Hipersonik Mühimmatlarda Gelişmeler

Başlatan nokta, Tem 31, 2018, 10:16 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Seste Hiper Rekabet

Seste hiper rekabet artıyor. Soğuk Savaş döneminde hipersonik uçuş üzerine uzun yıllar çalışmalar yapan ancak umduğunu bulamayan Batı, Rusya ve Çin'in bu alandaki başarılı çalışmalarının ardından harekete geçti. Sahip olduğu yüksek sürat nedeniyle önlenmesi oldukça güç olan hipersonik mühimmatlar, ABD Ordusu'nın yanı sıra Amerika'da konuşlu bulunan savunma firmalarının da ilgisini çekti ve Pentagon, firmalara gerekli sinyali verdi.

Önümüzdeki beş ila 10 yıllık süreçte hipersonik uçuş gerçekleştiren araçların ve mühimmatların pazarının yoğun olacağını değerlendiren Northrop Grumman, 9,2 milyar Amerikan Doları yatırımla havacılık ve teknoloji firması olan Orbital ATK'yı satın aldı. Savunma Bakanlığı'ndan henüz resmi bir tlep veya tedarik adımı gelmezken Raytheon, DARPA'dan (Defence Advanced Research Projects Agency / Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı) ile hipersonik mühimmat geliştirilmesi sürecine devam edilmesi için 20 Milyon Amerikan Doları tutarında anlaşma imzaladı. Japonya ve bazı Avrupa ülkeleri ise henüz hipersonik sistemleri askeri alanda kullanma niyeti göstermiyor.   

http://www.c4defence.com/Gundem/seste-hiper-rekabet/6808/1 Mesajı Paylaş

Karabasan

Hipersonik füzelerin güdümlenmesi üzerine senaryolar
https://twitter.com/MIL_STD/status/1049010563739783168 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Lockheed Martin Hipersonik Çalışıyor

ABD, Lockheed Martin ile yeni bir geliştirme anlaşması imzaladı. Toplam maliyeti 28,5 milyon Amerikan Doları olan anlaşma kapsamında firma, hipersonik booster teknolojisi üzerinde geliştirme ve teknoloji gösterim çalışması yürütecek.

Geliştirme çalışması yürütülecek olan hipersonik booster teknolojisinin orta menzilli sistemler için değerlendirilmesi planlanıyor. Tasarımın başarılı bulunması halinde firma fabrikasyon ve doğrulama testleri de gerçekleştirecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/lockheed-martin-hipersonik-calisiyor/7500/1

  Mesajı Paylaş

KarabasanDARPA hipersonik füze ve uçaklar için yeni nesil malzemeler üzerine yoğunlaşacak. Araştırma hedefleri oksidatif koşullar altında 2200 Santigrat dereceye dayanabilecek yeni metal alaşımları, seramik kompozisyonları veya sağlam kaplamalar olacak.

https://t.co/16gLoaLynM Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Rusya Avangard hipersonik seyir füzesinin karakteristiklerini açıkladı.
https://twitter.com/KomissarWhipla/status/1098298981279559680

Eğer bir önceki iletide ki haber Amerikalıların hipersonik projelerde ki kullanılan malzemelerin maliyetini düşürme amacıyla yapılıyorsa durum nisbeten anlaşılabilir bir durum demektir. Ancak bu ar-ge si yapılacak malzemelerden daha kaliteli ürünleri ürün gamlarında mevcut değilse Amerikalılar Rusların karşısında hipersonik silah yarışında bayağı geride kalmışlar demektir.

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

#5
Tem 11, 2019, 01:27 ÖÖ Last Edit: Tem 11, 2019, 05:14 ÖÖ by Yönetim
Carnegie Uluslararası Barış Vakfı'nda gerçekleştirilen açık oturumda Hipersonik Füzelerin Amerika için oluşturduğu potansiyel tehlike ele alındı.
https://youtu.be/UoE0YJWUqJo?t=2527

ABD Kongresi'ne bağlı Araştırma Servisi'nin nükleer politika uzmanı Amy Wolf ise ABD'nin ICBM lere karşı savunmasız kaldığını ve Hipersonik Füzelerden önce ICBM lerden çekinilmesi gerektiğine dikkat çekti. (Konuşması 42. dakika da başlıyor. Konusu ise 49. dakikadan itibaren geçiyor) Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Rusya ilk defa ocak ayının başlarında Zircon hipersonik seyir füzesini Proje 22350 sınıfı Amiral Gorshkov fırkateyninden kara hedeflerine karşı test etti. Füze 500 km yol kat etti. Füzenin 2020 yılı boyunca test edilmesi bekleniyor. Füzenin test programı kapsamında nükleer tahrikli denizaltılardan ateşlenmesi de bekleniyor.
https://navalnews.net/first-ship-based-zircon-hypersonic-missile-test-fired-by-russian-navy/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

yasharP

#7
Şub 29, 2020, 05:40 ÖS Last Edit: Şub 29, 2020, 05:49 ÖS by yasharP
Şurası bir gerçek ki 3 büyük gücün (ABD , Rusya ve Çin) birbirlerine nükleer silah kullanması durumunun oluşması için ya ülke işgal altına girecek durumdadır, yada karşı tarafta aklı yerinde olmayan bir yönetim vardır.
Aksi taktirde ICBM ler hiç bir zaman kullanılmaz ve caydırıcı tehlikeden öteye geçmezler.
Asıl önemli olan vekalet ve konvansiyonel savaşlarda kullanılacak İskander ve Khinzal gibi terminal hızları 6mach ve 12mach olan hipersonik füzelerdir. Bunların menzilleri 500km ve 1000+km civarındadır. 500kg patlayıcı yada taktik termonükleer silah taşıyabilen bu silahlar Thaad ve Pac3 irtifalarının tesir etmediği bölgede uçarak hedefe büyük hassasiyetle ulaşabilecek ve şu an için engellenmesi imkansız derecede olan silahlardır. ABD nin büyük uçak gemilerinin ne kadar iyi korunduğu ve ne kadar zor batırılabileceği bilindiğinden böyle bir filotilayı saf dışı bırakmanın en kolay ve emin yolu termonükleer başlık taşıyan bu tip bir füzedir.
Ana karalara atılmadığı müddetçe ülkeler bu tip taktik nükleer silahları savaş alanında birbirlerine bölgesel askeri üstünlük sağlamak için kullanabilirler. Bu durumda Rusya daha avantajlı görünüyor.
Bu arada Çin'in df21 den türettiği hgv (hypersonic glide vehicle) projesini de unutmamak gerekir. Mesajı Paylaş

Karabasan

Pentagon hipersonik füzelerde savunma sanayisinin kritik teknolojilerde ihtisaslaşması ve projelere ayak uydurabilmesi için seferberlik ilan etti.
https://www.defensenews.com/pentagon/2020/03/02/pentagon-launches-hypersonic-industrial-base-study/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Hipersonik Mühimmata Japon Dokunuşu

Hipersonik güdümlü mermi piyasası, yeni aktörlerle genişlemeye devam ediyor. Bu alanda Uzakdoğu ülkeleri de gelişmelere karşı tepkisiz kalmayacağa benziyor.

Donanma platformlarının kalkanı niteliğindeki nokta savunma sistemlerinin etkinliği, teknolojik gelişmeler paralelinde artmaya devam ediyor. Mühimmatların etkinliğinin artırılması, karşı konulmasının zorlaştırılması ve düşman unsura tepki süresi tanınmaması için de ülkeler, mühimmatların süratini artırma yolunda çalışmalarını sürdürüyor. Rusya'nın öncülük ettiği hipersonik ülkeler kervanına katılmak için sıraya giren son ülke ise Japonya oldu. Bölgedeki çok yönlü tehdit algısı nedeniyle Tokyo, hipersonik mühimmatlar için çalışmalara başladığını duyurdu.

Hâlihazırda devam eden çalışmalar kapsmaında Japon Teknoloji ve Lojistik Kurumu ATLA,iki yeni sistem tasarımını duyurdu. Hyper Velocity Gliding Projectile (Hiper Süratli Süzülen Mühimmat / HVGP) ve Hypersonic Cruising Missile (Hipersonik Seyir Füzesi / HCM) adı verilen programlar kapsamında, tandem yapıda çok kademeli yeni bir harp başlığı geliştirilecek. "Düşman gemileri ve küçük adalar çevresindeki deniz alanında konuşlu hasım unsurlara" karşı kullanılması planlanan sistemler, yüksek infilaklı zırh delici harp başlığı ile donatılacak. 

Japon Savunma Bakanlığı'nın yayımladığı görselde, Çin'in Tip 001 sınıfı uçak gemilerine benzer bir figürün kullanımı ise dikkatlerden kaçmadı.

https://c4defence.com/Gundem/hipersonik-muhimmata-japon-dokunusu/9503/1 Mesajı Paylaş

Karabasan

C4 savunma benim forumda açtığım başlığı takip eder. Bizimkilerde C4 savunmayı takip eder  ;D

Bu arada ABD Hawai'de Hipersonik Kayma Aracı gövdesini test etti.
https://www.dvidshub.net/video/743686/department-defense-tests-hypersonic-glide-body Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

ABD İlk Hipersonik Silahını Test Etti

ABD Savunma Bakanlığı hipersonik füze testini başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu.

Testin, Hawaii adalarından Kauai'deki Pasifik Füze Atış Sahasında gerçekleştiğini belirten Pentagon, "ABD Donanması ve ABD Kara Kuvvetleri Müşterek Hipersonik Süzülme Kabiliyetli Aracı (Common-Hypersonic Glide Body C-HGB) hedef noktasına hipersonik hızda uçurma testini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi" ifadesine yer verdi.

ABD Kara Kuvvetleri karada hareketli bir sistem isterken Donanma satıh ve su altı konuşlu sistemlere bu yeteneği kazandırmak istiyor. İki Kuvvet de 2023 yılında sonuca ulaşmak istiyor.

https://c4defence.com/Gundem/abd-ilk-hipersonik-silahini-test-etti/9569/1 Mesajı Paylaş

dustdevil

Hipersonik füze değil de "hypervelocity" mühimmat haberi.... 155mm obüsten atılan mühimmat seyir füzesi rolündeki hedef dronunu vurmuş:


"Air Force acquisition czar Will Roper told reporters during the same briefing that one of the exercise's big successes was the shoot-down by a novel hypervelocity projectile of one of the surrogate cruise missiles, played by BQM-167 target drones flying over White Sands Missile Range in New Mexico. The small projectile, which can fly at Mach 5, was developed by the Navy and the Army, he said, and was launched from an Army M109 Paladin-based 155mm howitzer and a Navy deck gun during the demo."


https://breakingdefense.com/2020/09/abms-demo-proves-ai-chops-for-c2/Mesajı Paylaş

yasharP

#13
Eyl 07, 2020, 10:56 ÖÖ Last Edit: Eyl 07, 2020, 04:17 ÖS by yasharP
Sn dustdevil,
BAE Systems tarafından geliştirilen Hypervelocity mermisi ileride "Rail Gun"'dan atılabileceği gibi 127mm ve 155 mm obüslerdende atılabiliyor. Aerodinamik yapısı ile hypersonic hızda (~5mach) uçan bu mermi itici roket taşımıyor. Manevra kabiliyeti de var.

https://www.baesystems.com/en/product/hyper-velocity-projectile-hvp

UsNavy, 2018 yılında bu mermi ile bir dizi atış gerçekleştirmiş. Ucuzluğu ve etkinliği açısından çok avantajlı görünen bu mermileri incelemekte fayda var derim.

https://news.usni.org/2019/01/08/navy-quietly-fires-20-hyper-velocity-projectiles-destroyers-deckgun
https://theengineer.markallengroup.com/production/content/uploads/2017/07/baes_ds_HVP_redesign_digital.pdf Mesajı Paylaş

dustdevil

Sn yasharP evet, ayrı bir konu başlığı göremeyince buraya yazmıştım, yeni başlıkta devam ediyor: https://sadfor.savtera.org/index.php?topic=4625 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter