Sahil Güvenlik Komutanlığı

Başlatan Atılgan, Oca 06, 2017, 12:19 ÖS

« önceki - sonraki »

HDS

İnşallah, ne diyeyim.

Ama Scaneagle sadece bir tayyare değil. Birlikte çalışabildiği çok gelişmiş -ve akla ziyan şekilde sürekli gelişen- optik yükler falan var.

Adam Scaneagle'a bile değil, Puma'ya takıp su üzerinde otomatik hedef arayacak bir tür IRST yapmış uçuruyor. Bize bunlar gerek. Bir dolu ama bir dolu değişik ürün gerek. Uçağı ile, katapultu ile, optiği ile, radarı ile, paraşütle ineni ile, suya ineni ile, helikopteri ile.

Koparttığımız gürültü, kaldırdığımız toz kadar değiliz bu konuda. Mesajı Paylaş

catfish


putty

Küçük tekne bu gibi çok yakın temasta çok büyük gemi karşısında olası bir çatışmada ateş üstünlüğü nasıl sağlar bunun üstüne çalışmak lazım.
Yada geminin önüne pervaneye dolanacak bir şeyler bırakmak işe yararmı acaba .Çelik ağ çelik kablo demeti filan Atkadan bir fıcı dolusu suda yüzebilen zararlı malzemeyi yunan gemisinin istikametine atsak işe yarayabilir buna çalışması lazım bir ekibin
Yada gemi saçını yırtacak basit konstrüksiyon helikopterin tel kesicisi gibi eklenebilir

Şunlar olabilir

Mesajı Paylaş

Atılgan

Burhaniye'de Sahil Güvenlik hizmete girdi

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı ile Ticaret Odasının teklif ve takipleri sonucu TCSG-905 Arama Kurtarma Gemisi Burhaniye'de hizmete başladı.

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı ile Ticaret Odasının teklif ve takipleri sonucu TCSG-905 Arama Kurtarma Gemisi Burhaniye'de hizmete başladı. Kaymakam Hüseyin Öner, Sahil Güvenlik Komutanlığının ülkenin bütün sahillerinde, iç sular olan Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında, liman ve körfezlerde, karasularında, egemenlik ve denetimimiz altında bulunan tüm deniz alanlarında faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.
Sahil Güvenlik Botunun 7 personeli ile hizmete başladığını anlatan Kaymakam Öner, ulusal ve uluslar arası hukuku etkin kılmak suretiyle can ve mal emniyetini korumaya çalışan, denizlerimizin genel kolluk kuvveti olduğunu söyledi. Kaymakam Öner, Antalya Damen Tersanesi'nde üretilip 22 Aralık 2017 tarihinde suya indirilen KNRM 1905 model arama kurtarma botu, 19.3 metre boyunda 6.57 metre eninde olup, ters dönme, radar ve termal görüntüleme, şiddetli fırtınalara dayanıklılık gibi özelliklere sahiptir. Sahil ve karasularımızı koruma, güvenliğini sağlama, denizlerimizde can ve mal emniyetini sağlama, göçmen kaçakçılığı ile mücadele, deniz yolu ile yapılan her türlü kaçakçılığı önleme ve su ürünleri avcılığını denetlemek gibi çok önemli görevleri olan bir kurumun ilçemizde ve bölgemizde hizmetlerini çok daha etkin yapmasını sağlayacak, modern ve güçlü bir hizmet aracı olan TCSG - 905 nolu bot ilçemiz limanında bağlamış ve 7 personeli ile birlikte hizmet vermeye başlamıştır. TCSG - 905 nolu Sahil Güvenlik Bot personelimize başarılar diliyor ve gemimizin ilçemiz ve bölgemiz için hayırlı, güzel hizmetlere vesile olmasını diliyoruz" dedi.

http://www.kaptanhaber.com/burhaniye-de-sahil-guvenlik-hizmete-girdi/48760/ Mesajı Paylaş

Atılgan

Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığında devir teslim töreni yapıldı

Fatih Erhan'ın emekliye ayrılması nedeniyle Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı görevine atanan Albay Oğuz Bavbek, düzenlenen törenle yeni görevine başladı.
İçel Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı'nda görev yapan 'TCSG-704 Yaşam Gemisi'nde düzenlenen devir teslim törenine Vali Ali İhsan Su'nun yanı sıra, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Mustafa Kahveci, İl Jandarma Komutanı Albay Yusuf Ziyaeddin Cavlak, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne ve askeri personel katıldı.

Törende devir teslim yapacak Albay Fatih Erhan'ın forsu arya edilerek Albay Oğuz Bavbek'in forsu toka edildi. Erhan ve Bavbek'in özgeçmişlerinin okunmasının ardından konuşan Vali Su, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı'nın Albay Erhan komutasında vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlayabilmek için üstün bir anlayışla çok önemli görevleri yerine getirdiğini söyledi.

İçel'e vermiş olduğu hizmetlerden ve yürüttüğü başarılı çalışmalardan dolayı Erhan'a teşekkür eden Ali İhsan Su, Albay Fatih Erhan ile beraber çalışmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade ederek, bundan sonraki hayatında ailesiyle birlikte mutlu ve huzurlu bir hayat sürmesini temenni etti.

Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı görevini devralan Albay Bavbek'e de yeni görevinin hayırlı olmasını temenni eden Vali Su, Sahil Güvenlik Akdeniz Komutanlığı'ndaki görevinde başarılar diledi.

Devlette sürekliliğin esas olduğunun altını çizerek konuşmasını sürdüren Su, devletin ve milletin bekası için her alanda üstün gayretle çalışmaların yürütüldüğünü ve bu anlamda şehadet şerbeti içen tüm şehitleri rahmet, gazileri de minnetle yad ettiğini söyledi.

Emekliye ayrılan Albay Fatih Erhan ise 2013 yılı Ağustos ayında devraldığı görevi süresince tüm görevleri personeli ile birlikte her zaman en başarılı bir şekilde icra etmenin gayreti içerisinde olduğunu belirterek, bu süre içerisinde desteklerini esirgemeyen başta Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan olmak üzere, Vali Ali İhsan Su, kamu kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile İçel halkına teşekkür etti.

Akdeniz Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı görevini devralan Albay Bavbek de başarılı hizmetleri dolayısıyla Albay Fatih Erhan'a şükranlarını sundu. Bavbek, sahip olunan imkan ve kabiliyetlerle Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı'nın vizyon ve misyonu gereği deniz yetki alanlarında, ulusal ve uluslararası hukuku etkin kılma, kişilerin can ve mal güvenliğini sağlama ve denizlerde güven veren daha etkin ve saygın bir Sahil Güvenlik Komutanlığı olmanın temel hedefleri olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Albay Fatih Erhan'a, Vali Ali İhsan Su tarafından hizmetleri anısına fors ve şilt verildi.

http://www.denizhaber.com.tr/sahil-guvenlik-akdeniz-bolge-komutanliginda-devir-teslim-toreni-yapildi-haber-79681.htm

Mesajı Paylaş

Terra

6 arama kurtarma botu, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na teslim edildi

Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Uluslararası Göç Örgütü işbirliğinde yürütülen proje kapsamında yapımı tamamlanan 6 arama kurtarma botu, İzmir'in Çeşme ilçesinde düzenlenen törenle Sahil Güvenlik Komutanlığı'na teslim edildi.
Çeşme'deki bir otelde düzenlenen devir-teslim törenine Vali Erol Ayyıldız, Sahil Güvenlik Komutan Vekili Tuğamiral Bülent Olcay ve IOM Genel Direktörü Büyükelçi William Lacy Swing katıldı.

Tuğamiral Olcay, konuşmasında, IOM koordinesinde yürütülen proje kapsamında teslim aldıkları 6 arama kurtarma botunun, Antalya'da üretildiğini söyledi.

Düzensiz göçün önlenmesi için Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğine dikkati çeken Olcay, "Tüm dünyayı etkileyen bir krize dönüşen düzensiz göçün engellenmesi kapsamında, son derece hızlı, eksiksiz, insani ve kanuni biçimde bütün tedbirleri alan ülkemiz, 3,5 milyon göçmeni misafir ederek tüm dünyaya örnek olmaktadır." diye konuştu.

Bu mücadele için, sahip oldukları insan kaynakları ile teknik imkan ve kabiliyetleri seferber ettiklerine işaret eden Olcay, aşırı kullanım nedeniyle 9 sahil güvenlik botunun, beklenenden 3 yıl önce hizmet dışı kaldığını, bunun, mücadelenin bir bedeli olduğunu belirtti.

Yasa dışı göç girişimi, son 3 yılda yüzde 97 azaldı

Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan paylaşılan bilgilerde, 2015 yılında deniz yoluyla Yunanistan'a geçen göçmen sayısının 854 bin olmasına karşılık bu rakamın 2016'da 174 bine, 2017'de ise 29 binin altına düştüğü bildirildi.

Bu başarıda Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın yürüttüğü caydırıcı operasyonların payına dikkat çekilirken, yasa dışı göç girişiminin son 3 yılda yüzde 97 azaldığı vurgulandı.

Ege Denizi'nde 2015 yılında 806 göçmenin hayatını kaybetmesine karşılık, 2016'da, 434 göçmenin, 2017'de ise 61 göçmenin hayatını kaybettiği, bu yılın ilk 2 ayında ise can kaybının yaşanmadığı kaydedildi.

Yeni Sahil Güvenlik kıyafetleri göz doldurdu

Devir-teslim töreninde personelin ilk kez giydiği kolluk görev kıyafetleri de beğeni topladı.

Yeni kıyafetlerin Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın, İçişleri Bakanlığına bağlanmasının ardından devam eden yapılanma süreci kapsamında tedarik edildiği, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın, "silahlı genel kolluk" statüsü kazanması nedeniyle mevcut bahriye kıyafetlerine ilave olarak kullanılacağı belirtildi.

Lacivert renkte tasarlanan kıyafetlerin, personelin deniz şartlarında görev yapmalarını kolaylaştıracak şekilde tasarlandığı, antibakteriyel, nefes alan, terletmeyen, leke tutmayan, kolay ütülenebilir, soğuğa, rüzgara karşı koruma özelliği olan, su ve yağ itici özellikteki kumaştan üretildiği ifade edildi.

http://www.denizhaber.com.tr/6-arama-kurtarma-botu-sahil-guvenlik-komutanligina-teslim-edildi-haber-79744.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

SSM, 105 adet kontrol botu alımı için ihale açtı

Sahil Güvenlik için 105 adet kontrol botu alınacak. Yerli tersanelerin katılabileceği ihalede çağrı dosyası temini için son tarihin 12 Mart olduğu aktarıldı.
Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), Sahil Güvenlik Komutanlığı için 105 adet kontrol botu satın almak üzere ihale açtı.

SSM'nin internet sitesinde yer alan ilana göre, ihaleye yurt içinde yerleşik tersaneler katılabilecek.

İhaleye ilişkin çağrı dosyası 12 Mart mesai bitimine kadar Savunma Sanayii Müsteşarlığı'ndan temin edilebilecek.

http://www.denizhaber.com.tr/ssm-105-adet-kontrol-botu-alimi-icin-ihale-acti-haber-79773.htm
Mesajı Paylaş

Atılgan

Sahil Güvenlik, nehirlerde görev almaya başladı

Türkiye'nin denetimindeki deniz yetki alanlarının kolluk gücü olan Sahil Güvenlik Komutanlığı, artık nehirlerde de görev almaya başladı.
"Mavi vatan" olarak tanımlanan Türkiye'nin denetimindeki deniz yetki alanlarının kolluk gücü olan Sahil Güvenlik Komutanlığı, artık nehirlerde de görev almaya başladı. Bu kapsamda Antalya Grup Komutanlığı ekipleri, Manavgat Çayı'nda denetim-kontrol faaliyeti gerçekleştirdi.

Turizmin başkenti Antalya'da Kaş'ın Kalkan beldesi ile Gazipaşa ilçeleri arasındaki yaklaşık 500 kilometrelik sahil şeridinde gece gündüz görev icra eden Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanlığı, sadece denizlerde değil nehirlerde de arama kurtarma faaliyeti yürütüyor.

Manavgat Çayı'na giren TCSG-33 botu, nehir boyunca denetim görevi icra etti. Nehrin içlerine doğru ilerleyen Sahil Güvenlik botuna zaman zaman Komutanlığa bağlı helikopter de eşlik etti.

Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanlığı Harekat Şube Müdürü Binbaşı Oğuz Emre Çiçek, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın "Silahlı Genel Kolluk Kuvveti" olarak İçişleri Bakanlığına bağlanmasının ardından devam eden yapılanma sürecinde yürürlüğe giren Komutanlık Teşkilat, Görev ve Yetkileri Yönetmeliği gereğince Komutanlığa ait gemi ve botların derinliklerinin müsait olduğu akarsu içlerinde de görev icra etmeye başladığını söyledi.

Manavgat Çayı'na karakol kuruluyor

Manavgat Çayı'nda daha etkin kontroller yapılabilmesi maksadıyla inşa edilecek karakolun 2019 yılında faaliyete geçirilmesinin planlandığını belirten Çiçek, karakol faaliyete geçene kadar Manavgat Çayı'ndaki kontrollerin Sahil Güvenlik gemileri tarafından rotasyon usulü görevlendirmelerle yerine getirileceğini ifade etti.

Çiçek, Komutanlığın göllerde, nehirlerde, karadan ulaşımın mümkün olmadığı dağlık bölgelerdeki kurtarma olaylarında helikopter ve dalış timleri ile her türlü arama, kurtarma faaliyetine destek verdiğini aktardı.

Antalya'da 24 vakada 313 kişi kurtarıldı

Çiçek, arama kurtarma harekatının asli gayesinin insan hayatı olduğuna işaret etti.

Antalya Grup Komutanlığı emrindeki 20 Sahil Güvenlik botuna ilave olarak, 2 Sahil Güvenlik helikopterinin de arama kurtarma faaliyetlerine iştirak ettiğini anlatan Çiçek, şöyle devam etti:

"Arama ve kurtarma faaliyetlerini 2 aşamada ele almak gerekiyor. Arama faaliyetleri, kazazedelerin konumlarının tespit edilmesi maksadıyla icra edilen ve en çok gayretin sarf edildiği aşamadır. Öncelikle kapsamlı bir arama planı hazırlanır. Meteorolojik koşullar ve kazazedenin içinde bulunduğu vasıtanın nitelikleri göz önüne alınarak kazazedenin bulunabileceği muhtemel alan hesaplanır. Kurtarma safhasında ise kazazedelerin yaralı olup olmadıklarını ve bilinç durumu gibi sağlık koşulları ile deniz koşullarına dayanıklılıkları göz önünde bulundurulmakta ve farklı koşullara uygun ekipmanlar kullanılmaktadır. Antalya'da 2017 yılında 24 arama kurtarma olayında 313 kişi kurtarıldı. Kurtarılan 313 kazazedenin yüzde 94'ü düzensiz göçmenlerdir."

Kurtarma operasyonu gerçekleştirdi

Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı ekiplerince yapılan özel bir tatbikattaki kurtarma operasyonu gerçekleştirildi.

Senaryoya göre, Kaleiçi açıklarında bir fiber balıkçı teknesinin battığı ihbarı üzerine Sahil Güvenlik ekipleri hızla olay yerine ulaştı. Bu sırada Sahil Güvenlik helikopteri de havalanarak kurtarma faaliyetine katıldı.

Denizde yardım isteyen bir kazazedeyi sarkıtılan halat yardımıyla denize inen bir Sahil Güvenlik personeli helikoptere çekti. Denizdeki iki kazazede ise TCSG-33 botu personelince hızla kurtarıldı. Kazazedeler, bottaki ilk yardım uygulaması ile hayata döndürüldü.

İki kişinin kurtarılma anları kamerada

Öte yandan Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı, yaklaşık 3 ay önce Antalya Körfezi açıklarında arızalanan teknedeki 2 kişinin kurtarıldığı operasyonunun görüntülerini paylaştı. Görüntülere göre teknenin bulunduğu bölgeye intikal eden TCSG-70 botu, Kıbrıs'a gitmek için hareket eden Antalya Körfezi'ndeki "Masal" isimli teknede mahsur kalan iki kişinin imdadına yetişiyor.

Oldukça yüksek dalgaların arasında yaşam mücadelesi veren teknedekiler, ekiplerin yardımıyla kurtarılıyor.

http://www.denizhaber.com.tr/sahil-guvenlik-nehirlerde-gorev-almaya-basladi-haber-80270.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Giresun'daki Sahil Güvenlik botunun Trabzon'a gideceği iddia ediliyor

Giresun Limanı'nda konuşlanmış olarak görev yapan Sahil Güvenlik botunun görevli askerlerle birlikte Trabzon'a gideceği iddia ediliyor. Bu konuyu TBMM'ye taşıyan CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, "Eğer bot giderse, sahillerimiz korumasız kalacak" dedi.

Genel kurulun dünkü oturumunda konuşan Bektaşoğlu, "Giresun'da 30 personeliyle görev yapan Sahil Güvenlik 71. Bot Komutanlığı'nın Trabzon Grup Komutanlığı emrine geri çekileceği iddiaları ne kadar doğrudur bilemiyoruz. Eğer böyle bir şey gerçekleşirse, havalimanının da bulunduğu Ordu- Tirebolu arasındaki deniz alanı ve sahiller tamamen korumasız ve denetimsiz hale gelecektir, kaçak avlanmalara, çevre kirliliği oluşturanlara veya deniz yoluyla gerçekleşmesi muhtemel yasa dışı geçişlere, boğulma ve kayıp vakalarına karşı anında müdahale imkanını ortadan kaldıracaktır. Ayrıca, Giresun Limanı'na yapılan büyük küçük tonajlı gemilerin giriş çıkışları da güvensiz hale gelecektir. Şimdiden uyarı görevimi yapıyorum. Taşınma gibi bir karar varsa bu, gözden geçirilmelidir. Bot Komutanlığı'nın mevcut yerinde veya başka bir alanda ama mutlaka Giresun'da konuşlanması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

http://www.denizhaber.com.tr/giresundaki-sahil-guvenlik-botunun-trabzona-gidecegi-iddia-ediliyor-haber-80488.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Üç konteynere Sahil Güvenlik müdahale etti

Batı Karadeniz'de Türk sahillerine 50 mil mesafede başıboş şekilde bulunan ve deniz trafiği için tehlike oluşturan 3 konteynere Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları müdahale etti. Konteynerler, TCSG GÜVEN korveti tarafından halatlarla çekilerek İğneada Limanı'na getiriliyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türk sahillerine 50 mil mesafede bulunan ve ticari bir gemiden denize düşerek deniz trafiği için tehlike oluşturan 3 konteynerin başıboş şekilde deniz üzerinde sürüklendiği bilgisinin bölgede seyreden gemilerce iletildiği belirtildi.

Konteynerlerin mevkilerinin, görevlendirilen Sahil Güvenlik uçağı ile tespit edildiği ve yedeklenerek (halatla çekilerek) İğneada Limanı'na intikal ettirilmesi maksadıyla TCSG GÜVEN korveti görevlendirildiği belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Müteakiben bölgeye intikal eden TCSG GÜVEN tarafından konteynerler yedeklenmeye (gemiye halatlarla bağlayıp çekme) başlanmış ve seyir emniyeti açısından oluşan risk ortadan kaldırılmıştır. Konteynerlerin mevcut deniz şartlarıyla ve emniyetli bir şekilde TCSG GÜVEN tarafından İğneada Limanı'na getirilmesini müteakip gerekli soruşturma başlatılacaktır."

http://www.denizhaber.com.tr/uc-konteynere-sahil-guvenlik-mudahale-etti-haber-80545.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Manavgat Irmağı'nda iki sahil güvenlik botu hizmete alındı

Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanlığı tarafından Manavgat Irmağı'nda konuşlandırılan iki sahil güvenlik botu hizmete alındı.

Kontrol botlarının hizmete girmesi nedeniyle tarihi köprü altında düzenlenen törende konuşan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, botlarda 2 astsubay, 5 uzman erbaş olmak üzere 7 personelin görev yapacağını söyledi.

Irmakta sık sık boğulma olaylarının yaşandığını hatırlatan Yiğit, "Bundan sonra sık sık denetimler olacak. Biliyorsunuz 70'e yakın tekne burada taşımacılık yapıyor. Bunlar denetlenecek. Onun dışında zaman zaman insan ticareti de oluyor. Bunun da önüne geçmek için sıkı bir denetim yapılacak." dedi.

Yiğit, ileriki zamanlarda sahil güvenlik hizmet binasının da ihalesinin yapılacağını belirterek, burasının yapımından sonra sualtı dalış timi personelinin de Manavgat'ta görev yapacağını ifade etti.

Törene, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanı Yarbay Sezai Öztürk, Manavgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Dalak, Manavgat İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, Manavgat İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Kürşat Şenol ve Liman Başkanı Deniz Kaya ve kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

https://www.denizhaber.com.tr/manavgat-irmaginda-iki-sahil-guvenlik-botu-hizmete-alindi-haber-83203.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Kuzey Kıbrıs karasularına giren gemiye el konuldu

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Girne Koruçam açıklarında KKTC karasularında tespit edilen balıkçı teknesinin Girne Turizm Limanı'na çekildiğini bildirdi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti karasularına izinsiz giriş yapan Yunanistan bayraklı balıkçı gemisine el koydu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC), Koruçam köyünün 7.5 deniz mili batı burnunda, Yunanistan bayraklı bir gemi KKTC karasularına izinsiz şekilde girdiği gerekçesi ile operasyon düzenlendi.

Gemide görev yapan 5 Mısır uyruklu Ahmed Farag Taha Elzahed, Sameh Sobheye Ali Moharam, Abdelraouf El Dayed Abdelrahman, Abdou İbrahim Eid İbrahim Elgendy ve Amr Mahmoud Abdou Mohamedkişi Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından gözaltına alınarak polise teslim edildi.

Polisten yapılan açıklamada, bahse konu geminin izinsiz balık avlanırken Sahil Güvenlik ekipleri tarafından tespit edildiği belirtildi. Açıklamada gemide yakalanan şahısların gözaltına alındığı, geminin Sahil Güvenlik ekiplerince Girne Limanı'na çekildiği aktarıldı. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Balıkçılar mahkemeye çıkarıldı

Polisin KKTC'ye Kanunsuz Giriş ve Su Ürünleri Yasasına Aykırı Hareket ettiği belirtilen gemi mürettebatının Girne'de Koruçam mevkisinin 7.5 mil deniz açığına, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bandıralı Gia Sou Kaiki Mou Al Nikola isimli 25 metrelik balıkçı teknesiyle, KKTC karasularına herhangi bir muhaceret işlemi yaptırmaksızın kanunsuz olarak giriş yaparak, yine kanunsuz olarak yetkili makamdan alınmış herhangi bir izinleri olmaksızın balıkçılık faaliyetinde bulunduğu belirtildi.

Zanlılara mahkeme tarafından üç gün tutukluluk kararı verildi.

https://www.denizhaber.com.tr/kuzey-kibris-karasularina-giren-gemiye-el-konuldu-haber-84539.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Sahil Güvenlik'in ödeneği yüzde 27,3 arttı

Orta Vadeli Mali Plan kapsamında 2019 yılı bütçe ödenek teklif tavanları belirlendi. Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın ödeneği 682 milyon liradan yüzde 27,3 artış ile 869 milyon liraya çıkarıldı.
Merkezi yönetim bütçesinde ülke güvenliğinde görev alan kurumlara gelecek yıl 102,8 milyar liralık ödenek tahsis edildi. En fazla ödenek artışı yüzde 47,3 ile Jandarma Genel Komutanlığında oldu.

Orta Vadeli Mali Plan (2019-2021) kapsamında genel bütçeli kamu idareleri ile özel bütçeli idarelerin 2019 yılı bütçe ödenek teklif tavanları belirlendi.

Buna göre, geçmiş yıllarda olduğu gibi savunma ve güvenlikle ilgili işlerde sorumluluk üstlenen kurumlara önemli miktarda kaynak ayrıldı.

Söz konusu kurumlara 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'nde 84,6 milyar lira ödenek tahsis edilirken bu miktar gelecek yıl için 102,8 milyar lira olarak öngörüldü. Ödenek miktarındaki artış yüzde 21,5'e karşılık geldi.

Savunma ve güvenlik alanında en fazla kaynak, yaklaşık 46,5 milyar lirayla Milli Savunma Bakanlığı'na tahsis edildi. Bakanlığı, 33,6 milyar lirayla Emniyet Genel Müdürlüğü izledi.

Jandarma Genel Komutanlığı'nın faaliyet ve ihtiyaçları için 19,6 milyar lira, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı için 2,2 milyar liralık kaynak tahsis edildi.

SAHİL GÜVENLİK'E 869 MİLYON LİRA

Sahil Güvenlik Komutanlığı'na 869 milyon lira, Savunma Sanayii Başkanlığına 88 milyon lira, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'ne 32 milyon lira ödenek ayrıldı.

ÖDENEKTE YÜZDE 27,3 ARTIŞ

Ödenek miktarındaki değişime bakıldığında en fazla artış yüzde 47,3 ile Jandarma Genel Komutanlığı'nda gerçekleşti. Jandarma Genel Komutanlığı'nı ödenek artışında yüzde 33 ile Savunma Sanayii Başkanlığı, yüzde 27,3 ile Sahil Güvenlik Komutanlığı, yüzde 20,8 ile Emniyet Genel Müdürlüğü, yüzde 15 ile Milli Savunma Bakanlığı izledi.  MİT Başkanlığının ödeneği ise yüzde 7,6 azaldı.

https://www.denizhaber.com.tr/sahil-guvenlikin-odenegi-yuzde-273-artti-haber-84857.htm Mesajı Paylaş

saladin

Enflasyona vurunca  artistan cok azalma var. Bir de yurtdisindan ithalat gerektiren bir birimse bunun etkisi daha fazla gorulecektir. Elbette butcenin buyuk cogunlugu personal gideri oldugu icin enflasyon karsisindaki azalma birimi o kadar etkileyemeybilir, ama maasi cok artmayan personeli etkileyecektir. Mesajı Paylaş

Donanma

29 Ekim törenleri nedeniyle ziyarete açılacak Sahil Güvenlik gemilerinin listesi aşağıdaki linktedir:

https://www.sg.gov.tr/haberdetay/2018/10Ekim/29ekim2018.pdf
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter