Type 214 AIP Denizaltı Projesi (Reis Sınıfı)

Başlatan Elçibey, Eki 04, 2015, 04:45 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ocay

http://www.janes.com/article/69553/indonesian-navy-receives-pitch-for-type-214-submarine-from-golc%FCk-shipyard

Endonezya'ya Reis Sınıfı denizaltıların türevini üretme teklifinde bulunmuşuz. Mesajı Paylaş

Atılgan

Türkiye, Hidrojen Yakıt Teknolojisiyle Çalışacak 6 Yeni Denizaltı Üretecek

Türkiye'ye güç katacak 6 yeni tip denizaltının yapımına başlanıyor. Hidrojen yakıt teknolojisi ile çalışacak denizaltılar yüksek yerlilik oranıyla Gölcük Tersanesi'nde üretilecek.

Türk Deniz Kuvvetleri'nin gücüne güç katacak denizcilik literatüründe dev bir canavar olarak tanımlanan 6 yeni tip denizaltının yapımına başlanıyor. Denizaltılar için ilk kaynak 27 Ekim Cuma günü Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'nin katılacağı törenle yapılacak. Hidrojen yakıt teknolojisi ile çalışacak Reis sınıfı yeni tip denizaltılar yüksek yerlilik oranıyla Gölcük Tersanesi'nde üretilecek. 2.7 milyar dolarlık proje kapsamında yüksek yerli katkılı 214 sınıfı 6 modern denizaltı Türk donanmasının envanterine katılacak.

STRATEJİK BİR PROJE

Alman Thyssen-Krupp Marine Systems Ortak Girişim Grubu'nun (TKMS) ana yükleniciliğindeki proje kapsamında Türkiye, denizaltı üretiminde kritik teknolojileri de bünyesine katacak. Projenin alt yükleniciliğini ise geniş yelpazede yerli üreticiler üstleniyor. Aselsan, Havelsan, Milsoft, STM A.Ş., Koç Bilgi ve Savunma, TÜBİTAK, Meteksan Savunma, IDS, AYESAŞ'ın projeye katacakları milli sistemler sayesinde Türkiye'nin yeni denizaltısı azami yerlilikle üretilmiş olacak. Denizaltıların çeşitli sistem ve donanımlarını üretecek bu firmaların yanı sıra yerli birçok firmadan da ürün tedarik edilecek. MİLGEM Projesi başladığında tersanelerinde yüzde 7 milli katkıyla çalışırken bugün bu oranı yüzde 70'e ulaştıran Türkiye, yurtdışı projelerde de bu tecrübeleriyle önemli bir tedarik ülkesi haline gelmiş durumda. Bu projede alt yüklenici olan STM A.Ş., Endonezya'nın denizaltı ihtiyacının karşılanacağı projede ise Alman TKMS ile birlikte gireceği ihalede ana yüklenici olarak görev üstleniyor.

TEDBİRLERİMİZİ ALIYORUZ

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, ABD'nin terör örgütü PYD'ye yaptığı yüksek miktardaki silah yardımına dikkat çekerek, "Hazırlıklarımızı da tedbirlerimizi de bu terör örgütlerinin sahip olduğu silahların bir gün Türkiye'ye yöneleceği ihtimali üzerine kuruyoruz ve oturtuyoruz, tedbirlerimizi ona göre alıyoruz. Allah'ın izniyle büyük bölümünü yüzde 100 yerli savunma teknolojimizle gerçekleştiriyoruz" dedi.

https://www.haberler.com/turkiye-hidrojen-yakit-teknolojisiyle-calisacak-10161352-haberi/
Mesajı Paylaş

derece

Üstadlar; projede değişiklik mi oldu yoksa yeni bir Reis sınıfı denizaltı mı yapıyoruz?

Reislerde sodyum sülfür batarya kullanılacaktı yazıda (Bakanın ifadesi mi yazarın notumu belli değil) hidrojen yakıttan bahsediyor. Mesajı Paylaş

Revolver

Bakan henüz koltuğuna alışamadı. Herşeyi çorba ediyor. Mesajı Paylaş

ocay

3. denizaltının inşa töreniymiş. Mesajı Paylaş

corsair255

Projede değişiklik yok; Bataryalar gemiyi besleyecek, Hidrojen/Oksijen tepkimeli yakıt hücreleri de bataryaları şarj edecek. Bu kadar basit ama hidrojen yakıt felan diye anlatınca konuyu bilmeyenler için "vayy bee" oluyor, ratingler yükseliyor. Mesajı Paylaş

Alkyone

• Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilecek üçüncü denizaltı Muratreis'in ilk kaynağı pazar günü yapılacak
• Pirireis'in donatımı, Hızırreis'in küçük kaynaklı parça montajları sürüyor
https://twitter.com/gooksel/status/966986122118225921 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Kartalbey

Başbakan Yıldırım: Türkiye denizcilikte önemli mesafe aldı

Başbakan Yıldırım Türkiye'nin denizcilik alanında önemli mesafeler aldığını ve marka olduğunu söyledi. Yıldırım, "Son 15 yılda uyguladığımız teşvik politikası ile ticaret filomuz dünyada 19. sıradan 14. sıraya yükseldi" dedi.
Başbakan Binali Yıldırım Murat Reis denizaltısının ilk kaynak töreninde bir konuşma gerçekleştirdi. Yıldırım Türkiye'nin son yıllarda denizcilik alanında önemli mesafeler aldığını ifade etti.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları; Bölgeyi kaosa sürükleyen, 'bölgeye istikrar getireceğim' diye adeta bir istila projesi içinde olan emperyal güçler, bölgede ne Suriye'ye istikrar, ne bölgedeki insanların derdine çare olmak için ciddi bir adım atmamışlardır. Bunun tek istisnası var; o da Türkiye...

Türkiye, bölgesinde sadece kendi topraklarının bütünlüğünü, sınırlarının güvenliğini, vatandaşlarının can ve mal emniyetini sağlamakla kalmıyor, bölgedeki istikrarsızlıkların da ortadan kaldırılması için önemli bir katkı sağlıyor.

Tamamen PKK/PYD/YPG-DEAŞ bölgeden temizlendikten sonra evlerinden, barklarından ayrılmak durumunda kalan ve Türkiye'de misafir ettiğimiz yaklaşık 350 bin Afrinli topraklarına dönecek, orada huzur içerisinde yaşamlarını devam ettirecekler.

https://www.ntv.com.tr/turkiye/basbakan-yildirim-turkiye-denizcilikte-onemli-mesafe-aldi,Z1WtQ-I17kq2gd1W5OPYcQ Mesajı Paylaş

Atılgan

TSK envanterine üç denizaltı eklenecek

Hükümet, 2021'de TSK envanterine 4 adet yeni savunma aracı daha ekleyecek. Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında 3 denizaltı yolda. Özgün Helikopter T-625 ise test uçuşuna hazır.
Son yıllarda yaptığı atakla pek çok başarılı projeyi hayata geçiren Türk Savunma Sanayii, TSK envanterine dört yeni savunma aracı daha kazandırmaya hazırlanıyor. 2021'de kullanıma hazır hale gelecek araçlar, Türkiye'yi  hem deniz hem de havada rakipsiz kılacak. Havada, karada ve denizde "Türkiye" etiketli savunma araçlarının sayısı artmış olacak. Bu çerçevede TSK envanterine eklenecek üç denizaltı, 2021'de Türk sularına inecek. Özgün Helikopter T-625 ise test uçuşuna hazır.

NEREDEYSE YARILANDI

2021'de tamamlanacak Yeni Tip Denizaltı projesi çerçevesinde,  üç denizaltının ilk ikisinde çalışmalar neredeyse yarılandı. 2015'te projesi onaylanan ve yapımına başlanan Pirireis'in ana gövdesi inşa edilerek denizaltının, ilk iki blokluk bölümünde donatım faaliyetleri başlatıldı. Gemide parça montajlarının bitmesiyle boya, kablo yolu montaj ve izolasyon işlemleri gerçekleştirilecek. Ardından cihaz donatım süreci başlatılacak.

12 ADET BULUNUYOR

Projenin ikinci gemisi ise Hızırreis. Denizaltı için çelik bloklar kaynaklanarak parça montajları sürüyor. Muratreis içinse ilk kaynak işlemleri iki ay önce başlatıldı.

Türkiye'nin coğrafi konumu sebebiyle savunmada denizlerin büyük bir önemi bulunuyor. Deniz alanlarındaki kontrolün en önemli unsuru olan denizaltıların TSK envanterine kayıtlı 12 ürünü bulunuyor. Ancak mevcut denizaltılar üretimleri gereği uzun süre su altında kalamıyor. Yeni Tip Denizaltı Projesi çerçevesinde 2021'de Türk sularına inecek üç yeni denizaltı ile dalmış durumda ve gizlilik içinde uzun süre harekat sürdürülebilecek. Yüksek süratli üretilen denizaltıların, kara dahil satıh hedeflerine atılabilen güdümlü mermi kabiliyeti olacak. Proje sonunda denizaltıların teslimiyle Türkiye'nin denizaltıcılık tarihinde ilk kez uzun menzilde su altı görevleri icra edilebilecek.

http://www.denizhaber.com.tr/tsk-envanterine-uc-denizalti-eklenecek-haber-81096.htm Mesajı Paylaş

meraklı

Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDA) kapsamında Türkiye'de ilk defa sıvı oksijen tankının üretimi gerçekleşti.

STM ile Thyssenkrupp arasında 2009 yılında imzalanan sözleşme kapsamında devam edilen faaliyetlerde çok önemli bir aşama daha STM tarafından başarı ile tamamlandı. Gölcük'te inşaları devam eden 6 adet Yeni Tip Denizaltının üçüncü gemisi olan TCG Muratreis denizaltısına ait Havadan Bağımsız Tahrik sisteminin ana unsurlarından olan LOX (Sıvı Oksijen) Tankının Türkiye'de ilk defa olarak gerçekleştirilen üretimi başarı ile tamamlandı.

https://www.stm.com.tr/tr/haberler/duyurular/yeni-tip-denizalti-projesi-ytda-kapsaminda-turkiyede-ilk-defa-sivi-oksijen-tankinin-uretimi-gerceklesti Mesajı Paylaş

Pusat

 ??? bu denizaltı projesinde en merak ettiğim  husus AIP sisteminin yakıtı nereden nasıl tedarik edilecek ? inşAllah yerli olarak ülkede üretilmesi için ne gerekiyorsa yapılıyordur  Gemilerde kullanılacak Hidrojen/Oksijen  yakıtı içinde dışarı bağımlı olmayalım da bildiğim kadarı ile yakıtın tanklara doldurulması için falan özel işlem gerekiyor diye biliyorum    Mesajı Paylaş

Topgun

AIP yakıt hücreleri dışarıdan ne yazıkki. Gerçi bir kere çeliği bile dışarıdan zaten, ne kadar MİLDEN olabilir bende merak ediyorum yani!

Reis sınıfı güzel gidiyor, sıkıntı yok, çünkü zaten Alman işi...

MİLDEN için küççççük bir ipucu; devletimizin yeni emperyal hedefleri doğrultusunda, büyük denizlerde at koşturabilecek platformlar var düşünülen ;) Mesajı Paylaş

süper çavuş

@Topgun ,,
Hocam Milden içinmi büyüme planlanıyor yoksa Mildenden ayrı düşünceler mi var .. Nükleer tahrik akılların bir tarafında varmı acaba ?? Mesajı Paylaş

Topgun

Yok o kadar uzun boylu değil canım, daha bir büyüğü manasında. Mesajı Paylaş

sadalone

Kore geçen gün denize indirdi işte, 83.5m uzunluğunda yaklaşık 3700 ton ağırlığında ve 6 adette VLS hücresi var.Japonya ve Avustralya gibi diğer okyanus ülkelerinde de benzer platformlar var.

Mevcut denizaltılarımız silah kapasitesiyle sınırlı sayıda seyir füzesi alabilir.İlla VLS gerekli mi bilmiyorum torpido da kullanılabilir, 40 civarı torpido ve seyir füzesi kapasitesi olan bir platform işimizi görür. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter