Havuzlu Çıkarma Gemisi (TCG Anadolu)

Başlatan malpsoy, Eki 04, 2015, 12:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

petibor

Daha nasıl yüzsün çıkmış işte havuzdan

Mesajı Paylaş

nokta

TCG Anadolu'da MEHS Dönemi

ASELSAN'ın geliştirdiği Deniz Elektronik Harp Süitinin (MEHS) fabrika kabul testleri tamamlandı. Süit ilk olarak Helikopterli Çıkarma Gemisi (Landing Helicopter Dock/LHD) sınıfı TCG Anadolu'da kullanılacak.

İlk çalışmaları 2007'de başlayan sistem; Merkezi Yönetim Sistemi, Elektronik Destek Sistemi, Elektronik Taarruz Sistemi, Dekoy Atım Sistemi ve Lazer İkaz Sistemi'nden oluşuyor.

Söz konusu süit lazer, kızıl ötesi gibi çeşitli sensörlerden gelen bilgileri dost gemilerden gelen bilgilerle bir araya getirerek muhtemel tehdidin analizini yapıyor ve öz savunma maksatlı olarak en etkin karşı tedbirlere karar veriyor ve icra ediyor.

http://c4defence.com/Gundem/tcg-anadolu-da-mehs-donemi/8725/1 Mesajı Paylaş

Terra

TCG ANADOLU'da işler hızlandı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacak olan TCG ANADOLU (LHD) 2020 yılı sonunda hizmete alınacak.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, CNN Türk'te Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına katıldı

Demir, TCG Anadolu ile ilgili olarak, " TCG Anadolu'nun inşasını hızlandırdık. 2020 sonunda hizmete alınacak. Tasarım açısından önemli bir kabiliyet kazandık. TCG Anadolu yabancı eşdeğerlerinden %35 daha ucuza mal oldu. Geminin içinde havuzumuz var. Üstte helikopter, uçak konuşlandırıyorsunuz. Uçak hangarınız var, çıkarma gemilerinin olduğu havuzunuz var. Son incelememde TCG Anadolu için rahatlıkla çok çeşitli S/İHA'lar geliştirip kullanabiliriz." dedi.

İstanbul Tuzla'da Sedef Tersanesi tarafından inşa edilen ve geçtiğimiz Mayıs ayında ilk kez suyla buluşan tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu, 1 Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek ve envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacak.

Ayrıca Türkiye'nin bölgesel güç aktarım kabiliyetini, orta ölçekli küresel güç aktarımına çevirecek TCG Anadolu, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir revir/hastaneye sahip olacak ve insani yardım operasyonlarında Hastane Gemisi olarak görev yapabilecek.

http://defenceandtechnology.com/2019/11/16/tcg-anadoluda-isler-hizlandi/ Mesajı Paylaş

nokta

Demir: TCG Anadolu 2020 Sonunu Bekliyor

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TCG Anadolu Gemisini 2020 sonunda Deniz Kuvvetlerine teslim edeceklerini söyledi.

İstanbul Tuzla'da yapımı devam eden Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu'da incelemelerde bulunan Demir, şu açıklamayı yaptı:

"Kamuoyunda uçak gemisi olarak bilinen gemimiz ve çalışmalar son derece düzenli bir şekilde yürütülüyor ve süre olarak da tersaneyle konuştuğumuzda planlanan süreden yaklaşık bir yıl daha önce geminin teslim edilmesiyle ilgili tedbirlerin alındığını, alınmaya devam edildiğini gördük. İnşallah 2020'nin sonunda bu gemiyi Deniz Kuvvetlerimize vermiş olacağız. Bu incelemeyi yaparken çeşitli ürünlerin yerlileştirilmesi, yerli ürünler ve projeler kullanılmasıyla ilgili de yerinde tespitler yaptık. Hem tasarımı hem de çeşitli malzemeler, sistemler açısından da iddialı bir konuma geleceğimizi umuyoruz. Deniz Kuvvetlerimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz."

TCG Anadolu'da yaklaşık 60 kişilik personel görevlendirmesi yapıldı. Bundan sonraki aşamada kabul sürecini hızlandırmak için geminin kabul testlerindeki sıralamasında bazı değişiklikler yapılması bekleniyor. Bu çerçevede deniz seyir testlerinin bir bölümünün süreci bozmayacak şekilde kabul testlerinden sonra gerçekleşmesi planlanıyor.

Asgari bir tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteği ile belirlenen yere intikal ettirebilecek TCG Anadolu Gemisinin inşaatına İstanbul Tuzla'daki Sedef Tersanesinde devam ediliyor.

TCG Anadolu, dört adet Mekanize Çıkarma Aracı, iki adet kamuoyunda "hovercraft" olarak bilinen Hava Yastıklı Çıkarma Aracı, iki adet Personel Çıkarma Aracının yanı sıra uçak, helikopter ve insansız hava araçları da taşıyacak. 231 metre uzunluk ve 32 metre genişlikteki geminin tam yük deplasmanı yaklaşık 27 bin ton olacak.

http://c4defence.com/Gundem/demir-tcg-anadolu-2020-sonunu-bekliyor/8990/1 Mesajı Paylaş

Topgun

Sanki arka köprüüstü Phalanx konulması planlanan yer ufak kalmış gibime geldi? Oraya Phalanx sığabilecekmi? Bu ebat ile CIWS için yerli ve milli KORKUT-D konuşlandırılması ihtimali devre kalmış oluyor resmen, ki orada Phalanx bile darda kalacak gibi... Mesajı Paylaş

petibor

Ne çabuk yaptılar koca gemiyi korvetler daha uzun sürüyor Mesajı Paylaş

silahdar

Çokda güzel olmuş mutfağındaki kapıları ben yapıyorum:) bayağı heybetli inş tam techizatlı yüzdüğünüde görürüz. Mesajı Paylaş

farabi

TCG Anadolu'ya destek olarak bir uçak gemisinin de hazır alım yöntemiyle tedarik edilmesi planlanıyor.
https://www.yenisafak.com/gundem/sira-geldi-ucaklara-3515698

Haber baştan aşağı saçmalıklarla dolu ama ister istemez bu kısım dikkat çekiyor. Çünkü geçtiğimiz yıldan kalan bir HMS Ocean hikayesi var. Acaba, sıra Giuseppe Garibaldi'ye mi geldi , bir miktar AV8B+ ile birlikte... Bu geminin hem sea sparrow kabiliyeti var hem de çok gelişmiş su altı muharebe yetenekleri bulunuyor, yani kalabalık bir görev gücüne ihtiyaç duymadan da kriz bölgelerine gidebilecek nitelikte. F-35B olumlu bir sonuca varırsa , TCG Anadolu'ya kardeş gemi , yok olmazsa daha farklı bir planlama ortaya çıkarılana değin; kelepir bir platform bakıyor olabiliriz. Mesajı Paylaş

Topgun

Oldukça enteresan bir haber. Ateş olmayan yerden duman çıkmazmış tabi. Alternatif arayışları yürürlükte demekki.
Bakalım daha neler göreceğiz. Varmıki hazırda satılık alternatif? Mesajı Paylaş

dum

Çinin milli uçak gemileri devreye girmeye başlıyor.  Varyag yuvaya geri döner mi ki? Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

TCG Anadolu'nun orijinalinin adı neydi? :D Mesajı Paylaş

farabi

#221
Kas 26, 2019, 05:46 ÖS Last Edit: Kas 26, 2019, 05:49 ÖS by farabi
Benim bildiğim 2021-2022 gibi Trieste'nin devreye alınmasıyla aktif hizmetten çekilecek Giuseppe Garibaldi ve ABD'nin Mothball Filosunda halihazırda yatmakta olan iki adet devasa Tarrawa sınıfı LHA var. İkincisi olmayacağı için en akla yatkını İtalyan gemisi.

Aliağa'da son olarak İspanyolların Principe de Asturias'ı sökmüştük. Kelepir bir gemi bulursak 10 küsür sene eğitim platformu ve yedekleme amaçlı kullanılır , durum netleşince ve bütçe oluşunca da diğerlerinin kaderini paylaşır. Mümkün mertebe masrafsız, tercihen Harrier'ıyla birlikte bir alım yapmalı, eğer böyle bir düşünce varsa. Mesajı Paylaş

süper çavuş

@HARZEMŞAH ,,
" TCG Anadolu'nun orijinalinin adı neydi? :D "
Neydi ??
Italya F-35B lerini teslim almaya başladı ellerindeki AV-8B lere talip olunabilirmi acaba ?? Mesajı Paylaş

Topgun

Uçakların 2. el transferi içinde Sam amcanın onayı lazım... Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Juan Carlos L-61 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter