ATMACA Gemisavar Füzesi

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 05:50 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Bir yerde var bir yerde yok olan şey aslında yoktur. "O aslında yoğudur" Mesajı Paylaş

putty

ABD Fransa filan süper güç iken benzer füzeleri her yere ihraç ediyor bırak ekranın görünmesini konsolu veriyorlar siz ekrandaki  yazı göründü eyvah diyorsunuz. Biri bugün istese ihraç edeceğiz zaten ekrandaki yazımı kalacak Mesajı Paylaş

dustdevil

ABD/Fransa ne yaparsa bizim için de o mu doğrudur?
Herkese mi ihraç ediyor?
İhraç ettiği ülkeler bu füze bilgisini  bütün dünya ile mi paylaşıyor?
İhraç modeli kendi kullandığı ile aynı mı?
İçinde incelemeyi önleyen bir şey var mı?
İhraç eden ülkenin istemediğini vurma garantisi var mı?
Yabancı ülke analisti/casusu bilgi değerlendirme alanında ortalama Türk sivilden daha mı ehil?
Yabancı ülke analisti/casusu ortalama Türk savunma sanayi çalışanından daha mı ehil?
Atmaca'nın bizim için değeri Harpoon'un ABD, Exocet'in Fransa için değeri ile aynı mı?

Harpoon ve Exocet'in peryodik olarak bu tür bilgileri ( çalışan personel, seri numaraları, koordinatlar, FLIR görüntüleri, süratler, terminal manevralar, açık ekranlar) sızıyor mu?
Mesajı Paylaş

dustdevil

Örnek bir case, bilgi her yere yayıldı ise bu bilgiyi başkasına verirsek suç olur mu?

Askeri casusluk yapan müdürün cezası belli oldu

Askeri casusluk yapan müdürün cezası belli oldu
ANKARA

MP5 silahı ile üretimine henüz başlanan Milli Piyade Tüfeği MPT-76'nın çizim ve üretim planlarını satmak isterken yakalanan eski Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi, 12 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın karar duruşmasına, tutuklu sanık Tanrıverdi, avukatları Ali Meriç Türkmenoğlu ve Ali Türker ile şikayetçiler MKEK avukatı Ayşe Karagöl, Savunma Sanayii Müsteşarlığı avukatı Salih Yerli ve Hazine Müsteşarlığı avukatı Alparslan Çevik katıldı.

Duruşmada, sanık hakkındaki mütalaasını tekrarlayan Cumhuriyet Savcısı İsmail Şafak, sanığın, "rüşvet almaya teşebbüs" ve "görevi dolayısıyla öğrendiği ve devletin güvenliğinin gizli kalmasını gerektirdiği fenni keşif veya yeni buluşları veya sınai yenilikleri kendisinin veya başkasının yararına kullanmak" suçlarından hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

MKEK, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Hazine Müsteşarlığı avukatları da sanığın suçunun sabit olduğunu, rüşvet suçunun da teşebbüs aşamasında kalmayıp sübut bulduğunu, bu nedenle Tanrıverdi'nin "devlet sırlarından yararlanma, devlet hizmetlerinde sadakatsizlik" suçlarını düzenleyen TCK'nın 333. maddesinin yanı sıra rüşvet suçundan da cezalandırılmasını talep ettiklerini söyledi.

Daha sonra söz alan Tanrıverdi'nin avukatı Ali Meriç Türkmenoğlu ise tanık Kutlay Kaya'nın MKE yetkilileriyle anlaşarak müvekkiline tuzak kurduğunu öne sürdü. Türkmenoğlu, söz konusu silahlara ait bilgilerin gizli bilgi niteliğinde olmadığını ifade etti. Müvekkilinin eyleminin rüşvet değil, olsa olsa görevi kötüye kullanma olacağını öne süren Türkmenoğlu, 9 aya yakın süredir tutuklu olan Tanrıverdi'nin tahliyesini istedi.

Türkmenoğlu, "Olayda tanık ve muhbir vaziyette bulunan Kutlay Kaya, 5 Aralık'ta ara celsede verdiği beyanında, MKE yetkilileriyle birlikte sanığa tuzak kurduğunu açıkça ikrar ve beyan etmişlerdir. Bunun sebebi düşük karla silah alan Amerikan firmasına bu silahların satılmamasını isteyen sanığı saf dışı etmektir" dedi.

"Dağ 2 filminde kullanıldı"

Son savunmasını yapan sanık Mustafa Tanrıverdi de projenin gizliliğinden söz edilemeyeceğini savunarak, şunları söyledi:

"Savunma Sanayii Müsteşarlığının, 17 Kasım'da bir basın açıklaması oldu. Müsteşarlık, her ay 2 bin adet MPT-76'nın silahlı kuvvetlerimize teslim edileceğini, toplamda 200 bin silahın teslimini planladıklarını, ilk etapta 20 bin silahın MKE, 15 bin silahın da Kale Kalıp firması tarafından teslim edeceğini açıkladı. Bu silahtan 200 bin adet üretilecek. Tüm resimler kalıp firmalarına, atölyelere dağıtılmış, çizimler verilmiş. Burada gizlilikten bahsetmek mümkün mü?

Yeni vizyona giren Dağ 2 filminde bile MPT-76 silahı kullanılmış. Silah artık aleniyet kazanmış. Dağıtımı yapılmış. Dost ve müttefik 2 ülkeye bile bu silahlardan verilmiş. Artık milli bir silah olarak her yerde kullanılmakta. Silahın çizimlerini internet ortamında bulmak mümkün. Bunu tanık da belirtiyor. Kutlay Kaya, ifadesinde kar oranının düşük olduğunu belirtiyor. Zaten buna itiraz ettiğimiz için bana tuzak kurulmuştu. Silahlı kuvvetlere bile yüzde 30 karla silah satarken, Kutlay Kaya'nın aracılığıyla ABD'ye yüzde 7 ile silah satıyoruz. Tanığı silahlı kuvvetlerin üstünde tutuyoruz. Ben buna karşı çıktığım için bana tuzak kuruldu. Devletimizin yanımda olması gerekirken üç güzide kurumumuz benim karşımda."

Daha sonra mütalaa için kısa bir ara veren mahkeme heyeti, aranın ardından kararını açıklayarak, "rüşvet almaya teşebbüs" ve "görevi dolayısıyla öğrendiği ve devletin güvenliğinin gizli kalmasını gerektirdiği fenni keşif veya yeni buluşları veya sınai yenilikleri kendisinin veya başkasının yararına kullanmak" suçlarından sanık Mustafa Tanrıverdi'yi, temyiz yolu açık olmak kaydıyla 12 yıl 8 ay hapisle cezalandırdı.

Muhabir: Serdar Açıl

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/askeri-casusluk-yapan-mudurun-cezasi-belli-oldu/716316#

Mesajı Paylaş

TeoMan

Eskaza atmaca ile ilgili yunan bir sitedeki yorumları okudum da.Gerçekten yunan halkının genel olarak IQ ları o forumun üyelerinin ortalamasıysa işimiz sandığımızdan daha kolay.

Yine büyük oyunu görmüşler. 3 şubat 4 şubat arasındaki iki farklı geçişi 2 saattir ciddi ciddi tartışıyorlar. Bu büyük oyunu gören arkadaşlara göre ilk test başarısızmış ikinci testte başarılı olmuşuz ilk testteki görüntülerle ikinci testteki görüntüleri birleştirmişiz  :P

Herifler ADA  sınıfı korveti MMSC kopyası bile yaptılar yav  :D ulan atmaca harpoonun kopyası atmasyonu bile daha mantıklıydı. Mesajı Paylaş

HDS

@dd, MKE ve MPT-76 olayındaki mesele ölçü ve imalat toleransları meselesiydi. Mekanizma meselesiydi.

"NATO'dan 42 test geçti" zevzekliği ile kaynadı gitti ama, direct impingement AR-15 mekanizmasının temel bir türevi olan kısa gaz pistonlu "rotating bolt" mekanizma 7,62 fişeklerde 5,56'daki gibi rahat çalışmıyor. Namlu basınçları vs malzemenin sınırlarını zorluyor. Biz bunu kararlı bir şekilde yapabilen dünyadaki nadir 7,62 short stroke piston tüfeklerden birini yaptık.

Millet ona bakıyordu muhtemelen. Mesajı Paylaş

dustdevil

@HDS bu detayı bilmiyordum, ancak satmaya çalıştığı şeyin değerli olduğunu ve verilmemesi gerektiğini biliyordur muhtemelen,  "dağ filminde bile kullanıldı" savunması da ikna edici olmamış.. Mesajı Paylaş

trakya_forever

Murat İKİNCİ'den kritik ATMACA açıklaması

Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ, Roketsan ana yükleniciliğinde milli ve azami oranda yerli imanlarla geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

SavunmaSanayiST.com'un sorularını yanıtlayan Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ, ATMACA Gemisavar Füzesi ile ilgili soruyu şu şekilde yanıtladı: "ATMACA Gemisavar Füzemizin seri üretim faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyoruz. Planladığımız takvime göre, 2021 yılının ikinci çeyreğinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki gemilerimize teslimatları gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Füzemizin kıyı savunma ve karadan karaya olan versiyonları için de çalışmalarımızı başlattık. Ülkemizin savunma sanayi alanındaki gücüne ve birikimine çok ciddi katkı sağlayacağını değerlendirdiğimiz bu versiyonları da çok yakında görev alanlarında göreceksiniz."

https://www.savunmasanayist.com/murat-i ... ciklamasi/ Mesajı Paylaş

dum

"Yerli imanlarla" derken ?

Ben baya pozitif bilimler sayesinde yaptık sanıyordum..  Mesajı Paylaş

HDS

İnşallah ve maaşallah keraati. :) Mesajı Paylaş

firtinabaskan

"Yerli imanlarla" derken ?

Ben baya pozitif bilimler sayesinde yaptık sanıyordum.. 

dum İMKAN yazarken arkadaş k harfini koymamış bu kadar gerilme imanda bu ülkede önemli Mesajı Paylaş

Hard-Kill

İyi ki kırk yılın başında bir hata yaptık, o da tam yerine denk gelmiş  ;D Mesajı Paylaş

murattekin

...

dustdevil

Mar 15, 2021, 08:09 ÖÖ Last Edit: Mar 15, 2021, 08:14 ÖÖ by dustdevil
Sitenin haberine göre Elbit sitesine gemisavar roket ile alakalı bir video eklemiş.

https://alert5.com/2021/03/15/elbit-reveals-its-long-range-anti-ship-rocket-system/#more-87507

Bu tür kıyıdan atılan güdümlü güdümsüz roketlere karşı önlem almamız gerekir. Yunanistan vs bu tür ürünlere ilgi gösterecektir. Gökdeniz veya başka bir namlulu CIWS ile çözmek bence mümkün değil.

https://elbitsystems.com/media/CIDS.pdf

Mesajı Paylaş

trakya_forever

Mar 15, 2021, 09:03 ÖÖ Last Edit: Mar 15, 2021, 09:32 ÖÖ by trakya_forever
Roket ve füzelerin kendisine ait son safha bir güdümü yok sanırım. Veri bağı ile hedef güncelleme mevcut yanılmıyorsam. Bu tarz sistemler için en güzel önlem düşman kullanamadan yok etmek. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter