Roketsan Havadan Yere Gemisavar Füzesi

Başlatan nokta, Haz 19, 2020, 04:58 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Roketsan'dan Havadan Satha Gemisavar Füzesi

TEI (TUSAŞ Motor Sanayii / TUSAŞ Engine Industries), TÜBİTAK TEYDEB desteği ile geliştirilen TJ300 füze motorunun Çalıştırma ve Tanıtım Töreni'ni Eskişehir'de konuşlu tesislerinde geliştirdi.

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Akşit; bugün düzenlenen etkinlikte TJ-300'ün Roketsan'ın bir çözümü için geliştirildiği bilgisini paylaştı. Motorun başlatma prosesi hakkında bilgi verirken Prof. Dr. Akşit'in "... başlatma komutunuzla başlatacağız, ondan sonra zaten otomatik gidiyor, füzede de öyle. Pilot bastıktan sonra..." sözleri; mühimmatın havadan satha bir sistem olabileceği hususunu akıllara getirdi. Savunma kulislerinde yeni füzenin 3,2 metre uzunluğunda ve 300 kilogram ağırlığında olacağı belirtiliyor.

Güdümlü merminin bahse konu özellikleri, Marte füzesini akıllara getirdi. Roketsan'ın üzerinde çalıştığı çözüm, MBDA üretimi füzeye uluslararası pazarda alternatif oluşturacağa benziyor.

Orta Menzilli Hafif Gemisavar Silah Sistemi olan Marte, MBDA bünyesinde geliştirildi. Yaklaşık 30 km menzilde etkili olan füze, 310 kilogram ağırlığında ve 3,8 metre uzunluğunda. Aktif radar güdüm sistemine sahip olan mühimmatta, yarı zırh delici yüksek infilaklı patlayıcıdan müteşekkil harp başlığı mevcut. Çarpma ve yaklaşmalı tip tapayla donatılan güdümlü mermi, deniz yüzeyini takip ederek gündüz ya da gece, her türlü hava koşulunda hedefine ilerleyebilmekte. Gerek atış süresi gerekse yüksek ses altı sürat ile kullanıcıya hızlı reaksiyon imkânı sunan Marte, at-unut kabiliyetine sahip. Bahse konu füze ailesi, hâlihazırda SH-3D, NH90NFH ve EH-101 gibi donanma helikopterlerine entegre edilmiş durumda.

https://c4defence.com/Gundem/roketsan-dan-havadan-satha-gemisavar-fuzesi/10154/1 Mesajı Paylaş

dustdevil

#1
Haz 20, 2020, 02:40 ÖS Last Edit: Haz 20, 2020, 02:45 ÖS by dustdevil
Hava-yer diye yorumlamışlar ancak Mk41 VLS ve milli lançer içine ESSM gibi boosteri ile beraber 4 tane sığacak biçimde yapılabilirse süper olur.

Daha büyük Atmaca veya SOM'un da LRASM gibi booster ile hücrelerden birine girebilecek versiyonu iyi olurdu.


Yerleşimlerin resmi var şu broşürde: https://www.lockheedmartin.com/content/dam/lockheed-martin/rms/documents/naval-launchers-and-munitions/MK41-VLS-product-card.pdf Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter