İki Kore'nin Bitmeyen Savaşı

Başlatan Sihirbaz, Oca 12, 2017, 12:52 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

Kore Yarımadası'nda sular ısınıyor: Japon gemileri de ABD uçak gemisine katılıyor

Trump'ın Kuzey Kore uyarısının ardından bölgeye hareket eden ABD Deniz Kuvvetleri filosuna Japon savaş gemileri de katılacak. Japon Deniz Kuvvetleri'ne bağlı destroyerlerin ABD uçak gemisi USS Carl Vinson'a eşlik etmesi bekleniyor.

The Guardian Gazetesinin haberine göre isminin açıklanmaması kaydıyla Japon Kyoda Haber Ajansına konuşan bir kaynak Japon Deniz Kuvvetlerine bağlı savaş gemilerinin, Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer füze denemesine gözdağı vermek amacıyla bölgeye hareket eden USS Carl Vinson uçak gemisine katılmak üzere Doğu Çin Denizi'ne girdiğini söyledi.

ABD Devlet Başkanı Donald Trump'ın önceki gün Kuzey Kore'yi tehdit ettiği tweetlerden sonra dün Trump ile bir telefon görüşmesi yapan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ''Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasından, yarımadada barış ile istikrarın korunması için sorunun barışçıl yollardan çözüme bağlanmasından yana olduğunu'' belirterek ABD'yle söz konusu sorun üzerinde temasta bulunmaya hazır olduğunu söylemişti.

Siyasi gözlemciler Kuzey Kore'nin Kim İl-Sung'un doğumunun105. Yıldönümünü, nükleer etkinliklerde bulunarak selamlamak isteyebileceğine dikkat çekerek, Nisan ayının Kuzey Kore'nin yeni nükleer testleri için yüksek riskli bir dönem olarak görüldüğü değerlendirmesinde bulundular.

Çin Komunist Partisi'nin İngilizce yayımlanan resmi yayın organı Global Times Gazetesi'nin dün yayımlanan başyazısında da Kore Yarımadası'nda yükselen nükleer gerginlik ele alınarak Kuzey Kore, provokasyonlara son vermesi konusunda uyarılmıştı.

http://www.kokpit.aero/japon-gemileri-de-katiliyor Mesajı Paylaş

Merkator

ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilim tırmanıyor

ABD ile Kuzey Kore arasında günler önce başlayan gerilim Donald Trump'ın, Çin lideri Xi Jinping ile yaptığı telefon görüşmesi sonrasında yeni bir ivme kazandı. Öte yandan Kuzey Kore'den gelen haberlere göre de ülke kurucu lideri Kim İl-sung'un 105. doğum yıldönümü sebebiyle yeni bir nükleer silah denemesi yapmaya hazırlanıyor.

ABD Başkanı Donald trump'ın Kuzey Kore'yi nükleer silah denemelerinden vazgeçmesi için sert bir dille uyarması ve ardından Kore yarımadası açıklarına savaş gemilerini göndermesiyle başlayan gerilim artarak devam ediyor.

ABD'nin Kuzey Kore'ye verdiği sert mesajlardan sonra ABD Başkanı Donald Trump ile Çin lideri Xi Jinping arasında kritik bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Trump telefon görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada memnuniyetini ifade ederken, "Dün gece Çin liderinden Kuzey Kore'nin tehditleriyle ilgili çok güzel bir telefon aldım" dedi. ABD basınında yer alan haberlere göre, Çin lideri iki ülke arasındaki krizin barış yoluyla çözülmesi için çaba sarf edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Trump ise Çin liderine, Kore'ye iletmesi amacıyla, nükleer silah denemelerinden kesin olarak vazgeçilmesi mesajını iletti.

ÇİN DESTEĞİNİ ÇEKİYOR MU?

Çin'in resmi yayın organlarından Global Times'ta çıkan bir yazıya göre ise Çin yönetimi, Kuzey Kore yönetimini 'bir hata yapmaması' konusunda uyardı. Gazetedeki satırlara göre Çin yönetimi geleneksel müttefiki Kuzey Kore'yi ilk kez bu kadar sert bir şekilde uyardı ve gerekirse BM'nin yapabileceği sert yaptırımlara destek verebileceği mesajını iletti.

Öte yandan Kuzey Kore'den gerilimin çıtasını yükselten mesajlar da gelmeye devam ediyor. ABD'ye nükleer cevap verebileceklerini iddia eden başkent Pyongyang'daki yönetim, 'Bize savaş açmaya kalkarlarsa onları yeryüzünden sileriz" açıklaması yaptı.

'PERŞEMBE GÜNÜ HAZIR OLUN'

Gerilimi daha da artıran hamle ise gece saatlerinde geldi. ABD'nin nükleer silah denemesini kırmızı çizgi ilan eden açıklamaları sonrasında, Kuzey Kore yönetimi ülkedeki yabancı basın mensuplarına 'perşembe günü büyük ve önemli bir olay' için hazırlık yapmalarını istedi.

Genelde dış dünyaya kapılarını kapatan Pyongyang, büyük askeri silah denemeleri öncesinde basın mensuplarına çalışma izni veriyor.

Ülke aynı zamanda 15 Nisan'da gerçekleşecek kurucu lideri Kim İl-sung'un 105. doğum yıldönümü gösterilerine de hazırlanıyor. Bu gösteriler genelde askerlerin resmi geçitlerine ve yeni geliştirilen silahların denemelerine sahne oluyor. 

GAZETECİLER BİLİNMEYEN BİR YERE GÖTÜRÜLDÜ

Kuzey Kore'de bulunan yabancı gazeteciler devlet yetkilileri tarafından sabah çok erken saatlerde otellerinden alınarak bilinmeyen bir yere götürüldüklerini sosyal medya hesaplarından paylaştılar. Gazeteciler yetkililerin cep telefonlarını kapatmalarını istediklerini de bildirdiler.

TÜNELDE NÜKLEER CİHAZ DENEMESİ Mİ?

Öte yandan ABD'li bazı gazetecilerin sosyal medya hesaplarından paylaştıkları iddialara göre, ABD'li yetkililer Pyongyang yönetiminin önümüzdeki günler içinde bir tünelde nükleer silah denemesi yapacağını düşünüyor. İsmi belirtilmeyen resmi bir kaynak, 'Şu anda yorum yapmak istemiyoruz ancak çok yakından takip ediyoruz' dedi.

ÇİN O İDDİALARI YALANLADI: KUZEY KORE SINIRINA ASKER GÖNDERMEDİK

Çin Savunma Bakanlığı, ülkenin Kuzey Kore sınırına 150 bin asker gönderildiği iddialarını yalanladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Pekin yönetiminin Kuzey Kore ile ilgili tansiyonun yükselmesi sonrası alarma geçtiği ve Pyongyang yönetimi sınırına 150 bin asker gönderdiği şeklindeki iddiaların "özensiz" üretilmiş raporlardan ibaret olduğu savunuldu.

Çin'in ilgili konuda tavrı tekrar vurgulanan açıklamada, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda ilgili tüm taraflara erken bir tarihte müzakere masasına dönmek için birlikte çalışma çağrısı yapıldı.

Avrupa ve ABD basınında Çin'in, Kore Yarımadası'nda tansiyonun yükselmesi nedeniyle alarma geçtiği ve sınıra 150 bin asker sevk ettiği yönünde haberler çıkmıştı. Diğer yandan Çin'in ABD'nin saldırısı durumunda ortaya çıkacak mülteci krizini önlemek için askerler ile tıbbi yardım tedariki de yaptığı öne sürülmüştü.

http://www.kokpit.aero/ipler-iyice-gerildi Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Japonya: 'Kuzey Kore sarin gazı kullanabilir'

Kore yarımadası ve çevresinde gerilim Pyongyang yönetiminin balistik füze denemeleri ve nükleer programı nedeniyle giderek artarken, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'den sarin gazı uyarısı geldi.

Japon Parlamentosu'nda konuşma yapan Abe, Kuzey Kore'nin sarin gazı başlıklı füzeler kullanma kapasitesi olabileceğini söyledi. Abe, "Bu ayın başında 100'den fazla kişi gaz nedeniyle yaşamını yitirdi. Bu gerçeği kavramak ve Kuzey Kore'nin bu yola başvurmayacağından emin olmak zorundayız. Bu sahip olmamız gereken bir caydırıcılık" şeklinde konuştu.

Kuzey Kore bir yandan ülkenin kurucusu Kim Il-sung'un 150. doğumgünü olarak kutlanan 15. Nisan'daki "Güneşin Günü" için hazırlıklarını sürdürürken, Devlet Başkanı Kim Jong-un ise ardı ardına askeri tatbikatları denetliyor.

Kim daha önce yaptığı açıklamalarda kutlamalara doğru yeni bir balistik füze denemesi yapabileceklerini kaydetmişti.

Son gerilimin ardından Amerika Birleşik Devletleri USS Carl Vinson uçak gemisinin başını çektiği bir taarruz filosu yollarken, Kim Jong-un'un başkent Pyongyang'ın dörtte birinin tahliyesi için emir verdiği iddia edildi. Rus Prevda gazetesinde yer alan haberde, başkent Pyongyang'daki sığınakların tüm nüfusu saklama kapasitesi olmadığı için söz konusu adımın atıldığı kaydedildi.

http://www.euronews.com/2017/04/13/north-korea-japan-warns-of-sarin-missile-threat Mesajı Paylaş

nokta

Başlangıç Noktasına Dönüş

Washington, yetkililerin Kuzey Kore'nin altıncı nükleer silah denemesi için harekete geçeceğine ikna olması halinde, konvansiyonel silahlar ile müdahele etmeye hazır olduklarını söyledi. ABD, bölgede Tomahawk seyir füzeleri ile donatılmış iki destroyer ile, olası bir harekat durumunda destek sağlamak amacıyla Guam'da ağır bombardıman uçakları konuşlandırdı.

11 Eylül sonrasında ABD tehdit altında olduğunu düşündüğü durumlar için 'önleyici taarruz' (preemptive strike) formülünü geliştirmişti ve bunu kullanmaktan kaçınmayacağını da geçmişte gösterdi.

http://www.c4defence.com/Gundem/baslangic-noktasina-donus/4185/1 Mesajı Paylaş

Defence

Kore yarımadasında kırmızı alarm

ABD'nin Kore Yarımadası'na USS Carl Vinson uçak gemisi ve diğer savaş gemilerini göndermesi sonrasında Doğu Asya'da bulunan yarımadada kırmızı alarm durumuna geçildi.Kuzey Kore ile 'düşman kardeş' Güney Kore ve müttefiki ABD arasında gerilim büyüyor.

ABD'nin Kore Yarımadası'na USS Carl Vinson uçak gemisi ve diğer savaş gemilerini göndermesi sonrasında Doğu Asya'da bulunan yarımadada kırmızı alarm durumuna geçildi. Pyongyang yönetimi ülkede bulunan yabancı gazetecilerden 'büyük ve önemli olaya' hazır olmalarını isterken, Japon donanması da bölgeye doğru harekete geçti. Washington merkezli bir düşünce kuruluşu ise Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer denemeye hazırlandığını iddia etti. Çin'den ise bölgedeki sorununun 'askeri güçle' çözülemeyeceği uyarısı geldi.

'Büyük ve önemli olaya hazır olun'

Kuzey Kore, yarın ülkenin kurucusu ve şu andaki lider Kim Jong-un'un dedesi olan Kim İl-sung'un 105. doğum gününü kutlayacak. 'Güneş Günü' olarak adlandırılan ve ülkenin en önemli resmi tatli olan bu günü takip etmeleri için yaklaşık 200 gazetecinin davet aldığı açıklandı. Pyongyang yönetimi başkentteki yabancı gazetecilere 'önemli ve büyük bir olaya' hazır olmaları talimatı verdi. 5 yıl önceki kutlamalarda bir uydu taşıyan uzun menzilli füze fırlatılmıştı.

Nükleer deneme mi yapacak?

Gazetecilere bu 'büyük' olayın ne olduğu konusunda ayrıntılar verilmedi ancak Kuzey Kore'deki bir nükleer deneme alanının yeni bir 'yeraltı denemesi' için hazırlandığı öne sürüldü. Washington merkezli '38 North' adlı düşünce kuruluşu dün çekilen uydu fotoğraflarının, ülkenin doğusundaki Punggye-ri alanının yeni bir deneme için hazırlandığını gösterdiğini söyledi. Kuzey Kore ikisi geçen sene olmak üzere bugüne kadar 5 yeraltı nükleer denemesi yaptı. Sonuncu nükleer deneme geçen sene eylül ayında ülkenin 68. kuruluş yıldönümünde gerçekleşmişti.

Teknik olarak hala savaştalar

Diğer taraftan Güney Kore medyasında Kim Jong-un'un başkent Pyongyang'ın 4'te birinin derhal tahliye edilmesi ve şavaş pozisyonuna girilmesi emri verdiği öne sürüldü. Salı günü Kuzey Kore herhangi bir 'Amerikan saldırganlığı' işaretine karşı ABD'yi nükleer saldırı ile tehdit etmişti. Kuzey Kore 1950-1953 yılındaki Kore Savaşı sonrası barış anlaşması imzalanmadığı için teknik olarak hala ABD ve Güney Kore ile savaş durumunda sayılıyor.

Japon donanması da sıcak denizde

Japonya Donanması'ndan savaş gemilerinin Kore yarımadası açıklarında bulunan ABD donanma kuvvetlerine katılacağı ve Güney Kore ile ABD arasında yapılan tatbikatta yer alacağı Japonya hükümeti tarafından doğrulandı. ABD'li yetkililer ayrıca ABD'nin Japonya'daki savaş gemisi USS George Washington'un da gelecek hafta denize açılacağını aktardı. Japonya Başbakanı Shinzo Abe ise Japon parlamentosunda yaptığı konuşmada Kuzey Kore'nin sarin gazı başlıklı füzeler kullanma kapasitesi olabileceğini belirtti.

Çin'den tarihi sorumluluk açıklaması

Kore yarımadasında gerilim yükselirken, Kuzey Kore'nin hamisi Pekin yönetiminden dikkat çeken bir uyarı geldi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kore Yarımadası'ndaki durumun askeri güçle çözülemeyeceğini söyledi. Mevcut gerilime rağmen görüşmelere dönme fırsatının yakalanacağını umduğunu belirten Wang, 'Kuzey Kore'deki durumu provoke edenlerin bunun tarihi sorumluluğunu üstüne alır' uyarısında bulundu.

http://www.virahaber.com/kore-yarimadasinda-kirmizi-alarm-44333h.htm Mesajı Paylaş

nokta

Kuzey Kore'den ABD'ye: Provokasyon karşısında acımasızca vururuz

Kuzey Kore Genelkurmay Başkanlığı, Pyongyang yönetiminin ABD'nin 'siyasi, ekonomik veya askeri bir provokasyonu' karşısında 'önleyici vuruş'ta bulunacağını açıkladı.

Genelkurmay sözcüsü, ABD'nin Japonya ve Güney Kore'deki üsleriyle Güney Kore Cumhurbaşkanı'nın konutunu vurma tehdidinde bulundu.

'UÇAK GEMİSİNİ VURURUZ'

Kuzey Kore sözcüsü ayrıca, herhangi bir saldırganlık eylemi gerçekleştirmesi halinde ABD'nin Kore yarımadasına gönderdiği Carl Vinson uçak gemisini de hedef alacaklarını söyledi. Sözcü, "Uçak gemisi de dahil olmak üzere, büyük hedefler ne kadar yaklaşırsa, imha edici vuruşumuz da o kadar etkili olur" dedi.

ABD'li yetkililer, gün içerisinde yaptıkları açıklamada, Kuzey Kore'nin 6. kez nükleer deneme yapmaya hazırlandığını hissettikleri takdirde Pyongyang'a karşı konvansyonel silah kullanmaya hazır olduklarını ifade etmişti. Kuzey Kore, dün yaptığı açıklamada "Kore yarımadasına nükleer silah getiren ABD, barışı ve güveni ciddi olarak tehdit ederek, durumu nükleer savaşa doğru sürüklüyor" dedi.

KUZEY KORE'NİN FÜZE DENEMESİ

Pyongyang yönetimi, geçen hafta Japon denizine bir balistik füze atmıştı. Bunun üzerine ABD, Kore yarımadasına bir uçak gemisi yolladı. ABD Başkanı Donald Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı Herbert McMaster, Washington'un müttefiklerini Kuzey kore tehdidine karşı korumak için tüm seçenekleri masaya yatırdığını ifade etti.

http://www.kokpit.aero/acimasizca-vururuz Mesajı Paylaş

Energy

Gerilim tırmanıyor: Çin uçuşları askıya aldı

Kuzey Kore'nin yarın kurucu liderinin doğum günü dolasıyla düzenlenecek etkinliklerde yeni bir nükleer silah denemesi yapabileceği iddia ediliyor. Tansiyon karşılıklı açıklamalarla giderek artarken Çin'den "her an savaş çıkabilir" uyarısı geldi. Çin havayolu şirketi Kuzey Kore'ye uçuşları askıya aldı.

Kuzey Kore'nin Batılı ülkelerden gelen tüm uyarılara karşın yarın yeni bir nükleer silah denemesi gerçekleştirmesi bekleniyor.

Amerikan NBC televizyonu böylesi bir nükleer denemeyi önlemek için ABD'nin Kuzey Kore'ye önleyici askeri operasyon düzenleyebileceğini duyurdu.

Amerikan NBC televizyonu, Kuzey Kore'nin nükleer tesislerini Tomahawk füzeleriyle vurabilmek için ABD'nin iki savaş gemisini bölgeye konuşlandırdığına dikkat çekti. Bu iddialar ABD'li yetkililer tarafından doğrulanmadı. Ama ABD'li ve Kuzey Koreli yetkililerin karşılıklı açıklamalarıyla tansiyon giderek yükseliyor.

ÇİN UÇUŞLARI ASKIYA ALDI

Çinli havayolu şirketi Air China da, Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'a uçuşları geçici olarak durdurdu. Çin Merkezi Televizyonu'nun (CCTV) haberine göre, Air China Pyongyang'a uçuşları 17 Nisan'dan itibaren askıya alacak.

Pyongyang'a son uçuşun bugün yapıldığı belirtilen haberde, şirketin uçuşları niçin askıya aldığı ya da tekrar ne zaman başlatacağı konusunda bilgi verilmedi.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/gerilim-tirmaniyor-cin-ucuslari-askiya-aldi.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Çin'den uyarı: Kuzey Kore-ABD gerilimi 'her an çatışmaya dönüşebilir'

Çin, Kuzey Kore ile ABD arasındaki gerilimin "her an çatışmaya dönüşebileceği" uyarısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, "Eğer bir savaş çıkarsa bunun kazananı olmaz" dedi. Pekin yönetimi, Kuzey Kore'nin en önemli müttefiki konumunda. Kuzey Kore ile ABD arasındaki gerilim, Pyongyang yönetiminin "6'ncı nükleer denemeyi" planladığı yönündeki haberler sonrası artmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin nükleer programı için "icabına bakılacak" demiş, ülkesinin bir uçak gemisini bölgeye göndermişti. Kuzey Kore ordusunun ABD'ye yanıtı ise "Herhangi bir ABD müdahalesine karşı acımasız olunacak" oldu.

Peşpeşe gelen açıklamalar sonrası ise gözler, Kuzey Kore'de Cumartesi günü gerçekleşecek "Güneş Günü" etkinliklerine çevrildi.
Çünkü, Kuzey Kore'nin kurucu lideri Kim Il-Sung'un doğumunun 105'nci yılının kutlanacağı günde, ülkenin "6'ncı nükleer denemeyi" yapacağı iddia ediliyor.

200 civarında yabancı gazeteci Cumartesi günü gerçekleştirilecek kutlamaları ve olası bir "denemeyi" takip etmek üzere ülkeye davet edildi.

"Kim" hanedanının da doğum günü olarak görülen "Güneş Günü" ülkede daha önce de büyük askeri geçit törenlerine, silah denemelerine sahne olmuştu. 2012 yılında Kuzey Kore'nin şu anki lideri olan Kim Jong Un, yine bir Güneş Günü'nde orta menzilli balistik bir füze olan Musudan'ı dünya sahnesine çıkarmıştı.

'Güneş Günü' ne anlama geliyor?

Nisan ayının 15'i Kuzey Kore'nin kurucu lideri Kim Il-Sung'un doğum günü. On bu ismin verilmesinin nedeni ise "Il Sung"un Korece "güneşi idrak etmek" anlamına gelmesi. Ülke 20. yüzyılın ilk yarısında Japonya işgali altındayken bir gerilla olarak savaşan Kim Il-Sung, İkinci Dünya Savaşı sonrası ülke ikiye bölündüğünde Sovyetler Birliği'nin desteğiyle Kuzey'in başına geçti. Ölümünün üzerinden 23 yıl geçmesine karşın da ülkede resmi olarak, "ebedi başkan" olarak görülüyor. Öyleki Kuzey Kore'nin "kendine yeterlilik" doktrini onun ismiyle, "Kimilsungizm" anılıyor.

Yıl 2017 değil 'Juche 106'

Kuzey Kore, tam anlamıyla, dünyanın geri kalanıyla aynı yılda değil. Ülke bu yıl "Juche 106"yı yaşıyor. Çünkü Kim Il Sung'un doğum günü "Juche 1." Olarak kabul ediliyor. Juche kelimesi de Korece, "kendine yeterlilik" anlamına geliyor. Ülke kültürünü yakından tanıyan uzmanlar, Kuzey Kore'nin, dünyanın geri kalan otokrat rejimlerinden "lidere bakış" konusunda ayrıldığı görüşünü dile getiriyor. Kuzey Koreliler'e göre Kim Il Sung bir "tanrı".

Başkent Pyongyang'daki Kore Devrim Müzesi önünde duran heykeline bir mabed gibi saygı gösteriliyor.

http://www.bbc.com/news/world-asia-39600426 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kuzey Kore'den bu kez denizaltıdan balistik füze fırlatma denemesi

Kuzey Kore ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki gerilim devam ederken Kore'nin kurucu lideri Kim Il-Sung'un doğum günü kutlamaları da gövde gösterisine dönüştü.

105. doğum günü anısına bir de geniş katılımlı askeri geçit toreni düzenlendi. Törende Kuzey Kore ilk kez denizaltıdan balistik füze fıtlatma denemesi yaptı.

Trump yönetiminin de sert mesajlarla karşılık vermeye devam etmesi üzerine Korenin en büyük destekçisi olarak bilinen Çin Halk Cumhriyeti'nden her iki tarafa da gerilimi düşürme daveti yapıldı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi "krizin büyümesinden kimse kazaçlı çıkamaz" dedi. Diğer yandan Rusya da her iki ülkeye, provokasyon olarak değerlendirilebilecek her türlü adımdan kaçınılması çağrısı yaptı.

http://www.euronews.com/2017/04/15/north-korea-show-of-strength-as-us-tensions-rise Mesajı Paylaş

Merkator

Kuzey Kore'nin deniz ve hava sahası tamamen boş

Flightradar24 ve Marinetraffic'in verilerine göre, ABD'nin 15 Nisan'da füze saldırısında bulunabileceği iddia edilen Kuzey Kore'in hava sahasında tek bir uçak bile gözlenmedi, tüm gemiler Kuzey Kore'yi onlarca kilometre uzaktan dolanarak geçmeye çalıştı.

Dünya genelinde gerçek zamanlı olarak tüm uçakların hareketini gösteren Flightradar24'ın verilerine göre, Kuzey Kore'nin hava sahasında tek bir uçak bile yok.

Aynı durum, Japon Denizi'ndeki Kuzey Kore açıklarında da gözlemleniyor. Dünya genelindeki gemi hareketini online olarak yansıtan Marinetraffic'in verdiği bilgiye göre, tüm gemiler Kuzey Kore'yi onlarca kilometre uzaktan dolanarak geçmeye çalışıyor.

http://www.kokpit.aero/deniz-ve-hava-sahasi-bombos

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Pentagon: "Kuzey Kore bir füze denemesi daha yaptı, bu kez başarısız oldu"

Amerika Birleşik Devletleri ile Kuzey Kore arasındaki gerilim şiddetini koruyarak devam ediyor.

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından yapılan açıklamayla Kuzey Kore tarafından bir füze denemesi daha yapıldığı ve bu denemenin başarısızlıkla sonuçlandığı iddia edildi. Son testin sabah saatlerinde sahil şehri Sinpo yakınlarında yapıldığı açıklanırken bakanlık yetkilileri kullanılan füze türünün kesin olarak belirlenemediğini duyurdu.

Kuzey Kore son aylarda ardarda balistik füze denemeleri yapmış ve nükleer başlık da takılabilen bu füzelerle yapılan denemelere bölge ülkeleri tepki göstermişti. Önümüzdeki günlerde ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in de Güney Kore'nin başkenti Seul'ü ziyaret etmesi bekleniyor.

Pyongyang yönetiminin tutumunu değiştirmemesi üzerine, en üst seviyeden tehdit algılayan Güney Kore'nin müttefiki konumunda bulunan ABD tarafından Kuzey'e sert uyarılar yapılarak donanmanın bazı birimlerinin bölgeye kaydırılması kararlaştırılmıştı.

http://www.euronews.com/2017/04/16/north-korea-tries-and-fails-to-launch-a-missile
Mesajı Paylaş

nokta

Kore, Gözlem Alanını Genişletmek İstiyor

Kore Cumhuriyeti, önümüzdeki yıl Kuzey Kore'nin nükleer ve füze tehditlerine karşı muharebe yeteneklerini geliştirmek amacıyla askeri gözlem uydusu kiralamak istiyor. Cuma günü yapılan açıklamada Kore Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı "Kuzey Kore'nin tamamında gözlem ve taarruz kabiliyetleri ile ana üslerin savunma kabiliyetini arttırmayı; bunun yanı sıra bağımsız ve kitlesel misilleme kabiliyetini geliştirmeyi planlıyoruz" dedi. Üç ila dört ülke ile görüşmelerde bulunduklarını söyleyen üst düzey bir bakanlık yetkilisi, ilgili sözleşmenin 2018 yılı başlarında imzalanmasını umduklarını ifade etti.

http://www.c4defence.com/Gundem/kore-gozlem-alanini-genisletmek-istiyor/4201/1 Mesajı Paylaş

Defence

'ABD, 3 uçak gemisini Güney Kore karasularına gönderiyor'

Kore Yarımadası'nda gerginlik devam ederken, Güney Kore medyası ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) 3 uçak gemisini Kore karasularına gönderdiğini duyurdu.

Yonhap haber ajansının Güney Koreli bir hükümet kaynağına dayandırdığı haberine göre, ABD, uçak gemileri USS Carl Vinson, USS Nimitz ve USS Ronald Reagan'ın Kore Yarımadası'na yönlendirdi.

3 UÇAK GEMİSİNİN ORTAK TATBİKATA KATILACAĞI BELİRTİLİYOR

İddiaya göre ABD ve Güney Kore bu 3 uçak gemisi ile ortak askeri tatbikat yapmayı istiyor.

Haberde USS Carl Vinson'ın Japon Denizi'ne 25 Nisan'da gireceği, diğerlerinin de onu takip edeceği belirtildi. Bir dizi başka savaş gemisiyle birlikte USS Carl Vinson, nisan başında Kore Yarımadası'na gönderilmişti.

Diğer taraftan Yonhap Güney Kore ve ABD pilotlarının ortak tatbikat gerçekleştirdiğini de duyurdu.

ABD ve Güney Kore Savunma Bakanlığı yetkilileri Pyongyang yönetimin pazar gecesi doğu kıyısından bir füze denemesi yaptığını ancak denemenin başarısız olduğunu duyurmuştu.

Cumartesi günü ülkenin kurucusu Kim Il-sung'ın 105. doğum günü nedeniyle devasa bir askeri geçit töreni düzenleyen ve törende ülkenin sahip olduğu kıtalararası füzeleri sergileyen Kuzey Kore, ABD'nin olası bir saldırganlığında  ABD savaş gemilerini vurma tehdidinde de bulunmuştu.

http://www.kokpit.aero/3-ucak-gemisi-gidiyor Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Stratejik sabrın da sonu var: ABD başkan yardımcısı Pence K. Kore'ye seslendi

Amerika Birleşik Devletleri başkan yardımcısı Mike Pence Kuzey Kore'nin füze denemesinin ardından ülkesinin Pyongyang yönetimine uyguladığı stratejik sabır politikasının sona erdiğini yineledi.

Pence'in, 4 ülkeyi kapsayacak ve 10 gün sürecek Asya ziyaretinde ilk durağı Güney Kore'ydi.

ABD başkan yardımcısı burada Kore yarımadası kıyısında Kuzey ve Güney sınırındaki silahsızlandırılmış bölgeyi ziyaret etti.

Pence, Güney Kore'nin, Amerika Birleşik Devletleri'nin tarihi ve güçlü bir müttefiki olduğuna vurgu yaptı, 1950 ile 1953 yılları arasında, iki Kore'nin savaşında babasının da savaşmış olduğunu hatırlattı.

Kuzey Kore'nin son olarak 15 Nisan'da yaptığı füze denemesine bir tepki de, Mike Pence'in Asya turu kapsamında ziyaret edeceği ülkelerden biri Japonya'dan geldi.

Japonya başbakanı Shinzo Abe, Kuzey Kore'nin bölgede tansiyonu artıran provakatif eylemlerine son vermesi, Birleşmiş Milletler kararlarına riayet etmesi ve nükleer denemelerinden vazgeçmesi çağrısı yaptı.

Kuzey Kore yönetimi, 15 Nisan'da ülkenin kurucu lideri Kim II-sung'un 105'inci doğum gününü kutladığı Pyongyang'daki askeri törende bazı kıtalararası balistik füzelerini ilk kez sergilemişti.

http://www.euronews.com/2017/04/17/north-korea-era-of-strategic-patience-is-over-says-us-vp-pence Mesajı Paylaş

Merkator

Kuzey Kore nükleer savaş işareti verdi! Haftalık füze denemesi geliyor

Bölgeye yaklaşan ABD savaş gemilerine nükleer karşılık verileceğini dünyanın en büyük haber ağlarına açıklayan Kuzey Kore, artık haftalık, aylık ve yıllık füze testleri gerçekleştirileceğini duyurdu. Tüm ülke en üst düzey askeri alarm seviyesine geçmiş durumda. CNN International, gelişmeleri 'Savaş her an başlayabilir' manşetiyle duyurdu.

Güney Kore-Kuzey Kore sınırına giderek Pyongyang yönetimine ABD'nin sabrının bittiğini söyleyen Başkan Yardımcısı Pence, bugün Japonya'da.

Geçen hafta yola çıkan ABD'nin ünlü uçak gemisi USS Carl Vinson ve beraberindeki savaş gemilerinin, bugün bölgeye ulaşması bekleniyor.

ABD ile savaşın eşiğine gelen Kuzey Kore, tehdit dozunu artırıyor. Dün peş peşe dünyanın en büyük haber ağlarına röportaj veren Pyongyang yönetimi, yeni dönemde haftalık, aylık ve yıllık füze denemesi yapacağını ilan etti.

BBC'ye konuşan Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Han Song-ryol, füze denemelerini sürdüreceklerini belirterek "Eğer ABD bize karşı askeri saldırı planlıyorsa, buna kendi tarz ve yöntemlerimizle, önleyici nükleer saldırıyla karşılık vereceğiz" dedi.

Bir diğer Dışişleri Bakan Yardımcısı Sin Hong-chol ise, Al Jazeera'ya verdiği özel röportajda ülkenin en üst düzey alarm seviyesine geçtiğini açıkladı. Washington yönetimine nükleer silahların bir illüzyon olmadığı uyarısını yapan Sin, "Trump yönetimi dünyaya gözlerini açarak bakmalı. Dikte etme zamanı bitmiştir" dedi. Sin, bölgeye yaklaşmakta olan ABD savaş gemilerinden herhangi bir tehdit farkedilmesi halinde Kuzey Kore ordusunun acımasız bir saldırıya geçeceğini söyledi.

Kuzey Kore'nin Birleşmiş Millletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Kim In Ryong ise, termonükleer savaşın her an çıkabileceğini söyledi. BM'de basın toplantısı düzenleyen Kim, Pyongyang'ın her türlü savaşa karşılık vermeye hazır olduğunu açıkladı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Güney Kore'ye ani ziyaretinin ardından bir başka müttefiki Japonya'ya geçti. Pence ve ailesini taşıyan uçak, Ayase kıyılarındaki Atsugi deniz üssüne indi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile görüşen Pence, Washington ve müttefiklerinin birlikte Kuzey Kore tehdidine karşı birlikte barışçıl bir çözüm bulmaya çalışacaklarını söyledi.

Abe ile öğle yemeği yemeden önce konuşan ABD Başkan Yardımcısı, Japonya'ya tehditlere karşı güvence verdi ve "Yüzde yüz sizinleyiz" dedi.

Dünyada benzeri bulunmayan Güney Kore-Kuzey Kore sınırındaki Panmunjom köyünü ziyaret eden Pence, burada Pyongyang yönetimine Washington'ın sabrının bittiğini altını çizerek söylemişti. ABD Başkan Yardımcısı, "Trump'ı test etmeyin. ABD ve müttefikleri, hedeflerine ya barışçıl yollarla ya da en nihayetinde ne gerekiyorsa onu yaparak ulaşacaktır" dedi.

Uçak gemisi varmak üzere

Geçen hafta yola çıkan ABD'nin ünlü uçak gemisi USS Carl Vinson ve beraberindeki savaş gemilerinin, bugün bölgeye ulaşması bekleniyor. Güney Kore'nin Yonhap haber ajası, Pentagon'un USS Nimitz ve USS Ronald Reagan uçak gemilerini de Kore kıyılarına gönderdiğini bildiriyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, büyükbabası Kim Il Sung'un doğum gününde yeni bir balistik füze fırlatmış ancak deneme başarısız olmuştu. Pyongyang yönetimi, dev kutlamalara sahne olan Güneşin Günü'nde ayrıca iki yeni füzesini de geçit töreninde sergilemişti.

İki haftadır tüm dünyanın soluğunu tutarak takip ettiği gerilimde, Kuzey Kore birçok kez ABD'ye nükleer yanıt verebileceğini duyurdu. ABD'nin yoğun baskısı altındaki Çin ise, müttefiki Kuzey Kore'nin bir hata yapmamasını istiyor.

Pyongyang yönetimi, son aylarda peş peşe füze denemeleri gerçekleştirdi ve füzelerden bazıları Japon Denizi'ne düştü. 6 Mart'ta aynı anda fırlatılan dört balistik füze denize düşmeden önce yaklaşık bin kilometre uçmuştu. Söz konusu denemeden saatler sonra ABD Güney Kore'ye füze savunma sistemi THAAD'ı yerleştirmişti.

Kuzey Kore, son nükleer denemesini geçtiğimiz yıl 9 Eylül tarihinde yaptı. Birleşmiş Milletler kararları, Pyongyang yönetiminin füze ya da nükleer test gerçekleştirmesini yasaklıyor.

http://www.kokpit.aero/savas-her-an-baslayabilir Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter