Havuzlu Çıkarma Gemisi (TCG Anadolu)

Başlatan malpsoy, Eki 04, 2015, 12:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Atılgan

TCG Anadolu, Bu Yıl Suya İndirilecek

Milli Savunma Bakanlığı, TCG Anadolu gemisinin, 2019'un ilk çeyreğinde suya indirilmesinin öngürüldüğünü açıkladı. Bakanlık, kendi sosyal medya hesaplarından çok maksatlı amfibi hücum gemisine ilişkin görüntüleri de paylaştı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, TSK envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacağı belirtilen savaş gemisine ilişkin görüntüler paylaşıldı. Yapımı devam eden geminin, 2019 yılının ilk çeyreğinde suya indirileceği belirtildi. Deniz Kuvvetlerinin 'amiral gemisi' olarak nitelendirilen gemi, 232 metre uzunluk, 32 metre genişliğe sahip olacak. TCG Anadolu gemisi için 1 Haziran 2015'te sözleşme yürürlüğe girmişti.

http://www.denizhaber.com/bahriye/tcg-anadolu-bu-yil-suya-indirilecek-h77369.html Mesajı Paylaş

bnb

Dzk, tcg trakya'nın yakında inşasına başlanacağını söyledi. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Yahu bu gemiye kaç tane ne sığacak söyleselerde merakımızı gidersek artık. Mesajı Paylaş

Bozok

@fearlesleon

Konunun başlarında var.

@bnb

Heralde Anadolunun inşa edildiği kızak boşalınca orada başlanır. Mesajı Paylaş

murattekin

F-35'i geçtim helo kombinasyonu nasıl olacak acaba? 2 gemiye bayağı miktarda ASW, UH ve AH lazım olacak. Mesajı Paylaş
...

petibor

ABD F35B vermez ise klasik uçak gemisi yapmak zorunda kalacağız Mesajı Paylaş

farabi

#171
Şub 14, 2019, 08:04 ÖS Last Edit: Şub 14, 2019, 08:12 ÖS by farabi
LHD/LHA gemilerin STOVL uçaklarla dahi sorti kapasiteleri çok sınırlı. Ayrıca sıcak savaş şartlarında uçak gemilerini hareket ettirmek için, barış koşullarında ve düşük riskli bölgelerde gördüğümüz 3-4 gemilik görev güçleri de bir anlam ifade etmeyecek.

ABD F35B verirse uçak gemimiz olacak, küresel güç aktarım kabiliyetine ulaşacağız anlamına gelmiyor ne yazık ki...

Mesajı Paylaş

sadalone

#172
Şub 14, 2019, 09:56 ÖS Last Edit: Şub 14, 2019, 10:09 ÖS by sadalone
@farabi DzKK resmi yayınlarında bu platformların katılımıyla orta ölçekli küresel güç aktarımına sahip deniz kuvveti olacağını iddia ediyor.


@Fearlessleon@murattekin DzKK daha önce gemide 6 F-35B, 4 ATAK helikopteri, 8 adet orta yük nakliye helikopteri, 2 Seahawk, 2 İHA olacağını söylemişti.


Orta nakliye helikopterinden neyi kastediyorlar diye soruyorsanız eğer DzKK'nın daha dün güncellediği bilgilere bakılırsa kastedilen Genel Maksat Helikopteteri(Seahawk ve türevleri) değil çünkü onu orta nakliye helikopteriyle birlikte ayrıca belirtmişler.

Orta nakliye helikopterinde temsili resim olarak 13 tonluk ağırlığı olan CH-148(S-92) kullanılmış.DzKK'nın aklında CH-148 alımı var mı bilmiyorum ama AW101 veya TAİ'nin 10+ tonluk helikopteri de bir çözüm olabilir.DzKK muhtemelen uzun menzilli ASW/ASuW  ihtiyacını gidermek içinde bu helikopterleri düşünüyor.

 
  Mesajı Paylaş

petibor

Uçak gemilerininin güvencesi nükleer silahlardır aslında. Uçak gemisi batırmak taktik nükleer silah hedefi olmak için yeterli sebeptir. Nükleer silahın yoksa uçak gemisini başka gemiler ile koruyamazsın Mesajı Paylaş

süper çavuş

Ilk defa AEW helikopteri tedarikinden de bahsediliyor ..
Alınacak orta yük nakliye helikopteri temelli olur herhalde acaba bu amaca dönük radar vs sistemler için bir çalışmamız var mı  ? Mesajı Paylaş

Merkator

Geminin Kapasitesini ABD ile İlişkiler Belirleyecek

The National Interest'in TCG Anadolu yorumu

ABD askeri dergisi The National Interest, Türkiye'nin 2021'de hizmete almayı planladığı TCG Anadolu hakkında geniş bir makale yayınlandı. "Türkiye, F-35'lerle Silahlı Bir Uçak Gemisi Alacak mı?" başlığı ile Robert Farley imzalı makalede, "Türkiye F-35B ile ilginense de ilgilenmese de TCG Anadolu, Türk donanmasının bugüne kadarki en önemli gemilerinden biri olacak" ifadelerine yer verildi.

Kamuoyunda 'uçak gemisi' olarak bilinen ve güvertesinde savaş uçakları ve helikopterler de taşıyabilecek Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu'nun halen inşa çalışmaları sürüyor. Makalede Türkiye'nin uçak gemisi sahibi ülkeler arasına gireceği belirtilerek şu yorumlar yapıldı:

"İki yıl içinde, Türk Donanması, yüz yıldan fazla bir süredir filoya katılmak için en büyük ve en zorlu savaş gemisi olan TCG Anadolu'nun teslimini kabul edecek. Ancak TCG Anadolu'nun geleceği büyük ölçüde Ankara-Washington arasındaki ilişkilerin gücüne bağlı ve bu ilişkinin geleceği ciddi bir şüphe doğurdu.

TÜRKİYE İKİNCİ KULLANICI

TCG Anadolu, İspanyol Juan Carlos sınıfında inşa edilen dördüncü gemi. Juan Carlos, 2010'da İspanyol donanmasında hizmete girdi. HMAS Canberra ve HMAS Adelaide, sırasıyla 2014 ve 2015 yıllarında Kraliyet Avustralya Donanması'na katıldı. İspanyol gemi yapım firması Navantia, inşaat sözleşmesini Türk firması Sedef Shipbuilding Inc. firması ile yapılan ortak teklifle kazandı.

Navantia, tasarımın çekirdeğini ve inşaat uzmanlığını verirken, Sedef, Türkiye'deki geminin yapımını kolaylaştırdı. Sedef ayrıca, çoğunlukla Türk savaş ve destek sistemlerinin satın alınmasını da düzenledi. TCG Anadolu'nun 2021 yılına kadar denemeler için hazır olması bekleniyor.

TCG Anadolu'nun hafif taşıyıcı ve amfibi saldırı şeklinde iki farklı konfigürasyonda çalışması bekleniyor. İkincisinde, bir helikopter tamamlayıcısı ve çeşitli amfibi ekipman taşıyacak.

F-35B ALINACAK MI?

Raporlar TCG Anadolu'nun kaç tane F-35B taşıyabileceği konusunda farklılıklar gösterirken Türkiye'nin F-35B'leri alıp almayacağı soru işaretleri devam ediyor.

Türkiye, eski Harrier uçaklarıyla ilgilenmiyor bu nedenle TCG Anadolu'nun taşıyıcı rolü tamamen F-35B'nin kazanılmasına bağlı. F-35 projesinin katılımcı ortaklarından biri olan Türkiye ile ABD arasında S-400 hava füze savunma sistemi ve Suriye'deki görüş ayrılıkları yüzünden bir gerilim mevcut. ABD, S-400 alınması halinde bir yaptırıma gidebilir ancak Hindistan'a yaptığı gibi böyle bir yaptırım kararından feragat edebilir. Lockheed Martin ve ABD Hava Kuvvetleri, F-35 projesinden Türkiye'nin dışlanması koşununda farklı sesler çıkarıyor. Türkiye'nin projeden ayrılmasının maliyetleri büyük ölçüde etkilemeyeceği öne sürülüyor.

TCG Anadolu, Türk Deniz Kuvvetleri'nin efsane gemisi Yavuz'dan bu yana en büyük savaş gemisi olacak. TCG Anadolu, Türk Deniz Kuvvetleri'ne Karadeniz ve Doğu Akdeniz'de eşi benzeri görülmemiş amfibi saldırı yeteneği sunacak.

Türkiye Rusya ile yakınlaşır, o yöne doğru giderse ve NATO ile (ve özellikle Atina'da) gerginlikler artarsa, TCG Anadolu Yunan askeri planlaması için zorlu bir problem ortaya koyabilir.

Yeni taşıyıcısının kapasitesini en üst düzeye çıkarmak için, Türkiye'nin ABD ile iyi geçinmesi gerekiyor"

http://www.kokpit.aero/national-interest-tcg-anadolu-yorumu Mesajı Paylaş

Atılgan

TCG Anadolunun denize indirilmesinin Nisana kaydırıldığı konuşuluyor. Mesajı Paylaş

selcukkocak78

nisanın ortalarında olacağı söyleniyordu zaten kaydırılma falan yok yani Mesajı Paylaş

ATMACA

#178
Mar 13, 2019, 03:42 ÖS Last Edit: Mar 13, 2019, 03:53 ÖS by Yönetim
Amfibi Gemiler, Modern Amfibi Harekat Konseptleri ve Anadolu

https://goo.gl/yL3TKs Mesajı Paylaş

FeÇe

Bir aralar eğitim için Harriers alınacağı şeklinde haberler çıkmıştı.Doğruluk payı nedir bilemem tabi de mantıklı duruyordu.F35B işi en azından kısa vadede yatmış gibi gözüktüğüne göre acaba ikinci el harriers ister miyiz ki?İtalya ve İspanya'dan yeterince toplayabiliriz diye düşünüyorum.Yedek parça ve teknik desteği İngilizlerden alırsak en azından bir 10 küsür yıl idare edebiliriz.Aviyonik ve yazılımsal modernizasyonları da kendi kafamıza göre yaparız.Hiç olmazsa uçak gemimizden uçak kaldırmış oluruz.Var mıdır böyle bir ihtimal? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter