ATMACA Gemisavar Füzesi

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 05:50 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

TULGA

Doğrudur hocam, karşıt yorum yapmam doğru olmaz. Lakin hakimiyet alanı/etkili harp başlığı/menzil karşılaştırmasında kıyı konuşlu TR-122'den başlayıp İskander E füzesi kabiliyetlerinde son bulan ateş gücü görev grubu etkinliğine dem vurmak istedim.

Bahsettiğiniz imkan ve olanakların ülkemiz kabiliyetleri dahilinde olması hepimizin temennisidir. Lakin verdiğim tanımın üzeri kabiliyetlerin daha farklı senaryolarda değerlendirilmesi de mümkündür. Mesajı Paylaş

doğu

Tabii burada asıl önemli olan 5000 km menzilli balistik füze yapmaktan çok o füzenin hedefe varana kadar ki çalışma prensibi oluyor sanıyorum. O kadar uzak mesafelere takip ve teşhis gibi konular asıl zorlayacak hususlardır yoksa İran gibi burnunun dibindeki kocaman üsse 12 balistik füze atarsın 4-5 tanesi yol kenarına 1-2 tanesi de hedefine gider, gerisi kim bilir nereye düşer. Artı olarak balistik füze de uzak mesafeler nükleer başlık varsa anlam taşıyor, konvansiyonel başlık taşıyan 5 bin km menzilli füzeyi atsan bir yere adama gülerler. Bizim için 1000-1500 km mesafede hassas vuruş yapabilen ve dahi su üstü unsurlarını vurabilen bir füze yeter de çokça artar bile şu anda..  Mesajı Paylaş

Osman

Sayın Doğu, ve iran balistik füze kabiliyetinin kötü olduğunu düşünen arkadaşlar.

Aşağıdaki linkteki uydu görüntülerini görene kadar ben de size yakın düşünceler içindeydim ama bir incelerseniz füzelerin iyi denebilecek bir vuruş hassasiyetine sahip olduğunu göreceksiniz.

https://www.thedrive.com/the-war-zone/31769/satellite-images-show-the-aftermath-of-irans-missile-strikes-on-al-assad-air-base-in-iraq

Füzelerle ilgili bir bilgi de şu fırlatılan fetih (fateh) füzelerinin başlığı terminal aşamada ayrılıyormuş gövdeden. Ben bunu ilk defa duyuyorum. Bu da sanki iki füze atılmış birisi (gövde) vuramamış ilk izlenimine neden oluyor

Bu da ıraklıların verdiği 22 de 11 i üsse düştü (9 u hedefi vurdu deniyor) sayısını açıklıyor. 11 füze atılmış 11 başlık ve 11 gövde düşmüş yani.
Resimlere bakılırsa bazı hangarlara iki füze isabet etmiş bile olabilir çünkü ortadan kaybolmuşlar neredeyse

Tabi mevzuyu daha iyi bilen forumdaşlar belki buna daha teknik bir açıklama getirir

Ama bence küçümsenmemesi gereken bir balistik füze kabiliyeti var iranın. Hata ederiz küçümsersek. 2000 üzerinde srbm ve mrbm den bahsediliyor. Hatta bazıları seyyar araçlardan ve sivil görünümlü tırlardan bazıları yerin çok altındaki silolardan fırlatılıyor. Lançerlerin kolay aranıp bulunmaması için de çeşitli yöntemler düşünüp uyguluyorlar Mesajı Paylaş

doğu

Oca 09, 2020, 07:29 ÖS Last Edit: Oca 09, 2020, 07:34 ÖS by doğu
 Küçümsemiyorum, bazılarının abartılarına karşı negatif vurgu yapmak için kuruyorum o cümleleri. İran dediğin kocaman ülke neyini küçümseyim ama biz daha öndeyiz, çok daha öndeyiz. Bir de 22 füzenin 11 i üsse düştüyse mesela buna da başarı denmez, başarı bizim Suriye'de Irak'da araçla 80 km hız yapan teröristlerin tam kafasına füzeyi çakmak oluyor benim kriterlerime göre. Top sahasından büyük burnunun dibindeki üsse yüzde 50 başarıyla füze atmışsan bu başarı olmuyor, hani nerede o açıkladıkları cep değerleri ? 2000 füzesi varmış, e yarısı çöp o zaman bu matematiğe göre. Abd mi vurdu füzeleri ben öyle bir açıklama da görmedim. Tekrar söylüyorum 10 kadar anka ile taarruz etsek daha çok kayıp verirdi abd. Demek Gölcük Tersanesi'ni falan vuralım deseler Meis adasını vuracaklar yani yanlışlıkla, hangi başarı ?
 Zaten saldırıdan önce Irak'a haber vermişler, resmen söyle vuracağız demek bu yani, abd nin kocaman kulaklarından kaçar mı bu ? abd haber vermiş mi Suleymaniyi vururken ? Hocam ortada kocaman bir tiyatro dönüyor, kimin yazdığı belli, ortada da oyunculuk konusunda oscarlık bir ülke (İran) var, oynatıp duruyorlar, ben böyle düşünüyorum.

NOT ; Abartı içerir ! Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Sn Osman diyor ki
11 füze atılmış
11 füze başlığının 9'u üsse düşmüş
Üsse düştü denilen diğer 11 tane ''şey'' ise üsse atılan füzelerin gövdesidir.
Yani füzelerin hedefi vuruş yüzdesi (9/11)*100=%81,81'dir. Mesajı Paylaş

anafor2016

Balistik füzelerin maliyeti ile cruise füzelerinin maliyetini kıyaslayan bir kaynak biliyormusunuz? Mesajı Paylaş

Osman

Menzilleri benzediği için bu ikisini karşılaştırıyorum bu yaklaşım çok doğru değil ama. Tomahawkın taşıdığı başlık 450 kg, pershing 2 ile ilgili bir bilgi bulamadım ama 1 in başlığının 190 kg olduğu söyleniyor. Tabi pershingin başlığı taktik nükleer bir başlık bu fiyatı tabii ki etkiler. Maliyete nükleer başlığın maliyeti dahil mi değil mi bilmiyorum

"A 1983 Congressional Budget Office report suggests the unit cost of the Pershing II was $4.2 million, or approximately $10.1 million in 2016 inflation-adjusted dollars."

https://nationalinterest.org/feature/time-put-chinas-rocketeers-notice-19372

"With an estimated cost of $1.4 million each, Raytheon's Tomahawk missile has an intermediate range of 800 to 1,553 miles and can be deployed from more than 140 U.S. Navy ships and submarines."

https://www.google.com.tr/amp/s/www.cnbc.com/amp/2018/04/16/syria-airstrikes-cost-to-us-taxpayers.html
Mesajı Paylaş

putty

Şub 16, 2020, 02:04 ÖS Last Edit: Şub 16, 2020, 02:08 ÖS by putty
Çok ilginç haber. SOM ne zaman karadan atılacak deyip duruyorduk al sana karadan atılan başka çeşit bir SOM. Demekki plan Atama üzerineymiş Karadan kullanım için

ATMACA gemisavar füzesine kızılötesi başlık

Roketsan'ın gemisavar füzesi ATMACA için geliştirilen kızılötesi arayıcı başlık ortaya çıktı.

ATMACA füzesi geçtiğimiz aylarda MİLGEM Projesi kapsamında üretilen dördüncü ve son gemi TCG Kınalıada korvetinden ateşlenerek test edilmişti. ATMACA Füzesinin halihazırda üretilen versiyonları (Blok I)'de henüz kızılötesi arayıcı başlık bulunmuyor.

Ekinoks-AG firması tarafından ATMACA Füzesi (Blok II) için geliştirilen soğutmalı MWIR (Orta Dalga Kızılötesi) arayıcı başlığın; karadan görüntüleyici modül ve soğutma alt sistemlerinin tasarım ve üretimi yapıldı. Başlığın testleri gerçekleştirildi.

Kızılötesi arayıcı başlık neden gerekli?
Günümüz harp ortamında sürekli olarak bahsettiğimiz Elektronik Harp (EH) unsurları Harpoon gibi arayıcı başlığa sahip olan ve radar güdümlü mühimmat ve sistemleri yanıltmak üzere yoğun bir şekilde kullanılırlar. Hedef platform veya yakınındaki hasım unsurlar tarafından bölgede icra edilebilecek EH ve Jamming faaliyetleri, fırlatılan platform ile füze arasındaki veri bağını kesmesi veya füze arayıcı başlığını yanıltması durumunda füzenin hedefi vuramamasına neden olabiliyor.

Kızılötesi sistemle radyo frekanslarına yönelik karıştırma faaliyetlerinden etkilenmezler. Bu nedenle füze'de doğrulayıcı olarak kızılötesi arayıcı başlık yer aldığında radarın yanıltılması ve/veya veri bağının kesilmesi durumlarında kızılötesi arayıcı başlık sayesinde karıştırma faaliyetlerine rağmen hedefi vurabilirler. ATMACA Blok II'de bu nedenle veri bağı ve aktif arayıcı başlığa ek olarak kızılötesi güdüm kabiliyeti bulunacak.

MWIR (Mid-Wave Infrared) Nedir?

Orta Dalga Kızılötesi, elektromanyetik spektrumun kızılötesi bandının 3 mikron ile 5 mikron arasındaki dalga boylarını kapsayan bir alt kümesidir. Bu aralık soğutulmuş termal görüntüleme cihazlaının gördüğü radyan ısıdır.

MWIR termal görüntüleyiciler, termal kızılötesi kameralar için en uzun menzilli algılamayı sağlar. Genellikle yüksek kontrastlı ve az gürültülü uzun menzil sunmalarını sağlayan "cyro-cooler" ile soğutulur.[1]

https://www.defenceturk.net/atmaca-gemisavar-fuzesine-kizilotesi-baslik Mesajı Paylaş

Havuc99

Ne oldu bu kalenin motoru? ses seda yok. Son durum hakkında bir bilgisi olan varmı? Mesajı Paylaş

dmc

Bu motor işi TEI'ye verilseydi şimdiye kadar kullanımda olur muydu? Mesajı Paylaş

Karabasan

Her işi TEİ ye yaptıramazsınız. Mevcut personel sıkıntısı zaten had safhadayken mühendislerin birden fazla konuda farklı uzmanlık alanlarında dönüşümlü olarak çalışması söz konusu. Dolayısı ile gözetilmesi gereken dengeler var. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

dmc

Daha önce hiçbir tecrübesi olmayan bir firmaya vermektense hali hazırda ufak da olsa turbojet motoru geliştirmiş bir firma daha mantıklı olabilirdi. Personel sıkıntısı olabilir fakat bizim diğer ülkelerde olmayan başka sıkıntılarımız da mevcut. Özellikle de ambargo ve zaman gibi sıkıntılar. Şu an için umut ediyorum TRI-40 temininde bir sıkıntı yoktur. Mesajı Paylaş

Defence

Her mahallenin bir komiği vardır. Karabasan da bilip bilmediği her konuda mesaj yazmak için forumumuzda bu ünvanı fazlası ile hak ediyor. Bak bak bak. TEI de uzman sıkıntısı olduğu için iş Kale'ye verilmiş.

Mesajı Paylaş

doğu

Şub 16, 2020, 03:57 ÖS Last Edit: Şub 16, 2020, 04:03 ÖS by doğu
"Mevcut personel sıkıntısı zaten had safhadayken mühendislerin birden fazla konuda farklı uzmanlık alanlarında dönüşümlü olarak çalışması söz konusu."

Muhendislerimizin ozverisi gercekten odenmez, uykuyu unutanlari var, tamamiyla insancil duygularla bu durumdan sikayet edeni de var baska turlu duygularla bu isi yapip canini ortaya koyanlari da. Her halukarda hicbirinin emegi parayla odenmez.
Ancak ben ulkenin gelecegi icin bu paragrafin ileride bize yekunde arti olarak donecegini dusunuyorum. Bu sekilde cok yonlu bir cekirdek ekibin olustugunu duydum birkac kez.Bunu TEİ ozelinde soylemiyorum, firmasal birsey degil bahsettigim.. Mesajı Paylaş

putty

TEI de seyir motoru üretimi özellikle bir sonraki asıl meselemiz olan Gezgin in motorunu üretmek firmanın Amerikalı ortağı açısından MTCR engeli yaratıyor olabilir belki diye düşünüyorum Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter