Dünya Konteyner Ticareti

Başlatan Atılgan, Oca 11, 2017, 02:10 ÖS

« önceki - sonraki »

Atılgan

Dünyada deniz taşımacılığı krizdeyken, dünya konteyner taşımacılığını elinde tutan şirketler, iflas ya da birleşmelerle ilginç bir görünüm kazandı. Halen dünya konteyner taşımacılığında ilk 5 şirketin pazar payları şöyle:

*Danimarka/Maersk % 18.7
*İsviçre/MSC % 13.8
*Fransa/CMA-CGM % 10.3
*Çin/Cosco % 7.8
*Almanya/Hapag-Lloyd-UASC % 7.1

Dünyanın en büyük 5 konteyner şirketi, dünya konteyner ticaretinin % 50 sini elinde tutuyor. Türkiyenin en büyük konteyner şirketi Arkas ise dünyanın 19. şirketi.
Mesajı Paylaş

Atılgan

Güney Koreli konteyner taşıyıcıları birleşiyor


Güney Koreli konteyner taşıyıcıları, ülkenin deniz taşımacılığı sektöründeki konumunu güçlendirmek amacıyla, güçlerini birleştirerek Kore Deniz Taşımacılığı Ortaklığı adıyla yeni bir oluşum meydana getirecek.

Hanjin Shipping'in çöküşünün ardından itibar kaybeden Güney Kore gemicilik sektörü şu an genel bir durgunlukla boğuşuyor. Aralarında Hyundai Merchant Marine (HMM) ve SM Line'ın da bulunduğu 14 konteyner taşıma şirketi bu krizi aşmak ve pazarda yeni iş fırsatları yakalamak için bu oluşum çatısı altında işbirliği içerisinde hareket edecek. Ortaklık çatısı altında atılacak adımlar arasında; rota optimizasyonu, yeni ortak rotaların açılması, filo genişletme işbirliği, uluslararası terminallerde hizmet işbirliği, işletme maliyetlerinin azaltılması için danışmanlık gibi faaliyetler bulunuyor.

Kore Gemiciler Birliği'nin verdiği bilgilere göre konsorsiyum yazılı kural ve prensiplerini bu yıl sonunda deklare edecek ve önümüzdeki yıl da faaliyetlerine başlayacak.

http://www.denizhaber.com.tr/guney-koreli-konteyner-tasiyicilari-birlesiyor-haber-75675.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter