Türkiyenin Mühimmat ve Füzeleri

Başlatan turkdefence, Eki 30, 2016, 07:28 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HARZEMŞAH

Fiberoptik de laser jiroskop temelli üstadım. Prensip aynı. Birinde laser dolaşıyor, diğerinde fiber içinde ışık. Ama tüm konsept aynı... Mesajı Paylaş

putty

Füzelerin anormal G değerleri negatif etki yapıyormudur INS lerde.
Ayrıca INS sıfır hata ile çalışsa bile hatta GPS kullanılsa bile gemi sonuçta hareketli hedef. Mesajı Paylaş

Topgun

Eki 20, 2018, 01:40 ÖÖ Last Edit: Eki 20, 2018, 02:07 ÖÖ by Topgun
Ben bu sistemi on yıllardır kullanıyorum. Ne kadar hata yaptığını, düzeltme gerektiğini, karasal yayınların olmadığı Afrikada üstüne birde GPS sinyalide kesildiğinde 3 adet IRS sistemine rağmen kaybolup, denize yönelmek suretiyle kıyıyı takip ederek havada rastladıkları başka bir uçak vasıtasıyla minimum yakıtın altında destinasyona ulaşabilen, atlattıkları büyük badire sonrası yere bastıklarında öpen ekipte arkadaşlarım.
Dolayısıyla INS/IRS nedir bilirim. Jiroskopu lazerlide olsa, fiber optikte olsa, her INS mutlak doğruluk için harici bir düzelticiye ihtiyaç duymaktadır. Mesele ne kadar kesinlik istediğiniz ile ilgili olabilir olsa olsa, GPS veya Karasal yayın veya radar düzeltmesi olmadan elde edeceğiniz hata payı size kafi geliyorsa, sorun yok, sadece gelişmiş Laser gyroskop ile donatılı INS veya MEMS IMU ilede yola devam edebilirsiniz. Lakin bu şekilde terminal safhada asla nokta vuruş sağlayamazsınız, mutlaka hedefi arayıp, bulup sizi yönlendirecek bir düzelticiye muhtaçsınız.

Bilmeyen arkadaşlar aşağıdaki dökümandan detaylı bilgi edinebilirler.

www.jhuapl.edu/techdigest/TD/td2804/Bezick.pdf Mesajı Paylaş

saito

Eki 20, 2018, 02:20 ÖÖ Last Edit: Eki 20, 2018, 02:21 ÖÖ by saito
GPS icat olmadan öncede uçaklar vardı kıtalararası uçuyordu ,2 dünya savaşında 100 binlerce uçak uçtu. 51 uyarıya rahmen lövyeye asılmaya devam eden pilot düşürdü uçağı iranda. Mesajı Paylaş

Topgun

Yani??? Konu ile alakası nedir? Mesajı Paylaş

murattekin

lövyeye asılmaya devam eden pilot düşürdü uçağı iranda
Lövyeye asıldığı için düştü. Mesajı Paylaş
...

dum

Yatay-subsonic-çok manevralı-insanlı-5000 km'den fazla alete bakarak yapılan bir uçuşla ;

Bir mermi balistiği ile süpersonic, insansız, çok çok az manevralı  ve 300-500 kmlik bir uçuş kıyaslanamaz.

Bilinen bir noktadan , 300 km mesafedeki bilinen bir noktaya 5 dakikadan az sürede bir mermi balistiği ile uçacak bir roketin ihtiyaç duyacagı düzeltme hele de sadece terminal safhada farklı bir durum..

İmkan olsa da tv camera ve operatör vasıtası ile hedefi artıkıl'da tutarak yapılsa.veya lazer işaretleme de olur.

Bu arada koca afrikada yolunu kaybetmek de pilotluk açısından ilginç ve elim bir durum..  sadece aletlere bakarak uçan teyyareci ile aletlerin yanısıra görerek, hissederek ve bileğiyle uçan helikoptercinin farkı bir kez daha ortaya çıkıyor. 

Not; tabi ki +40k  feet'de görerek uçmalarını beklemiyorum.. ama yapilacak iş sadece denizi bulmakmidır.. hiç mi çalışmamışlar, yerdeki izlere. Hem  Biraz takılayım uçakçılara..;)

Mesajı Paylaş

Baltica

@Topgun hocam hakli. THY'nda, Afrika'da aletli ucusun sikintili oldugu bazi destinasyonlara, pilotlar ucmak istemiyor.

Bu destinasyonlara, bir zamanlar, yine THY'nda, ozellikle, Amsterdam kazasi sonrasi, "Tu kaka" olan, asker kokenli pilotlari gonderiyorlar ekseriyetten...

Sayet, Afrika'ya dogru ucan bir ucaktaysaniz, Topgun hocamin yukarida yazdigi gibi durumlarda veya emergency durumlarinda, levyenin basinda, Anadolu Universitesi'nden gelen bir pilot yerine, Hava Harp Okulu'ndan gelen bir pilot olmasi icin dua edersiniz  :) Mesajı Paylaş

factoraptor

IMU diye tabir edilebilecek cihazlarda sıkıntı rotasyon tespiti değildir, zira çok hassas jiroskoplar geliştiriliyor ve bu konuda en güvenilir aletler de bunlar zaten.

Ama sorun şu ki hareketin 6 serbestisi var. Ve önceki üç serbestide tespit edilen bilgi hız verisi. Açı değerini tespit edebilmek için dünya üzerinde bir sabit noktaya göre, ki bu nokta 6 serbestide tanımlı olmalıdır, elinizdeki hız verilerini işlemeniz gerekiyor. Ancak tek başına hız verisi de yetmiyor, çünkü kendi referansınıza göre yaptığınız ivmelenmeler sabit referansta sarsım olarak karşınıza çıkıyor. Bu da lineer ivmelenmelerin de aynen rotasyon belirleyen jiroskoplar kadar hassas olmasını gerektiyor.

Peki lineer ivmeölçerlerin geçtiği bilgiler ile hassas jiroskopların geçtiği bilgilere göre hesaplama yaptığımızda doğru sonuca ulaşabiliyor muyuz? Çoğunlukla belli bir hata payıyla bir sonuca ulaşılıyor. Bunun sebebi iki cihazın distürbans eğrilerinin aynı olmamasından kaynaklanıyor. Bu da sistemin  kendisini olmayan bir sürüklemeye uğradığını varsaymasına sebep oluyor.

Bu teknolojinin bu eksikliği giderilirse, hipersonik balistik füzelerin terminal safha da dahil güdümlenmesi oldukça mümkündür. Çalışılmaya değer bir konu.. Mesajı Paylaş

Karabasan

Bir aralar putty yine yapacağını yapmış 2012 tarihli bir video üzerinden acaba ülkemizde sıvı roket yakıtı için gizli gizli projeler mi yürütülüyor diye ortalığı ayağa kaldırmıştı.
O bu yorumu yaptıktan 4 gün sonra İsmail Demir yaptığı açıklamada

"Delta V adlı bir şirketimiz var, hibrit yakıtlı roket motorları şu anda dünyada yeni kullanılan bir teknoloji. Diğer roket motorlarını ROKETSAN çalışırken bir anlamda da bu yeni teknolojilerde geri kalmamak üzere bir şirket kurduk ve şirket denemelere devam ediyor. Hatta ilk küçük motorlarını ateşlediler."
https://www.aa.com.tr/tr/gunun-basliklari/savunma-sanayii-baskani-demir-altay-tankinda-sozlesmeyi-yarin-dahi-imzalayabiliriz/1286318

Böyle bir beyanda bulunmuşken medyayı sıkı takip edeceğine gidipte 2012 tarihli bir video üzerinden sanki gizemli bir olay varmış gibi mevzuya girmek sanırım ancak putty ye nasip olacak bir haldir  :) Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Delta V bir "sıvı yakıtlı roket" firması değil. Hibrit teknoloji üzerinde çalışan, işi gücü o olan bir firma.

Ama sıvı yakıt çalışması ne SAGE için ne de Roketsan için yeni. Test altyapıları dahi var. Ama o iş zor ve çok uzun bir iş. Mesajı Paylaş

Karabasan

Ben yorumu biz bu teknolojilerde çok geriyiz minvalinde gelen imalara istinaden yaptım zaten Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Çok da ileride değiliz maalesef.

Aslında, bu işlerde ilerilik gerilik çok izafi. İşine ne geliyorsa onu yaparsın. Senin için ileri olan ICBM kasacak adam için çok geridir. Ya da "reusability" peşindeki SpaceX için tarih öncesidir. Bunun bir "pazarı" bilmemneyi yok yani. Mesajı Paylaş

petibor

Çin in CM401 i gibi anti ship füze yapmalıyız. 4 mach hızı varmış. Brahmos bile yanında yavaş kalıyor. Hipersonik füzelerin bir tık altı harpoon gibi Atmaca gibi füzelerin çok çok üstü bir yetenek. Birazda kolaycı uyanığa bak ya dedirtecek bir silah. Bu silahın bu kadar geç keşfedilmesinin popüler bir kullanımının daha doğrusu olmamasının mantıklı bir sebebi var. Oda denizde meselesi olan ülkelerin deniz deyince akıllarına engin okyanusların binlerce km mesafelerin geliyor olması. Kimse gemisine birkaç yıldırım koymayı düşünmüyor karadan da kullanımı haritada bir şey pek ifade etmiyor mesafeler çok engin dünyanın kalanı için dolayısı ile gemi ile taşınacak silahı planlıyorlar buda ortaya harpoon u exoset i güçü etkin ve çok sayıda mühimmatı gerektiriyor.  Bizim ise mevzumuz çok daha fazla karaya çekilebilecek bir etkinliği mantıklı kılıyor. Biz Doğu Akdenizi Ege yi Karadenizi belki adriyatiği etki altına aldım mı zaten en büyük sorunumuz çözülüyor. Başkaları gibi Atlantiği aşmamıza gerek yok onlar gibi illada gemi konuşlu olması şart değil füzelerin hepsinin. Yani bir uyanık bizmiyiz denebilir ama başkalarının durumu biraz farklı onlara ucunda radarı olan Yıldırım anti gemi füzesi bizim kadar anlamlı olmuyor. Sürekli küçük etkin taşınabilir silahlara yoğunlaşmış haldeler biz ise kamyona koyup sahile götürürsek ülkeyi koruruz büyük oranda.

Bu silahı yapıp bir kenara mutlaka koymalıyız. Ve ben istendiğine eminim belkide üzerinde çalışılıyor bile olabilir elimizde radar var füze var bilgi var.

Mesajı Paylaş

swat

Arkadaşlar yavaş;

Bu şekilde bir şeye sahip olamazsınız.

-Atmaca başarılı bir şekilde yapıldı bunun bir adım sonrası Süpersonik bir SSM ama önce bu elimizdekini envantere dahil etmek gerekir.
Ben Supersonik SSM'lerin en azında bir süre her donanmada olamayacağını düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter