Çin ve Güney Çin Denizi Gerilimi

Başlatan Sihirbaz, Oca 11, 2017, 12:49 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

ABD, Japonya ve Güney Kore ortak tatbikat düzenliyor

ABD, Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin gittikçe artan deniz altı esaslı balistik füze tasarımına karşı ortak deniz altı tatbikatı başlattı.

Üç gün sürecek olan tatbikat, Jeju adasının yakınlarında Güney Kore ve Japonya kara sularında yapılıyor. Üç ülkenin denizaltıları planlanan senaryo gereğince yüksek değerde korunan ünitelerle sanal deniz altı arayacak ve deniz altılara karşı savunma manevraları yapacak.

Tatbikata, Güney Kore'nin 4,500-tonluk Kang Gam Chan destroyeri ve bir Lynx helicopter, ABD'nin Aegis Destroyeri USS Mc Campbell ve MH-60 anti-denizaltı helikopteri ve bir P-3 Orion devriye uçağı, Japonya'nın Sawagiri destroyeri ve bir anti-denizaltı helikopteri katılacak.

Güney Kore Deniz Kuvvetleri yayınladığı bir tebligatta, tatbikatın Kuzey Kore'den gelecek deniz altı balistik füze tehditlerine karşı üç ülkenin anti denizaltı araştırması, kimlik tespiti, ve takip kabiliyetinin geliştirilmesini hedeflediğini bildirdi.

ABD'nin Japonya'daki 7. Deniz filosu ayrı bir açıklama yaparak, tatbikatın üç ülkenin deniz kuvvetlerinin haberleşme, koordinasyon ve ortaklıklarının geliştirilmesi için yapıldığını söyledi. Açıklamada, "Tatbikat, ortakların tattik denizcilik kabiliyetleri, işbirliğini kuvvetlendirme ve paylaşımlı şuurluluk durumunun güçlendirilmesini sağlayacak" denildi.

Güney Kore'nin Savunma Bakanlığı sözcüsü Moon Sang-gyun üç ülkenin Aralık ayında yaptığı toplantıda ortak tatbikat yapma konusunda anlaştıklarını belirterek, Japonya basınında çıkan Seul'ün kasım ayında Tokyo ile istihbarat paylaşımını kabul etmediği yönündeki haberleri yalanladı.

Kuzey Kore son yıllarda deniz altından balistik füze fırlatma çalışmalarını artırmıştı.

http://www.denizhaber.com.tr/abd-japonya-ve-guney-kore-ortak-tatbikat-duzenliyor-haber-73560.htm Mesajı Paylaş

Merkator

Filipinler Güney Çin Denizi'ndeki adada inşaata başlıyor

Uluslararası gazetecileri askeri uçakla Thitu adasına götüren savunma bakanı ve genelkurmay başkanı, Çin'i kızdıracak hamlenin yakında hayata geçeceğini söyledi.

Filipinler savunma bakanı ile Genelkurmay başkanı, birçok ülkenin üzerinde egemenlik iddia ettiği tartışmalı Güney Çin Denizi'ndeki adaları ziyaret etti.

Uluslararası haber ajanslarının da yer aldığı yaklaşık 40 gazetecinin de yer aldığı askeri uçak, Savunma Bakanı Delfin Lorenzana ve Genelkurmay Başkanı Eduardo Ano'yu Pagasa Adası'na götürdü. Thitu adıyla tanınan adaya giden uçak, Çin'in el koyduğu Spratlys Adaları'ndaki Subi Resifi'nin üstünden geçti.

Söz konusu Subi Resifi, Çin'in askeri üsler ve havaalanı inşa ettiği yapay adalara ev sahipliği yapıyor. Çin'in adalara füzeler yerleştirdiği daha önce uydudan görüntülenmişti.

Askeri uçaktan çekilen fotoğraflarda, adalardaki Çin yapıları ve kuleler ilk kez bu kadar net göründü.

Filipinler ise, ziyaretin yapıldığı Thitu adasında yakında askeri tesisler yapmaya başlayacak. Savunma Bakanı Lorenzana'ya göre, inşaatların başlaması Çin'i kızdıracak.

Filipinler lideri Rodrigo Duterte, 12 Haziran'daki Bağımsızlık Günü'nde Thitu'ya bayrak dikmek istediğini ancak Çin'in kendisini vazgeçirdiğini geçen hafta söylemişti.

Son yıllarda giderek tırmanan Güney Çin Denizi sorununa, ABD de müdahil olmuş durumda.

http://www.kaptanhaber.com/haber/45996/filipinler-guney-cin-denizindeki-adada-insaata-basliyor.html Mesajı Paylaş

Defence

ABD: Çin'e ait bombardıman uçaklarında olağanüstü hareketlilik gözlemliyoruz

ABD'li kaynaklar, Çin'e ait bombardıman uçaklarında olağanüstü hareketlilik gözlemlediklerini söyleyerek, durumun kesin nedenini bilmediklerini, hareketliliğin nedeniyle ilişkili olarak farklı ihtimallerin söz konusu olabileceğini açıkladı.

Reuters ajansına konuşan ABD'li yetkililer, Çin'e ait bombardıman uçaklarında olağan seviyenin üstünde hareketlilik gözlemlediklerini söyledi. Yaşanan durumun bir kaygı nedeni olmadığı sinyalini veren yetkililer, hareketliliğin çeşitli olasılıklarla ilgili olabileceğine açık kapı bıraktı.

Alarm durumuna geçilmesinin gerekli olmadığı mesajını veren yetkililer, Çin uçaklarının hareketliliğine ilişkin kesin bir gerekçe ifade etmedi. Düşünülen ihtimaller arasında, savunma tatbikatı ve Kore Yarımadası'ndaki gerilim de var.

Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer test gerçekleştirmesi beklenirken, bölgedeki gerginliğin bir savaşa dönüşmesinden korkuluyor.

Reuters ajansına ABD'li kaynakların yaptıkları açıklamalar, ABD Başkanı Donald Trump'ın bölgede "bazı olağandışı eylemler"den bahsetmesinden sonra geldi.

ABD'li kaynaklar, Çin'e ait bombardıman uçaklarında olağanüstü hareketlilik gözlemlediklerini söyleyerek, durumun kesin nedenini bilmediklerini, hareketliliğin nedeniyle ilişkili olarak farklı ihtimallerin söz konusu olabileceğini açıkladı.

Reuters ajansına konuşan ABD'li yetkililer, Çin'e ait bombardıman uçaklarında olağan seviyenin üstünde hareketlilik gözlemlediklerini söyledi. Yaşanan durumun bir kaygı nedeni olmadığı sinyalini veren yetkililer, hareketliliğin çeşitli olasılıklarla ilgili olabileceğine açık kapı bıraktı.

Alarm durumuna geçilmesinin gerekli olmadığı mesajını veren yetkililer, Çin uçaklarının hareketliliğine ilişkin kesin bir gerekçe ifade etmedi. Düşünülen ihtimaller arasında, savunma tatbikatı ve Kore Yarımadası'ndaki gerilim de var.

Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer test gerçekleştirmesi beklenirken, bölgedeki gerginliğin bir savaşa dönüşmesinden korkuluyor.

http://www.kokpit.aero/abd-den-korkutan-aciklama Mesajı Paylaş

nokta

ABD-Çin uçakları arasında gergin dakikalar

Doğu Çin Denizi üstünde radyasyon tarayan ABD uçağı, Çin Hava Kuvvetleri'ne ait iki adet Su-30 jet tarafından engellendi. Savaş uçaklarından biri, ABD WC-135'ine 45 metre kadar yaklaştı. Olaya tepki gösteren Pentagon, uçağın uluslararası hukuka uygun şekilde rutin görevini yaptığını duyurdu.

ABD, iki Çin jetinin, Doğu Çin Denizi'ndeki uluslararası hava sahasında, radyasyon taraması için tasarlanmış bir ABD uçağının yolunu 'profesyonelce davranmayarak' kestiğini açıkladı. Jetlerin ABD uçağına havada 45 metre kadar yaklaştığı bildiriliyor.

Olay sırasında ABD uçağı, radyasyon taraması görevini icra ediyordu. Uçak, daha önce Kuzey Kore'nin olası nükleer silah denemelerinin kanıtlarını taramak için de kullanılmıştı.

ABD Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yarbay Lori Hodge, olayla ilgili Çin'le, diplomatik ve askeri kanallar üzerinden görüşülmekte olduğunu belirtti. Hodge, olay sırasında WC-135 uçağının uluslararası hukuka uygun bir şekilde rutin görevini yapmakta olduğunu söyledi. Yaşananı 'profesyonelce olmayan' bir olay olarak değerlendiren Hodge, bunun nedenininse, 'Çinli pilotun manevraları ile iki uçağın hızları ve yakınlıkları olduğunu' belirtti.

Şubat ayında ABD uçak gemisi USS Carl Vinson, Güney Çin Denizi'nde 'rutin taramalara' başlamıştı. Çin, geminin burada konumlanmasına karşı çıkmıştı

http://www.kokpit.aero/dogu-cin-denizi-abd-cin-gerginligi Mesajı Paylaş

Merkator

Çin'in Deniz Gücü Uzak Doğu'da ABD deniz gücünü yakaladı

Gemi üstüne gemi liman üstüne liman: Çin, son yirmi yılda küresel gücün temel motorlarından birini inşa ediyor: modern bir donanma.

Avustralya'nın Başbakanı Malcolm Turnbull, ABD Savunma Sekreteri James Mattis ve başkalarının Asya'nın en önemli güvenlik konferansı için bu haftasonu Singapur'da toplanan Çin'in "mavi su" donanması, Shangri- La Diyalogu. Doğu Çin Denizi'nden Afrika Boynuzu'na kadar, Çin savaş gemilerinin artan varlığı halihazırda dünya meselelerini şekillendiriyor.

New American Security'nin Asya-Pasifik güvenlik programının merkezi direktörü Patrick Cronin, "2030 yılına kadar, küresel bir Çin donanmasının varlığı, uluslararası politikanın önemli, etkili ve temel bir olgusu olacak" dedi. ABD ve müttefikleri "yükselen bir Çin'den ziyade" yükselen Çin "e hazırlanmaya başlamalı."

Halkın Kurtuluş Ordusu bir ölçüyle 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana ABD'nin - Asya'nın muazzam deniz kuvvetini zaten yakaladı. Geçen yıl Çin, 183 kruvazör, destroyer, küçük yüzer gemiler ve denizaltılar için ABD'ye karşı 188 ile karşılaştırılabilir düzeydeydi. Bu, Shangri-La toplantısını organize eden Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü tarafından sağlanan verilerin CNAS analizine göre yapıldı.

CNAS, Mart ayı raporunda, PLA Deniz Kuvvetleri'nin önümüzdeki on yılın sonunda 260 gemiye sahip olacağını tahmin ederek ABD'nin yaklaşık 199 gemisini geçtiğini tahmin etti. Buna göre Donanma operasyonları şefi Amiral John Richardson, bu ayın başlarında Singapur'da, Amerika'nın daha fazla savaş gemisi inşa etmesi gerektiğini ve hızlı olacağını söyledi.

Başkan Donald Trump, ABD filosunu yüzde 25'ten fazla artırmaya çağırırken, geçen hafta yayınladığı ilk bütçe teklifinde yalnızca iki küçük Littoral Savaş Gemisi için fonlar yer alıyordu.

Emin olmak gerekirse, deniz kuvvetlerini okyanuslar arasında yansıtmak genellikle uçak gemileri anlamına gelir. Ve dünya genelinde uçak gemili filo grupları bulundurmak - ABD'nin şu anda ship olduğu 10 grup gibi - denizaşırı üsler ağı gerektiriyor. Çin ikisinden de yoksundur. Fırkateynler ve diğer küçük gemilerin ülkenin gelecekteki filosunun büyük bölümünü oluşturması bekleniyor.

Çin Başbakanı Xi Jinping, Afrika'nın, Ortadoğu'nun ve Güneydoğu Asya'nın ülkenin artan ekonomik çıkarlarını kuşatan Hint ve Pasifik okyanuslarına güç sağlayabilmek için hazırlıklar yapıyor. Çin, ilk yurtiçinde inşa edilen uçak gemi projesini nisan ayında başlattı. Bu gemilerin altı tanesi de bu gemilerin ikincisidir.

Ülke ayrıca, Cibuti'nin doğu Afrika ülkesinde, Fransızların ve ABD'nin de askeri teçhizata sahip olduğu ilk yurtdışı üssünü geliştiriyor - Çinli yetkililere "destek tesisi" diyor. Çin'in, Xi'nin 21. Yüzyılın Deniz İpek Yolu ticaret ve altyapı programı kapsamında dünya çapında limanlar geliştirmesine yardımcı olması nedeniyle bu tür fırsatların artması bekleniyor.

Çin'in artmakta olan deniz gücüne nasıl tepki verilecği konusu, Cuma günü Singapur'daki Shangri-La Otelinde toplanana amiraller, bakanlar ve savunma müteahhitlerinden ana konusuydu.

Turnbull, konferansa yaptığı açılış konuşması öncesinde bir röportajda Perşembe günü Bloomberg Televizyonuna "Çin'in hukukun üstünlüğüne saygı göstermesi ve güçlü olmanı  bhaklı olmak anlamına gelmediği ilkesine saygı göstermesi hayati önem taşıyor" dedi.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsünden yapılan tahminlere göre, Çin savunma harcamaları bu yıl  Doğu Asya, Güney Asya, Güneydoğu Asya ve Okyanusya'nın geri kalanının tamamından fazla oldu. Çin'in komşuları şimdi kendi filolarını genişletiyorlar.

Bu yıl tek başına, Hindistan, Singapur, Tayvan ve Tayland denizaltı inşa etme veya satın alma planlarını açıkladı. Hindistan, önümüzdeki on yıl boyunca 200 gemilik filosuna için 60 savaş gemisi daha eklemeyi hedefliyor. Singapur deniz kuvvetleri komutanı  Amiral Lai Chung Han, denizaltıların hızla çoğalmasıyla kaza riskini azaltmak için bu ayın başlarında bir davranış kuralı talep etti.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46241/cinin-deniz-gucu-uzak-doguda-abd-deniz-gucunu-yakaladi.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Çin'den ABD'ye 'Güney Çin Denizi'nde provokasyon' suçlaması

Çin, ABD'ye ait savaş gemisi USS Stethem'in Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı alanda yer alan bir adanın yakınından geçtiğini açıkladı. Çin'in iddiasına göre gemi, Paracel Adaları'nın bir parçası olan Triton Adası'na 12 deniz mili mesafeden geçti. Çin olayı, 'ciddi bir siyasi ve askeri provokasyon' olarak değerlendirdi ve 'ulusal egemenlik ve güvenliği korumak için gerekli olan her şeyin yapılacağını' belirtti.

Vietnam ve Tayvan da ada üzerinde hak iddia ediyor.

ABD, uluslararası hukuk kapsamındaki seyrüsefer serbestliği çerçevesinde bu bölgede operasyonlar düzenliyor. Seyrüsefer serbestliğine göre, denizde kıyısı olsun veya olmasın, her devlet kendi bayrağını taşıyan gemileri açık denizde yol aldırma hakkına sahip bulunuyor.

USS Stethem de bu operasyonlardan biri kapsamında Triton Adası'nın yakınından geçti. Mayıs ayında da başka bir ABD savaş gemisi, tartışmalı alanda Çin tarafından yapay olarak inşa edilmiş bir adacığın yakınından geçmişti.

Tayvan, Çin, Vietnam, Filipinler, Malezya ve Brunei tartışmalı alandaki farklı adalar üzerinde hak iddia ediyor. ABD ve Çin ise birbirlerini, Güney Çin Denizi'ni 'askerileştirmekle' suçluyor. İki ülke arasındaki Güney Çin Denizi'nde yıllardır süren gerilim son dönemde derinleşmiş durumda.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40476932 Mesajı Paylaş

Merkator

Amerikan uçakları Çin Denizi üstünde uçtu, Pekin'le Washington karşı karşıya geldi

Güney Çin Denizi üstünden geçerek Japon savaş uçaklarıyla gece tatbikatı yapan iki B-1B bombardıman jeti, Pekin ve Washington'ı bir kez daha karşı karşıya getirdi. Uçuşlar, iki ülkenin liderleri Almanya'daki G20 zirvesinde buluşmadan önce gerçekleşti.

Amerikan savaş uçakları, bir ay sonra yeniden tartışmalı Güney Çin Denizi üstünde uçtu.

Pasifik Okyanusu'nda yer alan Guam Adası'ndaki Amerikan üssünden kalkan ünlü B-1B bombardıman jetleri, tartışmalı bölgenin üstünden geçerek Doğu Çin Denizi'nde Japon savaş uçaklarıyla gece tatbikatı yaptı. Söz konusu gece tatbikatına, ABD ilk kez iki savaş uçağıyla katıldı.

ABD Hava Kuvvetleri, "Bu açık bir şekilde müttefiklerimizle birlikte kusursuz operasyon hünerimizi gösteriyor" açıklamasını yaptı.

G20 Zirvesi'nde ABD lideri Donald Trump ile Çin lideri Xi Jinping'in buluşmasından önce gerçekleşen uçuşa, Pekin yönetimi tepkili. Uçuşların egemenlik ve güvenlik ihlali olduğunu belirten Çin, egemenliğini koruyacağını duyurdu.

Trump ve Xi randevusunda, Kuzey Kore'nin füze denemeleri ve nükleer silah programının masaya yatırılması bekleniyor.

Washington ve Pekin, daha önce de birçok kez Güney Çin Denizi için karşı karşıya geldi. Guam'dan kalkan iki B-1B Lancer uçağı geçen ay da aynı bölgede uçmuştu.

Mart ayında ise, USS Carl Vinson uçak gemisinden havalanan B-52 bombardıman uçağı, F-18'ler ve diğer jetler, Güney Çin Denizi'nde gövde gösterisi yapmıştı.

Çin ve müttefiki Rusya ise, geçen yıl Eylül ayında Güney Çin Denizi'nde birlikte tatbikat yapmıştı.

ÇİN, ADALARA FÜZE SİSTEMİ YERLEŞTİRDİ

Çin'in Güney Çin Denizi üstündeki tartışmalı adalara inşa ettiği askeri tesisler, 2016 yılında uydular tarafından görüntülenmişti. Aralık ayında yayınlanan fotoğraflarda, yedi ayrı adaya yerleştirilen füze savunma sistemi ve uçaksavarlar açık şekilde seçiliyordu.

Yaz mevsiminde çekilen fotoğraflarda ise, aynı bölgede havaalanı, hangarlar, savaş uçakları, kuleler açık şekilde yer alıyordu.

TÜM KOMŞULAR PEŞİNDE

Pekin yönetimi, tartışmalı adalar üzerinde birkaç yıl önce altyapı çalışmaları başlatmıştı. Çin hükümeti bu kararının uluslararası hukuka uygun olduğunu savunuyor ancak başta Tayvan olmak üzere Vietnam, Filipinler, Malezya ve Brunei gibi ülkeler de bölgedeki adalar üzerinde hak iddia ediyor ve Pekin'i Güney Çin Denizi'ni askeri üsse çevirmekle suçluyor.

Çin, yalnızca komşu ülkelerle değil ABD ile de sık sık Güney Çin Denizi'nde karşı karşıya geliyor.

Dünyanın en önemli deniz güzergahlarından olan Güney Çin Denizi, zengin hidrokarbon rezervlerine sahip.

http://www.kokpit.aero/pekin-le-washington-karsi-karsiya-geldi Mesajı Paylaş

Defence

Çin, ilk denizaşırı üssü olan Cibuti'ye asker gönderdi


Askeri personel taşıyan iki Çin savaş gemisi Salı günü Zhanjiang Limanı'ndan Hint Okyanusu'na doğru yola çıktı. Askerlerin Çin'in ilk resmi denizaşırı askeri üssünü Cibuti'de kuracağı bildirildi. Bu üssün bölgede korsan gemilerine karşı savaşmak, insani yardım operasyonları yapmak gibi olanakların düşünüldüğü, dünyayı kontrol etme çabasının olmadığı ısrarla belirtiliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, söz konusu üssü bölgede barış ve güvenlik sağlama çabalarının bir parçası olarak niteliyor. Çin'in Somali açıklarına ve Aden Körfezi'ne 2008'den beri görevli olarak gemi gönderdiğini açıklayan Geng, bu üssün Çin'e uluslararası zorunluluklarını hakkıyla yerine getirebilme olanağı vereceğini ve üstelik Cibuti'nin ekonomik ve sosyal gelişmesine katkıda bulunacağını bildirdi.

Çin'in BM'ye katkısı büyük

Çin, son dönemde Afrika ile bağlarını her alanda güçlendirdi. 2015'te Başkan Xi Jinping 8 bin kişilik bir gücü, toplam 40 bin kişilik Birleşmiş Milletler barış gücünün hizmetine göndermişti. Çin ayrıca Afrika Birliği'ne 1000 milyon dolar ve oluşturulacak BM Barış ve Kalkınma Fonu'na da 1 milyar dolar vadetti. Çin, Cibuti'de kurduğu üs sayesinde, bu küçük ülkede kalıcı varlığı/üssü bulunan ABD, Fransa ve Japonya gibi ülkeler arasında yerini aldı.

Cibuti'nin stratejik konumu

Bir milyondan az nüfusa sahip Cibuti, Bab - el Mandeb Boğazı'na açılıyor. Buradan, Süveyş Kanalı yoluyla Akdeniz'e, öbür taraftan da Kızıldeniz yoluyla Aden Körfezi'ne ve daha ötede Hint Okyanusu'na bağlantı sağlanıyor.


http://www.denizhaber.com.tr/cin-ilk-denizasiri-ussune-asker-gonderdi-haber-75220.htm Mesajı Paylaş

Defence

Çin'in uçak gemisi "Liaoning" Tayvan'ı teyakkuza geçirdi


Çin'in ilk uçak gemisi "Liaoning", beraberindeki filoyla Tayvan Boğazı'ndaki Tayvan Hava Savunma Tanımlama Sahası'na (ADIZ) girdi.
Tayvan savunma yetkilileri, Hava Savunma Tanımlama Sahası'na giren Çin ordu filosunun geçişi için 'teyakkuza geçildiğini' duyurdu.

Hong Kong'un İngiltere'den Çin egemenliğine tekrar teslim edilmesinin 20. yılı kutlamaları kapsamında Hong Kong'a giderek ilk liman ziyaretini gerçekleştiren Lioaning, beraberindeki iki destroyer, bir fırkateyn, çok sayıda J - 15 savaş uçağı ve helikopterden oluşan filo ile ayrılarak Tayvan Boğazı'na geçti.

TAYVAN ALARMDA

Tayvan Savunma Bakanlığı, Liaoning öncülüğündeki filonun Tayvan Boğası'nın orta çizgisinden kuzeybatı istikametine ilerlediğini duyurdu. "Acil durum değerlendirmesi yaparak Liaoning'in geçişi için teyakkuz durumuna geçildiği ifade edilen açıklamada, "savaş uçaklarının karmaşası ile filodaki diğer donanma gemilerinin, Liaoning uçak gemisinin geçişini kamufle ettiği" belirtildi.


http://www.denizhaber.com.tr/cinin-ucak-gemisi-liaoning-tayvani-teyakkuza-gecirdi-haber-75210.htm Mesajı Paylaş

Revolver

Çin hava kuvvetleri: "Tayvan telaşa kapılmasın"

Çin Savunma Bakanlığı, Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) bombardıman uçaklarının Tayvan ve Miyako boğazları üzerinden uçmasına yönelik Tokyo ve Taipei yönetimlerinin açıklamalarına "Bölgedeki rutin eğitim uçuşlarımız devam edecek. Bu duruma alışsınlar." cevabını verdi. Bakanlık sözcüsü Rın Guoçiang tarafından yapılan yazılı açıklamada, PLA bombardıman uçaklarının bölgede rutin eğitim uçuşları yaptığını doğrulandı.

Çin uçaklarının Miyako boğazı üzerindeki uçuş faaliyetlerinin uluslararası hukuka uygun olduğunu savunan Rın, ordunun, duruma göre uzak denizlerdeki eğitim faaliyetlerini sürdüreceğini belirtti. Sözcü Rın, açıklamasında, "İlgili tarafların telaşa kapılıp konuyu farklı yorumlamasına lüzum yok. Bu duruma alışsınlar." ifadesini kullandı.

Japonya Savunma Bakanlığı, PLA'ye ait altı H-6 bombardıman uçağının Okinawa kenti açıklarındaki Miyako boğazının yakınında tatbikat yaptığını duyurmuş ve bu uçakların fotoğraflarını yayımlamıştı. Tayvan savunma yetkilileri ise Çin'e ait bir grup bombardıman uçağının Tayvan Boğazındaki Hava Savunma ve Tanımlama Sahası'nın (ADIZ) hemen yanından uçtuğunu ve ordu birliklerinin teyakkuza geçirildiğini duyurmuştu.

EGEMENLİK İHTİLAFLARI

Çin'de 1949'da Mao Zıdong'un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet üyeleri, Tayvan'a kaçarak adada bağımsızlık ilan etmiş ve milliyetçi Çin olarak da adlandırdıkları Tayvan'ı kurmuşlardı. Ancak Çin, Tayvan'ın bağımsızlığını kabul etmemişti. Tayvan'ı sadece 20 ülke tanıyor.
Pekin yönetimi, Tayvan'ın, bağımsızlık ilan etmesi halinde askeri güçle müdahale edebileceği bir Çin eyaleti olduğunu savunuyor. Deniz komşusu olan Çin ile Japonya, Doğu Çin Denizi'ndeki ada ve kaya parçalarının büyük bir bölümü üzerinde egemenlik ihtilafları yaşıyor.
Japonya ve Çin arasındaki gerilim, 2010'da Çin'e ait bir balıkçı teknesinin tartışmalı adalara yaklaşması sonrası başladı. Tekne, Japon savaş gemileri tarafından uyarıldı ve balıkçı teknesinin bunu dikkate almaması sonucu, çatışma çıktı. Olay sonucunda iki ülke ilişkilerinde gerginlik tırmandı.

Tokyo yönetiminin Çin'de "Daiaoyü", Japonya'da "Senkaku" olarak adlandırılan takımadaları "kamulaştırdığını" açıklamasının ardından Çinli ve Japon yetkililerin yaptığı karşılıklı sert açıklamalar, uluslararası kamuoyunda endişeye neden olmuştu.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/403806/cin-hava-kuvvetleri-tayvan-telasa-kapilmasin Mesajı Paylaş

Terra

Çin, Tayvan Boğazı'nı gözetimi altında tutuyor


Çin Savunma Bakanlığı, askeri güçlerinin, gerilimin tırmandığı Tayvan Boğazı'nı "sürekli gözetim altında tuttuğunu" bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun, Tayvan Boğazı ve çevresindeki duruma ilişkin kesintisiz gözetim faaliyeti yürüttüğü belirtilerek, "Bölgedeki durum kontrolümüz altında" ifadesi kullanıldı.

Tayvan medyasında yer alan haberlerde, Çin uçak gemisi Liaoning'in, ay başında Hong Kong'a giderken Tayvan Boğazı'ndan geçtiği sırada ABD donanma gemileri tarafından takip edildiği öne sürülmüştü. Çin hava güçlerine ait H - 6 bombardıman uçakları, geçen hafta Tayvan Hava Savunma ve Tanımlama Sahası'nın (ADIZ) yakınında tatbikat yapmıştı.

Söz konusu gelişmelerin ardından bölgede tansiyon yükselmiş Taipei yönetimi, ordu güçlerini teyakkuza geçirdiğini açıklamıştı. Pekin ise "Bölgedeki rutin eğitim uçuşlarımız sürecek. Buna alışın." cevabını vermişti.

Çin'de 1949'da Mao Zıdong'un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet üyeleri, Tayvan'a kaçarak adada bağımsızlık ilan etmiş ve milliyetçi Çin olarak da adlandırdıkları Tayvan'ı kurmuşlardı ancak Çin, Tayvan'ın bağımsızlığını kabul etmemişti. Tayvan'ı sadece 20 ülke tanıyor.

Pekin yönetimi, Tayvan'ın bağımsızlık ilan etmesi halinde askeri güçle müdahale edebileceği bir Çin eyaleti olduğunu savunuyor.

http://www.denizhaber.com.tr/cin-tayvan-bogazini-gozetimi-altinda-tutuyor-haber-75356.htm Mesajı Paylaş

putty

Bakalım Çin ne zaman 6. filo ya karşılık doğu Akdeniz de daimi deniz gücü konuşlandıracak. Burnumuzun dibinde Çin uçak gemisi Mesajı Paylaş

radar

Vietnam'dan Güney Çin Denizi kararı


Vietnam'ın, Çin'in tehdidinin ardından, Güney Çin Denizi'nde petrol bulmak için sondaj çalışmalarına son verdiği ileri sürüldü.
BBC'nin güneydoğu Asya menşeli bir petrol şirketinin açıklamasına dayandırdığı haberine göre, Vietnam, İspanya'nın en büyük enerji şirketlerinden Repsol'e bağlı Talisman-Vietnam şirketiyle sözleşmeli sondaj gemisinin, Güney Çin Denizi'nden ayrılmasını istedi. Açıklamada, Hanoi hükümetinin, geçen hafta Respol yöneticilerine, sondaj faaliyetinin durdurulmaması halinde Çin'in, Spratly Adalarındaki Vietnam üslerine saldırmakla tehdit ettiğini aktardığı kaydedildi.

Yetkililerin büyük bir petrol sahasının varlığını teyit etmesinin ardından Çin hükümetinin tehdidiyle karşı karşıya kalındığı bildirildi.
İspanyol şirket Repsol, 2014 yılının sonunda Kanadalı Talisman şirketini satın almıştı. Merkezi Singapur'da bulunan Moyes&Co. şirketinden danışman Ian Cross, "Deepsea Metro I" sondaj gemisinin 21 Haziran'da Vietnam'ın 400 kilometre açıklarında bir bölgede çalışmaya başladığını ve çalışmaların gizli tutulduğunu kaydetmişti. Diğer petrol endüstrisi kaynakları ise Talisman-Vietnam'a son 3 yıldır sondaj izni verilmediğini öne sürmüştü.

GÜNEY ÇİN DENİZİ'NDE EGEMENLİK TARTIŞMALARI

Güney Çin Denizi'nde oluşturduğu yapay adalar üstünde hava üssü ve sivil tesisler inşa ederek ihtilaflı sulardaki konumunu güçlendirmeye çalışan Pekin yönetimi, başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya'nın aralarında bulunduğu komşu ülkelerle egemenlik tartışmaları yaşıyor.

Washington yönetimi, ihtilaflı Güney Çin Denizi'nin, seyrüsefer özgürlüğüne sahip uluslararası sulara dahil olduğunu ileri sürerek bölgeye askeri unsurlar gönderiyor. ABD yetkilileri, tartışmalı sulardaki yapay adalarda tesisler inşa eden Çin'e "uluslararası hukuku ihlal ederek bölgeyi askerileştirdiği" suçlamasında bulunuyor.

http://www.dunyabulteni.net/manset/404440/vietnamdan-guney-cin-denizi-karari

Mesajı Paylaş

nokta

Çin'den ABD'ye "Dur!" manevrası


ABD ordusuna ait EP-3 tipi deniz keşif uçağına Çin J-10 savaş uçaklarınca Doğu Çin Denizi'nde önleme yapıldığı bildirildi.

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Jeff Davis, olayın pazar sabahı Doğu Çin Denizi ile Sarı Deniz arasında uluslararası sularda meydana geldiğini söyledi. Davis, rutin keşif uçuşu yapan EP-3 uçağının, Çin hava kuvvetlerine bağlı J-10 tipi 2 savaş uçağı tarafından "profesyonelce ve güvenli olmayan" biçimde önlendiğini belirterek, "Uçaklardan biri çok yüksek süratle EP-3'ün altına gelip yavaşladı, sonra önünden yukarıya doğru yükseldi. Bu manevra EP-3'ün çarpışmayı önlemek için kaçınma manevrası yapmasına yol açtı" ifadesini kullandı.

Uçaklar arasında 300 fite kadar yakınlaşma söz konusu olduğuna dair iddialara cevap vermeyen Davis, olayı "sıradışı" olarak nitelendirdi.

http://www.ntv.com.tr/dunya/cinden-abdye-dur-manevrasi,S21wA_zjfUe1rheEVvNZ2A Mesajı Paylaş

radar

Çin ve ABD arasında "Doğu Çin Denizi" gerginliği

Çin Savunma Bakanlığı, "ABD ordu güçleri, Doğu Çin Denizi'ndeki emniyetsiz, profesyonelliğe aykırı ve dostça olmayan askeri faaliyetlerine son vermeli" açıklaması yaptı

Çin Savunma Bakanlığı, ABD jetlerinin Doğu Çin Denizi'nde Çin savaş uçakları tarafından "tehlikeli" bir şekilde engellendiği iddiasını yalanlayarak Washington yönetimine kendi egemenlik sahasından uzak durması çağrısı yaptı. Bakanlık sözcüsü Rın Guoçiang, yaptığı yazılı açıklamada, Çinli pilotların "kanuni, gerekli ve profesyonelce" bir eylemde bulunduğunun altını çizerek, "ABD ordu güçleri, Doğu Çin Denizi'ndeki emniyetsiz, profesyonelliğe aykırı ve dostça olmayan askeri faaliyetlerine son vermeli." ifadesini kullanıldı.

ABD hava kuvvetlerine ait bir keşif uçağının, pazar günü Doğu Çin Denizi'ndeki hava sahası yakınında tespit edildiğini dile getiren Rın, bunun üzerine Çinli pilotların, "yönetmelikler gereği ve kanunlara uygun şekilde bu uçakların yaklaşmasını önlediğini" aktardı. Rın, ABD keşif uçaklarının söz konusu bölgede Çin ulusal güvenliğini tehdit ettiğini ve havada potansiyel kaza riski oluşturarak her iki ülke pilotlarının emniyetini tehlikeye attığını savundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang ise "ABD'nin, gelecekteki potansiyel kaza risklerini ortadan kaldırmak adına bölgede uluslararası hukuka aykırı askeri faaliyetlerini durdurması gerektiğini" söyledi.

ABD donanma yetkilileri, Doğu Çin Denizi ile Sarı Deniz arasında seyreden EP-3 keşif uçağının uluslararası hava sahasında Çin'e ait 2 J-10 savaş uçağı tarafından "tehlikeli" bir şekilde engellendiğini öne sürmüştü.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/404500/cin-ve-abd-arasinda-dogu-cin-denizi-gerginligi Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter