TUSAŞ Hürkuş Temel Eğitim Uçağı

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 10:00 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

robust

Taktik IHA'larin daha kucukleri olsa onlardan bile atabilir ama IHA envaterimiz dengesiz biraz. Benim yillardir savundugum sey, artik tugay bazinda IHA kesif/gozetleme timleri kurulmasi ve hepsinde ScanEagle benzeri mancinik atilan 20-30kg'lik IHA'lar kullanilmali. El ile atilan mini IHA'lar hem ucus limitleri yeterli degil, hemde goruntu kalitesi cok kotu. Bu bahsettigim ScanEagle benzeri IHA'larin ciddi surelerde havada kalabililer, kullanimi kolaym tugay seviyesinde veya daha altinda arazide surekli bulunan birlikleri havada surekli istihbarat destegi verebilirler. Isternirse bu TOGAN benzeri havan muhimmatlarini hedeflere atabilirler. Bunlarin basitlerini ISID yapti, 40mm bombaatar muhimmatlarini foam kanatli basit RC ucaklar veya Drone'lardan atti surekli ve etkili de oldular. Simdi PKK benzer taktikleri gelistirmeye ugrasiyor.

Bu IHa'lari gelistirip, uretebilecek firmalarimiz da var ama nedense bir turlu kafamizi ceviremiyoruz o tarafa. Hadi olmadi Mavic 2 Pro gibi basit dronelar artik manga seviyesine inmesi lazim. Mesajı Paylaş

malpsoy

"TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen TOGAN, 81 mm bilyeli havan sisteminden oluşuyor. İki boyutlu güdüm yeteneği de olan mühimmat, 35 metre yarı çaplı alanda etkili. Güdümlü tipinde ise cep mesafesi 10 metreye kadar iniyor."

http://www.kokpit.aero/hurkusc-mat-siyaha-boyandi

35m yarı çaplı bir alan oldukça etkili bir mesafe. Kanat altı 8 adet mühimmat ile destek verecek 4-5 uçak oldukça büyük bir alanı baskı altına alıp cehenneme çevirebilir. Bir de bunları SİHA'lara entegre ettiğimizde son derece ucuz ve süreklilik sağlanmış olacaktır. Mesajı Paylaş

petibor

Mar 30, 2019, 08:24 ÖS Last Edit: Mar 30, 2019, 08:28 ÖS by petibor
20 Pkk diyelimki karakola sadırıyor nasıl saldırır bir arada durmazlar alana yayılırlar yada intikal yapacaklar kol kola yapmazlar intikal düzeninde yaparlar boyu 200 m olur kolun belkide. Terörist kolay kolay bir arada yakalanamaz dağın kırsalın kuralı bu ne asker ne terörist yan yana durmaz. Böyle hedefi iha daki iki MAM ile vurmanın yada f16 daki iki MK ile vurmanın sıkıntısını yaşıyor asker mutlaka. Kim bilir kaç kere çil yavrusu gibi elden kaçtıda bu minnacık şeyleri bizim aklımız almazken ciddiye alıyorlar. Ben hayal edebiliyorum sorunu biz bile kıytırık askerken karakolun içinde intikal düzeninde gidiyordur az tel devriyeye yaklaşınca. Dağdaki adam bir araya toplanırmı hiç anca mağarada olursa yakalarsın başka türlü yakalanmaz. Benim tahminim bu denedikleri şey ikinci tercih olarak kullanılacak ilk tercih yine daha ağır mühimmatlardır. Mesela 4 pylon un ikisi MK serisi bomba ikisi bu ufaklıklardan bir düzine. Sahaya yayılmışlarsa çaresiz kalmamak için yani. Gördük geçen koca F16 nın MK bilmem kaç bombaları kaç tane patladı biri ölmedi komada şimdi. O patlamadan nasıl yaralı kurtuluyor demekki olabiliyor yani birde MAM ı düşünün 10 m ötedeki sütre izin verdi ise kurtulur arazide rahatlıkla Mesajı Paylaş

petibor

Mar 30, 2019, 08:48 ÖS Last Edit: Mar 30, 2019, 08:52 ÖS by petibor
Ayrıca ben bu çalışmanın ileride enteresan kargo mühimmata yani akıllı misket bombasına yada küme halinde saldırı taktik kullanımına zemin hazırlayacağını düşünüyorum. Bir kargo mühimmat ile 50 hedefin vurulması sağlanabilir bu iş için bize mikro güdümlü patlayıcılar lazım ilerde. Bu çalışma bence çok değerli birikim sağlıyor. Klasik bombalarımız bitince bize enteresan kargo mühimmatlara sıra gelecek. Antitank anti personel örnekleri var biliyorsunuz bizimde olacak illaki. Bu ufacık makineye sıkıştırılabilmiş güdüm mahareti bence çok potansiyel taşıyor bu yüzden ona görev bulamayıp ziyan etme durumu hiç düşünmeyelim eminim çok heyecanla uğraşıyorlar bu minik bombalar ile sürekli birileri . Minik güdümlü bomba çok iyi bir uğraşı gelişerek ilerlemesi gerek buradan çok güzel ürünler çıkar ilerde. İHA nın SAR radarı var bir saniyede bir alandaki her dörtköşeyi tespit eder hedef bilgisi üretir 10 saniyede tugaydaki her hareketi yakalar hedef bilgisi üretir Flir ile eş güdümlü her ısı kaynağını yakalar yine vektörel hedef bilgilerini çok hassas üretir operatörde işaretler yazılımda önerir 50 tanesi ceheneme çevirir AC 130 gibi iş yapar bence taburda tugayda limanda cephede. Yada bir tesisisn uydu fotosu ile bir orjine göre bomba kümesini hedef bilgisini yerde yüklersin geriye sadece orjini flir ile tespit etmek kalır salınca 50 si birden o orjine göre hedefe saçılırlar. Nano her zaman şeytancadır ölçek küçüldükçe küme toplamının faydası sihirli hale gelir. HD ekranın bir pikseli altı üstü bir led lamba ama uzaklaşınca aşk filmi izliyorsun Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Diyelim çatışma alanın üstünde uçan bir hürkuşta 10 adet togan yüklü. Kısa aralıklarla salsa bu 10 mühimmatı tahimini 300m uzunluğunda bir alanda etki yaratacak. Fazlasıyla güzel bence. Mesajı Paylaş

ozbey

@robust,  dediğiniz  tugay seviyesi  iha  ihtiyacı  gerçekten de ciddi seviyede;  ama  ben artık  bunların  mancılıkla fırlatılan  ihalar yerine  dikey iniş kalkış yapabilen  ihalarla  karşılanması gerektiğini düşünmekteyim.
şu  bomba bırakabilen dronlar konusunda  yazdıklarım hep silindi;  ama  haklı   haklı çıktım.  belki de  zaten bir çalışma  olduğu için silinmiştir o yazılarım. 
aselsan  2018 faliyet raporunda  duyurulduğu  için  artık  buraya da koymanın bir sakıncası yok.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı
SERÇE ile Bomba Bırakma Kiti
çalışmalarına Roketsan ile birlikte, METİ
Kiti çalışmalarına ise İstihkam Okul
Komutanlığı ile birlikte başlanmıştır.

https://www.aselsan.com.tr/tr-tr/yatirimci-iliskileri/Documents/Yillik%20Faaliyet%20Raporlari/2018_Faaliyet%20Raporu_TR.pdf

bakın  tam dediğim gibi  hem  bomba bırakan,  hem  meti  görevleri için ve  talep  bizzat kuvvetten gelmiş. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter