Çin ve Güney Çin Denizi Gerilimi

Başlatan Sihirbaz, Oca 11, 2017, 12:49 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

Bugün Tayvan Hava Kuvvetleri,içlerinde Çin'in uçak gemisinin de bulunduğu bir grup Çin savaş gemisine önleme yapmış.Gemiler Güney Çin Denizinde yaptıkları bir tatbikattan dönüyormuş.Çin filosu Tayvan karasularına girmemekle birlikte,aşırı derece yaklaşıp Tayvan hava savunma sahasına girmişler.Tayvan Hava Kuvvetleri,Çin gemileri uzaklaşana dek karakol görevlerini sürdürmüş.Tayvan ve Amerika, bu olayı açık bir prokovakif eylem olarak nitelendirmişler.


http://www.reuters.com/article/us-china-taiwan-carrier-idUSKBN14V061 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Bölgede bugün yeni bir gelişme var.Bir Çin H-9 bombardıman uçağı, Güney Çin Denizindeki,tartışmalı Spratly adacık ve kayalıkları çevresinde uçuş yapmış.Bu uçuş 1 Ocaktakinin ardından bölgedeki ikinci uçuşmuş.Amerika bunu bir güç gösterisi olarak değerlendirmiş.Bölgede ağustos ayından buyana silahlı devriye gemileri görevlendiren Çin ile Amerikan gemileri zaman zaman tehlikeli şekilde yakınlaşıyormuş.Çin, merakla Trumpın izleyeceği politikayı bekliyormuş.

http://www.reuters.com/article/us-southchinasea-china-bomber-idUSKBN14U2ER Mesajı Paylaş

kimlikci

Çin Amerikanın tek Çin politikasının pazarlık konusu dahi yapılamayacağını da açıkladı. Aksi takdirde "intikam" almaktan bahsediyorlar Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Japonya, bölgede artan gerilim üzerine Vietnama 6 devriye gemisi gönderme kararı aldı.

Japonya başbakanı Abe, Vietnam ziyaretinde: "Japonya, denizcilik hukuku yaptırımlarında Vietnam'ın imkanlarını pekiştirmesini kuvvetle desteklemektedir." dedi. Abe, ülkesinin Vietnam'a kredi vereceğini kaydederek "Vietnam'a 1 milyar dolarlık kredi teminatı kapsamında deniz güvenliğinin sağlanması için 6 karakol gemisi göndereceğiz. Biz Vietnam'ın en büyük destekçisiyiz." diye konuştu.

Vietnam Başbakanı Phuc, Güney Çin Denizi sorununda kuvvet kullanımına karşı olduklarını belirterek "Abe'yle aynı görüşteyiz, seyrüsefer özgürlüğü ve barışçıl yollara saygı duyuyoruz." ifadesini kullandı.

Güney Çin Denizi'nde Japonya herhangi bir hak iddia etmezken, Çin'in bölgede artan askeri varlığından endişe ederek uluslararası hukuka uygun davranılmasını talep ediyor.

http://www.voanews.com/a/japan-donates-patrol-boats-to-vietnam-south-china-sea-tensions/3035300.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Her geçen gün Amerika ve batıdan uzaklaşarak Rusyaya yakınlaşan Filipinler, Çinin Güney Çin Denizindeki Spratly kayalıklarında yapay adacık oluşturarak, hava ve deniz üssü kuran Çine bir nota vererek bu durumdan rahatsız olduğunu iletti.

Filipinler Dış İşleri Bakanı Delfin Lorenzena, Filipinlerin ekonomik karasularına 200 mil uzaklıktaki üs oluşumunun kabul edilemez olduğunu Çine ilettiklerini söyledi.

Filipinler notasının sorulduğu Çin Dış İşleri sözcüsü Hua Chunying ise, Çinin Spratly adalarına üs kurmasının, kendi güvenliklerini sağlama açısından hakları olduğunu söyleyerek suçlamaları kabul etmedi. Çin her yıl Güney Çin Denizi yolu ile 5 trilyon dolarlık ürün ve ham madde taşıması yapıyor.

http://www.reuters.com/article/us-southchinasea-philippines-china-idUSKBN1510NM Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Çin'den ABD'ye tepki: 'Adalar üzerindeki egemenliğimiz tartışılmaz

Çin, ABD Başkanı Donald Trump'ın Güney Çin Denizi'ndeki adalarla ilgili açıklamalarına tepki göstererek bu adalar üzerinde tartışmasız bir egemenliği olduğunu açıkladı.

Açıklama, Trump yönetiminin, Çin'in bölgede daha fazla toprak kazanımının önüne geçeceğine yönelik sözlerinin ardından geldi.
Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bölgedeki haklarımızı koruma konusunda kararlıyız" ifadeleri yer aldı.
Pazartesi günü de Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, "Oradaki haklarımızı koruduğumuzdan emin olacağız" demişti.

http://www.bbc.com/news/world-us-canada-38729207 Mesajı Paylaş

nokta

Çin'den ileri seviye füze tatbikatı

ABD ile ilişkilerinde gergin günler geçiren Çin, Güney Çin denizinde ileri seviye füze tatbikatı gerçekleştirdi.

Çin'de askeri birlikler, birçok ülkeye karşı tehdit oluşturabilecek ileri seviye DF-16 tipi orta menzilli balistik füze tatbikatı gerçekleştirdi. Çin'in yeni yapılandırılmış Roket Birlikleri'nin (Rocket Force), Hindistan, Japonya ve Amerika gibi birçok ülkeye karşı tehdit oluşturabilecek ileri seviye, menzil mesafesi 1,000 kilometreden fazla olan DF-16 tipi orta menzilli balistik füze tatbikatı gerçekleştirdikleri belirtildi. Silah sistemlerini gizli tutan Halkın Özgürlüğü Ordusu (PLA), birliklerinin orta menzilli DF-16 balistik füze tatbikatı yapmasına ilişkin videosunu yayınladı. Görüntülerde, bahar şenlikleri esnasında araçların balistik füzeleri taşıdığı görülüyor. İki tip DF-16 füzelerin yer aldığı görüntülerde, DF-16 tipi füzelerin üçüncü kez gösterildiği ifade edildi. Füze ilk defa 2015'de Pekin'de askeri bir törende kamuya tanıtılmıştı. Çin'in Roket Birliklerinin (China's Rocket Force) askeri cephaneliğindeki çeşitli füzeleri kullanmakta uzmanlaşmış oldukları belirtildi. Çin medyası, birimlerin kimyasal-biyolojik kirlilik, uydudan takibe karşı koymak ve elektronik tıkanıklık gibi bir dizi ifadeleri ele aldıklarını belirtti. Öte yandan her ne kadar ordu (PLA) balistik füzelerin özelliklerini açıklamadıysa da uzmanlar DF-16'ların yabancı askeri ülkelerin askeri tertibatlarına karşı bir tehdit oluşturduğunu belirtti.Ekibin hızlı yükleme, yeniden düzenleme ve atış sırası gibi değişik manevraları tatbikatına karşın videoda herhangi bir füze fırlatılmadı.Öte yandan, Çin, Tayvan boğazlarına uçak gemisi gönderdiği ve çalkantılı Güney Çin Denizindeki deniz kuvvetlerini arttırdığı bildirildi.Kaynak: Çin'den ileri seviye füze tatbikatı

http://www.virahaber.com/cinden-ileri-seviye-fuze-tatbikati-43708h.htm Mesajı Paylaş

Merkator

Çin, ABD ve Japonya Açıklamasından Rahatsız

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe arasındaki toplantıda,  Japonya ve Çin arasındaki, "Doğu Çin Denizi'ndeki Adalar" konusundaki anlaşmazlığı nedeniyle, ABD'nin Japonya'ya  destek vermesinin ardından endişelerini dile getirdi.

Japonya ile ABD arasında, ABD'de hafta sonu yapılan toplantı sonrasında yapılan açıklamada, iki lider, ABD-Japonya güvenlik anlaşmasının 5. maddesinin Japonya'daki Senkaku ve Çin'deki Diaoyu adalarını kapsadığını doğruladığını açıklamışlardı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Çin'in "ciddi endişe içinde ama kararlı" olduğunu belirtti. Söz konusu daların eski zamanlardan beri Çin'in doğal toprağı olduğunu söyledi.

Geng, Pekin'de yayınlanan bir habere göre, "Söylenenler ne olursa olsun, Diaoya Adaları'nın Çin'e ait olduğu gerçeğini değiştiremez ve Çin'in ulusal egemenliğini ve topraklarında koruma kararlılığını bozamaz." dedi.

http://www.reuters.com/article/us-usa-trump-japan-china-idUSKBN15S0UA Mesajı Paylaş

Merkator

Güney Çin Deniz'inde tansiyon yükseliyor

Pekin yönetimine meydan okuyan Pentagon, tartışmalı bölgede USS Carl Vinson uçak gemisinden havalanan F-18 jetleriyle tatbikat yaptı.
Çin ile dünyanın geri kalanını karşı karşıya getiren Güney Çin Denizi üstünde, ABD savaş uçakları uçuyor.

F-18 ve diğer jetler, USS Carl Vinson uçak gemisinden peş peşe havalandı. İki ay sürecek tatbikat öncekilerden hayli büyük ölçekli, tatbikatta B-52 bombardıman uçağı da sahne alacak.

ABD donanmasından Tuğmiral James Kilby, "Biz geçmişte buradaydık, gelecekte de olacağız ve müttefiklerimize güven vermeyi sürdüreceğiz" dedi.

PEKİN'DEN İLK TEPKİ

Sefer Özgürlüğü Operasyonu Devriyesi adı verilen tatbikata karşı Pekin yönetiminden ilk açıklama geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, tatbikattan kaygı duyduklarını belirterek tepkilerini Washington'a ilettiklerini söyledi.

Çin ve müttefiki Rusya, geçen yıl Eylül ayında Güney Çin Denizi'nde birlikte tatbikat yapmıştı.

ÇİN, ADALARA FÜZE SİSTEMİ YERLEŞTİRDİ

Çin'in, Güney Çin Denizi üstündeki tartışmalı adalara inşa ettiği askeri tesisler, 2016 yılında uydular tarafından görüntülenmişti. Aralık ayında yayınlanan fotoğraflarda, yedi ayrı adaya yerleştirilen füze savunma sistemi ve uçaksavarlar açık şekilde seçiliyordu.

Yaz mevsiminde çekilen fotoğraflarda ise, aynı bölgede havaalanı, hangarlar, savaş uçakları, kuleler açık şekilde yer alıyordu.

TÜM KOMŞULAR PEŞİNDE

Pekin yönetimi, tartışmalı adalar üzerinde birkaç yıl önce altyapı çalışmaları başlatmıştı. Çin hükümeti bu kararının uluslararası hukuka uygun olduğunu savunuyor ancak başta Tayvan olmak üzere Vietnam, Filipinler, Malezya ve Brunei gibi ülkeler de bölgedeki adalar üzerinde hak iddia ediyor ve Pekin'i Güney Çin Denizi'ni askeri üsse çevirmekle suçluyor.

Çin, yalnızca komşu ülkelerle değil ABD ile de sık sık Güney Çin Denizi'nde karşı karşıya geliyor.

Dünyanın en önemli deniz güzergahlarından olan Güney Çin Denizi, zengin hidrokarbon rezervlerine sahip.

http://www.denizhaber.com.tr/guney-cin-denizinde-tansiyon-yukseliyor-haber-73048.htm Mesajı Paylaş

nokta

Japonya, en büyük savaş gemisini Güney Çin Denizi'ne kaydırıyor

Japonya, en büyük savaş gemisi Izumo'yu Güney Çin Denizi'ne göndermeyi planlıyor. Singapur merkezli Straits Times gazetesi, Japon donanma envanterine iki yıl önce giren 248 metre uzunluğundaki helikopter gemisi Izumo'nun Mayıs'tan itibaren 3 ay boyunca Güney Çin Denizi'nde faaliyet göstereceğini bildirdi.

Gazeteye göre, bölgede ABD donanmasıyla birlikte seyrüsefer hürriyetini temin etmeye dönük devriyeler gerçekleştirecek olan Izumo, daha sonra Hint Okyanusu'nda ABD ve Hindistan'ın ortak deniz tatbikatına katılacak.

Dev gemi Singapur, Endonezya, Filipinler ve Sri Lanka'ya liman ziyaretleri gerçekleştirecek. Çin'in tek uçak gemisi Liaoning şu anda Güney Çin Denizi'nde konuşlu bulunuyor.

Dünya deniz ticaretinin en önemli kavşaklarından biri olma özelliği taşıyan Güney Çin Denizi'nin çoğu üzerinde Pekin'in egemenlik iddiası mevcut. Japonya'nın bölgede egemenlik iddiası yok. Ancak, Tokyo yönetimi, Washington'la birlikte Çin'in hakimiyet tezlerini reddediyor.

Her yıl 5 trilyon dolarlık kargoya geçit veren ihtilaflı bölge, yeraltındaki zengin doğalgaz ve petrol havzalarıyla iştah kabartıyor. Tokyo yakınlarındaki Yokosuka Deniz Üssü'ne demirleyen İzumo'da 500 dolayında mürettebat görev yapıyor. Üs, ABD'ye ait nükleer uçak gemisi Ronald Reagan'a da ev sahipliği yapıyor.

Anayasal sınırlamalar sebebiyle destroyer olarak sınıflandırılan Izumo, denizaltılara karşı özel donanım ve silahlarla donatılı durumda.

http://www.denizhaber.com.tr/japonya-en-buyuk-savas-gemisini-guney-cin-denizine-kaydiriyor-haber-73212.htm Mesajı Paylaş

Merkator

Çin'den Japonya'ya tepki: Açıklama bekliyoruz

Çin Halk Cumhuriyeti, Japonya'nın en büyük gemisini Güney Çin Denizi'ne göndermesiyle ilgili olarak resmi bir açıklama beklediklerini söyledi.

Japonya'nın en büyük gemisini Hint Okyanusu'ndaki bir tatbikat için Güney Çin Denizi'ne göndereceğinin ortaya çıkmasına Çin'den tepki geldi. Reuters'in haberine göre Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Japonya'dan henüz resmi bir açıklama duymadıklarını, Izumo gemisinin Güneydoğu Asya ülkelerini mi ziyaret edeceğini, yoksa başka bir niyetlerinin mi olduğunu bilmediklerini kaydetti. Hua, ziyaretin "normal" olduğunu, çeşitli ülkeleri ziyaret için Güney Çin Denizi'nin kullanılmasına hiçbir itirazlarının olmadığını söylerken, "Ancak Güney Çin Denizi'ne başka niyetlerle gidiyorlarsa, bu başka bir mesele" dedi.

http://www.virahaber.com/cinden-japonyaya-tepki-aciklama-bekliyoruz-44046h.htm Mesajı Paylaş

nokta

Çin, Güney Çin Denizi'nde liman inşa ediyor

Çin, Güney Çin Denizi'nde inşaat faaliyetlerine devam ettiğine dair yeni uydu görüntüleri ortaya çıktı. Yeni görüntülerde Çin'in Paracel Adaları'nda büyük bir liman inşaa ettiği tespit edildi.

Planet Labs uydusu tarafından 6 Mart'ta çekilen görüntülerde Kuzey Adası'nda askeri liman için arazi temizliği ve inşaat çalışmalarının safhaları gösteriliyor.
 
İnşaat çalışmalarının uydu tarafından görüntülenmesine rağmen Çin Savunma Bakanlığı konuyla ilgili herhangi bir çalışmalarının olmadığına dair açıklamada bulundu.
 
Kuzey Adası, Çin'in Vietnam ve Tayvan ile toprak anlaşmazlıkları yaşadığı Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı takımadalarındaki sayısız küçük mercan adasından biri.
 
Paracel adaları, Güney Çin Denizi'nde bulunan 130 kadar küçük mercan adası ve resiften oluşan takım adalardır. Çin'in Paracels Aadaları'nın kontrolünü sağlaması demek,  her yıl milyarlarca dolarlık ticaretin geçtiği Güney Çin Denizi'ndeki egemenliği sağlaması anlamına geliyor.

http://www.denizhaber.com.tr/cin-guney-cin-denizinde-liman-insa-ediyor-haber-73260.htm Mesajı Paylaş

Merkator

Askeri kaynaklar, Fransız uçak gemisinin, Çin'i hedef alan kuvvet gösterisi için Pasifik Bölgesinde ortak amfibik tatbikatlara liderlik edeceğini açıkladı. 

Fransa, Çin'i hedef alan güç gösterisinde, Mistral amfibi taşıyıcılarından biri ile, Batı Pasifik'teki Tinian adasında ve çevresinde, Japon ve ABD askerleri ile birlikte bir tatbikat gerçekleştirecek. İngiltere'de iki helikopter ile tatbikata katılacak.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili,  "Bu sadece bir deniz tatbikatından çok Çin'e açık bir mesaj" dedi.

Diğer bir kaynak ise, söz konusu egzersizin Mayıs ayının ikinci ve üçüncü haftasında gerçekleşeceğini söyledi.

Çin askeri gücüne uçak gemileri ekleyerek büyüttükçe, Pekin nüfuzunu kıyı sularının ötesine uzatarak Pasifik'e uzanıyor. Bu hareket, Japonya ve Amerika'yı endişelendiriyor ancak aynı zamanda Yeni Kaledonya ve Fransız Polinezyası da dahil olmak üzere birçok Pasifik adasını kontrol eden Fransa içinde  bir endişe kaynağı.

Çin, ikinci uçak gemisi olan Shandong'u inşa ediyor, tamamlandığında 1998'de Ukrayna'dan satın alınarak Çin'de yeniden donatılan Liaoning'e katılacak. Aralık ayında Liaoning, Japonya'nın güneyindeki sulara doğru yola çıkarak bir grup Çin savaş gemisine öncülük etti.

ABD idaresindeki Tinian ve Guam, Tokyo'nun yaklaşık 2,500 kilometre güneyinde yer alıyor..

ABD'nin yakın müttefiki olan Japonya, Asya'da, Çin'den sonra en güçlü donanmaya sahip ve Fransa ve İngiltere ile daha yakın savunma ilişkileri kurmak istiyor..

Londra, Ekim ayında dört adet Tayfun jet uçağınını, Japon Öz Savunma Gücü ile birlikte eğitim için Japonya'ya gönderdi. İngiliz uçakları, Pekin'in hak iddia ettiği bir bölgenin üzerinden uçarak Güney Çin Denizi'nden geçti.

Japonya Öz Savunma Kuvvetleri sözcüsü, Fransa, ABD ve İngiltere ile ortak bir amfibi uygulamanın olup olmayacağı sorulduğunda henüz hiç bir kararın verilmediğini söyledi.

Pazar günü Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile bir araya gelecek ve Avrupa Birliği liderleriyle görüşmeler yapmak üzere Avrupa'ya gidecek.

Tokyo'daki Fransız ve İngiliz büyükelçilik görevlileri konuya ilişkin konuşmadı. ABD Kuvvetlerinin Japonya'daki sözcüsü ise yorum yapmadı.

http://www.reuters.com/article/us-france-navy-china-idUSKBN16O0QK Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Çin'in Güney Çin Denizi'ni silahlandırdığı iddiası

ABD düşünce kuruluşu CSIS, Pekin yönetiminin Güney Çin Denizi'ndeki yapay adalardaki askeri altyapısını tamamlamak üzere olduğunu ileri sürdü.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS), Pekin yönetiminin Güney Çin Denizi'nde inşa ettiği yapay adalardan üçündeki altyapı çalışmalarını neredeyse tamamladığını, adaların kısa zamanda savaş uçaklarını ve diğer stratejik askeri varlıkları barındırabilecek duruma geleceğini öne sürdü.

CSIS yayımladığı son raporda, analiz ettiği uydu fotoğraflarında uçak pistleri, hangarlar, radar yerleri ve füze platformlarının tamamlanmış veya tamamlanmaya yakın olduğu değerlendirmesinde bulundu. Spartly Adalar zincirinin parçası olan Subi, Mischief ve Fiery resiflerini konu alan raporda, Pekin yönetiminin resifleri kumla doldurarak inşa ettiği yapay adaların her birinin aynı anda 24 savaş jeti ve dört-beş büyük bombardıman uçağını barındırabilecek duruma geldiği belirtildi.

Çin'in halihazırda Paracel Takımadalarının parçası olan Woody Adası'nda bir hava üssünün olduğuna dikkat çekilen raporda, ayrıca adaya bir ay önce HQ-9 karadan havaya füze sistemi ve güdümlü anti-gemi füzeleri yerleştirildiği iddia edildi. Bölgedeki hava üslerinin, ileri istihbarat sistemleri ve erken uyarı radarlarının Çin'in askeri anlamda tüm Güney Çin Denizi'ne hakim olmasını sağlayacağı vurgulanan raporda, "Pekin savaş uçakları ve hareketli füze platformları askeri varlıklarını istediği zaman Spartly Adaları'na konuşlandırabilecek hale gelmiştir." ifadeleri yer aldı.

Güney Çin Denizi'nde oluşturduğu yapay adalar üzerine askeri üs ve tesisler inşa ederek ihtilaflı sularda konumunu güçlendirmeye çalışan Pekin yönetimi, yer altı kaynakları açısından zengin bölgede başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya'nın da aralarında bulunduğu komşu ülkelerle egemenlik tartışmaları yaşıyor.

Pekin yönetiminin, Güney Çin Denizi'ndeki adalara üs inşa ederek egemenlik hakkı iddiasına ABD ve bölge ülkeleri karşı çıkıyor.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/396933/cinin-guney-cin-denizini-silahlandirdigi-iddiasi Mesajı Paylaş

Atılgan

Çin: Güney Çin Denizi'nde 'insan yapımı ada' yok

Çin Savunma Bakanlığı, Güney Çin Denizi'nde Çin tarafından inşa edildiği öne sürülen ''insan yapımı adaların'' gerçek olmadığını öne sürdü.

Çin Savunma Bakanlığı, tartışmalı Güney Çin Denizi'nde Çin tarafından ''insan yapımı adalar'' inşa edildiği iddiasına yanıt verdi.

Bakanlık açıklamasında yapılan inşaatların esas olarak sivil sebeplerle yapıldığı ve ''insan yapımı ada'' diye bir şey olmadığı söylendi.

Çin'in kendisine ait olduğunu bildirdiği Güney Çin Denizi'nde, Vietnam, Malezya, Brunei ve Filipinler de hak iddia ediyor. Ancak bölgede gerilim ABD savaş gemilerinin varlığıyla daha da yükseliyor.

Filipinler'den daha önce yapılan açıklamalarda, ABD'nin bölgedeki faalietlerinin desteklenmediği belirtilmişti. Çin'in hak iddia ettiği sulara savaş gemileri gönderen ABD, bölge devletlerinin çıkarlarını savunduğunu öne sürüyor.

Yılda 5 trilyon dolar deniz ticareti olan Güney Çin Denizi'nin, dünyanın tamamı için büyük önem taşıdığı biliniyor.

http://www.kaptanhaber.com/haber/45825/cin-guney-cin-denizinde-insan-yapimi-ada-yok.html Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter