Hisar Alçak/Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (Hisar-A/O)

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 01:21 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

anafor2016

https://www.youtube.com/watch?v=JA0jH4Mra_Y

Deniz Kuvvetlerinde hisar ihtimali varmış. Mesajı Paylaş

murattekin

CAATSA'dan sonra çok tedarik projesi değişebilir. Mesajı Paylaş
...

Terra

HİSAR-A için teslimat zamanı geldi

Türk Silahlı Kuvvetleri Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Hisar-A'yı 2020'de envanterine alacak.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere ASELSAN ve ROKETSAN tarafından milli ve yerli imkanlar kullanılarak geliştirilen Hisar-A Hava Savunma Füze Sisteminin 2020 yılı içinde hizmete gireceğini açıkladı." Demir ayrıca, Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Hisar-O'nun harp başlıklı tam atım füze atışlı testlerinin bu yıl içinde yapılacağını belirtti.

HİSAR-A, hareket halindeki birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması amacıyla sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 15 km menzile kadar etkisiz hale getirilmesi için tasarlandı.

Hisar füzelerinin yüksek infilaklı ve parçacık etkili harp başlığı, farklı türlerdeki hava hedeflerine karşı etkili olabilmesini sağlayacak şekilde, çarpma ve yaklaşma tapasına sahip bulunuyor.

HİSAR-A; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), HİSAR-A ve HİSAR-O Sistemlerinin ikisinden de atılabilen Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

http://m.defenceandtechnology.com/hisar-a-icin-teslimat-zamani-geldi/ Mesajı Paylaş

petibor

Oca 06, 2020, 08:54 ÖS Last Edit: Oca 06, 2020, 09:03 ÖS by petibor
Hisar A nın oldu olmadı alel acele olduğu kadar bile olsa envantere cephe ihtiyacı olarak katılması gerek. Savaşta her şeyin mükemmel olması beklenemez. Ben demiyorum öyle ama daha tam bitmemiş bile olsa bence toparlayıp cepheye sürme gerekiyor mühendise diyecen vatan senden hizmet bekliyor yetiştirebildiği kadar yetiştirecek. Sonra yine toparlanır toparlanacaksada. Hisar Alçak da ben böyle bir telaş hissediyorum daha ilk atış ne zaman olduki teslime hazır olsun çok erken bence. Ama doğru olan bu bence endüstri TSK lerine çare yetiştiriyor çok güzel bir maharet bu yani cepheye çare yetiştirmek

Bizim projeler TSK lerini çok fena bir ordu yaptı ama doğal olarak hava savunma projeleri en gece tarihlendiği ve bizde hazır alım yapmayıp risk aldığımız için savaş kapıya dayanınca fena yakalandık hava savunma açısından. Yemende İran uçak düşürüyor bizim cephelerde ihalar tepemizde cirit atıyor. Çok kötü yakalandık bu zaaf konusunda. Yoksa o ihalar 5 yıl sonra olsa dolaşabilirmi tepemizde. Hava savunma işlerinin doğası böyle tabi en sona kaldılar doğal olarak. Hisar Alçak bize her şekilde yeter ama Mesajı Paylaş

yasharP

https://www.savunmasanayist.com/milli-hava-savunma-sistemleri-envantere-giriyor/
Hisar a ve o envantere girmeye başliyor.
İlk aşamada bu sene Hisar A dan 90 sistem - 45'i çekili, 45'i kundağı motorlu olarak envantere alınıyor.
2021 de de Hisar O envantere girecek. Mesajı Paylaş

petibor

Oca 08, 2020, 07:24 ÖS Last Edit: Oca 08, 2020, 07:28 ÖS by petibor
İnanılmaz bir takvim kesinlikle savaş motivasyonu bu. Silah geliştirmekten daha güzeli bunu savaşa çözüm üretirken süratle yapabilmektir. ABD bile körfez savaşında alel acele sığınak delici mühimmat geliştirdi bir kaç haftada teslim ettiler. Hummer lar yerine MRAP lar filan nasıl ortaya çıktı gördük savaşın dayatması ile oldular. Süpergüç bile savaşta zavallı duruma düşüp mühendisinden yardım ister bunu hemen çözüm üretecek birikim çok güven vericidir. Hisar böyle değil ama takvimin sonunda öyle bir alel acele hal varki biraz ben proje sonunu savaş motivasyonu olarak görüyorum. Yoksa bu proje 2025 i bulurdu tam hazır olması gayete normalde olurdu yani ayıpta değil hep uzar projeler barış zamanı. Ama Hisar lar tam savaş motivasyonuna girdi proje. O mühendisler varya şimdi atölyede yatıp kalkıyor bence. Vericen kahveyi çalışsınlar onların yaşında ben 60 saat uyumadan çalıştımı hatırlıyorum hiç bir şey olmaz üstünede halı sahaya giderler fişek gibidir onlar şimdi Mesajı Paylaş

Fearlessleon

45 + 45 toplam 90 adet hisar a bataryası envantere alınacaksa, bu gerçekten efsanevi.

Bu arada neden çekiliye ihtiyaç duymuşlar? Zaten sabit üslere konuşlandırılacağı için mi ? Mesajı Paylaş

sadalone

45 sayısı sanırım füze atışı yapacak araç sayısı.

5 tabur her taburda 3 batarya her bataryada en az 3 füze atışı yapacak araç.

Ama şuda var proje ilk çıktığinda yanlış hatırlamıyorsam 18 sistem kesin 27 sistem opsiyon şeklinde ihaleye çıkılmıştı. Mesajı Paylaş

Çıspıntır

Oca 08, 2020, 08:33 ÖS Last Edit: Oca 08, 2020, 09:00 ÖS by Çıspıntır
Bu sistemler kara kuvvetlerine de dağıtılacak. Aşağıda vereceğim sayılar  yaklaşık değerler.
Her topçu alayında (veya tugayında) 1 tane hava savunma taburu var.
(Kara kuvvetlerinde toplam 8 hava savunma taburu eder )
Her taburda 4 yada 5 batarya var.
Bu bataryaların 1 tanesi füze batarya (Stinger) geriye kalanı Oerlikon bataryası.
Hisar A hangileriyle değiştirilir  bilmiyorum ama her tabura kesin 1 batarya Hisar A verilir.
Hava kuvvetleri de alacak.
Yani anca yeter. Mesajı Paylaş

TULGA

Stingerler zaman içerisinde yerli manpads ile değişeceğinden oerlikonlar yerine gelecektir Hisar A'lar. Böylece Korkut-Manpadslı Zıpkın/Atılgan-Hisar A kısmı tamamlanmış olacak.

Çekili sistemler muhtemelen hava üsleri ile stratejik tesis korumasına verilecektir. Eğer dediğiniz gibi kalan 5 tabur 3'er batarya da kundağı motorlu olarak teslim edilecekse sınırötesi operasyon ve deniz aşırı görevler için planlanmış olmalı. 1 tabur TCG Anadolu için görevlendirilse kalan 4 taburun 3'ü Suriye ve Irak sınırına 4. Tabur da Yunan sınırına görevlendirilir muhtemelen. Mesajı Paylaş

Osman

Rapier atıcısı sayısı zaten 86. Hava kuvvetlerine 45 den daha fazla gerekebilir.

Hisar o için bir sayı var mı?

Göktuğ bazlı bir orta menzilli hss çalışması da mevcut. Sayılar artacaktır Mesajı Paylaş

doğu

Bu 90 sistemin tamaminin teslim edilmesi ne kadar surer tahminen ? Mesajı Paylaş

sadalone

Hava yada deniz kuvvetlerini karıştırmayın sipariş sayılarına bu proje kara kuvveterinin projesi konusulan siparişlerde sadece kara kuvvetleri için kullanılacak.

Diğer kuvvetlerinin ihtiyacı varsa ayrıca sipariş verir.

Kara Kuvvetlerinin kendi üsleri içinde çekili sisteme ihtiyacı var sonuçta kara kuvvetleri sürekli 7/24 mekanize kuvvetle hareket halinde değil.

Kara Kuvvetlerinin kendisine ait uzun menzilli hava savunma sistemlerine bile ihtiyacı var bence..Örneğin Siper'ı kara Kuvvetlerinde de görmemiz gerekiyor.Ama asıl Pac-3 benzeri nokta balistik füze savunması yapabilecek sistemler belki çok daha mühim karacılar için.
Mesajı Paylaş

anafor2016

35 mm çekili namlulu sistemlere de bir adet Hisar-A çekili araç entegre edilecekti.

http://www.kokpit.aero//image/data/aziz%20emre%20sifoglu/savunma/Resim%2012.jpg Mesajı Paylaş

ozbey

şu  bana  çok  mantıklı  geldi.

https://twitter.com/ilkayefetr/status/1106149573951737858

sanırım  hisarın  atışa  hazır füze sayısı  sorunu  bu  tip  bir  çalışmayla  gayet rahat  çözülebilir.
modern   ve milli  Chaparral,  korkut ve  hisar-a  arasındaki  o  göze   batan  rahatsızlığın ilacı  olabilir.

kısa  menzilli  hh  füzesini  bu  tip  birşeye   çevirmek  zorlar  mı  bizi?
füzede  değişiklik  yapmak  gerekir  mi?

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter