ATMACA Gemisavar Füzesi

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 05:50 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

tomcat

Ben de şu linki buraya bir bırakayım. Gemiler ve füze savunması babında.

https://warontherocks.com/2019/02/red-sky-in-morning-naval-combat-at-the-dawn-of-hypersonics/ Mesajı Paylaş

doğu

Balistik fuzelerin tasidigi harp basliginin buyuklugu, engellenmesinin atmaca ve som gibi muhimmatlara nazaran daha zor olmasi gibi faktorleri goz onune alirsak Atmaca'nin kara konuslu versiyonuna ihtiyac yine de var midir ?
 Dusunuyorum, guney sahillerimiz boyunca uzanan gizlenmis atisa hazir 500 balistik fuzemiz olsa +500 km menzile de coktan ulastigimizi hesaba katarsak Akdeniz'de bize ragmen yaprak kimildamazdi.. Mesajı Paylaş

yasharP

Sn Doğu,
Burada daha önce Bora başlığı altında paylaşılmıştı.
Bora füzesinin blok 2 versiyonu olarak hem menzilde iyileştirmeler hemde hareketli hedefleri vurabilecek versiyonu geliştirilmekteydi geçen sene.
Bu füzeyi tam bir İskander karşılığı haline getirmeye çalışıyoruz kanımca. Artı hareketli hedef vurabilme potansiyeli. Mesajı Paylaş

TULGA

Ben gene de Atmaca'nın kara  konuşlu versiyonunun da hazır edilmesi, envantere alınması taraftarıyım. Özellikle yakın Ege Adalarına ve Adalar arası düşman donanma platformlarına, Kıbrıs ve çevresine karadan müdahale yeteneğinin birden çok alernatifli olması gerekliliği düşüncesindeyim.

Donanma Envanteri, inşa takvimi, varlık gösterilen ülke ve bölge sayısı gözönüne alındığında an gelir platform sayısı birden fazla müdahale gerektiren alanlarda yeterli olmayabilir. Uzak yerlerde görevde olabilir. Boğazlar, Ege, Kıbrıs ve D.Akdeniz korumasını her daim kara konuşlu füzelerle bile yapabilen bir Türkiye resmi ortaya koymak etkili bir caydırıcılık olacaktır. Mesajı Paylaş

petibor

Oca 09, 2020, 12:37 ÖS Last Edit: Oca 09, 2020, 12:39 ÖS by petibor
Gemiden gemiye su üstü saldırı füzesi yeteneğine güvenmeyip karadan desteklemenin altındaki akılcılığı neden görmediğimizin izahı şimdilik uçaklarımızdaki SOM füzeleri olabilir. Ve tabi Atmaca nın daha çok yeni olması gemilere daha girmedi kara hava sırası mı oda var. O ihtiyacı SOM ile mükemmel şekilde zaten karşıladık gemiler yalnız değiller artık. Yinede karadan ATMACA ve tabi havadan ATMACA mutlaka olacaktır. Dediğim gibi çok stresli değiliz ama şu anda bu kabiliyet için SOM sayesinde. Karadan BORA gibi balistik füzeler ile gemi vurma ise havayla  SOM ile Atmaca ile mukayese edilemeyecek bir süper güç yeteneği ve mutlaka dahada ötesi menziller için bile kazanılmalı. Bakın alaya aldığımız İran nasıl kartlarını oynadı karşıdakileri postun pahallı olduğuna ikna etti. Akdeniz'in ortasındaki bir gemiyi tatbikat da tam ortasından BORA ile vurup kırmalıyız batırmalıyız Mesajı Paylaş

doğu

"Gemiden gemiye su üstü saldırı füzesi yeteneğine güvenmeyip karadan desteklemenin altındaki akılcılığı neden görmediğimizin izahı şimdilik uçaklarımızdaki SOM füzeleri olabilir."

Guvenmemekten ziyade bolgesel buyuk bir savasta elimizde birkac parca su ustu unsuru kalabilir, sonucta karsimizdakiler tas atmayacak. Oyle bir hal olur ki hava kuvvetleri kendi derdine duser gemileri dusunecek durum kalmaz. Burada onemli olan en kotu senaryoda dusman donanmasinin gelip limanlarina kurulmasini, cikarma yapmasini engellemek. Ben balistik fuzeyle gemi vurma olayina buyuk saygi duyuyorum, somdan da atmaca dan da daha stratejik bir yetenek olur bu. Kac parca gemiyle gelirler en fazla yani ? 500 adet gemi vuran balistik savas bitirir. Mesajı Paylaş

doğu

Oca 09, 2020, 01:35 ÖS Last Edit: Oca 09, 2020, 01:40 ÖS by doğu
 Modern ordulara karşı konvansiyonel savaşlarda savunma unsurlarının tamamı sadece elde avuçtakilerin tamamından olmamak ve düşmanı oyalamak için var. Saldırı konsepti savunma konseptinin çok önünde ilerledi hem hız hem de maliyet olarak. Durdurulamayacak saldırı silahları var oradan pay biçin. Daha hızlı, isabet oranı yüksek ve daha uzun menzilli balistik füzelerle gemi vurabiliyorsanız istenen tek şey hedef tespiti oluyor artık gerisi o geminin içindeki personel için kabus senaryosu. Akdeniz gibi bir alanda aynı anda 100 adet balistik füzeyi ateşlediğinizi düşünün, böyle bir satürasyona abd donanması bile çaresiz kalır artık devreye nicelik giriyor çünkü nasıl durduracak, bir tanesi vursa o gemi için konu kapanıyor. Bir okyanus ülkesi olsak senaryo tabii ki değişecektir, aradaki mesafe ve harcanan zaman daha tolere edilebilir olacaktır ama Akdeniz için bu yetenek bile başlı başına yeterli olur.
 Ve de ben zaten bu yeteneğe sahip olduğumuzu düşünüyorum, bora bence gemi vurabiliyor fakat bu çok sinsi bir yetenek açık etmiyorlardır, şapkadan çıkan tavşan gibi olur savaşta neye uğradıklarını şaşırırlar hava kuvvetlerinden saldırı beklerken. Mesajı Paylaş

petibor

Karadan su üstü hedeflere tabiki silahlar olmalı ve olacaktır elbetteki bunun faydası tartışılmaz ama benim demek istediğim bu konuda çok zavallı durumda değiliz eskisi kadar elimizde SOM var. Düşünün 90 larda Yunanistan ın karada ve uçaklarında Exoset füzeleri vardı bizim ise gemideki harpoon ları destekleyebilecek elimizdeki en iyi silah 20 km menzilli Maverick füzemizdi benim bilebildiğim kadarı ile. S300 krizi çıktı İsrail acıdıda Popeye verdide biraz bir şeye benzedik görüş ötesi yetenek olarak. Ama şimdi SOM var elimizde her işe yetecek en azından. SOM kartımız olunca karada Atmaca derdimiz takvimde bir gün yaparız rahatlığına dönüyor. Tabiki olmalı ama gerim gerim değiliz yani bu konuda artık ben onu demek istedim lazım değil demiyorum çok stresli değiliz elimiz çok rahat bu konuda diyorum. Mesajı Paylaş

doğu

Sizi anladım hocam benim demek istediğimde karadan Atmacaya gerek bile olmayabilir balistik füzeyle bu kabiliyetin hakkını tam olarak verebiliyorsak yada verebildiğimizde. Tabii ki Atmaca kadar akıllı olmayacaktır ama yıkım gücü ve caydırıcılığı çok daha fazla olacaktır kanısındayım. Mesajı Paylaş

petibor

Oca 09, 2020, 02:07 ÖS Last Edit: Oca 09, 2020, 02:17 ÖS by petibor
Bende seni anladım. Karadan ve havadan Atmaca bir seçenek bile değil bu füzenin zaten doğal ailesi böyle oluyor tüm dünyada. Gemiden öncelikle kullanılıyor ama mutlaka karadan havadan ve en son denizaltıdan da atılacak şekilde aile tamamlanıyor. Atmacanın geleceği hakkında bir niyet arzu beslemek gerilmek strese girmek gerekmez bu füze mutlaka karadan havadan denizaltıdan atılacaktır. Bora ile gemi vurmak ise süper güç çözümüdür para verip alamazsın satamazsın hatta haberin bile olmaz bu yetenekten çoğu zaman. Ses üstü su üstü saldırı füzesi yaptık diye ortaya çıkıp haklı bir gururlar brohmos gibi ürünleri sergilendiği dünyada en dandik balistik füze bile eğer becerip bir gemiyi vurursan 5 mach hızda hipersonik hızlarda gemiye dalıyor. Bu süpergüç silahıdır mutlaka farkındayız ve üstüne çalışıyoruz bunun. ama bizim haberimizin olmaması çok muhtemel çünkü TSK leri bu füzeler konusundaki biraz ketum politikaları var. Ketumluk sürpriz yumurta olarak çok iyi ama düşmanın güçlü devletler ise caydırıcılık açısından da paylaşım çok iyi işe yarıyor. Bu yüzden düşmanı Yunanistan olan Türkiye projesini saklar savaşta gösterirken düşmanı ABD olan İran her şeyini bire bin katıp sergiler. Türkiye'nin proje saklama huyu da olabilir yani hiç güvenmiyorum bu konuda. Yıldırımı bile Yunanlılar dan öğrendik koca füze saklanır mı ne cesaret yani yakalandılar tabi sonunda Mesajı Paylaş

cursedc

Ege kıyılarına belirli aralıklarda 200 km menzilli 3 batarya atmacayı konuşlandırırsanız; denizde geminiz olmasa dahi kıyılarınız güvende olur. Mesajı Paylaş

Osman

Rusların anti gemi yaklaşımında süper/hipersonik balistik füzelerin ve sabsonik seyir füzelerinin birlikte kullanımı da var ki, füzelerin hassas vuruş kapasitesi yüksekse gerçekten hasım donanma için çok tehlikeli bir saldırı olur.

Bizde de bora 2 nin ve ileride sürü saldırı yeteneği de kazanacak olan atmacanın böyle kullanıldığını düşünün. Hele de ege ve doğu akdenizde karadan ve gemilerden bora 2 lerin ve sürü halinde saldıran atmacaların hatta stealth uçaklardan atılacak som j lerin koordineli bir satürasyon hücumu gerçekten korkunç olur. Hava kara ve denizdeki farklı platformlardan birkaç dakika içinde atılacak 40 atmacalık sürü, 20 bora 2 ve 20 som j nin üzerine geldiği bir filo bayağı kayıp verir. Muazzam bence

Mesajı Paylaş

TULGA

Mesela Bora balistik füzemizin yeni versiyonunu 450kg harp başlıklı 500km menzilli 5-6 Mach hızında olduğunu farzedelim.

Kıbrıs Adası'nın yüzölçümü, 9251 km²'dir. Mersin  Taşucu'ndan mesafe 65kmdir. Kıbrıs'ın doğu-batı ucu arasındaki mesafe 242 km ve genişliği ise, güney-kuzey arasındaki mesafe 64 km'dir.

İzmir-Atina arası 230km'dir. Çanakkale, İzmir, Muğla Antalya ve Mersin hattında yer alacak kara konuşlu;

- TR-122 ( 40km)
- TRG- 230 ( 70km)
- TRG- 300 ( 120km)
- Yıldırım  ( 150km)
- Atmaca ( 220km+)
- Bora 1  ( 280km)
- Bora 2  ( 500km)

İle Ege ve tüm D.Akdeniz hedef menzilinde olmakta. Daha donanma ve hava unsurları hesaba katılmadan. Üstelik bu bataryaları koruyacak Korkut'tan manpadslı Zıpkın ve Atılgan'a, Hisar A ve O'dan Siper sistemine ve S-400'e kadar birçok HSS yerleşik olacak. Tüm bunların operasyonel olduğu bir Türkiye'nin bölgesel hakimiyetine donanma ve hava kuvvetleri unsurları da eklenecek.

Balistik füzelerin etkinliği tartışmasız. Lakin savaş senaryolarına, hedef değerlerine, mesafe ve etkinliğe göre sıralanacak bir kara konuşlu vuruş gücü kabiliyeti, Ege ve D.Akdeniz'de emelleri olan ülkeleri hamle yapmadan önce bir daha düşünmeye sevk edecektir düşüncesindeyim. Mesajı Paylaş

doğu

Oca 09, 2020, 05:24 ÖS Last Edit: Oca 09, 2020, 05:36 ÖS by doğu
 Tulga hocam balistik füze de 500 km eşiğini aşalı çok oluyor. Nereden biliyorsun dersen ilk olarak mantık derim, kaç sene oldu bunun üstünde çalışmaya başlayalı zaten 250 km olarak duyurulmuştu ilk başta, e üstünden 10 sene geçti hala 250 km olarak duruyor olmasını beklemeyelim. İkincil olarak da şimdi ifşa etmek olmaz burada da katılım gösteren bir üstatla özel mesaj yoluyla konuşmuştuk çok evvelden trm de, ilk olarak kendisinden duymuştum. Bu da benim iddiam olsun, Türkiye büyük bir savaşta mühimmat ve özellikle de elektronik harp kabiliyetinde çok sürprize gebedir. Göğsümüzü kabartacak anlar yaşatabilir, tabii savaşmadan kazanç sağlamayı yeğlerim orası ayrı... Mesajı Paylaş

Karabasan

O kadar uzağa gitmeye gerek yok. Türkiye'nin hibrit yakıtlı roket motoru ile uzaya uydu göndermek üzere çalıştığı göz önüne alınırsa çok yakında 1000 km menzilli balistik füze geliştirmenin km taşlarından bir tanesini daha aşmış olacağız. Geriye harp başlığı, sensörleri, güdüm sistemi, malzeme mühendisliği ve soğutma sistemleri kalıyor. Ki bu projelerin yıllardır üstünde çalıştığımıza dikkat çekerim.

"Basbakan Erdogan'dan TUBITAK'a Talimat. 2500 km Menzilli Füze Yapin." Sene 2012
https://www.youtube.com/watch?v=KiWL6LJhZyU Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter