Hisar Alçak/Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (Hisar-A/O)

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 01:21 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

petibor

Eki 12, 2019, 04:04 ÖS Last Edit: Eki 12, 2019, 04:09 ÖS by petibor
https://www.youtube.com/watch?v=-zt56G8duQ0

Herkes gibi bende gün içinde dönmeye başlayan bu ilk kısa video da füze ile hedefi bir biri ile karıştırdım. Bu video da hızla gelen şey füze değil hedefmiş sabit gibi duranda füzeymiş kamera otomatik izlediği için sabit görünüyor tabi.

anafor2016 un uzun videosunu izleyince yanılgımı fark edebildim. Bende bu hedef neden sabit diyorum meğer o füzeymiş Mesajı Paylaş

anafor2016

Hisar a lançeri tam 90 derece durmuyor. Acaba neden i nedir. Diğer yönden bir hedef gelseydi, o yöne de atış yapabilir miydi?

Birde NATO ülkelerinin envanterinde paletli bir araç üzerinde tasarlanmış mobil bir sistem varmı? Mesajı Paylaş

petibor

TSK lerinin en iyi seçeneği bu resimdekiyken düşünsenize ne büyük sıçrama olacak kullanmaya başlayınca.
İşin ciddeyetini düşünürsek şu anda Suriye de birliklerimizi ya bu stinger koruyacak yada uçaklar koruyacak

Mesajı Paylaş

ayibarishi

Bu sistemlere (Hisar Hava Savunma Ailesi) diğer tüm projelerden çok daha fazla ve acil ihtiyacımız olduğu kanaatindeyim. Dolayısıyla çok sevindirici ve gerekli bir haber oldu. Aynı güzellikleri kısa sürede Göktuğ ve açıklanan açıklanmayan tüm aile bireyleri içinde görmeyi derinden temenni ediyorum. Hevesle beklemeye devam edeceğiz. Nice başarılara... Mesajı Paylaş

ozbey

Eki 12, 2019, 05:08 ÖS Last Edit: Eki 12, 2019, 05:37 ÖS by ozbey
hem  namlulu  hem de  füzeli   3  basamaklı  bir  hava  savunma  kurgulamışlar,  füzeler  dikey fırlatılabiliyor ve  korkutun  içinde  hazır ve yedek  çok sayıda  mermi  var.
yeterinden  daha fazla da  mobil  bir hava  savunma  yeteneğine  epeyi  yerli bir şekilde kavuşacağız.

sistemler tek başına da  ciddi sistemlerken  çeşitli  kombinasyonlarla  birbirleriyle   gayet  uyumlu da  çalışacak  yetenekte  tasarlanmış.
birbirleriyle   uyumlu, ortak ve  benzer  teknolojilerle   üretilen ve  hangisinin  neyi  nerede ve  nasıl  yapabileceği   baştan  belirlenmiş   güzel   bir hss  kurgusu.

ne  yalan  söyleyeyim  foruma  ilk üye  olduğum  zamanlarda  korkutu  biraz eleştiriyordum;  ama  mesela  şu haberi gördükten sonra    fikrim  olumlu  yönde değişti.

haber  eski.
https://www.defenceturk.net/ates-idare-cihazi

çok  hoşuma giden  bir felsefe  bu.
başarılı  bir felsefe  olduğu  için de   türemeye başladı  bile,  gökdeniz  de  tıpkı  bu aic takımı   projesi   gibi   korkut  projesinden  doğan  meyvelerden  birisi  oldu ve  üretilir  üretimez de  ihrac edildi.

milli  uçaklar  konusunda da  bir  felsefe  geliştirsek   attığımız taş  ürküttüğümüz  kurbağaya deyer.
belki  sakforda  konuşuluyordur;  ama  benim şimdiye  kadar okuduğum  haberlerden  edindiğim  izlenim  akıncı  Patagonya  ordusuna,  hürjet  viyetnam  ordusuna ve  tfx  ise  portekiz  ordusuna  üretiliyor  gibi.
tabi  ülke  isimlerine  takılmayın,  meramımı  somutlaştırmak  için   ilk  aklıma  geleni  yazdım.

korkut-hisar-a-o  "eee"  sorusuna   iyi  bir felsefeyle  cevap  verebiliyor;  ama  uçak  projelerimize  baktığımda eee sini  bir  türlü anlayamıyorum.
Mesajı Paylaş

anafor2016

Bizim Hisar sisteminde kullandığımız radar ile smart s mk2 radarıni karşılaştırma yaparsak nasıl bir tablo ortaya çıkar. Kalkan radarınin smart s mk2 seviyesine gelmesi mümkün müdür Mesajı Paylaş

süper çavuş

@Anafor2016 ,,
Roland , Adats ve Crotale ( de sayılabilir ) ..

Benimde merak ettiğim neden 90 derece değil lançer  ?? Mesajı Paylaş

ozbey

Eki 12, 2019, 06:45 ÖS Last Edit: Eki 12, 2019, 06:53 ÖS by ozbey
@anafor,  tamamen  tahmin  şeklinde yazıyorum,  yanlış  olması  da  yüksek  ihtimal.

bu  başlıkta 3  kere  "hisar  dikey  fırlatılan  bir füze  mi?  dikey de  fırlatılabilen bir füzemi"  diye  sormuştum.
sorumun  nedeni,   belki  dikey  fırlatıldığında  atıyorum 40km  olan  hisar o  menzili   açılı  fırlatıldığında   daha  uzun  menzilli  olabilir  düşüncesi  idi.

bizim  coğrafi  haritamız   belki de  bu  sistemi  her yerde dikey fırlatmamızı  zorunlu  kılmaz  diyor  içimden bir ses.
akdeniz  kıyılarında  ve karadeniz  kıyılarında   çok  yüksek  sıra  dağlar  uzanıyor.
atıyorum  rizeye    savaş  uçağı  nereden  saldıracak?  arkadan  gelmesi  için   önce  akdeniz  savunmasını  ve  toros  sıra  dağlarını  geçecek,  sonra  içanadolu  savunmasını  geçip   doğukaradeniz  sıradağlarının  üzerinden  gelecek  ve   bu  nedenle  de  rizede  dahi  füzenin  dikey  fırlatılması gerekecek.
bu  oluyorsa  zaten  hisar  felan da  bizi  kurtarmaz  sanırım.

kısacası   dikey  atış  yeteneğinin cepte  olması  çok güzel;  ama  belki de   dikey  atışın  olduğu kadar   açılı atışın da  avantajları  vardır.

kimse   bu   soruma cevap  vermiyor,  açılı  atışta  füzenin  menzili  uzar  mı?
Mesajı Paylaş

anafor2016

Eki 12, 2019, 07:47 ÖS Last Edit: Eki 12, 2019, 09:57 ÖS by anafor2016
Fizik dersinden hatırladığım kadarıyla, atış yapılırken en uzun menzile 45 derece eğim ile ulaşılıyor idi.

Konumuza dönecek olursak, eğimli atış eğer opsiyonel bir durum ise , zorunluluk değilse belki menzili arttırmak için yapılmış olabilir. Eğer zorunluluk sa , 360 derece hedef angajmani nasıl olacak?

Acaba füzelerin ateşleme anında çıkan egzoz gazı ve alevini elimine etmek için yapılmış bir hareket olabilir mi?

edit: Bu görseli buldum 90 derece atış yapılmış.

https://defence.pk/pdf/attachments/aselsan-roketsan-hisar-a-jpg.583638/

Mesajı Paylaş

yasharP

Barış Pınarı dolayısıyla Fransa ile aramız iyi olmadığına göre Sampt Aster30 işi pek olmayacak gibi görünüyor. Bu durumda gemilerde ve kara konuşlu hava savunma sistemlerinde VLS kabiliyetli hisar a , o ve u kullanacağız demektir.
Hisar a nın başarılı atışı ve üretime alınması, Hisar o ve u nun önünü açmıştır.
Tabii Fransız'ın dini imanı para ise hiç belli olmaz . Sonunda konulan ambargo Kuzey Suriye'deki harp sahasında kullanılacak ekipman için. Aster30 ise, savunma odaklı bir füze sistemi. Dolayısıyla mantıken bu ambargonun dışında kalması gerekir. Mesajı Paylaş

orko_8

Hisar A/O füzelerinin tapaları (laser proximity fuse) Thales'den geliyordu yalnız: http://www.roketsan.com.tr/roketsan-ve-thalesden-is-birligi/ Mesajı Paylaş

Kabardey

Benim dikkatimi çeken bir "çakallık" var. Yapılan açıklamalarda, Suriye'de kullanılabilecek silahların ambargoya dahil olduğu ile ilgili. Belkide bu çeşit ürünler ve sistemler kapsam dışı mı olacak acaba? Mesajı Paylaş

factoraptor

@orko hocam, linkini paylaştığınız haberde Roketsana üretim hattı kurulacak denmiş. Ayrıca anlaşma Thales UK'den bahsediyor. Kuşkusuz Thales noktasında Fransız etkisi olacaktır ancak sizce 2019 itibariyle bu kabiliyet bizde var mıdır? Anlaşma 2015 de imza edilmiş. Mesajı Paylaş

petibor

Eki 13, 2019, 10:17 ÖÖ Last Edit: Eki 13, 2019, 10:21 ÖÖ by petibor
Bu yaptırımlar geçici durumlar operasyon bitince peyderpey kalkacaklar. Avrupa her savaşana çatışana bunu yapıyor. Kötü niyetleri de var tabi kuşkusuz ama bu demek değil ki bize duvarları örecekler. İçlerindeki kötü niyet iyi yönetilmesi gereken bir arka plan böyle reel politiği onun üstüne inşa edip koskoca Türkiye'yi yok sayarak yaşamayı düşünmezler.  Biraz safiyane bakarsak olaya Avrupa herkese böyle denilebilir. Ama o kadar masum değiller tabi ki biliyoruz ama yinede öyle formal davranacaklardır gizli hissiyatlarını içlerine atıp bir süre sonra yaptırımları kaldıracaklar. Zaten gönülsüz oldukları belli Almanya yeni anlaşma yapılmayacak eskiler devam edecek gibi kıvırıyor belli ki bir şey yapmak zorunda olduğu için yapıyor gibi. Ayrıca Fransa ya bizde chip mi ne bir şeyler vermişiz Harzemşah demişti. Fransa biz verme sekte bir hal çaresi bulur tabi ki bize kalmaz ama sonuçta sadece veriş değilde alış-veriş yapmak saygı duyulan bir şeydir işe yarayan partner olmak yani. Ayrıca A400 Airbus gibi projeler var nasıl olacak bu işler. Bize ambargo koyarsan Avrupa'da A400 üretimi durur bir çok ülkede hatlar durur işçiler kaydırılır bir süre.  Bunlar endüstri toplumlarının saygı duyduğu şeyler alış-veriş yani bunu zedelemek saldırmak kolay değil. Formalite icabı bir şey yapıyorlar çatışan herkese yapıyorlar bunu. İsrail'e yapmıyorlar ama sinirimizi bozmak istiyorsak bozabilir tabi arayıp bulup sebepler. Kendimizi kandırmak için diyorum ben bayağıda doğru yani ama hayat nerede adil ki çokta didikleyip karşı bir şeyler üretmemek lazım içsel huzur önemli ise Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter