İki Kore'nin Bitmeyen Savaşı

Başlatan Sihirbaz, Oca 12, 2017, 12:52 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

Pence: K. Kore'ye karşı tüm seçenekler mümkün ancak Trump barışçıl çözümde kararlı

Amerika Birleşik Devletleri başkan yardımcısı Mike Pence nükleer denemelerini sürdüren Kuzey Kore'ye (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) karşı her türlü seçeneği düşündüklerini ancak Donald Trump'ın soruna barışçıl çözüm bulmak konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Pence, 10 günlük Asya turunun Güney Kore'den sonraki ikinci durağı Japonya'nın başkenti Tokya'da başbakan Shinzo Abe ile bir araya geldi.

Mike Pence, Amerika Birleşik Devletleri başkan yardımcısı: "Japonya halkının provakatif eylemlerin arttığı Japon Denizi etrafında nasıl bir gerginlikle karşı karşıya kaldığını görebiliyoruz. Sayın başkan burada olsaydı o da söyleyecekti, onun yerine sayın Japonya başbakanı ve Japon halkına ben söylemek isterim ki yüzde yüz sizlerin yanınızdayız."

Japonya başbakanı Shinzo Abe, Kuzey Kore ile stratejik sabır olarak adlandırılan dış politika döneminin bittiğini ilan eden Amerika Birleşik Devletleri yönetimi ve başkan Donald Trump'ı bu konuda desteklediklerini söyledi.

Geçtiğimiz hafta sonu önce Pyongyang'daki askeri törende bazı kıtalararası balistik füzelerini ilk kez sergileyen Kuzey Kore daha sonra da atıldıktan kısa bir süre patlayan ve türü belirlenemeyen başarısız bir füze denemesi gerçekleştirmişti.

Öte yandan Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler temsilcisi Kim In Ryong, Amerika Birleşik Devletleri'nin bölgede termonükleer savaşa yol açabilecek bir gerginliği tırmandırdığını, bir sonraki nükleer testi, gerekli gördükleri yerde ve zamanda yapacaklarını açıkladı.

http://www.euronews.com/2017/04/18/the-us-talks-trade-with-tokyo
Mesajı Paylaş

Defence

ABD Hucum Filosu Kore'de Değil Avustralya'da Ortaya Çıktı

Uçak gemisi USS Carl Vinson ve diğer savaş gemilerinin Kore Yarımadası'na doğru yola çıktığı duyuruldu ancak gemilerin acil bir emirle Avustralya'ya doğru seyrettiği açıklandı.

Pentagon'dan yapılan açıklamada, taarruz filosunun 8 Nisan tarihinde Singapur'dan hareket ettikten sonra ani bir manevrayla Kore açıklarına doğru yöneldiği belirtilmişti. ABD Başkanı Donald Trump da, geçen hafta donanmanın yolda olduğunu söylemişti.

Ancak, USS Carl Vinson'ın başını çektiği savaş gemilerinin acil bir emirle Sunda Boğazı'ndan geçerek Hint Okyanusu'na girdiği bildiriliyor. Pentagon, gemilerin ilk olarak Avustralya açıklarında bir tatbikata katılacağını açıkladı.

Reuters haber ajansı, Pyongyang yönetiminin Kim'in dedesi Kim Il-sung'un doğum günü için bir video yayınladığını bildiriyor. Müzikal bir gösterinin yer aldığı resmi video, füzelerin ABD üstünde patlamasıyla sona eriyor.

Resmi televizyonda yayınlanan görüntülerde, Pazar günü sahne alan koronun performansı Kim Jong-un tarafından da izleniyor. Şarkıların sonunda ise Şubat ayında test edilen füze kadraja giriyor, diğer füzelere katılıyor, gökyüzünden süzülerek Pasifik Okyanusu'nu geçip ABD üstünde büyük bir gürültüyle patlıyor. Video, yanan Amerikan bayrağı ve beyaz dumanlar yükselen mezarlık görüntüsüyle bitiyor. Kim Jong-un, olan biteni gülümseyerek izliyor.

ABD tarafında ise, son olarak Başkan Yardımcısı Mike Pence Güney Kore-Kuzey Kore arasındaki sınırda Donald Trump yönetiminin artık sabrının bittiğini ilan etmişti.

İki haftadır tüm dünyanın soluğunu tutarak takip ettiği gerilimde, ABD Çin'e Kuzey Kore'yi durdurması için yoğun baskı yapmıştı. Pekin yönetimi ise, müttefiki Kuzey Kore'nin bir hata yapmamasını ve nükleer programını durdurmasını istemişti.

İngiliz basını, uçak gemileri ve denizaltıların Japon denizine konuşlandırılacağını, Kuzey Kore'nin geri adım atmaması halinde dört hedefe saldırılacağını sayfalarına taşımıştı. Gazetelere göre, ülkenin doğu kıyısında bulunan Punggye-ri'deki nükleer test alanı, liman kenti Sinpo'daki denizaltı üssü, orta kesimde yer alan Yongbyon'daki nükleer tesis ile Tongchang-ri'de roket fırlatma rampası ABD'nin hedefleri arasındaydı.

Pyongyang yönetimi, son aylarda peş peşe füze denemeleri gerçekleştirdi ve füzelerden bazıları Japon Denizi'ne düştü. 6 Mart'ta aynı anda fırlatılan dört balistik füze denize düşmeden önce yaklaşık bin kilometre uçmuştu. Söz konusu denemeden saatler sonra ABD Güney Kore'ye füze savunma sistemi THAAD'ı yerleştirmişti.

Kuzey Kore, son nükleer denemesini geçtiğimiz yıl 9 Eylül tarihinde yaptı. Birleşmiş Milletler kararları, Pyongyang yönetiminin füze ya da nükleer test gerçekleştirmesini yasaklıyor.

http://www.defensenews.com/articles/us-carrier-still-thousands-of-miles-from-korea
Mesajı Paylaş

Merkator

Rota Yeniden Kore'ye Döndü

ABD Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Kuzey Kore açıklarına yönlendirilmesi istenen ancak ters istikamette hareket ettiği anlaşılan USS Carl Vinson'ın bölgeye gelecek hafta ulaşacağını duyurdu

ABD Pasifik Kuvvetleri Komutanlığından (PACOM) yapılan açıklamada, USS Carl Vinson'ın Singapur'dan Japon Denizi'ne seyahat ettiği, seyahati sırasında bazı duraklara uğradığı belirtildi. Açıklamada, Singapur'dan ayrıldıktan sonra Sunda Boğazı üzerinden Hint Okyanusu'na yönelen Uçak Gemisi Görev Grubu'nun Avustralya'nın kuzeybatı kıyısında önceden planlanmış eğitim tatbikatını tamamladığı, ardından 8 Nisan'da Batı Pasifik'e yöneldiği ifade edildi.

PACOM, beraberinde Aegis füze savunma sistemine sahip bir muhriple (destroyer) hareket eden Carl Vinson Uçak Gemisi Görev Grubu'na 8 Nisan'da teyakkuz ve varlık göstermek için tedbir olarak Batı Pasifik'e yönelmesi emrini vermişti. ABD Başkanı Donald Trump da bölgeye bir "donanma" gönderildiğini söylemişti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/398455/abdden-kuzey-kore-hamlesi Mesajı Paylaş

nokta

ABD'nin Nükleer Denizaltısı Kore kıyısına yanaştı

Kuzey Kore-ABD geriliminde yeni sayfa açılıyor, uçak gemisi bölgeye ulaşmadan nükleer denizaltı limana yanaştı. Denizaltı nükleer füzelerin yanında 154 Tomahawk füzesi ve 60 adet özel kuvvetler askeri taşıyor.
ABD ve Kuzey Kore'yi nükleer savaşın eşiğine getiren gerilimin dinmesinden günler sonra Pentagon'un Kore Yarımadası'na gönderdiği denizaltı Busan limanına ulaştı.

Nükleer USS Michigan denizaltısının ilk fotoğrafları, saatler önce geldi. Denizaltı nükleer füzelerin yanında 154 Tomahawk füzesi ve 60 adet özel kuvvetler askeri taşıyor. USS Carl Vinson uçak gemisi ve diğer savaş gemileri de kısa sürede bölgeye ulaşacak.

FÜZE TESTİ YAPMA İHTİMALİ VAR

Kuzey Kore ise ordunun 85'inci kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyor. Kim Jong-un'un kutlamalarda bir balistik füze testi yapma ihtimali var. 15 Nisan'daki Güneşin Günü kutlamalarında bir füze test edilmiş ancak fırlatıldıktan kısa süre sonra infilak etmişti.

BÜTÜN DÜNYA İLE DALGA GEÇTİLER

ABD Başkanı Donald Trump, başını USS Carl Vinson uçak gemisinin çektiği filonun Kore açıklarına gönderildiğini söyleyince kıyamet kopmuştu. Pyongyang yönetimi, savaş gemilerine nükleer karşılık vereceğini duyurmuş, bütün dünya diken üstünde günler geçirmişti. Ancak daha sonra ABD gemilerinin aslında Kore Yarımadası'na yollanmadığı ortaya çıktı. Gemiler taraflar birbirilerine tehditler savururken, aslında tam ters bir rotada ilerliyordu.

KARŞILIKLI TEHDİTLER

Trump yönetimi, ABD'nin Kuzey Kore'ye karşı stratejik sabrının sonuna geldiğini birçok kez duyurdu, savaşın masada olduğunu açıkça ilan etti. Kim Jong-un ise, Washington'dan gelen her açıklamaya daha sert yanıt verdi, ülkesinin bir savaşa hazır olduğunu söyledi.

ÇİN DEVREDE

Tansiyonun zirve yaptığı dönemde sonuncusu dün olmak üzere ABD ve Çin arasında birçok görüşme gerçekleşti. Washington, Pekin yönetiminden müttefiki Kuzey Kore üstünde baskı kurmasını istiyor. Geçen haftalarda Çin'in resmi gazetelerinde açık bir şekilde Pyongyang'ı uyaran haberler yer aldı, bir hata yapılmamasını isteyen Pekin nükleer faaliyetlerin durdurulmasını talep etti.
Çin ayrıca doğu komşusunun sınırına 150 bin asker gönderdi. Rusya'nın da bölgeye asker sevk ettiği görüntüler yayınlandı ancak Moskova yönetimi bu haberleri yalanladı.

ABD, THAAD'I YERLEŞTİRMİŞTİ

Pyongyang yönetimi, son aylarda peş peşe füze denemeleri gerçekleştirdi ve füzelerden bazıları Japon Denizi'ne düştü. 6 Mart'ta aynı anda fırlatılan dört balistik füze denize düşmeden önce yaklaşık bin kilometre uçmuştu. Söz konusu denemeden saatler sonra ABD Güney Kore'ye füze savunma sistemi THAAD'ı yerleştirmişti.

Kuzey Kore, son nükleer denemesini geçtiğimiz yıl 9 Eylül tarihinde yaptı. Birleşmiş Milletler kararları, Pyongyang yönetiminin füze ya da nükleer test gerçekleştirmesini yasaklıyor.

http://www.denizhaber.com.tr/abdnin-nukleer-denizaltisi-kore-kiyisina-yanasti-haber-73917.htm Mesajı Paylaş

Merkator

ABD'den Hava Analizi

Kore Cumhuriyeti'nin Yonhap haber ajansına göre, ABD Hava Kuvvetleri'nin WC-135 nükleer keşif uçağı, Kuzey Kore'nin altıncı bir nükleer füze denemesi olasılığına karşı 20 Nisan'da Kore Yarımadası'nda "acil durum" uçuşu gerçekleştirdi.

Boeing C-135 temelli WC-135 Constant Phoenix, bir nükleer patlamayı tespit etme ve tanımlama amacıyla atmosferden numune toplamak üzere tasarlanmış özel amaçlı bir uçak.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-havayi-kokluyor/4251/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

ABD'nin Kore Yarımadası'na Gönderdiği USS Carl Vinson ve diğer Savaş Gemileri, Güney Kore ve Japon filolarıyla Buluştu

ABD'nin bütün dünyayı kandırıp Kore Yarımadası'na gönderdiğini duyurduğu USS Carl Vinson ve diğer savaş gemileri, sıcak bölgeye artık yalnızca iki saat uzaklıkta.

Pasifik Komutanı Amiral Harry Harris, taarruz filosunun çarşamba günü Filipin Denizi'nde olduğunu ve Kuzey Kore'ye iki saat saldırı mesafesinde bulunduğunu açıkladı. Kuzey Kore'nin nükleer tehditlerine karşı gövde gösterisi için bölgeye gönderilen filo, Busan limanına demirleyen nükleer denizaltı USS Michigan'a katılacak.

ABD donanmasının internet sitesinde paylaşılan fotoğraflarda, Güney Kore ve Japon savaş gemilerinin USS Carl Vinson'la birlikte seyrettiği görülüyor. Üç ülke, kısa süre içinde birlikte büyük bir tatbikata başlayacak. Fotoğraflarda ayrıca bazı helikopterlerin atış yaptığı yer aldı.

FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ HAYATA GEÇİYOR

Amiral Harrs, Güney Kore'de kurulumuna başlanan Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) füze savunma sisteminin birkaç gün içinde hazır olacağını ve Kuzey Kore'den gelebilecek saldırılara karşı koyacağını da söyledi.

KUZEY KORE: TESTLER ASLA DURMAYACAK

Washington, son haftalarda Çin üzerinden Kuzey Kore'ye baskı kurmayı denedi ancak bu adım henüz sonuç vermiş görünmüyor.

Pekin yönetimi, müttefiki Pyognyang'dan nükleer silah programına son vermesini istese de Amerikan CNN kanalına dün özel röportaj veren Kuzey Kore yönetiminden Sok Chol Won, testlerin asla durmayacağını söyledi. Won, "Denemeler, nükleer gücümüzü sağlamlaştırmanın önemli bir parçası. ABD'nin düşmanca hareketleri sürdüğü müddetçe asla nükleer ve füze testlerini sona erdirmeyeceğiz" dedi.

http://www.kokpit.aero/sadece-2-saat-mesafedeler Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kuzey Kore'den yeni 'balistik füze denemesi'

ABD ve Güney Koreli yetkililer, 'nükleer kriz' sürerken Kuzey Kore'nin yeni bir 'balistik füze denemesi' gerçekleştirdiğini açıkladı.
Reuters haber ajansı, ABD'li yetkililerin Kuzey Kore'nin füze denemesi yaptığını saptadıklarını ve ne tür bir füze olduğunu araştırdıklarını belirtti.

Güney Kore haber ajansı Yonhap, ülkedeki askeri yetkililere dayandırdığı haberinde Cumartesi günü yerel saatle 16.30 sularında atılan füzenin fırlatıldıktan saniyeler sonra başarısız olduğunu bildirdi.
Beyaz Saray, Kuzey Kore'nin füze denemesinden haberleri olduğunu ve ABD Başkanı Donald Trump'ın da konuyla ilgili bilgilendirildiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, füze denemesinden saatler önce Kuzey Kore ile süren krize ilişkin Pyongyang hükümetine yönelik uluslararası yaklaşımın sertleştirilmesi çağrısı yapmıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde konuşan Rex Tillerson, Kuzey Kore'nin nükleer programı konusunda bir anlaşmaya varılamazsa, bunun yıkıcı sonuçları olabileceği uyarısında bulunmuştu. Tillerson Kuzey Kuzey Kore ile ülkeden nükleer silahların çıkarılması konusunda müzakere etmeye hazır olduklarını söylemiş, ancak gerekirse ABD'nin askeri gücünü kullanacağı konusunda da uyarmıştı.

ABD ordusu Pasifik Komutanlığı (PACOM) Sözcüsü Komutan Dave Benham, füzenin Kuzey Kore sınırlarını aşamadığını doğruladı.
Fransız haber ajansı AFP, Benham'ın "Balistik füze denemesi Pukchang hava sahası yakınlarında meydana geldi" sözlerini aktardı.
Benham füzenin Amerika kıtası için bir tehlike oluşturmadığına dikkat çekti. Kuzey Kore son haftalarda bazı askeri güç gösterilerinde bulunmuş ancak yaptığı son füze denemesi başarısız olmuştu. ABD ise bölgeye savaş gemileri yolladı ve Güney Kore'de tartışmalı bir füze savunma sistemi kurmaya başladı.

Binlerce ABD askerinin Kuzey Kore'nin komşuları Güney Kore ve Japonya'ya konuşlandırıldığı biliniyor.
ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore krizini diplomatik yollarla çözmek istediğini, ancak bu ülkeyle "büyük, büyük bir çatışmanın" mümkün olduğunu söylemişti. Kuzey Kore ile ABD arasında bir savaş çıkması ihtimali olduğunu söyleyen Trump, "Kuzey Kore'yle büyük, büyük bir çatışma ihtimali var. Ama diplomatik yolları tercih ediyorum" demişti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise, taraflara müzakere ve diyalog çağrısında bulunmuştu. ABD'li yetkililer Güney Kore'de 9 Mayıs'ta yapılacak seçimler öncesinde Kuzey Kore'den böyle bir provokasyon beklediklerini söylediler.

http://www.bbc.com/news/world-asia-39750240
Mesajı Paylaş

nokta

THAAD Faaliyete Geçti

Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunması (THAAD), geçen yıl Washington ve Seul arasında imzalanan anlaşma kapsamında, Kore Cumhuriyeti'nde faaliyete geçti. ABD ve Kore Cumhuriyeti yetkilileri 1 Mayıs Pazartesi günü bilgiyi onaylayarak, sistemin "başlangıç önleme kabiliyeti"ne ulaştığını belirtti. Bölgedeki gerginlik, Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği nükleer füze testlerinin yarattığı endişeler nedeniyle son aylarda gitgide tırmanıyor. Çin'in sistemin uzun menzilli radarının, Çin füze sistemlerini izleyebileceği iddiasıyla karara yönelik eleştirilerine rağmen, THAAD Kore Cumhuriyeti'nin Kuzey Gyeongsang Eyaletindeki Seongju'da konuşlandırıldı.

THAAD, atmosferin içinde veya dışında bulunan kısa ve orta menzilli balistik füzeleri, "terminal" aşamada önlemek için tasarlandı.

http://www.c4defence.com/Gundem/thaad-faaliyete-gecti/4305/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Kuzey Kore'den yeni tür füze denemesi

ABD Pasifik Kuvvetler Komutanlığı (PACOM), Kuzey Kore'nin yeniden füze denemesi yaptığını açıkladı.
PACOM'dan yapılan yazılı açıklamada Kuzey Kore'nin Hawaii yerel saatine göre 10.30'da bir füze fırlattığını tespit ettikleri kaydedildi.

FÜZENİN TÜRÜ HENÜZ TESPİT EDİLMEDİ

Açıklamada "Füze Kusung yakınlarından fırlatıldı ve Japon Denizi'ne düştü. Füzenin türü ile ilgili değerlendirme devam etmektedir ancak uçuşu kıtalararası balistik füzenin uçuşuyla uyuşmuyor." ifadeleri yer aldı.
ABD'nin Pyongyang'ın tehditlerine karşı müttefikleri Japon ve Güney Kore'nin yanında olduğu ifade edilen açıklamada söz konusu füzenin Kuzey Amerika için herhangi bir tehdit teşkil etmediği belirtildi.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı bir açıklamada, "Füze Rus topraklarına bu kadar yakın düşmüşken, Rusya'ya Japonya'dan daha yakın bir mesafede, (Trump) Rusya'nın bundan memnuniyet duymasını tahayyül edemiyor." ifadesi kullanıldı.
Pyongyang'ın "açık tehdidini" uzun süredir ortaya koyduğunu ifade edilen açıklamada "Bu son provokasyon bütün uluslara Kuzey Kore'ye karşı daha güçlü yaptırımlar uygulama konusunda bir çağrı olsun." ifadelerine yer verildi.

http://www.dunyabulteni.net/manset/400124/kuzey-koreden-yeni-tur-fuze-denemesi Mesajı Paylaş

Merkator

ABD, Kore Yarımadası'na ikinci uçak gemisini gönderdi

ABD, Kore Yarımadası'na ikinci uçak gemisini gönderdi. Gönderilen USS Ronald Reagan'ın, bölgede bulunan USS Carl Vinson'la tatbikat düzenleyeceği kaydedildi.

Washington'un bu adımı, Kuzey Kore'nin başarılı geçtiğini ilan ettiği son füze denemesinin ardından geldi. ABD istihbaratı, söz konusu denemede füzenin ateşlendikten sonra atmosfere kontrollü bir şekilde geri döndüğünü kaydetti.

SALI GÜNÜ YOLA ÇIKTI

ABD ordusundan yapılan açıklamada, USS Ronald Reagan'ın bakım sürecinden sonra salı günü, bulunduğu Japonya'nın Yokosuka Üssü'nden Kore Yarımadası'na doğru yola çıktığı kaydedildi. Konu hakkında basına açıklamada bulunan Tümamiral Charles Williams, "Uzun bir bakım sürecinden çıkan USS Ronald Reagan'ın, gruba uygun bir şekilde entegre olmasını sağlamalıyız" dedi.

TATBİKATA KATILACAK

Kore Yarımadası'na geldiğinde bir dizi tatbikatta yer alacak olan uçak gemisinin odağında savaş uçaklarının sağlıklı bir şekilde havalanışı ve inişi bulunuyor. Ordu yetkilileri, uçak gemisinin gergin olan bölgede ne kadar kalacağına dair bilgi vermezken, USS Ronald Reagan'ın USS Carl Vinson'un yerini alması bekleniyor.

USS RONALD REAGAN UÇAK GEMİSİ

332 metre uzunluğunda olan USS Ronald Reagan uçak gemisi, 60 savaş uçağına ve 4.539 mürettebata sahip. Maliyeti 8.5 milyar dolar.

https://tr.sputniknews.com/asya/201705191028534036-abd-kore-yarimadasi-ikinci-ucak-gemisini-gonderdi/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kuzey Kore'den yeni bir füze denemesi

Kuzey Kore, pazartesi günü yeni bir balistik füze denemesi gerçekleştirdi.

Güney Kore ve Japonya, füzenin yaklaşık 450 km yol aldıktan sonra Kore Yarımadası ile Japonya arasında düştüğünü belirtti. Amerika Birleşik Devletleri Pasifik komutanlığı söz konusu roketin Kuzey Kore'nin doğu sahilinde yer alan Wonsan'dan fırlatıldığını ve kısa menzilli bir balistik füze olduğunu duyurdu.

Olayın arından Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in güvenlik konseyini toplarken, Tokyo yönetimi Kuzey Kore'yi provokasyon yapmakla suçladı. Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Pyongyang yönetmine karşı somut adım atmaya kararlı olduklarını yineledi:

"G7 zirvesinde de mutabık kaldığımız üzere, Kuzey Kore sorunu uluslararası toplumun öncelikli konularından biri. Kuzey Kore'yi durdurmak için ABD'yle birlikte spesifik adımlarımız olacak."

İtalya'nın ev sahipliğinde düzenlenen G7 zirvesinde Kuzey Kore'nin balistik füze ve nükleer silah geliştirme faaliyetlerine karşı ek tedbirler alınması gündeme gelmişti.

http://www.euronews.com/2017/05/29/n-korea-launches-new-missile-test Mesajı Paylaş

nokta

Kuzey'den Cüretkar Hamleler

Kore Cumhuriyeti, Kuzey Kore'nin bu sabah bir dizi füze denemesi gerçekleştirdiğini, füzelerin 2 kilometre azami irtifaya ulaşarak yaklaşık 200 kilometre yol aldıktan sonra ülkenin doğusundaki Japon Denizi'ne düştüğünü açıkladı. Füzelerin tipi bilinmezken, kısa menzilli gemisavar seyir füzeleri olduğu ve bölgede yürütülen, ABD Uçak Gemisi Taarruz Grubu'nun da dahil olduğu ortak deniz tatbikatlarına karşılık bir güç gösterisini amaçladığı tahmin ediliyor.

Kuzey Kore, 2017 yılı içinde toplam 16 füze testi gerçekleştirdi. Son bir ay içerisinde yapılan dördüncü füze testi olma özelliği de taşıyan bu sabahki denemeler, Kore Cumhuriyeti Başbakanı Moon Jae-in hükümetinin THAAD konuşlandırmasını askıya almasının ardından gerçekleştirildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/kuzey-den-curetkar-hamleler/4508/1 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kuzey Kore Japon sularına doğru balistik füze fırlattı

Güney Kore ve Japonya, Pyongyang'ın ülkenin batısında yeni bir balistik füze denemesi gerçekleştirdiğini açıkladı. Güney Kore, füzenin TSİ 02.40'ta fırlatıldığını belirtti.

Japonya ise Japon Denizi'ndeki ekonomik amaçlı kullanılmayan sularına düştüğünü bildirdi.

Kuzey Kore ise yaptığı açıklamada "Kıtalar arası uzun menzilli füze denememiz başarılı oldu" dedi. Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un gözetiminde yapılan bu denemenin ardından 'dünyadaki herhangi bir yeri vurabilecekleri' aktarıldı. Devlet televizyonundan bu duyuruyu yapan kişi, Hwasong-14 füzesinin 2 bin 802 kilometre irtifaya ulaştığını, 39 dakika sonra hedefini vurduğunu belirtti. Bazı Batılı analistler bu füzenin Alaska'yı vurma kapasitesine sahip olabileceğini ancak ABD'nin diğer 48 eyaletine ulaşamayacağını düşünüyor.

ABD Başkanı Donald Trump ise bu denemenin ardından attığı tweetlerinde, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'u kastederek, "Kuzey Kore bir füze daha fırlattı. Bu adamın hayatıyla ilgili yapacağı daha iyi bir şeyi yok mu? Güney Kore ve Japonya'nın buna bu kadar uzun bir süredir katlandığına inanmak zor. Belki Çin Kuzey Kore'ye ağırlığını hissettirir de bu saçmalığı hepimiz için sona erdirir!" dedi.

Kuzey Kore, uluslararası yaptırımlara rağmen nükleer ve balistik faaliyetlerini artırmış durumda. ABD'nin askeri müdahaleyi ima eden açıklamalarının çoğalması üzerine bölgedeki gerilim son dönemde iyice arttı. Seul ve Tokyo'nun açıklamalarına göre denemesi gerçekleştirilen son füze, yaklaşık 40 dakika boyunca, 930 kilometre yol aldı.

Japonya 'provokatif' olarak değerlendirdiği denemeyi kınarken Güney Kore'nin yeni devlet başkanı Moon Jae-in ise ülkedeki güvenlik konseyini acil toplantıya çağırdı. Kuzey Kore'nin hâlihazırda üretebildiği füzeler, ABD'nin askeri gücünün de bulunduğu Güney Kore ve Japonya'ya ulaşma kapasitesine sahip. Ancak Kuzey Kore'nin, ABD'ye ulaşabilen füze geliştirmede ne aşamada olduğu bilinmiyor.

http://www.bbc.com/news/world-asia-40491138 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD ve Güney Kore'den güç gösterisi

Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin son füze denemesine askeri tatbikatla cevap verdi. Ortak tatbikatta füze savunma sistemleri test edildi. Seul askeri kaynakları, karadan denize fırlatılan füzeleri Kuzey Kore'ye karşı bir güç gösterisi olarak tanımladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore gündemiyle Çarşamba günü acil olarak toplanması bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore'nin balistik füze programına karşı her türlü somut adımı atmaya hazır olduklarını yineledi.

Pyongyang yönetimi, fırlattıkları balistik füzenin nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip olduğunu savunurken, Amerika Birleşik Devletleri iki aşamalı bir füzenin denendiğini duyurmuştu. Kuzey Kore'nin Alaska'yı vuracak menzile sahip füze geliştirdiği sanılıyor.

http://www.euronews.com/2017/07/05/tensions-rise-on-korean-peninsula Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD: Gerekirse K. Kore'ye karşı askeri güç kullanacağız

ABD, nükleer ve balistik füze geliştirme programları nedeniyle, gerekirse Kuzey Kore'ye karşı askeri güç kullanabileceğini açıkladı.
ABD'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, Kuzey Kore'nin son balistik füze denemesi ardından BM'ye, yaptırımları sıkılaştıran yeni bir tasarı sunacaklarını söyledi. Haley, ticari kısıtlamalara gidebileceklerini de belirtti.

Kuzey Kore'nin son füze denemesi Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin yasağına aykırı olduğu belirtiliyor.
Haley, Pyongyang'ın 'diplomatik çözüm olasılığı yolunu hızlı bir şekilde tıkadığını' belirtti ve ekledi:
"ABD, kendimizi ve müttefiklerimizi korumak için tüm kapasitesini kullanmaya hazırdır. İmkânlarımızdan biri de kayda değer askeri gücümüzdür. Eğer kullanmamız gerekirse bunu kullanacağız ancak bu yönde gitmemek gerektiğini tercih ediyoruz".

Fransa'nın BM Büyükelçisi de Kuzey Kore'ye dair yeni bir tasarıya destek verdiklerini söyledi.

Füze denemesini kınayan Rusya ise, 'krizde askeri tedbirleri kullanma olasılığının devre dışı bırakılmasını' savunuyor.
Kuzey Kore son olarak Pazar günü bir balistik füze denemesi gerçekleştirmiş, füze Japon Denizi'ne düşmüştü. ABD, füzenin uluslararası bir füze olduğu bilgisini doğrulamıştı.

Kuzey Kore'nin füze yapımında kilometre taşları
Kuzey Kore'nin füze programı 1976 yılında Mısır'dan gelen ilk paket Scud füzeleri ile başladı.
1984 yılında kendi tasarımları olan Hwasong'lar yapıldı.
Bin kilometre menzili olan bu füzeler konvansiyonel, kimyasal ya da biyolojik savaş başlığı taşıyordu.
Hwasong'dan 1300 kilometre menzile sahip Nodong tasarımı üretildi.
2016 yılında Stratejik Çalışmalar Uluslararası Enstitüsü'nün analizinde füzelerin 'Güney Kore'nin tümünü ve Japonya'nın büyük bir kısmını vurma' kapasitesine sahip olduğu aktarıldı.

Daha güçlü kapasiteye sahip olan Musudan füzeleri geliştirildi ve bu füzeler 2016 yılında test edildi. Ne kadar uzağa gidebilecekleri ise kaynaklara göre değişiyor, İsrail istihbaratı 2 bin 500 kilometre derken Amerikan Füze Savunma Ajansı 3 bin 200 kilometre diyor. Başka kaynaklar ise 4 bin kilometre olabileceğini aktarıyor.

Ağustos 2016'da ise Pukguksong adında bir denizaltında bulunan 'yüzeyden yüzeye, orta menzilden uzun menzile' füzelerin test edildiği belirtildi. 4 Temmuz'da kıtalar arası füze denendiğinin açıklanması ise Pukguksong füzelerinin bir adım öteye taşınarak ABD'nin bir nükleer savaş başlığı ile tehdit edilebileceği anlamına geliyor.

http://www.bbc.com/news/world-asia-40513334
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter