Type 214 AIP Denizaltı Projesi (Reis Sınıfı)

Başlatan Elçibey, Eki 04, 2015, 04:45 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BATTLESTAR

@Sandalone

Hocam Torpido kovanından konvansiyonel seyir füzesi atmak makul bir düşünce ancak şöyle de bir şey var. Ve olay inanın burada kopuyor bence. Kısa bir sürede İran ve k.kore ibi cep denizaltı canavarlarını katmazsak ve kore ve hintliler gibi nerdeyse eşit sayıda ve type-214 lerle mevcut sayı korunursa geride bırakabileceğimizi düşünürsek Dünyanın en büyük ilk 5 denizaltı gücünden biriyiz. Bölgemizi hiç katmıyorum.


Milli Denizaltı muhtemelen 10 sene içinde göreve başlayacak ve 40 sene görev yapacak bir denizaltı olması bekleniyor. 50 senelik bir takvim var.  Biz bu 50 sene içinde nükleer bir güç olacağımız  ve daha uzak denizlerde bayrak gösterecek ve/veya tehdit önlemesi gerekecek bir ülke olacağımız ve denizaltı gücümüzün kapsamı düşünülünce vls'siz bir denizaltıyı insanlar istemiyor. Keza bende bu 50 sene içinde 1400-2500 km skalasında bir gezgin füzesine w80-w84 gibi taktik bir nükleer başlık takabileceğimizi ve hatta 30 seneye SLBM yani denizaltıdan atılabilecek nükleer balistik füze geliştirebileceğimizi düşünüyorum. E böyle füzelerin de burundan çok gövde'deki dikey bir lançerden atılması daha makul.
Tabi bunun böyle mega nükleer denizaltılar olmasına gerek yok bence. 3-4 bin ton 90 civarı metre 4x ana vls lançerine ve bu lançerlerin her birinin 3-4 gezgin veya 1 slbm alabilecek ölçüde olması yeterlidir. Yani bu yapılabilir diye düşünüyorum sonuçta burundan atılabilen mühimmatlar ve ekipmanlarda çok çeşitlendi. Onlarda orada olması lazım.


Zaten kendi tahminim ileride denizaltı envanterimizin stop-gap Reis sınıfı, Stm Ts-1700 Aip Kısa/Orta Menzilli ve Milli Denizaltı TD-X Uzun menzilli olarak şekilleneceğini düşünüyorum. Ha td-x çok gelişmiş bir aip mi olur yoksa nükleer bir versiyonumu olur ilerde bilemem.@Topgun 

Hocam bu idealab'ın '' 90 Gün 15.000 km menzil 86-90 ton dizel yakıt ve belli bir görev profili ile hesaplandı. 3,5 MW'lık bir sistem için görev profili menzil ve hız olarak şöyle; 800 km 20 knot, 1.600 km 10 knot, 12.600 km ise 4 knot'a takabul etmekte.'' iddiası submerged verilerdir değil mi ? 


Birde 90 Gün 15 bin km batık gidebilecek bir 86-90 ton dizel yakııt taşıyabilecek denizaltı takriben kaç ton ve ne boyutlarda bir şey olabilir ?
  Mesajı Paylaş

farabi

#106
Eyl 25, 2018, 04:01 ÖS Last Edit: Eyl 25, 2018, 04:10 ÖS by farabi
Bizim başkan donanma ile ilgili yaptığı konuşmalarında sürekli bir uçak gemisi vurgusu yaparken , İran ise diğer tarafta nükleer denizaltı konusuna odaklanmış durumda. Hatta sene başında bu planlama ile ilgili olarak uluslararası atom ajansına da bilgilendirme yapılmıştı.

Cep(coastal/sahil) denizaltıları konusunda da çalışmaları sürecek ama havadan bağımsız tahrik sistemine sahip düşük tonajlı ve kapalı denizlere göre tasarlanmış denizaltılar konusunda asıl dikkat çekici ilerleme Rusya'nın karadeniz filosunda ve bağlantılı olarak Akdeniz etki sahasında görülecek gibi görünüyor. Adamlar 900 tonluk gemilerle (p750 gibi) derin kara hedeflerine angajmanı çalışıyor.

Yunanistan halen çok ciddi bir denizaltı gücüne sahip , İsrail'in şekillenmekte olan denizaltı filosu etki sahasının üzerinde tehdit yaratacak bir güce sahip olacak.  Thyssen Krupp'da son Type-209/1400'ler Mısır için üretilmekte. GKRY'de yeni yabancı deniz üslerinin konuşulduğu ve Rusların Tartus'a kalıcı olarak yerleştiği bir dönem.

Şimdi ve yakın gelecekte ülke gündeminin ilk sırasını alacak bölgesel risklerle birlikte , ülkeyi çevreleyen şartları birlikte ele aldığımızda, Reis sınıfından farklı olarak , Milden'in nihai bir ürün olmaktan öte her bir adımın bir sonraki için teknoloji geliştirme evresi özelliğini taşıyacak , uzun soluklu bir program olacağı aşikardır. Mesajı Paylaş

tomcat


 Hayırlı sabahlar,

 Sputnik'te bir haberde aşağıdaki ibare dikkatimi çekti. Bunu Ruslar neye dayanarak söylüyor, yada neyi kast ediyor olabilirler? Benim savunma sanayii projeleri hususunda zaten mevcut olan Alman alerjimin hemen dikkatini çekti...

"Özellikle de Almanya'nın Türk Deniz Kuvvetleri için 214 tipi denizaltıların yapımını sabote ettiği dikkate alınırsa Rusya ve Türkiye yeni nesil dizel denizaltının geliştirilmesi için ortak çalışmalar yapabilir."


https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201811271036355338-rusya-turkiye-askeri-teknik-isbirligi-alani/

 Saygılar, Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Sputnik tam olarak "stratejik İletişim" bilim dalına örnek bir propaganda aracı. İtimat etmeyin. Reis sınıfı, şuan belki de dzkknın en istikrarlı ilerleyen projesi. Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Terra

"TCG Pirireis" bu yıl su ile buluşacak

Türk Deniz Kuvvetleri'nin yeni denizaltısı TCG Piri Reis'in denize iniş töreni 2019 yılı içerisinde yapılacak.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir basın mensuplarına yaptığı açıklamada, " İlk yeni tip denizaltımız PİRİ REİS'in denize iniş törenini yapacağız." dedi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Alman HDW-WFI ortak girişimi arasında 2 Temmuz 2009'da imzalanarak, 22 Haziran 2011'de yürürlüğe giren Yeni Tip Denizaltı Projesi sözleşmesi kapsamında Havadan bağımsız tahrip sistemi kabiliyetli 6 adet Reis Sınıfı Tip 214TN denizaltısı HDW Tersanesi tarafından sağlanan teknik destek ve teknoloji transferi ile Gölcük Tersanesi Komutanlığı'nda inşa ediliyor.

Hali hazırda üç denizaltının inşası devam ederken ilk denizaltı TCG Pirireis 2019 yılında denize indirilecek. Onu sırasıyla TCG Hızırreis, TCG Muratreis, TCG Aydınreis, TGC Seydialireis ve TCG Selmanreis takip edecek. Tüm denizaltıların 2026 yılına kadar Türk Deniz Kuvvetlerinin hizmetine girmesi planlanıyor.

Reis Sınıfı Denizaltıların mukavim tekne dış çapı 6.3m, toplam uzunluğu 67.6m, toplam yüksekliği 13.1m, su çekimi 6.8m, su üstü deplasmanı 1.855 ton, dalmış durumdaki deplasmanı ise 2.042 ton olacak. Hidrojen Yakıt Hücresi Teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekat gerçekleştirebilecekler. Sessiz seyir yapma yeteneğine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetlerinin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacak.

Projede yerli yüklenici olarak STM, ASELSAN, HAVELSAN, AYESAŞ, MILSOFT, Koç Bilgi Sistem ve TÜBİTAK görev alıyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/01/08/tcg-pirireis-bu-yil-su-ile-bulusacak/ Mesajı Paylaş

petibor

#111
Oca 08, 2019, 09:59 ÖS Last Edit: Oca 08, 2019, 10:03 ÖS by petibor
Ana muharip deniz gücümüz peyderpey denizaltılardan oluşacak günümüz tehditlerinden başka türlü kurtulma şansımız yok. Geleceğin denizaltı dünyası şaşırtıcı olacak bu kaçınılmazdır. Mesela  öngörüde bulunuyorum lojistik ikmal denizaltıları yakıt ikmal denizaltıları olacak. Bu lojistik görevler nükleer güçle çalışmayı zorunlu kılacak ve geniş gövdeleri zorunlu kılacak. Yani nükleer güçle çalışan Türk denizaltıları zaruri bir ihtiyaç olacak.  Ben gelecekte su üstünde savaş zamanı hayatta kalacağına inanılan bir su üstü gemi düşünemiyorum. Olacak ama barış yada gerilim dönemlerini yönetmek için olacaklar. Silahlar kullanılmaya başlandığında ise savaşı denizaltılar götürecek. 2050 de Türk Silahlı Kuvvetlerinin ateş gücünden 5000 km çapında bir dairede su üstünde hayatta kalınabileceğine mesela hiç ihtimal görebiliyor musunuz. Mesajı Paylaş

Memocan

Birden bire 25-30 yıl önce okuduğum Jean Noli'nin Amiralin Kurtları aklıma geldi. Mesajı Paylaş

Terra

REİS sınıfı denizaltılara Aselsan teknolojisi

Yeni Tip Denizaltı (YTDA) Projesi kapsamında Aselsan tarafından geliştirilen Gemi Alarm ve Anons Sisteminin (SAS&BES) fabrika kabul testleri başarı ile tamamlandı.

ASELSAN 'a' bülteninin Mart 2019 sayısında, " Gemi Alarm ve Anons Sistemi fabrika kabul testleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı ve ana yüklenici BPT Business Partnership (Thyssen Krupp Marine System) temsilcileri katılımı ile başarı ile tamamlandı. "bilgisi paylaşıldı.

Gemi Alarm ve Anons Sistemi teslimatı, havadan bağımsız Yeni Tip Denizaltılara ilk kez bir ASELSAN ürünü verilmesi açısından özel bir önem taşıyor.

Gemi Alarm ve Anons Sistemi (Ship's Announcing System & Broadcasting and Entertainment System - SAS&BES) Denizaltılarda gemi geneline veya tanımlanan bölgelere anons ve alarm verme kabiliyetlerine sahip Gemi Anons Sistemi, içerdiği Medya Sunucu ile gemi genelindeki dokunmatik eğlence panelleri ve televizyonlardan isteğe bağlı (On Demand) video ve müzik seçimi imkânı sunuyor. Askeri standartlara uygun olarak tasarlanan sistem, acil durum besleme imkânını da içeriyor.

Karasal televizyon yayınlarını alma, gemi geneline dağıtma, kaydetme ve kayıttan tekrar oynatma kabiliyetlerine sahip Eğlence Sistemi, Gemi Anons Sistemi ile entegre edildi. Birimlerinin denizaltı platformuna uyumlandığı sistemler, modüler tasarım ve kullanıcı dostu arayüzlere sahiptir.

"TCG Pirireis" bu yıl su ile buluşacak

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Alman HDW-WFI ortak girişimi arasında 2 Temmuz 2009'da imzalanarak, 22 Haziran 2011'de yürürlüğe giren Yeni Tip Denizaltı Projesi sözleşmesi kapsamında Havadan bağımsız tahrip sistemi kabiliyetli 6 adet Reis Sınıfı Tip 214TN denizaltısı HDW Tersanesi tarafından sağlanan teknik destek ve teknoloji transferi ile Gölcük Tersanesi Komutanlığı'nda inşa ediliyor.

Hali hazırda üç denizaltının inşası devam ederken ilk denizaltı TCG Pirireis 2019 yılında denize indirilecek. Onu sırasıyla TCG Hızırreis, TCG Muratreis, TCG Aydınreis, TCG Seydialireis ve TCG Selmanreis takip edecek. Tüm denizaltıların 2026 yılına kadar Türk Deniz Kuvvetlerinin hizmetine girmesi planlanıyor.

Reis Sınıfı Denizaltıların mukavim tekne dış çapı 6.3m, toplam uzunluğu 67.6m, toplam yüksekliği 13.1m, su çekimi 6.8m, su üstü deplasmanı 1.855 ton, dalmış durumdaki deplasmanı ise 2.042 ton olacak. Hidrojen Yakıt Hücresi Teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekat gerçekleştirebilecekler. Sessiz seyir yapma yeteneğine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetlerinin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacak.

Projede yerli yüklenici olarak STM, ASELSAN, HAVELSAN, AYESAŞ, MILSOFT, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş.  ve TÜBİTAK görev alıyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/03/02/reis-sinifi-denizaltilara-aselsan-teknolojisi/ Mesajı Paylaş

Terra

Bakan Akar "REİS"leri inceledi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanlarıyla Donanma Komutanlığındaki incelemelerinin ardından DATAS Denizaltı Taktik Simülatörü'nde incelemelerde bulundu.

Denizaltı simülatöründe eğitim alan askerlerle sohbet eden Bakan Akar, periskoptan torpido atış eğitimini takip etti. Bakan Akar ve komutanlar daha sonra Denizaltı Serbest Çıkış Kulesini de inceledi. Denizaltıdan çıkış eğitiminin verildiği 20 metre derinliğindeki havuzdaki eğitimleri takip eden Bakan Akar ve komutanlar, çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Bakan Akar ve komutanlar daha sonra  Gölcük Tersanesi Komutanlığını ziyaret etti. Bakan Akar ve beraberindekiler "Reis" sınıfı denizaltıların inşa çalışmalarını inceledi.

"TCG Pirireis" bu yıl su ile buluşacak

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Alman HDW-WFI ortak girişimi arasında 2 Temmuz 2009'da imzalanarak, 22 Haziran 2011'de yürürlüğe giren Yeni Tip Denizaltı Projesi sözleşmesi kapsamında Havadan bağımsız tahrip sistemi kabiliyetli 6 adet Reis Sınıfı Tip 214TN denizaltısı HDW Tersanesi tarafından sağlanan teknik destek ve teknoloji transferi ile Gölcük Tersanesi Komutanlığı'nda inşa ediliyor.

Hali hazırda üç denizaltının inşası devam ederken ilk denizaltı TCG Pirireis 2019 yılında denize indirilecek. Onu sırasıyla TCG Hızırreis, TCG Muratreis, TCG Aydınreis, TGC Seydialireis ve TCG Selmanreis takip edecek. Tüm denizaltıların 2026 yılına kadar Türk Deniz Kuvvetlerinin hizmetine girmesi planlanıyor.

Reis Sınıfı Denizaltıların mukavim tekne dış çapı 6.3m, toplam uzunluğu 67.6m, toplam yüksekliği 13.1m, su çekimi 6.8m, su üstü deplasmanı 1.855 ton, dalmış durumdaki deplasmanı ise 2.042 ton olacak. Hidrojen Yakıt Hücresi Teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekat gerçekleştirebilecekler. Sessiz seyir yapma yeteneğine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetlerinin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacak.

http://m.defenceandtechnology.com/2019/03/04/bakan-akar-reisleri-inceledi/ Mesajı Paylaş

dmc

Haberde ya bir eksiklik var ya da bir kasıt var. Reis sınıfı ilk denizaltı denize bu yıl indirilecek ama envantere girmek için 2021 yılında hazır olacak. Birden fazla platform için sadece denize indiriliş tarihleri veriliyor çeşitli kaynaklarda, bu da yanlış bir algının oluşmasına neden oluyor vatandaşta. Mesajı Paylaş

ATMACA

İlk "Reis" sınıfı denizaltı bu sene denize indirilecek

-TCG Piri Reis, mavi vatan ile buluşmaya hazırlanıyor

https://bit.ly/2E47DjY Mesajı Paylaş

malpsoy


soufa

Sağdaki gemi projesi nedir? Mesajı Paylaş

malpsoy

Pek gemiye de benzemiyor ama, zaten Gölcük tersanesinde gemi projesi yapılmıyor ... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter