Rus RS-28 Sarmat ICBM

Başlatan nokta, Eki 24, 2017, 11:57 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Kommersant gazetesi, 23 Ekim'de, Rusya Savunma Bakanlığı'nın yıl sonuna kadar Plesetsk uzay üssünde iki Sarmat RS-28 sıvı yakıtlı termo-nükleer kıtalararası balistik füze denemesi yapacağını bildirdi. Denemeler, fırlatma rampaları ve füzelerin hazır olmaması nedeniyle daha önce birkaç kez ertelenmişti. Kommersant, haberinde bu sorunların artık çözülmüş olduğunu da belirtti. Testlerin amacının, füzelerin rampadan çıkış performansının test edilmesi olduğu bildirildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/sarmat-sorunlari-asti/5018/1 Mesajı Paylaş

nokta

Rusya'dan Sarmat ICBM Testi

Rusya Savunma Bakanlığı, bugün, Sarmat kıtalararası balistik füzesi ile gerçekleştirilen en yeni test atışına yönelik bir video yayınladı. Bakanlık, füze testinin Kuzey Archangel eyaletinde bulunan Plesetsk Cosmodrome'da gerçekleştirildiğini ve denemenin, fırlatma öncesi ve ilk uçuş aşaması parametrelerini doğruladığını kaydetti.

Testin videosu ise sosyal medyada yayınlandı. Füzenin, testlerin tamamlanmasının ardından 2020 içinde seri üretime girmesi bekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/rusya-dan-sarmat-icbm-testi/5991/1 Mesajı Paylaş

Trilogy

Sarmat kıtalararası balistik füzesinin taktik ve teknik özellikleri ilk kez açıklandı

RS-28 Sarmat kıtalararası balistik füzesini geliştiren uzmanlar, Rusya'nın rakipleri için derin endişe kaynağı olan bu silahın taktik ve teknik özelliklerini ilk kez kamuoyuyla paylaştı.

ARMY-2019 Uluslararası Askeri-Teknik Fuarı'nda açıklamalarda bulunan Rus uzmanlara göre Sarmat'ın ateş menzili 18 bin kilometre. Toplam fırlatma ağırlığı 208.1 ton olan füzenin faydalı yük kapasitesi yaklaşık 10 ton. 178 ton yakıt ağırlığı bulunan füzenin uzunluğu 35.5 metre, çapı da 3 metre. 

SARMAT FÜZELERİ TÜM SAVUNMA SİSTEMLERİNDEN KAÇABİLİYOR

Rusya Stratejik Füze Kuvvetleri Askeri-Bilimsel Komite Başkanı Albay Artyom Vyatkin, Sarmat kıtalararası balistik füzesinin fırlatma testlerinin tamamlandığını ve uçuş testleri için hazırlıklara başlandığını söylemişti.

Sarmat, füze savunma sistemlerine yakalanmıyor ve hipersonik olanlar da dahil olmak üzere nükleer başlıklar taşıyabiliyor.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201906281039506147-sarmat-kitalararasi-balistik-fuzesinin-taktik-ve-teknik-ozellikleri-ilk-kez-aciklandi/

Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya Başbakan Yardımcısı Borisov: Sarmat füzelerinin test uçuşlarının hazırlıkları sürüyor

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, kıtalararası ağır balistik füze Sarmat'ın uçuş testleri hazırlıklarının Kovid-19 pandemisi nedeniyle kesintiye uğramadığını söyledi.

Sputnik'e konuşan Borisov, "Çalışmalar planlandığı şekilde yürütülüyor. Kompleksin oluşturulmasında yer alan işletmelerde üretim süreci durmadı. Orada çalışanlara test yapılması de dahil olmak üzere gerekli sağlık ve epidemiyolojik önlemler alındı" dedi.

Borisov, kıtalararası ağır balistik füze Sarmat'ın uçuş testlerinin genel tasarımcı ve Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen sürede yapılacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sarmat (RS-28) dünyanın en ağır stratejik füzesi Voevoda'nın (NATO sınıflandırmasına göre Şeytan RS-20V) yerini alacak. Bu projeyle ilgili geliştirme çalışmaları 2011 yılında başladı. Sarmat, füze savunma sistemlerine yakalanmadan hem Kuzey hem de Güney Kutup üzerinden hedefleri vurabilecek."

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksey Krivoruçko'ya göre, ilk füzeler 2021 yılında ordunun hizmetine girecek. Stratejik Füze Kuvvetleri, aralık ayında Uzhur füze birliğinin ilk alayını Sarmatlarla donatma hazırlıklarına başlamıştı.

Sarmat'ın ateş menzili 18 bin kilometre. Toplam fırlatma ağırlığı 208.1 ton olan füzenin faydalı yük kapasitesi yaklaşık 10 ton. Yakıt ağırlığı 178 ton, uzunluğu 35.5 metre, çapı 3 metre olan füze, bireysel yönlendirme bloklarıyla bölünmüş savaş başlığına sahip.

https://tr.sputniknews.com/savunma/202005211042091331-rusya-basbakan-yardimcisi-borisov-sarmat-fuzelerinin-test-ucuslarinin-hazirliklari-suruyor/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter