Çin ve Güney Çin Denizi Gerilimi

Başlatan Sihirbaz, Oca 11, 2017, 12:49 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Karabasan

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte Pasifikte bulunan Amerikan Donanmasına bağlı 7. filoyu Çin'e karşı kendilerini koruması için yardıma çağırdı.
https://cnnphilippines.com/news/2019/7/17/Duterte-Philippines-US-Mutual-Defense-Treaty-South-China-Sea.html Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HARZEMŞAH

Filipinlerde askeri darbe yakın demektir... Mesajı Paylaş

Karabasan

ABD'nin Tayvan'a silah ihraç etmeyi artık rutin olarak gerçekleştireceği söyleniyor. Tayvan'ın beklentisi ise savaş uçağı filosunun yenilenmesi olarak öne çıkıyor. Taleplerin biriktirilmesi ve senede 1-2 defa da toplu olarak onaylanması öngörülüyor.
https://www.voanews.com/east-asia-pacific/us-moving-make-arms-sales-taiwan-more-routine
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Versin versin. Fayda vardır. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

BiZim F35ler Yunanistan yerine Taiwan'a gitsin bari. Hiç yoktan iyidir. Mesajı Paylaş

Karabasan

Vietnam - Çin, Malezya - Çin üçgeninde gerilim gün geçtikçe yükseliyor.
https://twitter.com/kimlikci_954/status/1153214999353069568 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Yükselsin yükselsin, iyidir. Hatta bir iki sallarlarsa yerinde olur. Mesajı Paylaş

R.A.K

Malezya Donanması'ndan Güney Çin Denizi'nde güdümlü füze atışıMalezya Kraliyet Donanması (Royal Malaysian Navy) tarafından Güney Çin Denizi'nde Çin'e bir uyarı olarak gemisavar füze testi gerçekleştirildi.

Malezya Kraliyet Donanması, kısa bir süre önce KerisMas Tatbikatı sırasında Güney Çin Denizi üzerinde güdümlü füzelerini başarıyla test etti. Gerçekleştirilen testlerde; Exocet MM40 Blok II güdümlü gemisavar füzeleri KD Kasturi gemisinden ve Sea Skua güdümlü gemisavar füzesini de Süper Lynx helikopterinden ateşlenerek tamamlandı.

Malezya Savunma Bakanı Mohamad Bin Sabu yaptığı açıklamada: "Füze ateşlemelerinin başarısı, (RMN)Malezya Kraliyet Donanması'nın Güney Çin Denizi'ndeki operasyonları gerçekleştirebileceğinin kanıtı." ifadelerini kullandı.

Mohamad Bin Sabu ek olarak "Bu tatbikatların uygulanması özellikle de yarımadanın güneydoğu sahilinde bulunan RMN ve Malezya Silahlı Kuvvetlerinin, Güney Çin Denizi'nde barışı korumaya ve çıkarlarını korumaya hazır olmalarını sağlayacak." dedi.

Donanma şefi Laksamana Datuk Mohd Reza Mohd Sani, tatbikatın 1 Temmuz ile 18 Temmuz arasında yapıldığını söyledi ve ekledi: "Bu tür bir ateşleme son kez 2014 yılında yapıldı. Beş yıl sonra bize güdümlü füzelerin, füze platformunun ve mevcut personelin hazır olduğunu test etme şansı verdi. Güdümlü füzeler ateşlendi ve hedef imha edildi.

23 Temmuz Salı günü düzenlenen özel bir basın toplantısında, "Bu tatbikat sıra dışı olmasa da Donanma için bölgedeki halka ve diğer ülkelere saldırı yeteneklerimizi kanıtladığından çok önemlidir" dedi.

Yapılan tatbikat hakkında konuşan yetkili: Varlıklarımızın ve silah sistemlerimizin optimum düzeyde çalışmasını sağlamak için her zaman en yüksek hazırlıklı olduğumuzu gösteriyor" dedi.

Exocet, çeşitli versiyonları yüzey gemilerinden, denizaltılardan, helikopterlerden ve sabit kanatlı uçaklardan fırlatılabilen Fransız yapımı bir gemisavar füzedir. MM40 Blok II, 72 km menzile sahiptir.

Sea Skua, helikopterlerden gemilere karşı kullanılmak üzere tasarlanmış, hafif ve kısa menzilli bir karadanhavaya füze (ASM). Başlıca Westland Lynx'teki Kraliyet Donanması tarafından kullanılır. Füze helikopter kullanımına yönelik olmasına rağmen Kuveyt kıyıdaki bir batarya ve Umm Al Maradem (Combattante BR-42) hızlı saldırı gemisinde kullanıyor.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ynmnx1Veny8

https://www.defenceturk.net/malezya-donanmasindan-guney-cin-denizinde-gudumlu-fuze-atisi Mesajı Paylaş

Merkator

Çin ve Tayland savaş uçaklarından taktik formasyon uçuşu

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Hava Kuvvetleri ve Tayland Kraliyet Hava Kuvvetlerinin katıldığı "Falcon Strike 2019" ortak tatbikatı sona erdi.

İki hava kuvveti arasındaki işbirliği ve değişimi teşvik etmek, muharebe taktiklerini ve yöntemlerini test etmek, ekipmanların geliştirilmesi ve iki tarafın ortak eğitim seviyesinin iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen tatbikat üç gün sürdü.

Tayland, Udorn Hava Kuvvetleri Üssü'nde 29 Ağustos'ta sona eren tatbikatın kapanış töreninde Çin J-10 savaş jetleriyle Tayland Hava Kuvvetlerine ait Saab Jas-39 Gripen savaş uçakları taktik formasyon uçuşu gerçekleştirdi.

http://www.kokpit.aero/cin-tayland-ortak-tatbikat Mesajı Paylaş

nokta

Çin Boğazdan Uçak Gemisi Geçirdi

Bir yandan donanmasını dünya denizlerinde varlık gösterebilecek düzeye çıkarmak için dur durak bilmeden çalışan Çin, diğer yandan askeri ve siyasi adımlarına devam ediyor. Bölgesindeki birçok ada, deniz yolu üzerinde hak iddia eden; kıta sahanlığı nedeniyle çevre ülkelerle sıklıkla gerilimler yaşayan Pekin yönetimi, Tayvan'la yaşanan gerilimi azaltmaktan uzak.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması bağlısı gemiler, geçtiğimiz yıllarda Türkiye de dâhil olmak üzere birçok Avrupa, Afrika ve Baltık ülkesine ziyaret gerçekleştirmişti. Böylece denizcilik kabiliyetlerinin geliştiğini siyasi yoldan ilan etmişti. Bir yandan da egemenlik hakları tartışmalı alanlarda, özellikle uluslararası sularda ABD ve NATO unsurlarıyla tehlikeli yakınlaşmalardan geri durmayan Çin, Tayvan Boğazı'ndan Tip 001 sınıfı uçak gemisi ve beraberindeki görev grubuyla geçiş faaliyeti icra etti.

Çin Donanması'nda Tip 001 olarak adlandırılan platformlardan ilki aktif hizmette. İkinci unsuru hâlihazırda deniz testlerini tamamlayan gemilerden üçüncüsünün inşa faaliyetleri ise devam ediyor. Çin, sınıfın ilk platformu olan Liaoning'i yüzer eğlence merkezi yapılacağı açıklamasıyla Ukrayna'dan satın almıştı. Platform, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Varyag adıyla kızakta akıbetini beklerken Pekin'in girişimleriyle satın alınmış, İstanbul ve Çanakkale Boğazları'na müteakiben Akdeniz üzerinden Atlas Okyanusu ve Ümit Burnu güzergahını izleyerek Çin'in Dalian Tersanesi'ne ulaşmıştı.

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-bogazdan-ucak-gemisi-gecirdi/8998/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Güney Kore ve Japonya'ya ait avcı uçakları eşlik etti

Rusya Savunma Bakanlığı, Japon ve Doğu Çin Denizleri üzerinde uçuş gerçekleştiren Tu-95MS stratejik bombardıman uçaklarına Güney Kore ve Japonya'ya ait avcı uçakların eşlik ettiğini belirtti.

Bakanlık, "Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'ne ait 2 Tu-95MS stratejik bombardıman uçağı, Japon ve Doğu Çin Denizlerinin uluslararası sularında planlı uçuş gerçekleştirdi. Uçuş sırasında Tu-95MS'lere Su-35S avcı uçakları ile A-50 uzun menzilli radar tespit ve idare uçağı eşlik etti" ifadelerini kullandı.

Uçuşun 10 saatten fazla sürdüğünü kaydeden bakanlık, Tu-95MS'lere uçuşun bazı bölümlerinde Güney Kore'ye ait F-15, F-16 uçakları ile Japonya'ya ait F-2 uçaklarının eşlik ettiğini ifade etti.

Bakanlık, uzun menzilli uçakların pilotlarının uçuşları uluslararası hava sahası kullanma kurallarına titizlikle uyarak gerçekleştirdiklerini de vurguladı.

http://www.kokpit.aero/guney-kore-ve-japonya-ucaklari-eslik-etti Mesajı Paylaş

nokta

Denizler Çin'den Sorulacak

Çin, dünyadaki en büyük gemi inşa eden firma grubuna sahip oldu. China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC) ve China State Shipbuilding Corporation (CSSC) firmaları, dün gerçekleştirilen bir toplantıda, China Shipbuilding Corporation (CSC) adı ve çatısı altında birleştiklerini açıkladı.
Yeni firma, Çin'in deniz silahlanmasındaki arzını araştırmayı ve sonrasında tasarım, üretim ve test süreçlerini yürütmeyi hedefliyor.
CSC, tersane, araştırma merkezleri ve alt firmalar dahil toplam 147 iştiraki bünyesinde barındırıyor. Yeni firmanın 60 milyar ABD Doları değerinde yıllık geliri olması bekleniyor.

http://c4defence.com/Gundem/denizler-cin-den-sorulacak/9023/1 Mesajı Paylaş

Karabasan

ABD Kongresine Çin'e karşı ikinci askeri yatırım tasarısı sunuldu


ABD'nin Arkansas Eyaleti Senatörü Cumhuriyetçi Tom Cotton, Çin'e karşı pasifik bölgesinde kullanılmak üzere 43 milyar dolarlık askeri yatırım öngören bir yasa tasarısını Senatoya sundu.

"Çin'in Yayılmasına Karşı Operasyonel Direnci Pekiştirme Yasası" başlığı ile sunulan tasarıda, yatırımın ana amacının "Çin'in ABD'yi pasifik bölgesinden atma çabalarına karşı koymak" olduğu belirtiliyor.

Tasarıda 43 milyar dolarlık yatırımın büyük bir kısmının 2021 savunma bütçesinden, geri kalanının ise yürürlükteki 2020 savunma bütçesi ve gelecek yıl sunulacak olan 2022 savunma bütçesinden sağlanması öngörülüyor.

Bu kapsamda bölgede konuşlandırılmak üzere Virginia sınıfı ve Columbia sınıfı iki nükleer denizaltı, bir Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma Sistemi (THAAD) ve yeni nesil karada konuşlu gemisavar füzelerinin alınması teklif ediliyor.

Bunların yanı sıra, tasarıda, Çin'e karşı hava üstünlüğünün sağlanması için bölgeye konuşlandırılacak F-35 savaş uçaklarının alınması ve Boeing firmasının geliştirdiği yeni F-15EX tipi savaş uçağının üretimine hız verilmesi talep ediliyor.

Pekin'in, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasından sorumlu tutulduğu tasarıda, ABD ve müttefiklerinin savunma şirketlerinin, salgından zarar görmemesi için 11 milyar dolarlık ek bütçe oluşturulması isteniyor.

Tayvan ile doğrudan askeri ilişki kurulması teklif ediliyor

Tayvan ile doğrudan askeri ilişki kurulması teklif edilen tasarıda, Tayvan'ın başkenti Taipei'ye general seviyesinde bir askeri ateşenin atanması öngörülüyor.

ABD, "Tek Çin" politikası kapsamında, Tayvan'ı Çin'in bir parçası olarak tanıyor.

Bölgedeki ABD müttefikleri ile ortak deney ve askeri tatbikatların artırılması teklif edilen tasarıda, bölgede "askeri tesis kurmak" ve "bilgi operasyonları yapmak" üzere 1,6 milyar dolarlık lojistik destek fonu ayrılması talep ediliyor.

Senatör Cotton'un sunduğu bu tasarıdan bir hafta önce, ABD Temsilciler Meclisine Çin'e karşı "Hint Pasifik Caydırıcılık İnisiyatifi"nin kurulması için yasa teklifi sunulmuştu.

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Mac Thornberry tarafından sunulan tasarıda, Caydırıcılık İnisiyatifi için "2021 bütçesinden 6,09 milyar doların ayrılması" talebinde bulunulmuştu.

ABD, uzun zamandır Çin'i "öncelikli tehdit" olarak görüyor ve diğer bölgelerdeki kuvvetleri pasifik bölgesine kaydırmaya çalışıyor.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/abd-kongresine-cine-karsi-ikinci-askeri-yatirim-tasarisi-sunuldu/1815327 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Nisan ayı sonunda ABD donanmasından USS Bunker Hill (Ticonderoga sınıfı güdümlü füze kruvazörü) ve USS Barry (Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze muhribi) Güney Çin Denizinde Çin'in yapay adalarını taciz etmişler. Sonrasında ise 2 B-1B stratejik bombardıman uçağı da adaların etrafında uçmuş. Amerikan ordusunun İndo-Pasifik komutanlığı Çin'in yapay adalarını salgına rağmen rutin şekilde taciz ediyor.
https://www.stripes.com/news/pacific/air-force-bombers-fly-over-south-china-sea-in-latest-foray-into-contested-space-1.628017 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

ABD hava kuvvetlerine bağlı B1B stratejik bombardıman uçakları Çin'in yapay adalar ve Tayvan çevresinde artık neredeyse günlük olarak uçuş gerçekleştiriyorlar.
https://www.taiwannews.com.tw/en/news/3929296 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter