaktır. Üretim altyapısı kurulmuş, deniz versiyonu, kara hedeflerine atılacak versiyonu vs üretilir. Ek olarak bu ürünün ciddi bir ihracat potansiyeli var. Mesajı Paylaş

sahin1

14 sistem sayısını tam anlamlandıramadım. Muhtemelen ve maddi imkanlar doğrultusunda sayı artacaktır diye düşünüyorum.

Aklıma bir şey geliyor, ama tam da oturtamıyorum. Yıllar yıllar önce KKK 14 zırhlı tugaya sahipti. Yani daha o zaman bu ihtiyaç öncelikle acaba bu zırhlı tugaylar için düşünülmüş olabilir mi? Yani öncelikle bunlar zırhlı tugaylara verilip bunların yürür vaziyette yakın hava savunması planlanmış olabilir mi?

Zayıf da olsa bu doğruysa yeni teşkilat yapısı içinde zırhlı tugaylara mekanize piyade tugayları da eklenip yeni bir ihtiyaç kalemi doğabilir dişe düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Hocam bir korkut takımıyla bir zırhlı tugayın anca karargahını korursunuz. Tankların sahada aktif hava savunması bence 1 tank bölüğü = 1 Hisar-A şeklinde yapılmalı. Yapılır mı derseniz zor tabi. O konuyla bir alakası olduğunu düşünmüyorum ben.

Bildiğimiz üzere Tsk'nın bütçesi düşük. Korkut ise, Tsk tedarik etmesi gerekenler denizindeki bir küçük kayalık sadece. İleride zamanla yeni siparişler verilecektir. Mesajı Paylaş

petibor

Kas 18, 2019, 09:13 ÖÖ Last Edit: Kas 18, 2019, 09:18 ÖÖ by petibor
Daha önce de bahsi geçmişti sarayı Korkut koruyacak diye. Buradan çıkarımda bulunur isek kamu binalarının yada tesislerin dron benzeri tehditlere karşı korunmasında kullanılabilirler. Şimdilik gözle görünen çok agrasif bir tehdit yok bu yüzden Korkut ları sağda solda kamu binaları stratejik sanayi tesisleri etrafında görmeyiz ama elde hazır olması istenebilir.
Birde şu kafa karışıklığını çözmemiz lazım. Peşi sıra Hisar gelecek bu durumda korkuta biçilen görevler yerini Hisar a bırakırmı acaba. Bence Korkut özellikle asimetrik tehditler ve harop gibi daha yumuşak tehditler için tugaylar hava alanları limanlar ve tabi cephe hattı için hava savunma katmanlarından biri olarak görev alacak.
Ben Korkut a Hisarları değilde yerli Manpads silahını daha çok rakip görüyorum. Ortaya stinger den daha yetenekli IIR füze çıkacak gibi görünüyor. Füze IIR olunca Korkut dan sahne çalabilir bu silah ilerde. Korkut sonuçta devasa bir silah ve eğer bir imkan bulunur se daha pratik çözümler aranabilir. 40 mm bomba atarlı anti iha arayışları da mesela Korkut dan rol çalan çalışmalar. Korkut doğası gereği alternatifleri aranacak bir silah. Arama radarı takip radarı kocaman bir araç optikler termaller filan her kritik yere bunu koymak zor. Ama iyi bir stinger muadili silah füze güdümünde de IIR avantajları kullanılır ise dron ve belki seyir füzeside son savunma katmanı olarak vurulur. Şimdiki IR Stinger ile pilli dronları heralde vuramazsın termal izi yetmez ama IIR füze ile vurulabilir. Yerli manpads dan ne çıkacak çok merak ediyorum. Belkide manpads lar mini RAM füzelerine dönüşecek bu asimetrik tehditlerin gelişimi göz önüne alınır ise. Mesajı Paylaş

Bozok

Haklısın Putty. Stinger ekibi gözlerini faltaşı gibi açıp seyir füzelerini falan durdururlar artık. Çok yorumunu okudum da kendini bu kadar aştığını görmemiştim. Mesajı Paylaş

petibor

Doğru düzgün edepli konuşur musun lütfen rica ediyorum. Burada cemiyetiz düşman değiliz aynı hobiye sahip bir avuç insanız. Bize ucube gibi bakıyor başkaları tanktan toptan hoşlanıyoruz diye. Şurada kafa dengi bir avuç insan toplanmışız yemeyelim birbirimizi bence. Mesajı Paylaş

meraklı

İyi de Putty. Eleştiri yerinde bence. Korkutun tepesine o kadar optiği radarı, stabilizasyonu, zırh korumasını boşuna koyduklarını ima ederek yapanları edep dışı eleştirmiş olmuyor musun? Yani karacılar da Aselsan tarafı da bu işi bilmiyor, her zamanki gibi bir tek sen biliyorsun

Görüşünü ve düşünce şekline saygı duyuyorum ama bence zaman zaman düşünmeden yazıyorsun. Mesajı Paylaş

petibor

Ne alakası var Korkut un kullanılacağı yerleri saydım işte korkutun önemi azalmaz dedim her zaman onun görevi devam edecek dedim kamu binalarında kullanılır dedim daha ne deyim korkuta bir sürü görev biçtim okuduğunuzu anlamıyormusunuz siz

En sonunda daha ortada olmayan yerli manpads silahtan beklentimi yazdım diye kafanız niye karıştıki. Nasıl okuyorsunuz anlıyorsunuz yorumluyorsunuz da bu hayatı bu şekilde sürdürebiliyorsuz gerçekten şaşıyorum size. Dolandırırlar sizi bu hayatta böyle yaşıyorsanız bir paragraf yazıyı tam tersi anlamak nedir yahu bir sayfa yazmadımki bir paragraf yazdım ondada Korkut u methettim görev alanlarını sıraladım nerden buldunda Korkut u onun mühendisini kötülediğimi çıkarttın. Bana cevap ver geçiştirme sataşıp sıvışmak yok nereden çıkarttın Korkut u eleştirdiğimi bu yazıdan copy past yap yaz buraya.
Ayrıca bu yeni manpads jenerasyonları ile lakalı yıllar önce biz bu forumda konuştuk ordan kalan birikimlerle yorum yaptım ben Mesajı Paylaş

sahin1

Konuyla bağlantısı belki bir yere kadar ama yine de bahsedeyim.
Eski SSCB kara kuvvetleri devasa bir envantere, ana birlikleri alaylardan müteşekkil yaklaşık 200 kadar tümene sahipti. Bunlar; 50+ zırhlı tümen, 130+ mekanize piyade tümeni ve 7 sahil muhafaza tümeni idi.
Her bir tümen 4 manevra, 1 topçu ve 1 hava savunma alayına sahipti. Hava savunma alayı dışındaki diğer alayların 4 tabur eşiti birliği mevcuttu. Hava savunma alayı ise -yanlış bilmiyorsam-6 bölük/bataryadan oluşmaktaydı.
Buna göre, tugay bazlı yapılanmada tugay seviyesinde 2 bölük/batarya hava savunma birliğinin olabileceği değerlendirilir.
Şimdi o zamandan bu yana belki 30 yıl geçti. Ama günün ihtiyaçlarına göre şekillendirilse de tugay ve tümenlerin ana yapısı halen de aynı durumda.
Hava savunması idealde katmanlı bir yapıya sahip olmalı. Yani, şimdi bizim edinmeye uğraştığımız gibi uzun, orta, kısa ve yakın/nokta savunması için.
Arkadaşlarımız tugay seviyesi için 1 takım Korkut'u yetersiz görmüşler. Bence de doğrudur. Ama elde benden de yaşlı platformlar varken bunları az sayıda bile olsa temin etmek kötü de değildir.
Bir de, bütün projelerimizde olduğu gibi ilerleyen dönemlerde proje olgunlaştıkça yeniden ihtiyaçlar oluşacağını, sayıların artacağını dikkate almak lazım. Tıpkı Atak helikopter projesinde olduğu gibi olayı değerlendirelim. Mesajı Paylaş

TULGA

Benim düşüncem Korkut'un ÇAİHSS tanımlı, yerden hava savunma katmanın en alt basamağı olarak kuvvete entegre edileceğidir. 0-4km menzilde yer alacak IHA-SIHA, Sürü Dron, Helikopter benzeri platformlara nüfuz edebilecek modern bir ucaksavar görevi görecektir. Bunu tamamlayacak sistemlerle birlikte hareket edecek olan Korkut için mevcut görev tanımının hakkını verebileceğini düşünüyorum.

Burada konu iki başlıklı aslında. Hava savunma sistemlerini hangi angajmana göre kullanıyorsunuz o önemli.

1- Sabit üs ve tesis, boğaz, enerji nakil hatları, köprü, kamu binaları gibi yerlere göre planlanan yerleşim.

2- Harekat yapan birliklerin hava savunmasına yönelik yerleşim planı.

1. Maddede yer alanlara yönelik yerleşim ile olası herhangi bir terör faaliyeti veya yaklaşmakta olan bir hava cismini son safhada durdurmaya yönelik kullanırken;

2. Maddede operasyon alanındaki çoklu tehdide sabit ve hareket halinde cevap verecek ilave destek sistemleri ile birlikte kullanımdır.

Neticede Korkut ile birlikte kullanılacak sistemler projelendiriliyor.

- Alka benzeri Lazer silahları

- Manpads projesi

- Hisar A ve O

- Siper

- S-400 veya Patriot

Şeklinde en alçak irtifadan mümkün olan en yüksek irtifaya kadar bir katmanlı Hava Savunma Konsepti düşünülüyor. Bunun bir benzeri de zaten donanma sistemleri için de yapılmakta. Nasıl ki Gökdeniz son safha için planlanıyorsa Phalanx benzeri olarak, Korkut da karada aynı görev tanımı için planlanan bir sistem olarak görev yapacak.

Bu nedenledir ki Korkut tek başına değil sistem bütünü içerisinde görevini icraa edecektir.

Benim temennim, yerli manpads mimarisi eğer ki stinger ile birbirine yakın olacaksa, Zipkin ve Atılgan sistemlerinin yerli manpads füzeleri ile yenilenmiş halinin Korkut sistemine entegre bir yapıda birlikte hizmet vermeleridir. Böylelikle 0-8km menzilde her iki sistem birlikte hareket ederek operasyon birliklerine ve sabit tesis savunmasına angaje olabilecektir.

İşte bu saglandiktan sonra devamında Hisar serisi veya daha yüksek HSS savunması ile katman artışı sağlanabilir. Hem KKK hem Donanma hem de hava üsleri ve tesis korumasına standart  bir katmanlı HSS  şemsiyesi oluşturulabilir. Mesajı Paylaş

anafor2016

Kas 18, 2019, 01:05 ÖS Last Edit: Kas 18, 2019, 01:17 ÖS by anafor2016
Korkuta eğer C-RAM yeteneği kazandırılırsa, kısa menzilli topçu , havan ve roket muhimmatlarına karşı başarı sağlarsa. Muadil sistemlere büyük bir fark atmış olacaktır. Şu hali bile oldukça etkili ve caydırıcı. Özellikle sürü dron saldırılarına karşı ucuz bir savunma sistemi.

Suudi Arabistan rafinerisi saldırıya uğradığında , envanterinde patriot un yanına bu sistemin olmasını isterdi sanırım.

Her şeyin yanında bu sistemin birde mobil olması , üstüne üstlük birde amfibik olması çok büyük bir avantaj Mesajı Paylaş

Defence

Korkutun amfibik özelliğinden vazgeçildi. Teslim edilenler amfibik değil. Ayrıca üretilen sistem sayısı 14 değil, sadece teslim edilenlerin sayısı 14. Mesajı Paylaş

dum

Kas 18, 2019, 01:41 ÖS Last Edit: Kas 18, 2019, 04:00 ÖS by dum
4 sene evvel geçerli olan ve üzerinde yoğun çalışılan bir teşkilatlanma çalışmasına göre ;

TSK'da 4 adet mobil (zırhlı) kolordu olması planlanıyordu. (Trakya da 2, doğuda 1 ve güneyde 1)

Her bir kolordunun bünyesinde o kolordunun hava savunmasını sevk ve idare edecek 1'er adet hava savunma taburu olacak idi. O sebeple hisar siparişleri 4 tabur olarak yapıldı.

Bu 4 adet taburda ayrıca ihtiyaç duyulacak tugayın emrine takımca veya batarya bütünlüğünde verilmek üzere 3'er adet korkut bataryası olacak idi. Her bataryada 4 adet 3 araçlı takım olacaktı.böylece Her kolorduda 36 adet korkut olmuş olacaktı.

Bu 4 kolordu kendilerine ait 1'er adet devasa kışlada yerleşecek, bağlı tugaylar, diğer tüm bağlı birim ve birlikleri, eğitim alanları, lojmanları, hatta avm, okul , hastane vesair tesisleri ile birer askeri şehir olacak idi.

Barış zamanında kolordu hava savunma taburları, bu kışlaların hava savunmasını yapacak, kışladan çıkması gereken manevra birliklerinin emrine ihtiyacı kadar hava savunma aracı verilecekti.(sadece hava savunma değil ;tanksavar, havan, istihkam aracı, tank gibi özel sistemler  ve platformlar görevin gerektirdiği sayıda "görev kuvveti" oluşturacak şekilde emre verilecekti.)

Son dönemlerde siparişi geçilen malzeme, platform vesaire sayıları tespit edilirken dikkat edilen husus buydu. Ayrıca yine biraz da bu sebeple tanksavar silahları emre verilebilecek şekilde ayrı araçlar olarak (STA) istendi.

Bu sisteme yetenek havuzu denir. İhtiyaç duyanın emrine, ihtiyaç duyduğu kadar sistemi verirsiniz. Onun dışında aynı tip sistemler sınıf bütünlüğü içinde eğitimini bakımını ve lojistiğini yapar.  Sayıca tasarruf sağlar. 4 kolorduya x 36 olmak üzere 144 adet yeterli. Ancak her tugaya 12 adet 1'er batarya alayım derseniz sipariş vermeniz gereken sayı 300'e çıkar.

Tabi bugünkü şartlarda o plan çöp.

İlk siparişi geçilen sayılar illaki  artacaktır.

Hele de elde milli hava savunma sistemi olarak sadece Kara Kuvvetlerinin bu projesi olunca, şimdi herkes bunlara çökecek/çöküyor.

Bir dip not da şöyle vereyim; sabit tesisleri ve havaalanlarını veya limanları korumak için korkut'a gerek yok. O işler için çekili  35 mm sistemler modernize ediliyor.
Mesajı Paylaş

süper çavuş

@dum ,,
Hocam  mobil Hisar-A için bir zamanlar 45-55 gibi adetler geçiyordu şuan durum nedir ..
Birde 30 yıl evvelinin 5 milyar dolarlık  LLADS projesini hatirliyormusunuz..?? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter