Havuzlu Çıkarma Gemisi (TCG Anadolu)

Başlatan malpsoy, Eki 04, 2015, 12:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Merkator

İki yeni haber. Hem ilk gemi iki sene önce ve hem de Ocak/2019 da ikinci geminin inşaasına başlanması.
İnşallah doğrudur? Mesajı Paylaş

eternal77

#31
Mar 01, 2017, 12:50 ÖS Last Edit: Mar 01, 2017, 02:47 ÖS by eternal77
Burada esas olan verilen bitiş tarihlerinden çok kabulün yapıldığı tarih,tersane bitirirde bakalım kabulü ne zaman olur. Mesajı Paylaş

dum

Kabulden ziyade, kızağı boşaltmakla ilgili bir kısıtı olabilir. Mesajı Paylaş

ocay

Bence kısa vadeli önceliğimiz Türk Tipi Hücumbot ve TF2000 olmalı. Mesajı Paylaş

dum

Lpd'leri ne kadar hızlandırsalar da , envantere girmelerini 4 ile 8 senelik bir mevzu.

O arada kısa vadeli diğer projeler zaten yol alır. Elde kılıc ve doğanlar varken çok öncelik verildiğine inanmam. Şu an aciliyet i-sınıfı ve reisde gözüküyor.

Tf2000 hususu da i-sınıfının ilk gemisinin kızaktan inmesi ve çafrad takvimi ile ilintili. Yapacak bir şey yok bekleyeceğiz.. :( Mesajı Paylaş

sadalone

İkinci gemi geleceğine göre AAV siparişide artırılır muhtemelen.Bu işin sonunda mevcut tugaya ek en az bir mekanize tugay bekliyorum bu LHD,LST alımlarından sonra olmalı da.

Umarım bizi şaşırtırlar ve BAE'den AAV-7'yi isteyeceklerine şunu isterler..
Mesajı Paylaş

Atılgan

Milli gemimiz TCG ANADOLU yüzde 68 yerlilik oranına sahip olacak

Sedef Tersanesi Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Kalkavan, Türkiye'de ilk kez inşaa edilecek Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi'nde devam eden tasarım aşamalarına bağlı olarak üretime geçildiğini açıkladı.

Türkiye, askeri gemi inşaa sektöründe kendi milli tasarımlarını üreterek öz kaynakları ile imal edebilen ve bu projeleri yurtdışına satabilen ülke konumuna yükseldi. Bugün Savunma Sanayii konusundaki belirlenen stratejiler doğrultusunda tersanelerde Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemileri, Yeni Tip Karakol Gemileri, Süratli Amfibi Gemileri (LCT), Sahil Güvenlik Botları, Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi (MOSHIP) gibi onlarca proje teslim edilirken, halen Lojistik Destek Gemileri (LDG), Tank Çıkarma Gemileri (LST), Kurtarma ve Yedekleme Gemileri (KURYED), Sismik Araştırma Gemisi, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) Projeleri devam ediyor.

MİLGEM ile elde edilen tecrübeler sayesinde ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı önderliğinde Türk tersanelerinde üretilen Yeni Tip Karakol Botları, MRTP, sahil güvenlik ve devriye botları Türkmenistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Malezya, Gürcistan, Romanya ve Mısır'da ordu ve kolluk kuvvetleri için ihraç edilebilmekte. Pakistan Deniz Kuvvetleri ve bazı ülkelere de korvet ihraç edilmesi ile ilgili çalışmalar ise sürdürülmekte.

Tüm bu başarılı projeler arasında Türkiye'nin milli imkanları ile inşaa etmekte olduğu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) TGC Anadolu, dikkatleri üzerine çekiyor. Türkiye'nin alan ve kapasite bakımından en büyük özel işletmesi olan Sedef Tersanesi'nde yapılmakta olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi'nde gelinen son nokta, IMEAK Deniz Ticaret Odası adına düzenlenen 14.Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı kapsamında kamuoyuna duyuruldu.

Sedef Tersanesi Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Kalkavan, Türkiye'de ilk kez inşaa edilecek Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi'nde devam eden tasarım çalışmalarına bağlı olarak üretim aşamasına geçildiğini açıkladı.

Orkun Kalkavan şöyle devam etti: "Gemimiz 1 Haziran 2015'te Savunma Sanayi Müsteşarımızla imzaladığımız Sözleşme sonucunda yürürlüğe girmiştir. Sözleşmemiz başlayalı 18 ay oldu. Halen tasarım çalışmaları devam etmesine karşın son iki üç aydır üretim aşamasına geçtik. Gemimiz 114 bloktan oluşacak. Yaklaşık 22 adet bloğumuz şu an sahada yer almakta. Gemimiz tamamlandığında içinde kullanılan malzemelerin yüzde 68'i yerli olacak. Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi GENESİS ADVENT Savaş Yönetim Sistemi sayesinde geminin silah ve sensörlerinin kontrolü ile birlikte gemi savunmasının sağlanması, görev kuvveti komuta kontrol ve amfibi harekât desteği sağlanacaktır. Harekât öncesinde göreve göre konuşlandırılacak Kara kuvvetleri, Hava kuvvetleri ve Amfibi birlik Komuta Kontrol Sistemleri, NATO Harp Karargâhı Sistemleri bulunacaktır.Aselsan-Havelsan İş Ortaklığı tarafından da, Savaş Yönetim Sistemi Entegrasyon ve İşletim Yazılımı Genesis-Advent, Radar Elektronik Taarruz ve Karşı Tedbirleri sistemlerini içeren Elektronik Harp Suiti, Kızıl Ötesi İz Takip Sistemi, Elektro Optik Dayrektör, Torpido Karşı Aldatma Sistemi gibi sistemler milli olarak geliştirilecektir".

Çalışmaların entegre iş planı çerçevesinde devam ettiğini ifade eden Orkun Kalkavan, "2021 Nisan ayında gemimizi teslim etmeyi hedefliyoruz. Gemimizin boyu 232 m, eni 32 m ve yüksekliği 57 metre olacek ve 9.000 mil seyir halinde bulunabilecek. Yani Türkiye'den Amerika kıtasına hiçbir yere uğramadan gidip tekrar gelebilme kapasitesine sahip olacaktır" dedi.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD), Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekât alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu (Arap Yarımadasının kuzeyi, Hindistan'ın batısı) ile Atlantik Okyanusu (Avrupa'nın batısı, Afrika'nın kuzeybatısı)'nda kullanılabilecektir. Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, 1 Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek ve envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacaktır.

Ayrıca, F-35B gibi dikey iniş ile kısa mesafede kalkış yapabilecek taktik uçaklarında konuşlanabileceği TCG ANADOLU ile Türkiye Cumhuriyeti bölgesel güç aktarım kabiliyetini, orta ölçekli küresel güç aktarımına çevirebilecektir. TCG ANADOLU, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir revir/hastaneye sahip olacak ve insani yardım operasyonlarında Hastane Gemisi olarak görev yapabilecektir. Tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda inşa edilmesi planlanan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, Silahlı Kuvvetlerimizin envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacaktır.

Exposhipping İstanbul, denizcilik sektörünü ihtiyaç duyduğu uluslararası pazarlarla buluşturdu

14. Uluslararası Exposhipping İstanbul Denizcilik Fuar ve Konferansı, 21-24 Mart tarihleri arasında The Green Park Hotel Pendik & Convention Center'da yapıldı. Uluslararası katılımcısı ve ziyaretçisi ile sektöre taze kan sağlayan Exposhipping İstanbul, 42 ülkeden 133 firma ve 568 marka ile 4.786 denizcilik profesyonelini ağırladı. Fuarda, denizcilik sektörünün krize rağmen büyüdüğü ve Türkiye'nin deniz ticareti konusunda dünyada önemli oyunculardan biri olmaya devam edeceği mesajı verildi. İki yılda bir düzenlenen fuarın çok başarılı geçmesi nedeniyle 2019 yılı beklenmeden 2018 yılında düzenlenmesi için hazırlıklara başlanmasına karar verildi.

http://www.denizhaber.com.tr/milli-gemimiz-tcg-anadolu-yuzde-68-yerlilik-oranina-sahip-olacak-haber-73596.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

İspanyol Navantia'nın Avustralya'ya yaptığı 2 LHD'de Büyük Sorunlar Var

Reuters'in haberine göre, Avustralya, İspanya, Almanya ve İngiltere'deki üreticilerin inşa ettiği iki adet 1,5 milyar dolarlık savaş gemisinin tahrik sistemlerindeki sorunların tasarım hatalarından kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılıyor.

Deniz mühendisleri, Kraliyet Avustralya Deniz Kuvvetleri için şimdiye kadar yapılmış en büyük gemi olan HMAS Adelaide ve HMAS Canberra'daki sorunlara tam olarak neyin sebep olduğunu anlamaya çalışıyorlar.

Havuzlu Çıkarma Gemisi (LHD) tipindeki her iki gemi de , İspanyol firması Navantia tarafından, Alman Siemens firmasının tahrik bölmelerini kullanarak inşa edildi ve İngiliz firması BAE Systems tarafından muharebe ve haberleşme sistemleri ile donatıldı.

Donanma komutanları Cuma günü yapılan bir brifingde, gemilerin tahrik sisteminde yağ girmemesi gereken bölümlere yağ kaçakları tesbit edildiğini belirttiler.

"Hayal kırıklığına uğradık"

Avustralya Deniz Kuvvetleri Komutanı Royal Amiral Tim Barrett, "Hayal kırıklığına uğradık. Bunu beklemiyorduk" dedi

Kraliyet Savunma Gücü edinme ve sürdürme grubundaki deniz sistemleri başkanı Amiral Adam Grunsell, sorunun bir tasarım meselesi olabileceğini söyledi ancak speküle etmek için henüz erken olduğunu vurguladı.

Barrett, şu anda Sydney Limanı'nda havuzda bulunan HMAS Adelaide'in ABD ile ortak iki yılda bir düzenlenen Talisman Sabre askeri tatbikatını kaçıracağını söyledi. HMAS Canberra'nın durumu ise henüz bilinmiyor.

Üç şirket, sorunları belirlemeye yardımcı olması için donanmayla birlikte çalışıyor.

Avustralya'daki BAE Systems sözcüsü, şirketin gemilerin yeteneklerini yerine getirmek için donanmayla birlikte çalıştığını söyledi.

Navantia'dan bir temsilci soruları cevaplamaya hazır değildi. Siemens yorum yapmaktan kaçındı.

HMAS Canberra ve HMAS Adelaide, sırasıyla 2014 ve 2015 yıllarında devreye soktular ve denizde kaldıklarında Avustralya deniz gemilerinin yeni nesilleri olarak lanse edildi.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46177/ispanyol-navantianin-avustralyaya-yaptigi-2-lhdde-buyuk-sorunlar-var.html Mesajı Paylaş

Dragon

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemimiz TCG Anadolu'nun inşasını incelemek üzere SEDEF Tersanesi'ndeyiz.

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir
https://twitter.com/IsmailDemirSSM/status/885877319776260097 Mesajı Paylaş

meraklı

Türkiye'nin ilk LHD (Landing Helicopter Dock) gemisine Meclis'ten onay

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine 2021'de girmesi planlanan Türkiye'nin ilk LHD (Landing Helicopter Dock) gemisi, TCG Anadolu projesi için İspanya Deniz Kuvvetleri ile işbirliğine ilişkin mutabakat muhtırası Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Bahar ATAKAN-Milliyet

İspanya'nın uçak gemisi Juan Carlos-1 ile benzer özelliklere sahip olacak gemide helikopter konuşlandırılabilecek, F-35 inip kalkabilecek, tank taşınabilecek. Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile SEDEF Gemi İnşaatı Sanayi A.Ş. arasında imzalanan sözleşme kapsamında süren projede, tasarım desteği İspanyol Navantia firmasından alınacak. İnsani yardım amaçlı kullanılabilecek ve 700 kişilik amfibi taburu bir seferde arzu edilen yere intikal ettirebilecek gemi niteliğinde yapılacak TCG Anadolu'ya, insani yardım kapsamında kapalı, açık bölmelerine konteynerler konulabilecek.

Geminin aynı zamanda ameliyathane olacak. Herhangi bir doğal afette veya herhangi bir şekilde dost, müttefik ülkelere Türkiye'nin yardım etmesi gerektiği durumda bu gemi kullanılabilecek. 

http://www.kokpit.aero/mecliste-onay-cikti Mesajı Paylaş

derece

TCG Anadolunun silah yükü değişmiş, boyu kısalmış !


Mesajı Paylaş

sadalone

Hayır değişen bir şey yok sadece boyu ölçerken ski-jump'ı dikkate almamışlar.Silah yükü konusuna gelirsek o zaten her zaman değişebilir. Mesajı Paylaş

Dolphin

Asker sayısı garip geldi. Mesajı Paylaş

HDS

Bu berbat bir görsel yahu. "Askeri yönetim" ne demek? "Gemiden sorumlu" ne demek?

"Bombardıman Uçağı"na falan girmeyeceğim bile. Mesajı Paylaş

Karabasan

"Askeri yönetim" personeli derken karargah subayı demiş olmasınlar  ::) Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter