Havuzlu Çıkarma Gemisi (TCG Anadolu)

Başlatan malpsoy, Eki 04, 2015, 12:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

süper çavuş

@TOPGUN ,,
" Uçakların 2. el transferi içinde Sam amcanın onayı lazım..."

Haaa .. o zaman hiç uğraşmayalım ruslar bir iki sene evvel VSTOL uçak geliştireceklerini aciklamislardi durumları neymiş onu soralım mümkünse ortak olalım.. keza çinin adı olan ama kendisi hala gizli olan bir projesi var onlarada gidelim oluru olmazı neymiş öğrenelim 30 yaşındaki uçaklar içinde amerikanın nazıni bi dünya lafını çekmeye gerek yok .. Mesajı Paylaş

süper çavuş

@HARZEMŞAH  ,,
TCG Anadolu'nun orijinalinin adı neydi? :D

Benim kafam başka  yere gitti yanlış anladım..
L61 derken ..bu arada bu soru ve gülüş bana sanki L61 'emi talip olduk diye aklıma kurt düşürdü  :) Mesajı Paylaş

farabi

#227
Kas 26, 2019, 07:15 ÖS Last Edit: Kas 26, 2019, 07:23 ÖS by farabi Reason: imla
Bir de yıllardır tamamlanıp satılacak, olmadı rezerv filoda tutulacak, hayır olmadı hizmete alınacak diye türlü spekülasyonun içerisinde kalmış HMS Prince of Wales gibi devasa bir V/STOL uçak gemisi bulunuyor ve fakat büyük olasılıkla kardeşiyle birlikte (nükleer olmayanlar içerisinde) dünyanın gelmiş geçmiş en pahalı uçak gemisi olma özelliğine sahip. Ulusal Denetim Bürosu(NAO) raporuna göre her iki gemi için tüm belirsizliklere teknik ve operasyonel problemlere rağmen programın toplam maliyetinin 10 milyar sterlini bulduğu bir durumda, kesinlikle "kelepir" bir seçenek olmadığı ortada.

Nitekim, bizim açımızdan uçar platformları kesinleştirmeden yapılacak hiç bir planlama çözüm üretmeyecektir. Mesajı Paylaş

Han

Gemiye uygun uçak vermiyorlar, uçağa uygun gemi alıyoruz galiba. (Acaba uçak ne olur?) Mesajı Paylaş

warrior

Yahu!... Mesajı Paylaş

farabi

Top military officers are considering leasing one of the Royal Navy's flagship new aircraft carriers to the Americans, sourced told The Times (...)  Admiral Tony Radakin, the first sea lord, is most likely to cut back the army's numbers, while Sir Mark Carleton-Smith, chief of the general staff, would be more likely to flog the carriers.

https://heraldpublicist.com/defence-chiefs-plan-to-slash-army-size-and-lend-one-of-royal-navys-aircraft-carriers-to-the-us/

HMS Prince Of Wales üzerindeki spekülasyonlar bitmek bilmiyor. Gemi, sözde Aralık ayında aktif hizmete alınacaktı. Mesajı Paylaş

Terra

İsrail'in gözleri TCG Anadolu'nun üzerinde

Türk Donanmasının en büyük savaş gemisi olacak TCG Anadolu İsrail uyduları tarafından yakın takibe alındı.

İsrail merkezli ImageSat International şirketi İstanbul Tuzla'daki Sedef Tersanesinde inşaası süren ve 2020 sonunda teslim edilmesi planlanan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu'nun uydu görüntülerini paylaştı.

Şirket daha önce de Rusya'nın Türkiye'ye gönderdiği S-400 Hava Savunma Sisteminin Ankara'daki görüntülerini, konumlarını ve Doğu Akdeniz'de faaliyetlerini sürdüren sondaj gemilerinin görüntülerini paylaşmaştı.

Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekât alanları ile Hint Okyanusu ve Atlantik Okyanusu'nda kullanılabilecek olan TCG ANADOLU, dört adet Mekanize Çıkarma Aracı, iki adet Hava Yastıklı Çıkarma Aracı, iki adet Personel Çıkarma Aracının yanı sıra uçak, helikopter ve insansız hava araçları da taşıyacak.

Havuzlu Çıkarma Gemisi, gerektiğinde bünyesinde yer alan tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkânı sayesinde doğal afet yardımı, insani yardım ve mülteci tahliye harekâtları kapsamında tıbbi destek için kullanılabilecek.

Tam yük deplasmanı yaklaşık 27 bin ton, uzunluğu 231 m ve genişliği 32 m olan geminin amfibi kabiliyetleri, gemi bünyesine konuşlanabilen dört adet LCM veya iki adet LCAC ile araç güvertelerinde mevcut tankların, ZAHA'ların zırhlı ve diğer tekerlekli araçların harekât bölgesine taşınmasına imkân sağlayacaktır. Bahse konu harekât için 70 m uzunluğunda ve 17 m genişliğindeki gemi havuzu kullanılacak.

http://defenceandtechnology.com/israilin-gozleri-tcg-anadolunun-uzerinde/ Mesajı Paylaş

doğu

#232
Oca 29, 2020, 08:18 ÖS Last Edit: Oca 29, 2020, 08:19 ÖS by doğu
 Bu gemiyi yapmaktan daha zoru koruyabilmek. Bence tersten gittik bu iste. Bizim donanmamizin en sikintili yeri savunma kisminda. İsrail kaynakli bu goruntuler mesaj amacli yayinlaniyor.
 Hava Kuvvetlerimizin mutlak ustunluk kuramayacagi bir durumda gemilerimizin akibeti guclu bir hasma karsi nedir ? Ornegin İsrail, ki Akdeniz'de İtalya'da dahil baska goremiyorum.
 İnebilir mi donanma Kıbrıs'ın guneyine boyle bir durumda ? Mesajı Paylaş

Bozok

Hocam yanlış forumda hatta yanlış ülkedesin. Ağlama duvarı Kudüste. Sen git o üstün insanların yanında yaşa. Ne bu kadar İsrail korkusu, İsrail hayranlığı anlayamadım. Mesajı Paylaş

doğu

#234
Oca 29, 2020, 08:48 ÖS Last Edit: Oca 29, 2020, 09:41 ÖS by doğu
 Ne insanlar var hayatta, turlu turlu :)

 Laf atip yok olmayi aliskanlik haline getirmeyin, "mutlak ustunluk" ifadesinin anlamini mi bilmiyorsunuz yoksa tersini mi iddia ediyorsunuz ? Tersini iddia ediyorsaniz bir aciklayiverin nasil olacagini ogrenmenin yasi yoktur degil mi. Gercekleri gorup onlemini almayan milletlerin dunyada durumu ortadadir, tarihte de. Hamaset arada iyidir bende siklikla yaparim ama hesap yapmayi da unutmam, milliyetcilik ise fevkaladedir beynini uyusturmadigin surece.
 Hayranliga gelince; Evet hayranim, bir avuc adamin dunya siyasetinde, teknolojisinde, ekonomisinde, askeriyesinde bulundugu konuma. Desteklemek ayri bu ayri, neden olmayim kompleksli miyim, benim hedefimde bu olmali, hatta bize yarasir sekilde bircok kez oldugu gibi adalet dagatarak olmali.
 Gereksiz tacizine cevaben baska seyler de yazardim ama luzum yok, bu kadar "atak" olmaya da gerek yok. Dusman degiliz. Mesajı Paylaş

TULGA

İstanbul Sedef Tersanesi'nde yapımı süren ilk uçak gemisi "TCG Anadolu" ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonunun tamamlanmasının ardından liman test hazırlıkları için cep rıhtımına alındı.

www.sozcu.com.tr Mesajı Paylaş

murattekin

Uçak gemisi lafından dönüş yok. Medya herhalde linç korkusuyla doğruyu söyleyemiyor.  Mesajı Paylaş
...

Terra

"ANADOLU" testlere başlıyor

Türkiye'nin en büyük savaş gemisi olacak TCG Anadolu liman test hazırlıkları için cep rıhtımına alındı.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "İstanbul Sedef Tersanesi'nde yapımı süren ve geçen yıl denize indirilen Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemimiz ANADOLU'da yeni bir aşamaya geçildi. ANADOLU, ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonunun tamamlanmasının ardından, liman test hazırlıkları için cep rıhtımına alındı." bilgisine yer verildi. Liman kabul testlerinin tamamlanmasını ardından geminin 2020 sonunda Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesi bekleniyor.

Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekât alanları ile Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusu'nda kullanılabilecek olan TCG ANADOLU, dört adet Mekanize Çıkarma Aracı, iki adet Hava Yastıklı Çıkarma Aracı, iki adet Personel Çıkarma Aracının yanı sıra uçak, helikopter ve insansız hava araçları da taşıyacak.

Havuzlu Çıkarma Gemisi, gerektiğinde bünyesinde yer alan tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkânı sayesinde doğal afet yardımı, insani yardım ve mülteci tahliye harekâtları kapsamında tıbbi destek için kullanılabilecek.

Tam yük deplasmanı yaklaşık 27 bin ton, uzunluğu 231 m ve genişliği 32 m olan geminin amfibi kabiliyetleri, gemi bünyesine konuşlanabilen dört adet LCM veya iki adet LCAC ile araç güvertelerinde mevcut tankların, ZAHA'ların zırhlı ve diğer tekerlekli araçların harekât bölgesine taşınmasına imkân sağlayacaktır. Bahse konu harekât için 70 m uzunluğunda ve 17 m genişliğindeki gemi havuzu kullanılacak.

http://defenceandtechnology.com/anadolu-testlere-basliyor/ Mesajı Paylaş

zirfak

Sn dogu dediğinize katılmamak elde değil. Planlama berbat. Tf2000 daha önceden yapılmalıydı. Tf2000 de aster için anlaşma yapılamadı. Yerli hss kullanılacak. Tf2000 siper i bekliyor.
Bu mecradaki yazılardan anlayabildiğim şu, dkk da tek gemi hareketi yerine filo ile hareket var ve filoda  her gemiye farklı roller biçilmiş. Yani  TCG Anadolu nun içinde bulunduğu filoda örneğin denizaltı, hava savunma gemisi, i sınıfı gemi ve korvet vb olacak. Mesajı Paylaş

Terra

TCG Anadolu'ya NATO görevi

TCG Anadolu NATO'ya deklare edilen Türk Yüksek Hazırlık Seviyeli Deniz Görev Kuvvetinde (TURMARFOR) görev alacak.

İtalya'nın Sicilya Adası açıklarında 6 Mart'a kadar sürecek "Dynamic Manta 2020" tatbikatına katılan Barbaros sınıfı fırkateynlerden F-246 TCG Salihreis'in Komutanı Deniz Albay Alper Doğukanlı açıklamalarda bulundu.

Doğukanlı, NATO üyesi 9 ülkeden su üstü ve deniz altı unsurlarıyla deniz karakol uçaklarının katılacağı Dynamic Manta 2020'nin NATO Deniz Komutanlığı ve NATO Denizaltı Komutanlığınca planlandığını belirterek, şunları söyledi:
"Bu tatbikat, İyon Denizi ve Orta Akdeniz'de İtalya'nın ev sahipliğinde intikaldeki ve karakoldaki deniz altı tehdidine karşı, hava, su üstü ve deniz altı iş birliği usullerinin uygulanması, denenmesi karmaşık senaryolara istinaden ileri seviyede koordineli deniz altı savunma harbi eğitimlerine yönelik NATO usullerinin denenmesi maksadıyla planlanmış bir tatbikattır."

Tatbikatta yoğun şekilde deniz altı harbi eğitimlerinin olacağı ve toplamda 45 deniz altı savunma harbi eğitiminin planlandığı bilgisini paylaşan Doğukanlı, "Türkiye, Dynamic Manta 2020 tatbikatına; 1 adet S70 Helikopteri konuşlu 1 fırkateyn; TCG Salihreis, bir denizaltı; TCG 18 Mart, bir deniz karakol uçağı ve tatbikat karargahında görevli 4 personeliyle iştirak edecektir." dedi.

"Türkiye, TURMARFOR'un aktivasyonu için çalışıyor"

Genelkurmay Başkanlığının onayıyla Türk Yüksek Hazırlık Seviyeli Deniz Görev Kuvveti (TURMARFOR) teşkil çalışmalarına 6 Temmuz 2018'de başlandığını hatırlatan Doğukanlı, şunları kaydetti:
"NATO'ya deklare edilen Türk Yüksek Hazırlık Seviyeli Deniz Görev Kuvveti'nin aktivasyonu için yoğun biçimde çalışılmaktadır. Bu kapsamda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin taarruz uçağı konuşlu ve güç aktarımı yapabilecek ilk gemisi olan çok maksatlı amfibi hücum gemisi TCG Anadolu'nun 2022'ye kadar hizmete girmesi planlıdır.

NATO uzun dönem taahhüt planında, 2023 ve 2028'de deniz unsur komutanı, 2025'te amfibi görev kuvveti komutanı, çıkarma kuvveti komutanlığı görevleri Türkiye'ye tahsis edilmiştir."

http://defenceandtechnology.com/tcg-anadoluya-nato-gorevi/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter