TUSAŞ Hürkuş Temel Eğitim Uçağı

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 10:00 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

dum

Putty ; sevdiğim bir şarkı sözü var ;  " bir umuttur yaşatan insanı, aldım elime sazımı...."

Bir de atasözü/replik vardı ; "umut fakirin ekmeğidir" diye. Mesajı Paylaş

putty

Nis 14, 2021, 05:30 ÖÖ Last Edit: Nis 14, 2021, 05:31 ÖÖ by putty
siyaset yapmayalım forumda Mesajı Paylaş

Lcd

Nis 14, 2021, 06:03 ÖÖ Last Edit: Nis 14, 2021, 06:10 ÖÖ by Lcd
"O hep kuru gürültüye sıktığımız "yeni bir düzen kurulur TR de onda yerini alır" lafındaki yeni düzen kuruluyor. Türkiye bu düzende yerini alıyor mu? Hayır. Ne yapıyor? Hiiiç. Sallanıyor. Bir hedef yok. Türkiye o yeni dünya düzeninde yer döşemelerinin arasına daha sonra kuş yemi olmak üzere saklanan susamlar gibi. Dağılmış, şekilsiz bir şekilde aralarda hayatta kalmaya çalışıyor.

Sorun burada. Düzenden "kopmayı" başardık. Ama yeni bir "düzen" kurmayı, yeni kurulan düzende kendimize bir "mana" bir "anlam" bulmayı başaramadık."

Hds sana hiç bu kadar katılmadığım olmamıştı.

Libya da varsın ve Rus ları dengeliyorsun.

Afrika da varsın ve büyüyorsun.

Azerbaycan ve oradan da Türk dünyasına ulaşıyorsun

Pakistan'ı tamamen Çin e kaybetmemek ile arada duran son ipliksin.

Ukrayna ile sağlam bir ilişki oluşturdun ve bunu Rusya yı çok ta kızdırmadan yürütebiliyorsun

Katar zaten belli.

Irak'ta Suriye'de zaten varsın

Avrupa ile bir şekilde arayı belirli bir gerginlikte tutuyorsu. Baktığın zaman Avrupa yada Abd nin kendisine ilave ettiği anlamdan çok daha fazlasını eklemişiz

Senin oluşturmamızı beklediğin anlam ne çok merak ettim Mesajı Paylaş

bnb

Nis 14, 2021, 10:38 ÖÖ Last Edit: Nis 14, 2021, 10:44 ÖÖ by bnb
İnsanlar bunu çok es geçiyor ama önümüzde 2 yol vardı. Eskisi gibi batı ittifakında, sorgulamadan devam etmek. Etliye sütlüye karışmam, biraz da toprak kaybına razıyım diyorsan para da verirler, f35 de verirler tank motoru, bilmemne kamerası da.

Biz şimdilik 2.yolu tercih ettik, yine batı ittifakında ama kendi çıkarlarını da kollayarak. Kürt devletini kurdurmam dedik, sağa sola sarktık. Olacağı buydu, paranı kestiler. Hoş 90'larda ekonomimiz daha beterdi o da ayrı. Bizim millet zora gelmez, bakalım devamını getirebilecekmiyiz. Mesajı Paylaş

HDS

@Lcd, Bunların hepsi kısa vadeli "taktik" işler. Bugün o olur yarın bu olur. Bunlar olur zaten.

Bizim 2030'lar için, 2050'ler için dünyada kendimize biçtiğimiz konum nedir? Bugün 85 milyon adamız; Bunca insanı dünya ticareti, üretim, tedarik, enerji, her şey değişirken 30 sene sonra "ne" olarak, dünya ve değişen bu dünya için "ne mana" ifade ederek doyurmayı, dünyada ne iddian olmasını planlıyorsun? Bu yok.

Şu var; 2000'lerin başında kendimize koyduğumuz hedeflerden bir tanesi, AB'ye daha da entegre olmak, ama bir de AB'nin en önemli "enerji sağlayıcısı" olmak. Bir enerji, gaz ve petrol "hub"ı olmak. O projeye epeyce sıkı tutundu mesela. Oldu mu? olmadı. Daha mı yakınız? Evet. Oluru var mı? Kısmet. Ama kıra döke de olsa çabaladık. "Oraya gidecek her şey bizden geçecek" tutumunu esnetmedik. İşte East-Med falan filan.

Bir de belki 2004 gibi, aslında BB RTE'ın motivasyonu ile bir de savunma sanayisinden azami yerlileşme ve bir ihracatçı olma vizyonu vardı. Bu oturdu mu, garip şekillerde belki evet. Oldu mu? Kıra döke, biraz. Zaten başka türlü olsa bizim biz olduğumuz nereden belli olacak? Ama doğru dürüst ürün çıkmıyor o ayrı. Gün sonunda kendimizi herkesten ambargo yiyen hale dönüştürdüğümüz için bir bakıma. :)

Ama bunun dışında, turizm, sosyal hayat, AB, Çin dahil Asya ekonomileri, Asya'nın yükselişi, yeni bilişim ekonomisi, ne bileyim Türk diziciliğinin geleceği, ya bu konularda ne düşünüyoruz?

2040'ların İstanbul'u için nasıl bir şehir planlıyoruz? Bunu modellerken ve hizmete verirken ne tür değerler ortaya çıkaracağız? Bunu nasıl paraya çevreceğiz?

Dünyanın "eskiden" en güzel şehirlerinden birisi olan İstanbul'u, aklı başında bir millet olsak, yapılaşmasını kontrol eder ve elimizi öpene pazarlardık. Turizm de değil sadece, yaşam için de. İstanbul'un ulaşım hizmetlerinde ortaya konulan her çözüm, ateşle sınanmış demektir ve satılır.

Bunlar hakkında ne düşünüyoruz?

2040'ta dünyanın otomobil endüstrisinde nerede olacağız? Beyaz eşyada? Dozer ve beko loderde? :)

Bunun anlatmaya çalışıyorum. Bana ne Libya'dan Rusya'dan. Mesajı Paylaş

putty

Bangladeş e 12 Hürkuş C ihraç edilecekmiş
Mesajı Paylaş

emrebenn

Motor işi nasıl çözüldü acaba? Mesajı Paylaş

cemdogut

Acaba B'leri C'ye çevirerek mi yapacaklar? O zaman motor sorunu kalmaz. Mesajı Paylaş
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...

Topgun

Eldeki üretilmiş olan B'leri C'ye çevirerek satsınlar Bangladeş'e.. Bizimkilerede Ukrayna motoru kullansınlar artık. Ben zaten Motor-Sich ile ortaklığı savunuyorum. Mesajı Paylaş

dustdevil

Hava Kuvvetleri'nin alacağı uçaklar mı gidiyor acaba? Mesajı Paylaş

murattekin

Benim de tahminim bu yönde. Temel Kotil "uçağı kompozit yapacağız" dediğine göre kuvvet bunları istemiyor. Mesajı Paylaş
...

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter