Denizcilik Haberleri

Başlatan Atılgan, Oca 12, 2017, 02:01 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Atılgan

Euronav, dünyanın en büyük tankerini satın aldı

Euronav, 380 metre uzunluğa ve 68 metre genişliğe sahip M/T SEAWAYS LAURA LYNN'i filosuna eklediğini duyurdu.
Belçika merkezli Euronav, M/T SEAWAYS LAURA LYNN'i filosuna eklediğini açıkladı. M/T SEAWAYS LAURA LYNN, en büyük ULCC tankeri olma özelliği taşıyor.

Euronav, dünyadaki iki ULCC tankerinden biri olan 'M/T SEAWAYS LAURA LYNN'i 32 milyon 500 bin dolar bedelle satın aldığını açıkladı. Tanker, 380 metre uzunluğa, 68 metre genişliğe sahip. 440 bin DWT'lik tanker Belçika bayrağı altında hizmet verecek.

Euronav CEO'su Paddy Rodgers, dünyadaki diğer ULCC tankeri 'M/T TI EUROPE'a sahip olduklarını ve 'M/T SEAWAYS LAURA LYNN'yi kontrolleri altına almalarının önemli bir stratejik fırsat sağlayacağını ifade etti.

Her bir ULCC tankeri, Güney Kore'nin bir günlük petrol ihtiyacını karşılayabilecek kadar yakıt taşıyabiliyor.

Tanker, 2003 yıllında DSME tarafından Hellespont için inşa edildi ve 2004 yılında Euronav ve OSG tarafından satın alındı. Equasis kayıtlarına göre, Euronav 2004-2005 yılları arasında 'M/T SEAWAYS LAURA LYNN'in işletmecisiydi.

Dünyadaki diğer ULCC tankerleri olan 'M/T TI ASIA' ile 'M/T TI AFRICA' FSO olarak dönüştürüldü ve Katar'daki Al Shaheen'de konuşlandırıldı.

https://www.denizhaber.com.tr/euronav-dunyanin-en-buyuk-tankerini-satin-aldi-haber-82582.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Gazprom, Arktik operasyonları için filosunu genişletiyor

Gazprom, Arktik operasyonları için filosunu genişletiyor. Yeni inşa edilen Alexander Sannikov isimli buzkıran gemisi filoya katıldı.
Rusya'nın en yeni elektrikli buzkıran gemisi 'ALEXANDER SANNIKOV' St. Petersburg'da düzenlenen törenle teslim edildi.

Aker Arctic tarafından tasarlanan Vyborg Tersanesi tarafından inşa edilen buzkıran gemisi Kuzey Denizi Güzergâhındaki Novoportovskoye sahasındaki tankerlere eşlik edecek. Böylece dünya pazarına, Arktik yağı tedarikinde bulunacak.

121 metre uzunluğa sahip 'Arktik Zamanı' programı kapsamında inşa edilen ilk buz kıran gemisi. Son teknolojik ürünlerle tasarlanan gemi iki metrelik kalın buzu kırabilecek kapasitededir. Ayrıca gemi Arktik Gate Petrol Terminali'ne gelecek tankerlere yardımcı olacak.

Novoportovskoye alanında altı tanker zaten çalışıyor ve yeni buzkıran gemisinin Ağustos ayında düzenli eskort hizmetlerine başlayacağı öğrenildi.

Klasik buzkıran gemileri buzun içine girer ve parçalara ayırır fakat 'ALEXANDER SANNIKOV' gövdesiyle buzları keser ve öğütürken de muhteşem manevra kabiliyetine sahip. 16 knot hız yapabilen gemi bir dakika içinde 360 derecelik dönüş yapabiliyor.

'ALEXANDER SANNIKOV', eksi 50 santigrat derecede bile 40 güne kadar pil ömrü sağlayabiliyor. Gemideki bilgisayarlar, yaşam destek sistemine, jeneratörlere, acil durum modlarına, ısı ve teknolojik sistemlere kadar ulaşabilir ve otomatik olarak çalıştırabiliyor. Buzkıran gemisinin dijitalleştirilmesi, mürettebatın daha verimli olmasını sağlayacak.

Geminin kendine ait, itfaiye, hastane, helikopter pisti, acil durum botları ve 26 ton taşıma kapasiteli vinci bulunuyor. Böylece, tanker operasyonlarına yardım etmesinin yanı sıra, kargoyu bağımsız olarak taşıyabilir, çekme fonksiyonlarını gerçekleştirebilir ve kurtarma operasyonlarına katılabilir.

Gazprom Neft Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Dyukov, 'Tahminlerimize göre, 2030 yılına kadar Kuzey Denizi Yolu'ndaki talep üçte bir oranında artacak. Kendi Arktik filomuzun gelişimi, bizlere uzun vade de Rus Arktik'de liderliği korumamıza izin verecek' dedi.

Gazprom, 'ALEXANDER SANNIKOV'un ardından şirketin 'ANDREY VILKITSKY' isimli buzkıran gemisini Ekim Ayında operasyonlara dahil edecek.

https://www.denizhaber.com.tr/gazprom-arktik-operasyonlari-icin-filosunu-genisletiyor-haber-82672.htm Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter