İki Kore'nin Bitmeyen Savaşı

Başlatan Sihirbaz, Oca 12, 2017, 12:52 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

ABD,Kuzey Korenin kıtalararası balistik füze denemelerini izlemek için,dünyanın en güçlü denize konuçlu faz dizinli X band radarını (SBX) bölgeye getiriyormuş.Tıpkı petrol platformları gibi deniz yüzeyinde sabit bir konumda görev yapan radarın menzili 3.200 km.imiş.

SBX radarının konumlandırılmasının nedeni,Kuzey Kore liderinin bir kaç gün önce yaptığı ve yakında bir ICBM-Kıtalar arası balistik füze denemesi yapmaya hazırlandıkları yönündeki demeciymiş.

http://www.reuters.com/article/us-usa-defense-northkorea-idUSKBN14V2TT Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kuzey Koreden Trumpa gözdağı.

Amerikan istihbaharat kaynakları,Kuzey Korenin yeni bir füze denemesi yapmaya hazırlandığına dair işaretler olduğunu açıkladı.

Kaynaklar, uydu ve diğer gözleme araçlarının elde ettiği veriler doğrultusunda, Pnonyang yönetiminin füze test alanında haraketlilik olduğunu ve denemenin çok kısa bir süre içinde yapılabileceğini açıkladılar.Hazırlıkların bir ICBM-Inter Continental Balistic Missile/Kıtalararası Balistik Füze denemesine benzediğini açıklayan kaynaklar,Pnonyang yönetiminin, bu deneme ile yarın yemin ederek görevine başlayacak olan yeni Amerikan başkanı Donald Trumpa bir mesaj olabileceğini vurguladılar.

http://www.reuters.com/article/us-northkorea-missiles-usa-idUSKBN1532FC Mesajı Paylaş

HDS

Kuzey Kore'nin tek destabilize edici tarafı olası nükleer başlık ve fırlatma aracı kabiliyetleri değil. Namussuz heriflerin hiç bir değer yargısı falan da olmadığından, elindeki kabiliyeti hiç umulmadık yerlere ihraç da etmeye istekli ve hevesli.

İsrail'in vurduğu ve Suriye'nin kuzeyindeki "nükleer tesis(!)"in de Kuzey Kore menşeili olduğu biliniyor. Mesajı Paylaş

The Thing

Çin'den Kuzey Kore'ye ihracat yasağı

Pekin yönetimi, kitlesel yıkıma sebep olacak teknoloji ve malzemenin Kuzey Kore'ye ihracatını yasakladı

Çin, Kuzey Kore'ye kitlesel yıkıma sebep olacak silah üretmeye yarayan teknoloji ve malzemenin ihracatının yasaklandığını açıkladı.
Halkın Günlüğü gazetesinin haberine göre, Pekin yönetimi, sivil ve askeri kullanımına uygun teknoloji ve malzemelerin Kuzey Kore'ye ihracatını yasakladı. Yasaklı teknoloji ve ürünler listesi, Çin Ticaret Bakanlığı, Çin Sanayi ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı, Çin Ulusal Savunma Bilim, Teknoloji ve Sanayi İdaresi (SASTIND) ve Çin Atom Enerjisi Kurumunca ortak yayımlandı.

Nükleer füze ve kimyasal silah geliştirmek için kullanılabilecek ekipman ve malzemeleri kapsayan listede, lazer, telekomünikasyon cihazları, sensörler, denizaltılar, insansız araçlar ve roket üretimine yönelik yazılımlar da bulunuyor.

Çinli uzmanlar, Pekin yönetiminin bu ürünlerin ihracatını, Birleşmiş Milletler'in (BM) Kuzey Kore'ye karşı 2321 nolu yaptırım kararı doğrultusunda yasakladığını aktarıyor. Kuzey Kore geçen eylül ayında 5. nükleer füze denemesini yapmış, BM Güvenlik Konseyi buna karşılık 2321 nolu yaptırım kararını kabul etmişti. BM'nin ilgili yaptırım kararı, Kuzey Kore'ye kömür ihraç edilmesine kısıtlama getiriyor.

http://us.pressfrom.com/news/world/-21539-china-will-no-longer-export-dual-use-items-to-north-korea/ Mesajı Paylaş

kimlikci

Amerikan Savunma Bakanının ilk ziyaretini Güney Koreye yapacak olması yeterince manidar... Mesajı Paylaş

saladin

G. Kore'ye koruma parasi verin yoksa gidiyoruz demek içindir. Trump konuşmalarında daha önce Kore beleş korunuyor diyordu. İkinci ihtimal de gönül alıp, başkan öyle dedi ama dün dundur, bugün bugün, o söylediğimiz "alternative fact" sınıfındadır demek içindir. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD'den Kuzey Kore'ye uyarı: Nükleer silaha yanıtımız çok sert olur

ABD'nin yeni Savunma Bakanı James Mattis, Kuzey Kore'nin nükleer silah kullanması durumunda buna "etkili ve çok sert" yanıt verileceğini söyledi.

James Mattis, Güney Kore'nin başkenti Seul'de yaptığı açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri'ne ya da müttefiklerimize herhangi bir saldırı yenilgiye uğratılacak ve nükleer silah kullanımına etkili ve çok sert bir şekilde yanıt verilecek" dedi. Mattis bu açıklamayı Güney Kore Savunma Bakanı Han Min-koo ile görüşmesi sonrası yaptı.

ABD-Çin arasında füze savunma sistemi gerilimi

Mattis, ABD'nin Güney Kore'ye desteğini vurgulamak için yaptığı konuşmasında, Washington'ın bu yıl ülkede füze savunma sistemi konuşlandıracağını da doğruladı.

Bu açıklamaya ilk tepki Çin'den geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang ülkesinin, ABD'nin Güney Kore'de füze savunma sistemi konuşlandırmasına karşı olduğunu yineledi. Çin, Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma (THAAD) sistemini ulusal güvenliğine tehlike olarak görüyor. Güney Kore ve ABD ise sistemin sadece Kuzey Kore'ye yönelik olduğunu savunuyor. Kuzey Kore'nin nükleer denemeleri bölgede endişe yaratıyor. Mattis dünkü konuşması sırasında "Kuzey Kore'den başka hiçbir ülkenin THAAD nedeniyle endişelenmemesi gerektiğini" söyledi.

Bazı Güney Koreliler de füze savunma sisteminin konuşlandırılacağı üslerinin hedef alınabileceği ve bu nedenle etrafında yaşayan insanların zarar görebileceği gerekçesiyle söz konusu sisteme karşı çıkıyorlar.

Kuzey Kore geçen yıl beşinci nükleer füze denemesini gerçekleştirdi ve uzmanların bu konudaki şüphelerine rağmen ABD'ye nükleer saldırı düzenleyebilecek kapasitede olduğu iddiasında. ABD'nin Güney Kore'de 28 bin 500, Japonya'da 50 bin askeri bulunuyor. ABD Başkanı Donald Trump hem Güney Kore'nin hem de Japonya'nın bu askeri varlık için daha fazla para ödemesini istediğini söylemişti.

Amerikan Savunma Bakanlığı, Trump yönetiminin Mattis'in Güney Kore'yi ziyaretiyle, bu ülkeyi savunmaya kararlılıkla devam edeceği mesajını verdiğini açıkladı. Mattis ise Asya turunu kapsamında Güney Kore'nin ardından Japonya'ya gitti.

http://www.bbc.com/news/world-asia-38850995 Mesajı Paylaş

nokta

Kuzey Kore: Balistik füze denememiz başarılı

Kuzey Kore devlet haber ajansı KCNA, füzeyi "yerden yere atılan orta ila uzun menzil arası füze" şeklinde tanımladı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı denemeyi "ABD Başkanı Donald Trump'ın yanıtını test etmek için bir provokasyon olarak" nitelendirdi.
ABD'nin yeni Savunma Bakanı James Mattis bu ay içinde Güney Kore ziyareti sırasında Kuzey Kore'nin nükleer silah kullanması durumunda buna "etkili ve çok sert" yanıt verileceğini söylemişti.

KCNA, yeni geliştirilen Pukguksong-2 füzesinin nükleer başlık taşıyabilecek kapasitede olduğunu ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un denetiminde yapıldığını yazdı. ABD ve Güney Kore, füzenin Japon Denizi istikametinde 500 kilometre havada kaldığını duyurdu. Reuters haber ajansına konuşan ve ismi belirtilmeyen bir yetkili ABD, Japonya ve Güney Kore'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne acil toplanma çağrısı yaptıklarını söyledi.

Deneme, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin, ABD ziyareti devam ederken gerçekleşti. Japon yetkiler, füzenin ülke sularına ulaşmadığını bildirirken, Başbakan Abe denemeyi, "kesinlikle kabul edilemez" olarak tanımladı.

ABD: Pasifiklerde ittifaklarımızı güçlendireceğiz

ABD Başkanı Donald Trump ise, "Amerika, müttefiki Japonya'nın yüzde 100 yanındadır" açıklaması yaptı. Trump'ın üst düzey danışmanlarından Stephen Miller, Amerikan Fox televizyonuna yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore rejiminden son yıllarda artan bir şekilde gördüğümüz düşmanlığı vazgeçirmeyi ve engellemeyi içeren stratejimiz kapsamında, Pasifik bölgesindeki çok önemli ittifaklarımızı destekleyecek ve güçlendireceğiz" dedi.

Birleşmiş Milletler kararları Kuzey Kore'nin balistik füze denemesi yapmasını yasaklıyor. Buna rağmen Kuzey Kore, son yıllarda bölgede endişeye neden olan bir dizi nükleer deneme gerçekleştirdi. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı füze denemesi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore'nin devam eden provokasyonları Kim Jong-un rejiminin mantıksız doğasının ve nükleer ile füze saplantısının bir göstergesi" ifadesini kullandı.

Kuzey Kore'ye bir kınama da NATO'dan geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Kuzey Kore'ye, "gerilimi daha fazla artırmama ve uluslararası toplumla anlamlı bir diyalog vasıtasıyla yeniden ilişkiye geçme" çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği de Kuzey Kore'nin "uluslararası yükümlülüklerini tekrar eden bir şekilde gözardı etmesi provokatif ve kabul edilemez" açıklamasını yaptı.

http://www.bbc.com/news/world-asia-38952352 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kuzey Kore'ye Karsi Stratejik Sabrimiz Sona Erdi

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Asya gezisi kapsamında, Japonya'nın ardından Güney Kore'ye geçti.

Cumhurbaşkanlığı koltuğunda vekaleten oturan Güney Kore Başbakanı Hwang Kyo-ahn ile bir araya gelen Tillerson, Kore yarımadasını ayıran askerden arındırılmış bölgeyi de ziyaret etti.

Tillerson, Kuzey Kore'ye karşı daha sert bir politika izleyeceklerinin işaretini veri:

"Geçen 20 yıl boyunca Kuzey Kore'yer karşı uygulanan istikrarlı barışçıl yaklaşım bizi daha güvenli bir noktaya götüremedi. Açıkça söylüyorum. Stratejik sabır politikamız sona erdi. Diplomasi, ekonomi ve güvenlikle ilgili bir dizi yeni önlemi gündeme aldık. Tüm seçenekler masada."

Tillerson ayrıca Kuzey Kore'yi nükleer silahlardan arındırma programının sonuçsuz kaldığını savundu.

Dışişleri Bakanı Tillerson, Asya turunun ilk gününde Japonya'da temaslarda bulunmuş ve Kuzey Kore tehdidine karşı Seul ve Tokyo yönetimleriyle işbirliğini sürdüreceklerini belirtmişti.

Tillerson Seul'un ardından Çin'e geçerek,

http://www.euronews.com/2017/03/17/fighting-talk-from-the-us-for-north-korea Mesajı Paylaş

nokta

Kuzey Kore'den Yeni Füze Denemesi

Kuzey Kore'nin Çarşamba günü yaptığı yeni bir balistik füze denemesi tepki almaya devam ediyor. Kore Cumhuriyeti askeri yetkililerine göre Pyongyang, Güney Hamgyong eyaletinin Sinpho kentinde Pukguksong-2 orta menzilli balistik füze denemesi yaptı. Füzenin, 189 km irtifaya ulaştığı verilen bilgiler arasında yer alıyor. Kore Cumhuriyeti hükümeti, yeni füze testini uluslararası barış ve güvenlik için bir meydan okuma olarak nitelendirerek, kınadı. Rusya ise fırlatma sırasında hatalar olabileceği ihtimali ile silahlı kuvvetlerinin Rus hava sahasında dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, Uzay Hava Kuvvetleri'nin alarm durumuna geçtiğini belirtti.

Nükleer savaş başlığı taşıyabilen Pukguksong-2 füzesinin operasyonel menzili 2 bin km'ye kadar çıkıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/kuzey-kore-yine-kizdirdi/4132/1 Mesajı Paylaş

Energy

ABD'nin füzeli saldırısına Kuzey Kore'den ilk tepki

ABD'nin Suriye'de Şayrat Hava Üssü'ne düzenlediği füzeli saldırı ile ilgili bir açıklama da Kuzey Kore'den geldi. Kuzey Kore'nin açıklamasında ABD'nin Suriye'ye müdahalesi için ''affedilemez, saldırganca bir hareket'' ifadesi kullanıldı.

''BU DAVRANIŞ NÜKLEER SİLAHLARIMIZI GELİŞTİRMENİN MİLYON KERE DOĞRU BİR TERCİH OLDUĞUNU GÖSTERDİ''

Kuzey Kore'nin açıklamasında, ABD'nin bu davranışının, nükleer silahları geliştirmelerinin ''milyon kere doğru bir tercih'' olduğunu gösterdiği belirtildi.

KUZEY KORE'NİN NÜKLEER SİLAHLANMASI ABD'Yİ RAHATSIZ EDİYOR

Bilindiği gibi, Kuzey Kore'nin geliştirdiği nükleer silahlar bir süredir ABD'nin tepkisini çekiyor. ABD, Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanmasını isterken, Pyongyang yönetimi ABD'ye karşı kendini korumak için nükleer silahları geliştirmeleri gerektiğini savunuyor.

ABD Başkanı Trump'ın hakkında 'en ciddi tehdit' dediği Kuzey Kore'nin nükleer füze denemeleri için ABD Başkanı Rex Tillerson da "ABD yeterince konuştu. Artık yorum yapmayacağız" ifadelerini kullanmıştı.

http://www.kokpit.aero/kuzey-kore-den-ilk-tepki Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD Donanma grubu, Kore Yarımadası'na doğru yola çıktı

ABD'li yetkili, Kuzey Kore'nin nükleer çalışmalarına karşı artan endişeler sonucunda Washington, Kore Yarım Adası yakınlarında bir uçak gemisi grubu gönderdi. Pyyonyang yönetimi, eleştirilere rağmen beş nükleer silah testi gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, bölgede bir varlık yaratmaya ve ABD'nin Kuzey Kore'ye karşı savunmasını artırmaya çalışıyor.

USS Carl Vinson uçak gemisi, ABD Pasifik Komutanlığının "Batı Pasifik'te hazır bulunmayı ve varlığını sürdürebilmek için aldığı tedbirlerin bir parçası olarak Singapur'dan Kore Yarımadası'na doğru yola çıkma emri aldı. ABD Pasifik Komuta Sözcüsü Dave Benham, "Kuzey Kore'nin, sınırsız, sorumsuz ve istikrarı bozan füze testleri programı ve nükleer silah çalışmaları nedeniyle , bölgedeki bir numaralı tehdit olmayı sürdürüyor" dedi. "Bu nedenle varlığımızı artırmanın gerekli olduğunu düşünüyoruz."

Savaş grubunda, savaş uçaklarının yanı sıra, iki güdümlü füze destroyeri ve bir füze kruvazörü olduğu söyleniyor.

http://www.dw.com/de/us-flugzeugtr%C3%A4gergruppe-auf-dem-weg-nach-korea/a-38356811 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kuzey Kore ABD'yi tehdit etti

Kuzey Kore, bölgeye savaş gemileri gönderen ABD'yi askeri adımlar atmak ve "sahip olduğu her tür silah gücünü" kullanmakla tehdit etti.

Kore Yarımadası'na Amerikan savaş gemilerinin sevk edilmesi üzerine Kuzey Kore, "askeri önlemlere" başvurma tehdidinde bulundu. Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında "ülkeyi güçlü silahlarla savunmak amacıyla provokatörlere karşı en sert önlemlere başvurulacağı" belirtildi.
Bakanlık sözcüsünün Kuzey Kore'nin devlet medyasına yaptığı açıklamada "ABD'nin askeri eylemi tercih etmesi durumunda Kuzey Kore'nin ABD'nin istediği her türlü savaşa karşılık vermeye hazır olduğu" ifadeleri yer aldı.

Kuzey Kore'nin füze denemelerine son vermemesi nedeniyle ABD, USS Carl Vinson adlı uçak gemisi ve ona eşlik eden savaş gemilerini Kore Yarımadası'na doğru harekete geçirmişti. Singapur'da üslenen filo "batı Pasifik bölgesinde pozisyon almak üzere" cumartesi akşamı kuzey yönünde yola çıkmıştı.
ABD'nin Pyongyang'daki komünist yönetimine gözdağı vermek amacıyla aldığı karar bölge ülkelerinde askeri çatışma çıkabileceği endişesine yol açtı. Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı olarak balistik füze denemelerini sürdürüyor. Son deneme Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından kınandı.
Amerikalı uzmanlarca Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer denemeye hazırlandığı belirtiliyor.

http://www.dw.com/de/nordkorea-droht-den-usa-mit-h%C3%A4rtesten-gegenma%C3%9Fnahmen/a-38376125 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kuzey Kore ABD'ye meydan okudu: Savaşa hazırız

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Kore Yarımadası'na savaş gemilerini göndermesinin ardından Pyongyang yönetimi Washington'a meydan okudu. Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Amerika'nın istediği her türden savaşa girmeye hazır oldukları" belirtildi.

Kuzey Koreliler bölgede yaşananlardan endişeli: "Korkmuyoruz. Barışı seviyoruz ancak bunun için asla yalvarmayacağız. Birileri bizi kışkırtmaya kalkacak olursa, kendimizi en güçlü biçimde savunuruz ve işleri kendi yöntemimizle halletmeye devam edeceğiz."; "Amerika Güney Kore'deki kuklaların ve Japon gericilerin yaptığı füze denemelerini umursamıyor. Bence ABD'nin ordumuzun kendisini savunmak için yaptıklarını şikayet etmesi için hiçbir neden yok. Amerika'nın çifte standart uygulamaya son vermesi gerektiğini düşünüyorum."

http://www.euronews.com/news/asia/north-korea Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Trump: 'Kuzey Kore Belasını Arıyor'

Başkan Donald Trump, nükleer silah geliştirme programı nedeniyle Kuzey Kore'ye sert sözlerle yüklenerek, "Kuzey Kore belasını arıyor" ifadesini kullandı. Trump, Pyongyang'ı dizginlemeye yardımcı olması için Çin'e çağrıda bulundu.

Trump Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Eğer Çin yardım etmeye karar verirse bu harika olur. Etmezse de sorunu biz onlarsız çözeriz" dedi.

Başkan Trump, böyle bir durumda Amerika'nın ne gibi adımlar atabileceğine dair detay vermedi.

Bir başka Twitter mesajında da Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'e (Şi Cinping) geçen hafta Florida'da yaptıkları görüşmede Kuzey Kore sorununu çözmeleri halinde Amerika ile bir ticaret anlaşmasının Çin için çok daha iyi olacağını söylediğini belirtti.

Uzmanlar Çin'in Kuzey Kore'nin "en önemli müttefiki, en büyük ticaret ortağı ve en başta gelen gıda, silah ve enerji kaynağı" olduğuna dikkat çekiyor. Ancak Çin'in de Kuzey Kore'nin BM yaptırımlarını ihlal eden füze ve nükleer denemelerinden artık rahatsız olduğu kaydediliyor.

Trump yönetimi haftasonunda Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'a bir uyarı mesajı niteliğinde Kore Yarımadası açıklarına Amerikan Donanması'ndan bir taarruz filosu göndermişti. Kuzey Kore ise, Amerika'nın geçen hafta Suriye'ye füze saldırısının, nükleer programının gerekliliğini gösterdiğini savunuyor.

http://www.voanews.com/a/trump-north-korea-looking-for-trouble-with-nuclear-weapons-development/3805337.html Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter