Type 214 AIP Denizaltı Projesi (Reis Sınıfı)

Başlatan Elçibey, Eki 04, 2015, 04:45 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Çınar Çakmak

#30
Nis 11, 2016, 06:47 ÖÖ Last Edit: Nis 11, 2016, 09:39 ÖÖ by Çınar Çakmak
Yunan ve Kore gemileri 21,5 / 21 knot. Bizimkisi daha çok Portekiz Type-214PN 'leri ile boyut ve ağırlık olarak benzerlikte. Type-214PN açık kaynaklarda 20 knot olarak verilmekte.

Type-214PN
67.7 × 6.35 × 6.6 m ; 1700/2020

Type-214TN
67.6 x 6.35 x 6.8 m  ; 1855/2042

Batarya adedi artmaz ise 20 knot'a yakın olabileceğini tahmin ediyorum. Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

sailordream

AIP denizaltıda hızla alakadar batarya sayısı derken??? Mesajı Paylaş

dum

F-246'nın adı mı değişecek acaba?

Denizaltı'ya salihreis adını koymaları anca öyle olur? Memlekette reis mi kalmamış da firkateyn adına halleniyorlar anlamadım... Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

AIP bataryaları charge etmek için bir tercih değil mi? İster kullanırlar,  ister kullanmazlar. Ki ben öyle fazla kullanacaklarını düşünmüyorum. Sonuçta AIP ile 4/6 knot ile yaklaşık 1200 nm yapılabilir.

Speed: 10 kt surfaced / 20 kt submerged --------------------  Konvansiyonel
Speed on fuel cells: 2-6 kt estimated ------------------------- AIP
Range surfaced: 12,000 miles (19,300 km)-------------------- Konvansiyonel
Range submerged: 420 nmi @ 8 kt ---------------------------- Konvansiyonel
Range on fuel cells: 1,248 nmi @ 4 kt ------------------------ AIP
-----------------------------------------------
SAVUNMA VE HAVACI L IK NO: 172 , Sayfa 54

"...yaklaşık 5-6 yıl hizmet ömrüne sahip olacak 648 adet [2x324 adet] 30 PS 15 B Bataryası sualtında seyir halinde iken her biri 12okW güç kapasiteli Polimer Elektrolit Membranlı [PEM] yakıt hücreleri [pillerini] kullanılarak veya dizel motorlarının desteğinde şnorkel işlemi ile yeniden şarj edebilecektir. Dizel motorlara kıyasla şarj işlemi PEM yakıt pilleri kullanıldığında çok daha sessiz bir şekilde gerçekleştirilebilmekte böylelikle denizaltının [pasif akustik sono şamandıraları ile] tespit edilebilme ihtimali azaltılmaktadır. Reis Sınıfı Denizaltılarda kullanılacak 5oo litre hacim ve 9ookg ağırlığa sahip Siemens ürünü iki BZM 120 [12okW] yakıt hücresi [pili] yurt dışından hazır gelecek ve bakım onarımları da yine Almanya'da gerçekleştirilecek. Edindiğimiz bilgiye göre halihazırda Batarya Fabrikası Müdürlüğünde veya DzKK bağlısı diğer bir tesiste yakıt hücrelerinin üretimine veya bakımına yönelik bir çalışma yürütülmemektedir."
------------------------------------

Bu saatten sonra Type-212 deki gibi Sodyum Sülfat batarya olabilir mi? diye düşünmek gerek. Ya da kendi imkanlarımızı tekrardan göz geçirmekte fayda var.
-----------------------------
Aspilsan, Enerji Depolama Sistemleri Tasarladı "Özsoy, bunları da yakın zamanda hizmete sunacaklarını ifade ederek, "Özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin acil ihtiyacı olduğuna inandığımız uzun ömürlü, uzun süre dayanabilen bataryalar tasarladık. Dolayısıyla bunu telefonlarımız için söyleyemiyoruz ama telsizlerimizde inşallah çok batarya taşıma veya sık şarj ihtiyacı duyulmayacak" dedi. "

http://www.haberler.com/aspilsan-enerji-depolama-sistemleri-tasarladi-8174850-haberi/ Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

Çınar Çakmak

Type-209/1400 Submarine
11 Knots Surfaced
22 knots Submerged
2x240 cell = 480 cell

TR-1700-class submarine
Speed:   
15 Knots Surfaced
25 knots Submerged
8x120= 960 cell

Type-209/1500
4x135 =540 cell
Speed:   
11,5 knots surfaced
22,5 knots submerged

Type-212/
2x = cell
Speed:   
12 knots surfaced
20 knots submerged

Type-214/
2x324 =648 cell
Speed:   
12 knots surfaced
20 knots submerged

Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

DelKu

Kod [Seç]
@dum F-246'nın adı mı değişecek acaba?
Denizaltı'ya salihreis adını koymaları anca öyle olur? Memlekette reis mi kalmamış da firkateyn adına halleniyorlar anlamadım...  
O zamanda bir F-246 olacak mı ki? Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

"Savunma Sanayii Müsteşarlığının 2,7 milyar dolar bütçeli Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında, iç bloklarının ilk etap ürünlerinin teslimatı yarın yapılacak.

Gölcük Tersanesi'nde inşa edilen denizaltının iç bloklarının imalatını Savunma Teknolojileri Mühendisliği ve Ticaret AŞ altında Gürdesan Gemi Makine Sanayi tarafından gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda gerçekleştirilen ilk imalat, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katılması beklenen törenle yarın saat 14.00'te teslim edilecek.

Gürdesan, Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında toplam 840 tonluk çelik bloklarının ilk etap üretimini tamamladı. Proje, Türk gemi inşasında yan sanayinin gücünü göstermesi açısından önem taşıyor.

Yeni tip denizaltıların inşa aşaması 5 blokun birleştirilmesinden oluşuyor. Bloklar ekipmanlarla donatılacak ve tüp halinde birleştirilip diğer donatımlarının yapılabilmesi için havuza kaydırılacak.

Yeni tip denizaltılar havadan bağımsız tahrik sistemine sahip olacak. Denizaltı bünyesinde bulunan hidrojen ve oksijen tanklarının tepkimesi sonucunda yakıt hücresi sistemiyle elektrik enerjisi üretilecek ve bu sistem atmosferik havaya ihtiyaç duymadan denizaltının çok daha uzun süre su altında kalmasını sağlayacak.
"

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2016/05/03/yeni-tip-denizalti-projesi Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

kimlikci

Cahilliğimi mazur görün ama bu proje kapsamında Milgem de uygulanan üretim planı burada da faal olarak kullanılabilir mi acaba?

(3 geminin farklı tersanelerde eş zamanlı üretimini kast ediyorum) Mesajı Paylaş

BETONBEY

Denizaltı teknolojileri son derece gizlilik gerektiren sınıftadır. Yani mevcut tersanelere üleştirelim hepsi beraber yapsın demek öncelikle gizliliği çöpe atmak olur.

Diğer yandan sahip olunması gereken teknolojiye yıllardır denizaltı birleştiren Gölcük Tersanesi bile tam vakıf değilken özel sektörün bu konuda birikim sahibi olması imkansızdır.

Son tahlilde üretim hattına girecek ve tek tek çıkacaklar. Sadece aynı hatta belirli fasılalarla üretim yapılacağı için ilki daha fazla zamanda yapılırken 2. ve 3. denizaltılar daha kısa zamanda hizmete girecektir. Mesajı Paylaş

kimlikci

Sorumu cevablandırdığınız için teşekkür ederim BETONBEY Mesajı Paylaş

HDS

Gizlilikten ziyade, bu kadar emniyetli ve sürekli muayeneli kaynak işini ehil olmayan ellere veremezsiniz. Allah korusun. Denizaltıcılık bu kaba saba endüstrinin piyanistliği gibi.  Mesajı Paylaş

kimlikci

Reis sınıfı denizaltıların Amerika'ya yakıt ikmali yapmadan gidip gelecek kapasiteye sahip olacağı söyleniyor

http://www.denizhaber.com.tr/milli-denizalti-yakit-ikmali-yapmadan-abdye-gidip-geri-donebilecek-haber-68187.htm Mesajı Paylaş

HDS

Kafalar karışmış belli ki.. :) Mesajı Paylaş

BETONBEY

Denizaltı yapımının ne demek olduğu ile ilgili aklında bir fikir oluşmasını isteyen arkadaşlar HDS üstadın da dem vurduğu üzere sadece bir denizaltı gövdesindeki kaynağın ne şekilde yapıldığını youtube girip izlesin, sonra bi "yok canım" desin ;D Mesajı Paylaş

7Skies

#44
May 23, 2016, 08:28 ÖÖ Last Edit: May 23, 2016, 08:31 ÖÖ by 7Skies
Son çıkan haberlerde bir karmaşa hakim. Bazı gazeteler programa hız verildiği ve 2023 te programın tamamlanacağı, diğerleri ise sanki 2023 te ilkinin tamamlanacağı gibi vermiş. Doğrusu ne olduğu tam olarak aksettirilememiş.

Programda hızlanma veya gecikme mevcutmu?

http://www.yenisafak.com/ekonomi/turk-savunmasinin-gizli-devi-milli-denizalti-2468807
Türk donanması ilk milli denizaltı üretimine hız verdi. 2023'e kadar teslim edilmesi planlanan Yeni Tip Denizaltı Tedarik Projesi kapsamında üretilecek denizaltılar


http://www.denizhaber.com.tr/milli-denizalti-yakit-ikmali-yapmadan-abdye-gidip-geri-donebilecek-haber-68187.htm
Türkiye'yi askeri denizaltı alanında en güçlü ülkelerden biri yapacak olan Milli Denizaltı'nın, 2023'te teslim edilmesi planlanıyor. Mesajı Paylaş
.

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter