Çin ve Güney Çin Denizi Gerilimi

Başlatan Sihirbaz, Oca 11, 2017, 12:49 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Defence

İngiltere, Güney Çin Denizi'ne iki uçak gemisi gönderecek


İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ülkesine ait iki yeni uçak gemisinin Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı sularda seyrüsefer özgürlüğünü denetleyeceğini bildirdi. Johnson beraberindeki İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon ile Avustralya'da çeşitli temaslarda bulunarak, Avustralyalı meslektaşı Julie Bishop ile bir araya geldi.

Her iki ülkenin Savunma bakanlarının da katıldığı toplantının ardından Sydney'deki Lowy Enstitüsü'nde konuşan Johnson, ülkesine ait HMS Queen Elizabeth ve HMS Prince of Wales adlı iki yeni uçak gemisinin Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı sularda seyrüsefer özgürlüğünü denetlemek üzere bölgeye gönderileceğini söyledi.

Johnson, "İki yeni devasa uçak gemisiyle yapacağımız ilk şeylerden biri onları, kurallara dayalı uluslararası sisteme ve özgürlüğe olan inancımızı doğrulamak maksadıyla dünya ticareti için hayati önem taşıyan bu su yolları boyunca bölgedeki serbest dolaşım operasyonuna
göndermektir." dedi.

İngiltere Savunma Bakanı Fallon da Avustralya'nın ABC'de kanalında katıldığı bir programda, "İlk konuşlandırmaları henüz çizmedik fakat bu uçak gemileri, Hindistan Pasifik Okyanusu'nda göreceksiniz çünkü dünyanın bu bölümünde artan gerginlikler ve artan zorluklar var.'' ifadelerini kullandı.

ABD, Avustralya ve İngiltere gibi yakın müttefiklerin yanı sıra bölge ülkeleri de Pekin'in Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı sulara ada inşa ederek, dünyanın en yoğun deniz ticaret yollarından birinin bulunduğu suların militarize edilmesine karşı çıkıyor. Çin, 1947'de yayımladığı dokuz kesik çizgili haritayla yaklaşık 3 milyon kilometrekarelik bölgenin yüzde 80'i üzerinde hak iddia ediyor.

Pekin yönetiminin, Güney Çin Denizi'nde hak iddia ettiği bölgede Şişa (Paracel), Congşa, Nanşa (Spratly), Dongşa adalar grubu bulunuyor. Bu adalar grubu, birçok kayalık, sığlık ve adacığı da içine alıyor. Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Endonezya'nın kıyısı bulunduğu Güney Çin Denizi'nde bölge ülkeleri, kıta sahanlıklarını "Özel Ekonomik Bölge" olarak belirleyerek, zengin yeraltı ve balıkçılık kaynaklarını sınırları içine almaya çalışıyor.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/404648/ingiltere-guney-cin-denizine-iki-ucak-gemisi-gonderecek
Mesajı Paylaş

Defence

Uygurlara Uygurca yasaklanıyor


Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilileri tarafından, Doğu Türkistan'da Uygur dilinin eğitim alanında tamamen yasaklanması maksadıyla bir yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmeliğe göre, ortaokul seviyesi de dahil olmak üzere lise ve üniversite eğitiminde Uygurca'nın tamamen yasaklanması öngörülüyor.

Sözde "iki dil" uygulaması ile 90'lı yıllardan itibaren Uygur dilini kademeli olarak eğitim dili olmaktan çıkaran Çin hükümeti, mevcut faaliyetleri ile kendi anayasasıyla da ters düşüyor. Çin Anayasası'na göre, özerk bölgelerde yaşayan etnik toplulukların kendi dillerinde eğitim görme hakkı bulunuyor. Özellikle Çin'in Batı'yla ilişkilerini güçlendirdiği 80'li yıllar boyunca birçok Uygur, Çince eğitim görmeden öğrenimini tamamlamıştı.

90'lı yıllara gelinmesiyle birlikte Çin hükümeti tarafından yürürlüğe konulan "çift dilli eğitim" tuzağı ve Uygur okullarının kapatılması gibi uygulamalarla, eğitim dili meselesinde ciddi değişimler görülmüştü. Mandarin Çincesi'nin mutlak olarak eğitim dili olması gerektiğini belirten Çinli yetkililerin, "çift dilli eğitim" sloganı ile baskıcı politikalarını örtbas etmeye çalıştığı biliniyor. Uygurca eğitim veren "mektep"lerin tamamen kapanması sonucu "çift dilde eğitim"de de düzenlemeye giden ÇKP yetkilileri, bu aşamada Mandarin Çincesi lehine çok sayıda düzenlemede bulundu.

Özgür Asya Radyosu'nun (RFA) aktardığı söz konusu düzenlemelerde, "Ulusal ortak dil ile sabit yazı sistemini yaygınlaştırmada ısrarcı olunmalı ve etnik dil eğitimi, çift dilli eğitim temelinde yürütülmelidir." ifadelerine yer verildi. Düzenlemeyle birlikte artık ortaokul ve daha üst seviyedeki eğitim düzeylerinde Uygurca'nın kullanımı yasaklanıyor.

http://www.dunyabulteni.net/manset/404787/uygurlara-uygurca-yasaklaniyor Mesajı Paylaş

nokta

GUAMEX 2017 Tatbikatı


Yeni Zelanda, Japonya ve ABD, 31 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında Guam'da yeni bir. tatbikat yapacak. GUAMEX 2017 tatbikatı kapsamında katılımcılar, Asya-Pasifik ülkelerinin müşterek çalışma kabiliyetlerini ve yeterliliklerini artırmayı hedefliyor.

Tatbikatta su altı ve uçar platformların birlikte operasyon yapma kabiliyetinin geliştirilmesi için belirlenen senaryolarla bölgede artan tehlikelere yönelik faaliyetler yapılması bekleniyor. Son dönemlerde ülkelerin güç gösterilerine sahne olan Pasifikte düzenlenen bu savunma tatbikatı, ABD'nin bölgedeki tatbikat turnesinde yeni bir etap oluşturuyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-guven-turnesinde/4718/1 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Çin'den "toprak" uyarısı


Kuzey Kore ile füze krizinin yanısıra Çin'in Hindistan ile Himalaya sınırı tartışmasının yaşandığı bir süreçte Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin'de gözü olan tüm potansiyel işgalcileri yenmeye hazır olduklarını söyledi.

Çin Halk Cumhuriyeti ordusunun kuruluşunun 90'ıncı yıldönümü kutlamaları kapsamında bir törene katılan Çin Devlet Başkanı Şi, Çin halkının "barış sever" bir halk olduğunu, asla saldırganlık ya da genişleme gibi bir hedefleri olamayacağını söyledi.

Şi, "Hiçbir zaman bir işgale ve yayılmacılığa kalkışmayacağız. Ama her türlü işgal girişimine karşı güven içindeyiz. Hiçbir zaman herhangi bir kişiye, herhangi bir organizasyona ya da partiye, herhangi bir zaman diliminde ve herhangi bir yöntemle, Çin topraklarından bir parça bile toprak ayırmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Devlet Başkanı Şi Cinping, geçtiğimiz Pazar günü de Çin Ordusu'nun 90'ıncı kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında başkent Pekin'in kuzeyinde düzenlenen askeri geçit törenine askeri üniforma ile katılarak gövde gösteri yapmıştı.

http://tr.euronews.com/2017/08/01/aeinden-toprak-uyarisi Mesajı Paylaş

Defence

Çin, askeri tatbikat için Sarı Deniz'de geçici sefer yasağı ilan etti


Donanma güçleri, Sarı Deniz'de yarın başlayacağı askeri tatbikat nedeniyle 57 bin kilometrekarelik alanı kapsayan sularda geçici sefer yasağı ilan etti.
Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), yaklaşık dört gün sürecek "dev ölçekli" askeri tatbikat nedeniyle Sarı Deniz'in büyük bölümünde geçici sefer yasağı ilan edildiğini bildirdi.

ASKERİ TATBİKAT DÜZENLENECEK

PLA Donanması, ülkenin doğusundaki Şandong eyaletinin Çingdao kenti açıklarından, Ciangsu eyaletinin Lienyüngang kenti açıklarına kadar olan bölgede, "dev ölçekli" bir askeri tatbikat düzenleyeceklerini duyurdu.

YASAK GETİRİLDİ, 4 GÜN SÜRECEK

Tatbikat kapsamında, yarın yerel saatle 06.00'dan 8 Ağustos saat 18.00'e kadar ilgili sularda sivil deniz araçlarına sefer yasağı ilan edildi.

Askeri yetkililer, yaklaşık dört gün sürecek tatbikata ilişkin başka ayrıntı vermedi. Ordu yetkilileri tarafından paylaşılan yasaklı koordinatlar, Sarı Deniz'in büyük bölümü ve Doğu Çin Denizi'nin bir kısmını içine alan 57 bin kilometrekarelik alanı kapsıyor. PLA'nın 90'ıncı kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında geçen ay sonu ülkenin en büyük kara eğitim üssü olan Curıhı'da 12 bin asker ve 100'den fazla hava aracının katıldığı askeri geçit töreni düzenlenmişti. Törene askeri üniforma ile katılan Devlet Başkanı Şi Cinping, "Çin'in güçlü bir orduya her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğu" açıklamasını yapmıştı.

Çin Ordusu, kuruluş yıl dönümü olan 1 Ağustos öncesi ülkenin dört bir yanında ve uluslararası denizlerde gerçekleştirdiği tatbikat ve askeri faaliyetlerle geçen ay, tarihinin en yoğun dönemlerinden birini yaşamıştı.

http://www.denizhaber.com.tr/cin-askeri-tatbikat-icin-sari-denizde-gecici-sefer-yasagi-ilan-etti-haber-75660.htm Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Üç Ülkede Güney Çin Denizi Kaygısı


ABD, Japonya ve Avustralya, Güney Çin Denizi konusunda yaşanan ihtilafa dair "ciddi kaygı" duyduklarını açıkladı. Üç ülke bölgede gerilimi artırabilecek ya da çevreye kalıcı zarar verebilecek askeri adımlar atılmaması ve toprak üzerinde hak iddialarına son verilmesi çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop ve Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, Filipinler'deki Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) toplantısı sırasında üçlü olarak biraraya geldi ve görüşmelerinin ardından da ortak açıklama yayınladı.

Üç ülke, Çin ve Filipinler'i, Pekin'in Güney Çin Denizi üzerinde hak iddiasının büyük bölümünü geçersiz kılan tahkim kararına uymaya çağırdı. Bölge üzerinde kısmen, Tayvan ve ASEAN üyeleri Brunei, Malezya, Filipinler ve Vietnam da hak iddia ediyor.

Açıklamada ayrıca, ASEAN üyeleri ve Çin'e, Güney Çin Denizi konusunda geliştirme sözü verdikleri davranış kurallarının "yasal olarak bağlayıcı, anlamlı, etkili ve uluslararası yasalarla tutarlı" olması çağrısında bulunuldu.

Sözkonusu kurallar, hak iddiası sahibi ülkeler balıkçılık, petrol ve gaz arama ya da 500 civarında küçük adacığın bazılarını geliştirme gibi faaliyetler yürütürken kazaların önlenmesini amaçlıyor. Çin, anlaşmanın bağlayıcılığına direnç gösteriyor ve suni adalar inşa ederek deniz üzerindeki iddialarını pekiştiriyor. Pekin'in bu adımları Amerika ve diğer ülkeler tarafından eleştiriliyor.

ASEAN ülkelerine mensup bakanlar yayınladıkları ortak bildiride, Çin'le "artan işbirliğinden memnuniyet duyduklarını" belirterek, davranış kuraları üzerinde esaslı müzakerelere başlamaya hazır olduklarını kaydettiler ancak bunları bağlayıcı kılma konusunda bir ifade kullanmadılar.

Bildiride ayrıca, bazı üyelerin toprak hak iddia etmelerine dair endişe dile getirildi ve "askersizleştirmenin önemi" vurgulandı.

https://www.voanews.com/a/us-japan-australia-south-china-sea/3975175.html Mesajı Paylaş

Terra

Çin'den ABD'ye sert uyarı


Çin Dışişleri Bakanı, ABD'nin Çin'in egemenliğine ve güvenlik çıkarlarına saygı duymasını istedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD donanmasına ait bir destroyerin Çin'in kara sularını ihlal ettiğini ve güvenliğini tehlikeliye attığını söyledi.
ABD donanmasına ait USS John S. McCain adlı savaş gemisinin, Çin'in komşularıyla anlaşmazlık yaşamasına neden olan mercan resifleri ve adaları Mischief Resifi ve Spratly Adaları'na yaklaştığı bildirilmiş, ABD'li yetkiler bunu doğrulamıştı.

Bununla ilgili Çin Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesinden, Güney Çin Denizi'ndeki geminin faaliyetleriyle ilgili bir açıklama yaparak, "ABD destroyeri Çin kanunlarını ve uluslararası yasaları çiğnemenin yanı sıra, Çin'in egemenlik ve güvenliğine ciddi şekilde zarar vermiştir" ifadelerini kullandı.

Açıklamada ayrıca, "Çin, bu durumdan fazlasıyla hoşnutsuzdur ve konuyu ABD tarafıyla görüşecektir" denildi.

http://www.ntv.com.tr/turkiye/cinden-abdye-sert-uyari,o_kiDFNB4UGp8Vnv6-vT6A Mesajı Paylaş

Anatolia

Cok sertmis gercekten insan icine cikamazlar artik , resmen savas ilani yahu.  Mesajı Paylaş

HDS

Gemi de John McCain.  :) Mesajı Paylaş

nokta

Aynı haberin daha ayrıntılı biçimi: :)


ABD, savaş gemisi Çin Denizi'ne girdi

ABD ve Kuzey Kore arasında 'nükleer savaşa' yaklaşan kriz derinleşerel devam ederken, ABD donanmasına ait bir savaş gemisinin Çin Denizi'ne girdiği aktarıldı. Çin Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları, Güney Çin Denizi'ndeki Nanşa (Spratly) Adaları'na yakınlaşan ABD savaş gemisi nedeniyle Washington yönetimini "provokasyonla" suçladı.

Olay sırasında yakınlarda Çin gemilerinin de bulunduğunu aktaran yetkili, Çin gemilerinden ABD'ye ait destroyere bölgeyi terk etme çağrısı yapılıp yapılmadığını bilmediğini ifade etti. Buna karşın, dünyanın iki büyük gücünün bu kadar yakınlaşması tansiyonun birden yükselmesine neden oldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, olayın ardından yaptığı yazılı açıklamada, ABD donanmasına ait USS John S. McCain adlı füze destroyerinin dün Çin hükümetinin izni olmaksızın Nanşa Adaları'ndaki yapay Meyci (Mischief) resifine yaklaştığını ifade etti.

Ordu güçlerinin bunun üzerine söz konusu savaş gemisine uzaklaşması ihtarında bulunduğunu vurgulayan Gıng, "Çin'in egemenliği ve ulusal güvenliğine ciddi zarar veren bu eyleminden dolayı ABD'yi protesto ettiklerini" belirtti.

 
Filipinler'in başkenti Manila'daki Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Güney Çin Denizi'nde tansiyonun düşürülmesi için yapıcı adımlar atıldığına dikkati çeken Gıng, "Bazı bölge dışı ülkeler, sözde seyrüsefer özgürlüğü bahanesiyle bölgedeki olumlu havayı bozmaya çalışıyor." ifadesini kullandı.

ABD savaş gemisinin bölgedeki varlığının, "Güney Çin Denizi'nde tansiyonu kimin yükseltmeye çalıştığını ve hangi tarafın bölgeyi askerileştirdiğini açıkça gösterdiğine" değinen Gıng, "ABD'nin Güney Çin Denizi'ndeki askeri provokasyonları, Çin'in ulusal güvenlik kapasitesini daha da artıracak adımlar atmasına neden oluyor." değerlendirmesini yaptı.

"GÜÇ GÖSTERİSİNE SON VERİN"

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vu Çien ise "ABD tarafı, hatasını düzelterek bölgede seyrüsefer özgürlüğü adı altındaki provokatif eylemlerine derhal son vermeli." açıklamasını yaparak, Washington'a "Güney Çin Denizi'nde güç gösterisini durdurması" çağrısında bulundu.

ABD'ye ait USS John S. McCain savaş gemisinin dün Çin'in yapay Mischief resifi yakınında seyrettiği öne sürülmüştü.

Bu olay, Donald Trump'ın başkanlığı döneminde ABD donanma gemilerinin Çin'in yapay adalarına üçüncü yakınlaşması oldu.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46603/abd-savas-gemisi-cin-denizine-girdi.html
Mesajı Paylaş

Atılgan

Çin savaş gemileri, Japonya ihtilaflı takım adalarında


Çin sahil güvenlik gemilerinin Doğu Çin Denizi'nde, Japonya'nın kontrolündeki ihtilaflı takımadalar çevresinde seyretttiği bildirildi.

Japon haber ajansı Kyodo, Japon sahil güvenlik birimlerine dayandırdığı haberinde, Çin sahil güvenliğine ait 4 geminin bugün yerel saatle 09.50 sularında, Japonya'nın kendi karasuları içinde olduğunu iddia ettiği bölgeye girdiğini belirtti.

Gemilerden birinde uzun menzilli bir top bulunduğunun tespit edildiğini vurgulayan yetkililer, filoya Japon karasularını terk etme çağrısı yapıldığını ifade etti.

Gemilerin söz konusu bölgede ne kadar kaldıkları ve Japon yetkililerin gemilere uyarı yapıp yapmadığı konusunda açıklama yapılmadı.

Doğu Çin Denizi'nde Japonya'nın Senkaku, Çin'in Diaoyü, Tayvan'ın ise Tiaoyutai diye adlandırdığı takımadalar, üç ülke arasında uzun yıllardır egemenlik tartışmalarına konu oluyor.

http://www.denizhaber.com.tr/cin-savas-gemileri-japonya-ihtilafli-takim-adalarinda-haber-75919.htm Mesajı Paylaş

Terra

Rusya: "Rusya-Hindistan askeri tatbikatı Çin ile ilişkili değil"


Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya ile Hindistan'ın ortaklaşa düzenleyeceği askeri tatbikatın, Çin ile Hindistan ilişkilerinin mevcut durumuyla ilgili olduğu yolundaki yorumların mantıksız olduğunu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, dün düzenlenen basın toplantısında Xinhua Haber Ajansı muhabirinin konuyla ilgili sorusunu yanıtladı. Zakharova, Rusya ile Hindistan'ın düzenleyeceği "Indra 2017" isimli askeri tatbikatın Ekim'de ülkesinin doğusunda yapılacağını hatırlattı.

Sözcü, bunun yıllık olağan bir tatbikat olduğuna dikkat çekerek, tatbikatın Çin ile Hindistan ilişkilerinin mevcut durumuyla ilgili olduğu yolundaki ifadelerin mantıksız ve bir çeşit "ara açma" eylemi olduğunun altını çizdi.

Sözcü, gerektiğinde bu yalanı çürütmek için ilgili bilgileri sunabileceklerini de sözlerine ekledi.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/08/18/1s184931.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Japonya, Güney Çin Denizi için yapıcı eylemlerde bulunmalı


Çin, Japonya'nın Güney Çin Denizi'ndeki barış ve istikrarı korumak için yapıcı eylemlerde bulunması gerektiğini belirtti.
Japon basınında yer alan bir haberde, Japonya Dışişleri Bakanı'nın Tokyo'da düzenlenecek Uluslararası Tokyo Afrika Kalkınma Konferansı'nda Çin'in deniz faaliyetlerini güçlendirmesine karşı "hukukun üstünlüğü" ve "seyrüsefer serbestisi" çağrısında bulunacağı bilgisi yer aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugünkü basın toplantısında konuya ilişkin bir soruyu yanıtladı.

Hua Chunying, Uluslararası Tokyo Afrika Kalkınma Konferansı'nın amacının, Afrika'da barışçıl kalkınmanın gerçekleştirilmesini desteklemek olması gerektiğine dikkat çekti. Hua, Japon basınında çıkan söz konusu haberin doğru olması durumunda, Japonya'nın konferansı düzenlerken başka bir amaç güttüğünün düşünüleceğini söyledi.

Hua Chunying ayrıca, Japonya'dan, Çin'le ilişkileri iyileştirmek istediği yönündeki açıklamalarını somut eylemlere dönüştürerek, Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarı korumak için daha çok yapıcı adım atmasını istediklerini sözlerine ekledi.

http://www.denizhaber.com.tr/japonya-guney-cin-denizi-icin-yapici-eylemlerde-bulunmali-haber-75999.htm Mesajı Paylaş

Trilogy

Çin'den ABD'ye 'Güney Çin Denizi'ne karışma' mesajı

Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, ABD Başkanı Donald Trump'ın Asya'ya yapacağı ilk resmi ziyaret öncesinde, Washinton yönetimine Güney Çin Denizi'ndeki egemenlik tartışmalarına taraf olmaması mesajını verdi. Büyükelçi Cui, Washintong'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin, Çin ile Güney Doğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkelerinin Güney Çin Denizi'nde seyrüsefer kuralları konusunda anlaşmaya varma yönündeki çabaları, engellememesi gerektiğini belirtti.

Washington'ın bölgede bir egemenlik talebi olmadığına dikkati çeken Cui, bölge ülkelerinin mevcut sorunlara kendi aralarında "kalıcı ve dostane çözüm bulmalarına" izin verilmesi gerektiğine vurgu yaptı, Washington'ın müdahalesinin sorunların çözümünü zorlaştıracağı imasında bulundu. Büyükelçi Cui, "Eğer ABD veya başka bir ülke, bu yapıcı uzlaşma sürecine dışarıdan müdahalede bulunmaz ve (seyrüsefer kuralları konusunda) varılacak erken bir anlaşmaya engel çıkarmazsa, bu herkes için iyi olur. Gerek bizim gerekse de ASEAN ülkelerinin umudu bu yöndedir" dedi.

Cui, Trump'ın beş ülkeyi kapayan Asya turu kapsamında Çin'e yapacağı resmi ziyaretin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in nisan ayında ABD'nin Florida kentinde gerçekleştirdikleri buluşmayla başlayan yeni dönem ilişkileri için "kritik bir dönemeç" olacağını ifade etti.

Trump'ın Çin temaslarında Kuzey Kore meselesinin önemli bir öncelik olacağına işaret eden Büyükelçi, Pyongyang yönetiminin nükleer programı sebebiyle yaşanan gerginliklerin müzakereye dayalı bir çözüm yokluğunda çok daha tehlikeli hale geleceğini bildirdi.
Trump'ın Kuzey Kore'yi "tamamen yok etmekle" tehdit ettiğinin hatırlatılması üzerine, Cui, tüm taraflara gerginliği arttıracak eylemlerden kaçınma çağrısı yaptı.

'DIŞ TİCARET FARKI YAPISAL BİR SORUN'

ABD Hazine Bakanı Mnuchin: Çin ile ticareti kesebiliriz

Büyükelçi Cui, ziyarette ekonomi ve ticaret konusunda da somut sonuçlar alınmasını beklediğini söyledi. Cui, Trump'ın ABD ile Çin arasındaki dış ticaret farkının kapatılmasıyla ilgili talepleri ilgili olarak, bunun "yapısal bir sorun" olduğu ve çözülmesinin zaman alacağını ifade etti. ABD yönetiminin, Çin'in bölgesindeki diğer ülkeler aleyhine "saldırgan" bir siyaset izlediğine dair eleştirilerini reddeden Cui, bu eleştirileri yapanların "aynada kendilerine bakmalarını" istedi.

https://tr.sputniknews.com/asya/201710301030812682-cinden-abdye-guney-cin-denizine-karisma-mesaji/ Mesajı Paylaş

Atılgan

Çin ve ASEAN ülkelerinden ortak tatbikat

Çin ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliğine (ASEAN) ait donanma unsurları tatbikat yaptı.
Çin ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'ne (ASEAN) ait donanma unsurları tatbikat yaptı. Tatbikata ASEAN ülkelerinden Tayland, Filipinler, Kamboçya, Myanmar, Laos, Brunei ile Çin katıldı.

Çin'in Guangdong eyaletine bağlı Canciang kentinin körfez kısmında yapılan ve 3 uçak, 20 gemi ve bin civarında personelin yer aldığı tatbikatta arama kurtarma ve yangın söndürme senaryoları icra edildi.

Tatbikat ile Çin ve ASEAN ülkeleri arasında Güney Çin Denizi'nde iş birliğinin artırılması ve arama kurtarma çalışmalarına ilişkin kabiliyetlerin pekiştirilmesi hedeflendiği belirtildi.

Arama kurtarma tatbikatı, bugüne kadar iki taraf arasında yapılan en kapsamlı manevrayı oluşturuyor.

Çin ve ASEAN, Güney Çin Denizi'ndeki ihtilaflı alanların müzakere ile çözülmesi ve farklılıkların bölgesel düzenlemeler ile yönetilmesi konusunda bu yıl mayıs ayında Çin'in Guicou eyaletine bağlı Guiyang eyaletinde fikir birliğine varmıştı.

ASEAN, Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve Singapur (kurucu üyeler), Brunei, Vietnam, Laos, Myanmar ve Kamboçya'dan oluşuyor. Çin ise birliğin diyalog ortakları arasında yer alıyor.

Çin ve ASEAN ülkeleri, Güney Çin Denizi'nde hak iddia ediyor. Bu nedenle Çin ve ASEAN ülkeleri arasında zaman zaman gerilimler yaşanıyor. Çin'in Güney Çin Denizi'nde yapay ada oluşturması ve diğer askeri faaliyetleri, bölgede hak iddia eden Filipinler, Vietnam, Malezya, Endonezya ve Brunei'in tepkilerine yol açıyor.

Güney Çin Denizi, petrol, doğalgaz ve balıkçılık açısından zengin kaynaklara sahip olan, aynı zamanda dünyanın en önemli uluslararası nakliye güzergahları arasında yer alıyor.

http://www.denizhaber.com.tr/cin-ve-asean-ulkelerinden-ortak-tatbikat-haber-77471.htm Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter