Type 214 AIP Denizaltı Projesi (Reis Sınıfı)

Başlatan Elçibey, Eki 04, 2015, 04:45 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

tomcat Üstadım fotodaki kesinlikle bir gemi. Hatırladığım kadarıyla bizim boylandırılmış Tip 214'ler 70m civarındaysa bu tekne 70metreden de uzun. Fakat bu fotoyu paylaşmak uygun mudur değil midir bilemedim. Mesajı Paylaş

matmat26

Tersane ortamlarını bilmeyen biri olarak ,


Resime bakınca ben kaos görüyorum. Sıkışık, Karmaşık, Dar...  Bu işin dünya standartı bu mu?

Çalışanlar için çok riskli + yenilenip , genişletilmesi gerekmez mi..

Buralarda çalışmak cehennem gibidir.. Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

robust

Hucumbot olabilir mi? Bas tarafta top kaidesi icin olabilecegini dusundugum bir dairesel kesit var. Mesajı Paylaş

murattekin

Hucumbottan daha büyuk olabilir mi? Zira denizaltıdan daha uzun olacak gibi. Mesajı Paylaş
...

Arıcı

Daha önce bir kaç kez görüntülenen, Cumhurbaşkanlığı yatı olmasın? Ama galiba Pendik tersanesinde idi o. Mesajı Paylaş

Atılgan

Yeni Tip Denizaltı Projesi için üretilen ürün teslim edildi

HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı Projesi için ürettiği, tasarımı tamamen kendine ait olan Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi'nin dördüncü ürününü Gölcük Tersanesi Komutanlığı'na teslim etti.

HAVELSAN, Yeni Tip (Reis) Denizaltı Projesi için denizaltının adeta kalbini oluşturan Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi'ne (DBDS) yönelik teslimatlarını sürdürüyor.

Alınan bilgiye göre, Deniz Kuvvetlerine yönelik çeşitli projeler yürüten, teslimatlar gerçekleştiren HAVELSAN, Komuta Kontrol ve Savunma Teknolojileri Genel Müdür Yardımcılığı tarafından Yeni Tip (Reis) Denizaltı için yürüyen 3 projesinden biri olan DBDS'nin dördüncü ürününü Gölcük Tersanesi Komutanlığına teslim etti.

Önümüzdeki dönemde DBDS ürünlerinin ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) ana yükleniciliğinde inşası devam eden denizaltılara sırayla kurulumu ve bütünleştirmesi gerçekleştirilecek.

HAVELSAN mühendislerinin özgün tasarım çalışmaları sonucu ürettiği ve 2012'de TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık yarışmasında birinci olan DBDS, gelişmiş özellikleri ile yabancı denizaltı inşa ve modernizasyon programlarının dikkatini çekti. Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterinde mevcut Agosta sınıfı denizaltıların modernizasyonunda HAVELSAN'ın DBDS ürününün kullanılmasına karar verildi ve projede "fabrika kabul testi" aşamasına gelindi.

TKMS ve HAVELSAN arasında 2011'de imzalanan DBDS sözleşmesi kapsamında yüzde 70 olarak öngörülen yerli katkı payı, yüzde 75 seviyesine yaklaştı. Yazılımının tamamı HAVELSAN iş gücü ile üretildi. Ayrıca DBDS denizaltıdaki farklı çevre koşullarında kullanılacağı için, uzun ve kapsamlı dayanıklılık testlerine tabi tutulan kabinet ve gösterim birimleri, HAVELSAN'ın özgün tasarımı ve yerli üretim ile gerçekleştirildi.

DBDS projesi, 6'sı denizaltılarda ve biri de karaya konuşlu test ortamında olmak üzere toplam 7 set sistem üretimini kapsıyor. HAVELSAN, bahse konu denizaltı projesine, Savaş Yönetim Sistemi kapsamında 9 iş paketi ve Mk.48 torpido entegrasyonu ile de ayrıca yerli katkı sağlıyor.

Havadan bağımsız tahrik teknolojisi ile üretilmekte olan söz konusu denizaltı gemileri tamamlandığında denizaltılar için kritik olan Savaş Yönetim, Bilgi Dağıtım ve Torpido Atış Kontrol Sistemleri'nde HAVELSAN mühendislerinin imzası olacak.

Savunma Sanayi Başkanlığının görevlendirmesi ile HAVELSAN, bir yandan yerli üretim yolu ile hem son derece yüksek teknoloji ve kaliteli iş gücü gerektiren su altı teknolojileri alanında deneyim ve bilgi birikimi kazanıyor, hem de ekonomiye hatırı sayılır kaynak tasarrufu sağlıyor. Milli denizaltının geliştirileceği yakın gelecekte HAVELSAN'ın bugünkü yatırımları, savunma sanayisine olduğu kadar milli ekonomiye de katkıda bulunacak.

Geçtiğimiz yıllarda Meltem, GENESİS, Yeni Tip Karakol Botu ve MİLGEM gibi büyük ve önemli projelerde teslimatlara imza atan HAVELSAN, DBDS Projesi ile deniz projelerindeki bu başarılarını daha da ileriye götürebileceğini ve özgün tasarım ve ürünlerini yurt dışında da pazarlayabileceğini gösterdi.

https://www.denizhaber.net/yeni-tip-denizalti-projesi-icin-uretilen-urun-teslim-edildi-haber-88502.htm Mesajı Paylaş

nokta

AIP Denizaltıda Yeni Gelişme

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Havadan Bağımsız Tahrik Sistemli (Air Independent Propulsion/AIP) denizaltı projesi kapsamında inşa edilen ilk platform TCG Pirireis (S-330), Aralık ayının sonunda havuza çekilecek.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bugün, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Milli Savunma Bakanlığı'nın 2020 yılı bütçesi hakkında açıklamalarda bulundu. Konuşmasında savunma sanayii ile ilgili bilgi veren Akar, AIP Denizaltı Projesi'nin ilk platformu TCG Pirireis (S-330) için, Aralık ayının sonunda havuza çekilme töreninin icra edileceğini açıkladı.

Projenin ikinci denizaltısı TCG Hızırreis'in donatımına, üçüncü ve dördüncü denizaltılarının gövde imalatlarına devam edildiğini açıklayan Akar, "Yine bu dönemde projenin beşinci denizaltısı TCG Seydialireis'in ilk kaynak töreninin icra edilmesi planlanmaktadır." dedi.

http://c4defence.com/Gundem/aip-denizaltida-yeni-gelisme/8987/1 Mesajı Paylaş

yasharP

Almanya , Türkiye'ye silah ve askeri malzeme satışına devam ediyor. Ancak Suriye'de kullanılabilecek malzemeler hala yasak.
Yani , Altay motor ve şanzımanı yasak. CB'de teyit etti bunu.
Ama reis sınıfı ve İ sınıfı gemiler için şimdilik bir kısıtlama söz konusu değil.
Tabii Doğu Akdeniz de gelişebilecek sıkıntılar ve Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi ile oluşacak problemler ışığında bu karar da değişebilir.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201911291040724860-almanya-turkiyeye-silah-satmaya-devam-ediyor-suriyede-kullanilmasi-mumkun-silahlari-kapsamiyor/
Mesajı Paylaş

Atılgan

TCG Piri Reis denizaltısı, hafta sonu denize iniyor

MİLDEN Projesi'nin ilk denizaltısı olan TCG Piri Reis Denizaltısı, hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle havuza çekilecek ve yine aynı gün projenin 5. denizaltısı TCG Seydi Ali Reis'in de ilk kaynak töreni gerçekleştirilecek.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu Gölcük Donanma Tersanesi'nde iki ayrı törene katılmak üzere Gölcük'e geliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİLDEN Projesi kapsamında Gölcük Donanma Tersanesi'nde yapımı devam eden 6 adet yeni tip denizaltıdan ilki olan TCG Piri Reis Denizaltısı'nın törenle havuza çekilmesi ve 5. denizaltı TCG Seydi Ali Reis'in ilk kaynak törenini yapmak üzere Gölcük Donanma Komutanlığı'na gelecek.

Havadan bağımsız tahrik sistemine sahip Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında 6 yeni tip denizaltının inşasına başlanırken bu projenin dördüncü denizaltısı Aydınreis'in ilk kaynak töreni 4 Kasım 2018 tarihinde yapıldı. İnşa ve donatım faaliyetleri ise sürüyor. Projenin ilk denizaltısı Pirireis bu haftasonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ında katılacağı törenle havuza çekilecek.

Aynı gün projenin beşinci denizaltısı Seydialireis'in ilk kaynak töreni icra edilecek.

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında halihazırda inşa faaliyetleri devam eden ilk denizaltı 2022 yılında, son denizaltı ise 2027 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilecek.

Gölcük Donanma Tersanesi'nde inşa edilen denizaltılar 66 metre boyundaki ve 13 metre yükseklikteki denizaltıların su üstü deplasmanı bin 845, su altı deplasmanı ise 2 bin 13 ton olacak. Yeni tip denizaltıların daha önce Gölcük Tersanesi'nde inşa edilen denizaltılardan en büyük farklarından birisi, havadan bağımsız tahrik sistemine sahip olması.

Denizaltı bünyesinde bulunan hidrojen ve oksijen tanklarının tepkimesi sonucunda yakıt hücresi sistemiyle elektrik enerjisi üretilecek ve bu sistem atmosferik havaya ihtiyaç duymadan denizaltının çok daha uzun süre su altında kalmasını sağlayacak.

https://www.denizhaber.net/tcg-piri-reis-denizaltisi-hafta-sonu-denize-iniyor-haber-92460.htm Mesajı Paylaş

murattekin

...

bnb

Değil tabiki. Basın sık sık ikisini birbirine karıştırır. Mesajı Paylaş

murattekin

Basın kolayına geleni yazar. Mesajı Paylaş
...

yasharP

Reis sınıfı denizaltılarımızda idelalab CO2 projesi uygulanabilecek mi acaba? 90 gün su altında kalabilmek büyük bir avantaj olurdu. Mesajı Paylaş

meraklı

Konuyla ilgili hiçbir fikrin ve bilgin yok değil mi? AIP'in ne olduğu da dahil buna? :D Mesajı Paylaş

Terra

Pirireis' suyla buluşacak

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilen ilk denizaltı Pirireis, bugün Gölcük Tersane Komutanlığında gerçekleştirilecek olan törenle havuza çekilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törende ayrıca 5'inci gemi Seydialireis'in de ilk kaynağı yapılacak.

Yeni Tip Denizaltı (YTDA) Projesi kapsamında Havadan bağımsız tahrik sistemi kabiliyetli 6 adet Reis Sınıfı Tip 214TN denizaltı inşa ediliyor. TCG Pirireis havuza çekim aşamasına gelirken, ikinci denizaltı Hızırreis'in donatımı, 3'üncü ve 4'üncü denizaltıların da gövde imalatları sürüyor.

TCG Pirireis'in 2022 yılında hizmete girmesi planlanıyor. Proje kapsamında inşa faaliyetleri devam eden diğer 5 denizaltı ise 2027 yılına kadar Türk donanmasının hizmetine girecek.

Reis Sınıfı denizaltıların mukavim tekne dış çapı 6,3 metre, toplam uzunluğu 67,6 metre (standart denizaltılardan yaklaşık 3 m daha uzun), toplam yüksekliği 13,1 metre, su çekimi 6,8 metre, suüstü deplasmanı 1,855 ton, dalmış durumdaki deplasmanı ise 2,013 ton olacak. Hidrojen yakıt hücresi teknolojisi ile geliştirilen denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekât gerçekleştirebilecekler. Sessiz seyir yapma yeteneğine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetleri'nin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacak.

Thyssen Krupp Marine Systems ana yükleniciliğinde gerçekleştirilen Yeni Tip Denizaltı Projesinde yerli yüklenici olarak STM, ASELSAN, HAVELSAN, AYESAŞ, MILSOFT, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş.  ve TÜBİTAK görev alıyor. Ayrıca, Sirena Marine, Gürdesan, Arıtaş, İ-Marine gibi birçok yerli üretici de inşa sürecine katkı sağlıyor.

http://defenceandtechnology.com/pirireis-suyla-bulusacak/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter