Sahil Güvenlik Komutanlığı

Başlatan Atılgan, Oca 06, 2017, 12:19 ÖS

« önceki - sonraki »

ocay

SG Komutanlığının 105 adetlik Kontrol Bot ihalesi Ares'e verilmiş.

https://www.defenceturk.net/ares-tersanesi-sahil-guvenlike-105-adet-bot-uretecek

Bunun yanında 15 adetlik Arama Kurtarma Botu ve Deniz Güvenlik Timi Botu projeleri ise devam ediyor. Mesajı Paylaş

farabi

Asıl merakla beklediğimiz SG Komutanlığının 600 ton OPV/Çok Maksatlı Sahil Güvenlik korveti ama pek ses seda yok. Halbuki bu proje üzerinden ilerleyecek bir tersane, bilhassa D.Akdeniz'de şekillenmekte olan jeopolitik nedeniyle donanmanın modernizasyon planları içerisinde bir ara çözüm yaratabilirdi. Mesajı Paylaş

ocay

Şu mali konkonktürde herhalde ancak küçük bot projeleri ve IT/C4 altyapısına yatırım devam eder diye düşünüyorum Mesajı Paylaş

petibor

Bana o botların finanası da AB den göçmenlerle mücadele kapsamında geldi gibi geliyor.  Yoksa böyle iskeleye bağlamak için boş boş tekne almazlar Mesajı Paylaş

Atılgan

Sahiller için 5 yıllık yeni stratejik vizyon belirlendi

Türkiye, denizlerde güvenlik ve emniyeti sağlamak için 2019-2023 yıllarını kapsayan 5 yıllık strateji belirledi. Plana göre, Sahil Güvenlik hizmeti başta olmak üzere vatandaşın hizmetlere erişiminde hız ve kalitenin artırılması hedefleniyor.
Türkiye, hem denizlerde güvenlik ve emniyeti sağlamak hem ulusal çıkarları, çevreyi ve tabii kaynakları korumak için yeni tedbirler alıyor. Bu doğrultuda 2019-2023 yıllarını kapsayan 5 yıllık strateji belirlendi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın planına göre, Sahil Güvenlik hizmeti başta olmak üzere vatandaşın hizmetlere erişiminde hız ve kalitenin artırılması hedefleniyor.

Bu tedbirler hayata geçirilirken milli ve yerli teknolojiden faydalanılacak, stratejik ve operasyonel işbirliği ağı da geliştirilecek.

40'TAN FAZLA YENİ KARAKOL

Ege, Akdeniz, Marmara ve Karadeniz kıyılarına yapılacak 40'tan fazla karakolla sahil güvenlik karakollarının sayısı artırılacak.

Komutanlık bünyesinde görev yapacak yeni personel alınması da bekleniyor. Sahile yakın kesimlerde meydana gelen olaylara daha kısa sürede müdahale edilebilmesi için küçük tip bot sayısı artırılacak, yeni kontrol botları tedarik edilecek.

Göç ve terörle mücadelede de adımlar atılacak. Bu çerçevede 'deniz güvenlik timleri' gibi önleme ve müdahalede gerekli birimler oluşturulacak.

https://www.denizhaber.com.tr/sahiller-icin-5-yillik-yeni-stratejik-vizyon-belirlendi-haber-86021.htm Mesajı Paylaş

nokta

Sahil Güvenlik'te ARES Damgası 

SSB ile Ares Tersanecilik arasında imzalanan sözleşmeyle 105 adet Kontrol Botu inşa edilecek. Düzensiz göçle mücadelede, arama/kurtarma, kaçakçılıkla mücadelede ve denizden emniyet/güvenlik görevlerinde kullanılacak botlar 2020 yılında hizmete girmeye başlayacak.

Kontrol Botu Projesi Sözleşmesi; T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Ares Tersanecilik arasında dün imzalandı. SSB'de düzenlenen imza törenine Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğa. Ahmet Kendir ile Ares Tersanesi temsilcileri katıldı.

Proje kapsamında Sahil Güvenlik Komutanlığı için 105 adet Kontrol Botu yedekler ve hizmetlerle birlikte tedarik edilecek. Çevre denizlerler ve iç sularda görev yapacak kontrol botları düzensiz göçle mücadelede, arama/kurtarma faaliyetlerinde, kaçakçılıkla mücadelede ve denizden emniyet/güvenlik görevlerinde kullanılacak.  İlk botun 2020 yılında hizmete girmesi planlanıyor.

• Botun genel özellikleri:

Tam Boy:    10.80 m

Genişlik:       3.30 m

Draft:      0.83 m

Deplasman:    11.85 ton

Azami Sürat:    35 kts 

Seyir Siası 160 NM

http://m.c4defence.com/Gundem/sahil-guvenlikte-ares-damgasi/7818/1
Mesajı Paylaş

Yakın

DOST ve UMUT İzmirdelermiş. DOST bugün Alsancak limanında ziyarete açılacakmış. Mesajı Paylaş

Yakın

Dost sınıfı 3 korvet İzmir limanındaymış Mesajı Paylaş

Topgun

Sahil Güvenlik Hava Komutanlığı, geçmişte almak isteyipte, içimizdeki hainler yüzünden alamadığı AW-101 helikopterlerini istiyor. Geçmişte çok uygun fiyata önerilen bu yüksek kapasiteli platformları alamayan kuvvet, kendilerine tahsis edilen 50M$ ile 4 adet AB-214 + bakım garantisi alabilmişti. Şimdi İçişlerine bağlanmaları sonrası bu platformların yenilenmesi için yine LEONARDO(AGUSTA) imali AW-101 platformu hedefleniyor. Eğer bu olamazsa plase AW-189 olacak.

AGUSTA ile teknik bakım açısından çok iyi ve pozitif ilişkiler içerisinde olduklarını belirten Sahil Güvenlik havacıları, Amerikan Coast Guard HH-60 Jayhawk istemediklerini, Amerikalıların çok daha ketum ve kuralcı olduklarını, AGUSTA'ya her türlü nazlarının geçtiğini belirtmişlerdir. Mesajı Paylaş

Trilogy

İzmir'de sığınmacıların botu ile sahil güvenlik botu çarpıştı: 4 ölü

İzmir'in Dikili ilçesi açıklarında sığınmacıları taşıyan bot ile bölgede görevli sahil güvenlik botunun çarpışması sonucu 4 kişi hayatını kaybetti.

Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, sabaha karşı Dikili'ye bağlı Bademli köyü açıklarında, seyir ve can emniyetini almayan hareket halindeki göçmenleri taşıyan bot ile bölgede görevli, 'lastik kontrol bot' özelliğindeki Sahil Güvenlik botunun çarpıştığı belirtildi.

Açıklamada, bölgeye iki sahil güvenlik botunun daha sevk edildiği belirtilerek, "İcra edilen arama kurtarma faaliyetleri neticesinde 51 düzensiz göçmen sağ olarak kurtarılmış, 4 düzensiz göçmenin cansız bedenine ulaşılmıştır. Kurtarılan 51 göçmenden 18'i hastaneye sevk edilmiştir. Göçmenlerden alınan ilk ifadeler doğrultusunda kayıp olduğu değerlendirilen bir düzensiz göçmenin bulunması maksadıyla bölgede 4 Sahil Güvenlik botu ve 1 Sahil Güvenlik helikopteri ile arama kurtarma faaliyetlerine devam edilmektedir" ifadelerine yer verildi.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/202001051040968455-izmirde-siginmacilarin-botu-ile-sahil-guvenlik-botu-carpisti-4-olu/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Berlin'den Türk sahil güvenliğine 32 milyon euroluk destek

Alman hükümeti, Yunan adalarına sığınmacı geçişlerini azaltmak için Türk sahil güvenlik birimlerine 32 milyon euroluk mali destek vermeye hazırlanıyor. Sol Parti'den ise tepki geldi.

Almanya Maliye Bakanlığı konuyla ilgili Federal Meclis Bütçe Komisyonu'na bir yazı yazdı. Yazıda İçişleri Bakanlığı'nın talep ettiği paranın yedek motor, yedek parça tedariği ve eğitim amaçlı kullanılmasının öngörüldüğü belirtildi.

Alman haber ajansı dpa'nın elde ettiği belgede "Akdeniz bölgesinde insan hayatının kurtarılması ve insani durumun iyileştirilmesi kadar Almanya yönündeki denetimsiz göç hareketine engel olunması da Almanya'nın devlet çıkarınadır" denildi.

Yazıda para ihtiyacının önceden tahmin edilemediği zira ihtiyacın ancak Başbakan Angela Merkel'in Ocak ayı sonunda Türkiye'ye yaptığı gezi öncesinde Alman polisi tarafından tespit edilebildiği kaydedildi. Ayrıca Türk sahil güvenliğinin bir an evvel desteklenmesi gerektiği belirtildi. Alman hükümeti aciliyete gerekçe olarak "ilkbaharda hava şartlarının düzelmesi ve buna bağlı olarak göç hareketlerinin muhtemelen bir kez daha artacak olmasını" gösterdi.

Sol Parti'den tepki

Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke hükümetin söz konusu planlarını eleştirdi. Jelpke Türkiye'nin "Kuzey Irak'tan Suriye ve Libya'ya izlediği savaş politikasının insanların bölgeden kaçmasının nedenleri" arasında olduğunu belirtti.

Sol Parti milletvekili Jelpke, Alman hükümetinin Ankara'ya sahil güvenliğinin "teçhizatlandırılması" için milyonlarca euro aktarmasının "temelden yanlış" olduğunu söyledi. Jelpke Türkiye "Avrupa Birliği'nin kapısında vahşi bir fedai olarak davransın ve koruma arayan insanları Avrupa'nın sınırlarından uzak tutsun" diye bu paranın aktarıldığını belirtti.

Ege Denizi'ndeki Yunan adalarındaki sığınmacı kampları dolup taşıyor. Adalardaki mülteci kayıt merkezlerinde 42 binden fazla insanın tutulduğu belirtiliyor.

https://www.dw.com/tr/berlinden-t%C3%BCrk-sahil-g%C3%BCvenli%C4%9Fine-32-milyon-euroluk-destek/a-52518420 Mesajı Paylaş

Mermi

https://youtu.be/4Aso34oreFg

Operasyonu yapan birlikler PÖH'lerin Saob birlikleri herhalde. Ama SÖH olmalarını isterdim. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter