Havuzlu Çıkarma Gemisi (TCG Anadolu)

Başlatan malpsoy, Eki 04, 2015, 12:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

yasharP

Ağu 11, 2020, 10:36 ÖÖ Last Edit: Ağu 15, 2020, 10:41 ÖÖ by yasharP
@asslan
Tabiiki iniş takımlarının, kanca ile yakalanması için yapısal olarak güçlendirilmesi gerekecek. Yalnız o değil tüm uçağın yapısal olarak daha güçlü olması gerekecek. Bu her uçak için geçerli.
Onun dışında , gemide faaliyet gösterecek uçakların denize uyumlu olması (korozyona ve Deniz suyuna dayanıklı) gerekir. Bu şartlarında yerine getirilmesi gerekecek.
TCG Anadolu 'nun üzerinde konuşlandıracak daha (super Cobra dışında) helikopterimiz yok. Seahawk'lar alındı mı? ABD den satış izni çıktı mi? Naval atak, naval C47 yok henüz elimizde. Bunlar şu anda iner kalkar ama gemi envanterine giremez. Devamlı ve/veya uzun dönemli operasyonlara katılamaz.
Aşağıdaki yazıya göre T-70 proğramı ile üretilecek helikopterler arasında denize uyumlu olanlar olacağı ima edilmiş.
https://www.defenseindustrydaily.com/turkey-sticks-with-sikorsky-35b-for-over-100-h-60-family-helicopters-06851/ Mesajı Paylaş

KARACI

Eyl 29, 2020, 07:11 ÖS Last Edit: Eyl 29, 2020, 07:15 ÖS by KARACI
  Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, TCG Anadolu'ya Katapult (fırlatma) ve yakalama sistemleri üzerine çalışıldığını açıkladı.
   Bu isi basarirsak bu gemilerden Trakya ile birlikte baskalari da uretilecektir diye tahmin ediyorum.
  Mesajı Paylaş

Osman

Bir helikopter ve siha gemisi haline gelecek galiba.

Zira anadolu pistinden katapultla uçak kaldırmak mümkün mü?

Mius jet ihalarla ilginç ve devrimci bir çözüm olabilir. Mesajı Paylaş

Havuc99

Aynı şekilde İranda Lhd sinden iha kullanmayı planlıyor. Uçak alamayan ülkeler için başka yol yok gibi. Zamanımız için yeterli olmayan ama gelecek için iyi bir çözüm. Mesajı Paylaş

KARACI

Siha nin keyfini dunyada bizim kadar alan yoktur, abd de dahil. En ozguvenle urettigimiz ve uretirken kendimizi en bagimsiz hissettigimiz platformdur digerleri icinde belki de bilmiyorum. Bu cok keyiflidir tahmin edebiliyorum, farkli konseptler olusturabilmeyi cok destekler. Benim malim hissiyati ne kadar coksa onunla birseyler uretme motivastonu artar. Burada iyi bir yola girdik, zirvesine kadar cikmak lazim artik hedef bu olmali. Mesajı Paylaş

Han

TCG Anadolu için üzerindeki (donanım ve aksam denize ve gemiye uydurularak) Hürjet düşünülebilir mi acaba?

Mesajı Paylaş

ocay

Hürjet'i en başından uçak gemisi için tasarlamaları lazım. Mesajı Paylaş

commandos

Geçenlerde Baykarın Akıncı testlerini izlerken gözüme çarptı. Bir kaç videoda pisti pas geçme (kısa mesafede) testleri yapıldığını farkettim. Bununla irtibatlı olduğu aklıma gelmişti. Sanırım Akıncının bu tarz bir şekilde Anadolu üzerinde kullanılması da düşünülüyor olabilir. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

orko_8

Touch-and-go zaten hava aracı geliştirme ve test süreçlerinde sıkça denenir. Akıncı'nın kanat açıklığı ve iniş takımı yapısı ile yerleşimi itibariyle Anadolu'ya inmesi mümkün değil. Mesajı Paylaş

putty

Jet iha yetiştirilebilir sanıyorum bu yetkinlik seviyeleri ile artık. Önerim EADS Barracuda boyutlarında bir jet iha geliştirmek. Tam istediğim bu aslında benim fantazisini kurduğum yapay zeka temelli geleceğin iha temelli ağ merkezli kullanım konsepti için bu iha o kadar cuk oturuyorki kafamdaki isterlere. 0.8 mach hızı var havada kalışı taşıma kapasitesi her şey tam istediğim gibi
Buna çok benzer bir jet iha bize yeter Anadolu içinde kanat genişliği görülüyor bundan iyisi belki bir tık büyüğü bir metre kadar filan mesela olabilir

Mesajı Paylaş

yasharP

Eyl 30, 2020, 11:26 ÖÖ Last Edit: Eyl 30, 2020, 01:09 ÖS by yasharP
Ana farkı delta kanadı olan Hint HalTejas uçağı, INS Vikramaditya'dan 125 metrede ski lift ile kalkış ve kanca ile 87 metrede iniş yapabiliyor. Biz 30+ uçak tutmayacağımıza göre max 8 uçak için tek pisti , iniş kalkış için münavebeli kullanabiliriz.
Hürjeti,gemiye iniş kalkışa ve denize uyumlu yapabilirsek Neden olmasın? Hele Hürjet'i TVC li ej200 ile yaparsak! Mesajı Paylaş

Topgun

Aslında TB2'lerin iyi bir modifikasyonla, Amerikan uçak gemilerindeki sistemin çok daha basidi bir katapult ve kanca sistemi ile kullanımı pekala mümkün görünüyor. TB2'nin zaten mevcut gayet yetkin bir otomatik iniş sistemi var. TB2 gayet hafif bir hava aracı, üzerinde gerçekleştirilecek güçlü bir süspansiyona sahip iniş takımı ve yakalama kancası modifikasyonları ile TCG ANADOLU üzerinde entegre edilecek elektrik motorlu veya hidrolik bir katapult sistemi ile kullanımı mümkün. Hook bariyer mevzusu daha kolay zaten bildiğimiz bir sistem. Burada olabilirliği arttıran en önemli hususi TB2'nin hafif ve küçük bir araç olması, tüm bu bahsedilen sistemlerin uçak gemilerindekine oranla çok çok daha basit ve düşük güçte olmaları yeterli. Ben istendikten sonra yapamayacağımız bir mühendisliği olduğunu düşünmüyorum. Deseydinizki muharip savaş uçağı opere etmek için, o zor bir iş derdim ama bu kapasitede bir çözümü yapabiliriz. Mesajı Paylaş

orko_8

Bu söyledikleriniz, TCG Anadolu limanda demirliyken geçerli. Mesajı Paylaş

murattekin

TB2 gayet hafif bir hava aracı, üzerinde gerçekleştirilecek güçlü bir süspansiyona sahip iniş takımı ve yakalama kancası modifikasyonları ile...

Bu uçak TB2'den farklı bir şey olur. Bu özellikler ile ağırlık, kanatlar ve gövdede değişiklik gerekecektir. Baştan tasarlamak daha mantıklı. TB3 falan gibi.
Mesajı Paylaş
...

ayibarishi

Uçakların birçoğu iskelet sistemine giydirilmiş bir kaplamadan oluşur. Fakat bildiğim kadarıyla TB2'de farklı bir üretim mekanizması işlemekte. İskelet yerine dış kaplama güçlendirilmiş kompositten imal edilerek yapısal bütünlük korunuyor ve tayyare daha hesaplı hale getirilebiliyor. Bahsettiğiniz bir uçak gemisi sistemi için söz konusu imalar yöntemi mantıklı değil topgun üstadım. Enerjiyi sönümleyebilecek (inişte) yada dağıtabilecek (kalkışta) bir iskelet sistemi şart görünüyor. Yada bunun yerini tutabilecek bir kabuk altı mekanizma. Ayrıca denizden operasyon icra etmenin kendisine has zorlukları ve gereklilikleri de eklenince konu yapısal açıdan daha bir derinleşiyor. Dolayısıyla bu yeni bir tasarım ve yeni bir yaklaşımı gerekli kılmakta kanaatimce...

Bu nedenle büyük ihtimal Baykar ve belki de TAI'de bu hususta yeni bir platform yaklaşımıyla, yeni bir tasarım üzerinde çalışılmakta olduğunu düşünüyorum. Bu biraz daha zamana yayılmış ve fazla da acele edilmeyen bir şey olmalı kanaatindeyim. Bu sebeple kavramsal da dahil alternatif tasarımlarla muhatap olmamızı yakın zamanda beklemiyorum. Malum deniz kuvvetlerinin ekstra ketumiyeti de ortada iken hele. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter