TRLG-230 Füzesi

Başlatan Hard-Kill, Ağu 30, 2020, 06:02 ÖS

« önceki - sonraki »

Havuc99

Belkide edemeyiz. Çok küçük bir alanda çalışılacak ve namlu içinde ilk hızlanma çok yüksek boyutta. Çok kolay olmayabilir. İşin bir diğer tarafıda namlu teknolojisi , 70 km ya top mermisi gönderecek namluyu yapmak soru işareti. Ve bunu Mkek den beklemek. Mesajı Paylaş

anafor2016

ASELSAN dergisinde böyle bir çalışmanın devam ettiği bilgisi vardı. Excalibur kadar hassas olmasa da iki yonelimde ciddi iyileştirme getiren bir çalışma. Muhtemelen excalibur a göre çok çok ucuza gelecektir. Mesajı Paylaş

yasharP

İsrail'in bu konudaki çözümü mali açıdan çok daha etkin bence. Standart 155mm mermilerin baş kısmına (fuze) sahada istenildiği zaman güdüm kiti takıyorlar.
Böylece istenildiği zaman normal mermi istenildiği zaman güdüm kitli mermi kullanılıyor.
https://www.nextbigfuture.com/2017/10/israel-converts-artillery-into-a-precision-guided-weapons.html Mesajı Paylaş

HDS

Bizdeki de zaten "isabet arttırıcı" bir tapa sistemi değil miydi? Tamamen NABK'i kullanan, normal 155 balistiği kullanan merminin bir "trajectory correction"ı olması. O da "menzil" ekseninde daha iyi ama yanal "saçlım" ekseninde daha az falan filan bir şeydi galiba. Mesajı Paylaş

DelKu

Bu tapaların babası M1156 , israil bu tapayı kopyaladı. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Fikir jimnastiği yapıyorum... Tomahawk füzeleri 1500 km ötedeki hedefi vurabiliyorsa bunun mutlaka bir yolu olmalı.

Cephenin 600 km derinliğindeki bir hedefi işaretlemek pratikte pek mümkün olmadığından hedefi vurmak için görüntü işleme temelli bir güdüm mekanizması kullanılmalı. Öyle ki füze hedef bölgesine INS ile (veya başka bir temel güdüm yöntemiyle) yönlendirildikten sonra terminal safhada kendi kamerasından elde ettiği görüntüleri gerçek zamanlı olarak işleyebilecek bir işlem kapasitesine sahip olmalı. Öyle olmalı ki, kamerasından elde ettiği görüntüyü gerçek zamanlı olarak tasnif ederek hedefi bulup ayırt edebilmeli, sonra da o hedefe yönelip imha edebilmeli.

Hedef görüntüsü uydu vasıtasıyla (veya başka bir şekilde) elde edilip atış (veya terminal safha) öncesi füzenin bilgisayarına yüklenmeli. Füzenin terminal güdüm algoritması, hafızasındaki uydu hedef görüntüsü ile kamerasından elde ettiği canlı hedef görüntüsünü eşleştirmek üzerine kurulu olmalı. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter