Hisar Alçak/Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (Hisar-A/O)

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 01:21 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

petibor

Kamyon zaten var biz paletli araca koyunca 4 tane oluyor öyle bir ihtiyaç hissedilmiş kamyonda zaten var. 4 tanede az değil hawk 3 tane rapier 4 tane bir sürü anlı şanlı füze 4 tane en fazla. Ayrıca bir tane araç yokki bir kaç araç olacak koruyacağı yerde şehir değil kendi birliği taburu. Bir tane zırhlı paletli araca daha ne olsun. Zırhlı aracada kalmaz o artık her yere kara yolunda gidiyor ordular illaki kamyonda seçenekler baskın olur bence görürüz. Zırhlı paletli araçta var mı var ama pratikte en çok kamyon olur. Mesajı Paylaş

Merkator

HİSAR-A 12'den vurdu

ASELSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen Türkiye'nin ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemi olan HİSAR-A, yüksek hızlı hedef uçağı uzak menzilde başarıyla imha etti. Test aşamalarına, ASELSAN'in dergisinin Ocak 2020 sayısında yer verildi.

Türkiye'nin hava savunmasında önemli görevler üstlenecek olan HİSAR-A Projesinin atışlı testleri, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri temsilcilerinin katılımıyla Aksaray Atış Alanında ASELSAN ve ROKETSAN tarafından gerçekleştirildi.

HARP BAŞLIĞI KULLANILDI

HİSAR-A Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi ve Harp Başlıklı Füze kullanılarak atışlı test icra edildi. Sistemin maksimum menzil ve irtifada etkinliği, yüksek hızlı hedef uçağın başarılı bir şekilde imhasıyla test edildi.

Atışlı test kapsamında, sistem üzerindeki radar ile hedef tespit ve takip edildi; komuta kontrol sisteminden angajman başlatılarak, atış kontrol sistemiyle en uygun zaman- da füze otomatik olarak ateşlendi. Kundağı Motorlu Oto- nom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi tarafından sağlanan veriyle füze hedefe güdülerek, terminal safha- da arayıcı başlık ile hedefe yaklaştı. Füze harp başlığının patlatılmasıyla hedefi isabetli bir şekilde vurdu.

ASELSAN-ROKETSAN ORTAKLIĞI

Savunma Sistem Teknolojileri Sektör Başkanlığı (SST) projede ana yüklenici olup atış kontrol ve komuta kontrol sistemleri, sistem algoritmaları ile sistem seviyesi geliştirme, entegrasyon ve test faaliyetlerini yürütmek- tedir. Elektro-Optik Sistemler ve Kızılötesi Arayıcı Başlık, Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik Sektör Başkanlığı (MGEO); RF Arayıcı Başlık ile Sistem Radarları, Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Sektör Başkanlığı (REHİS); Ha- berleşme unsurları ve RF Data Link, Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Başkanlığı (HBT) bünyesinde geliştirildi.

Tamamen yerli ve milli imkânlarla tasarlanan, hava savunma alanında önemli kazanımlar sağlayan HİSAR Projele- rinde bu atış faaliyeti ile sistem başarımı kanıtlandı.

MENZİLİ 15 KM

On beş kilometre menzile sahip HİSAR-A ve 25 kilometre menzile sahip HİSAR-O ile farklı irtifalardaki tehditlere karşı ülkemizin hava savunma ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde geliştirilen sistemlerin hedefleri arasında, sabit ve döner kanatlı hava platformlarıyla çeşitli tipte füzeler ve insansız hava araçları (İHA) yer alıyor.

ASELSAN ve ROKETSAN, Türkiye'nin hava savunmasında önemli görevler üstlenmeye hazırlanan milli hava savun- ma sistemi HİSAR'ın envantere alınması ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılaması için yüzün üzerinde yerli çözüm ortağıyla birlikte çalışıyor.

http://www.kokpit.aero/aselsan-hisar-a-atislari Mesajı Paylaş

TULGA

Sistemin maksimum menzil ve irtifada etkinliği, yüksek hızlı hedef uçağın başarılı bir şekilde imhasıyla test edildi.

Arkadaşlar işte başından beri, teknik özelliklerde yer alan etkili menzili 15 km açıklaması kısmı ile son haberde satır arasında yer alan yukarıdaki açıklama arasındaki detayı sorgulamaktayım.

Tamam Hisar A 15 km menzilde etkili oluyor. Lakin bu son testte maksimum menzil ve irtifada hedef uçağı vurması ifadesi sizde de daha uzun menzilde başarı sağlandığı izlenimi bırakmıyor mu?

Sonuçta ilk zaman açıklamalarında etkili menzilin ötesinde bir menzilin varlığı söz konusu. Bunu 15 km ile etkinlik sınırlaması da söz konusu. Menzil belirtiyor um sadece daha da ileri bir menzilde etkinlik sağlanmış olabilir mi? Mesajı Paylaş

anafor2016

15 KM menzil sanki "No escape zone" diye adlandırılan bir menzil. Yavaş veya daha büyük hedefler daha da uzun menzilden vurulabilir. Mesajı Paylaş

KunteperCanavarı

15km menzilde PKsı 1e yaklaşıyordur. Yani no escape zone. Mesajı Paylaş

muratkos

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir: Yerli füze sistemi Hisar A yılın ilk yarısında geliyor, Roketsan'dan sözü aldık. Güney'e (Suriye sınırına) göndereceğiz. Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi SİPER de 2023'te hazır olacak. İkisi arasında yumuşak bir geçiş var. Yani roket motorunu biraz daha artırdığınızda yüksek irtifa oluyor. Radar kapasitesi ikisi için de yeterli.

https://www.sabah.com.tr/gundem/2020/02/10/yerli-fuze-sistemi-haziranda-tamam Mesajı Paylaş

Bozok

Eğer Siper, Hisar-A ve Hisar-O'nun booster eklenerek menzili uzatılmış hali ise bu füzeye Hisar-U demek daha uygun olmaz mı?

Bu durumda Hisar-A 2020, Hisar-O 2021, Hisar-U ise 2023 tarihlerinde hizmete giriş olacak. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Zaten siper ve hisar-u aynı sistemler hocam, isim değişikliği yaşandı.

Sormak istediğim bir şey var. Booster kullanan ve kullanmayan füze arasında ne gibi kabiliyet farkı var ? Mesajı Paylaş

orko_8

Eğer Siper, Hisar-A ve Hisar-O'nun booster eklenerek menzili uzatılmış hali ise bu füzeye Hisar-U demek daha uygun olmaz mı?


Pek olmaz aslında. Neden? Çünkü:


... Menzili  uzatmak çok problem değilmiş gibi görünebilir ama aslın-da konu gözüktüğü gibi değil. Yani, 15 kilometre, onu 30'a çıkaralım, oradan 80'e çıksın, o da 300'e çıksın  şeklinde...  Aslında,  çok  büyük  kuantum sıçramaları yapılıyor bu anlamda. Mustafa Bey az önce  değindi,  mesela  ısınma  problemi  var.  Yani uçuş süresi artmaya başladıkça orada daha faz-la havada kaldığı zaman (sensör) ısınıyor. Eğer IIR kullanıyorsanız, onu soğutmak problem olmaya başlıyor. Hava sürtünmesini 10 saniye yerine 40 saniye  veya  iki  dakikaya  çıkarınca  çok  şey  deği-şiyor.  Bu  tip  bazı  fiziki  engeller var,  birincisi  bu. İkincisi, bir de kısa menzillere bir füzeyi attığınız takdirde düz uçuş yapıyor. Ama 100, 150 km men-zillerdeki  bir  hedefe  atış  yaptığınızda,  bu  kadar uzun  süre  uçabilecek  yakıt  yok  aslında  füzenin içinde. Biraz balistik füze gibi çalışmaya başlıyor...
https://thinktech.stm.com.tr/uploads/raporlar/pdf/32202016294367_stm_hava_sahasinin_kontrolu_ve_guvenligi.pdf Mesajı Paylaş

Kartalbey

Sonuç olarak aynı şey oluyor. Bozok doğru söylemiş. Çözülmesi gereken bazı teknik konular bir yana 3 füzenin mimarisi aynı temele dayanıyor. Mesajı Paylaş

anafor2016

Anladığım kadarıyla Siper sistemine eklenecek ek radarlarda bulunmaktadır. Mesajı Paylaş

Yakın

SSB-İsmail Demir:
"Radar kapasitesi her ikisi için de yeterli"

SADFOR-Anafor2014
"Anladığım kadarıyla Siper sistemine eklenecek ek radarlarda bulunmaktadır."

:D Mesajı Paylaş

orko_8

Sonuç olarak aynı şey oluyor. Bozok doğru söylemiş. Çözülmesi gereken bazı teknik konular bir yana 3 füzenin mimarisi aynı temele dayanıyor.

Ne kadar bir menzil artışı istendiğine bağlı olarak yanıt "hayır" ile "Hisar U'dan ziyade Hisar O+ olabilir" arasında değişiyor. Alıntıladığım teknik hususlardan dolayı füzenin iç ve dış yapısının baştan aşağı değişmesi gerekebiliyor, istenen menzil değerine bağlı olarak. Mesajı Paylaş

BG

#493
Şub 11, 2020, 08:27 ÖÖ Last Edit: Şub 11, 2020, 08:32 ÖÖ by BG
Siper SAGE'nin projesi. Nasıl oluyor da Siper, Hisar-U oluyor? Mesajı Paylaş

anafor2016

@yakın eğer daha uzun menzilli arama radarları veya diğer radarlar güncellenmeyecekse, çok büyük bir menzül artışı beklememek lazım. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter