Türkiyenin Mühimmat ve Füzeleri

Başlatan turkdefence, Eki 30, 2016, 07:28 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Destiny

Bu sadece sizinle alakalı bir durum değil. Genel anlamda böyle bir tezahür var bir kaç yerde. Buna çok fazla takılmamak gerektiğini düşünüyorum sadece. Sadece bir belirtme olabilir yani...

Ramjet konusunda ise bu konuyu zaten çok yakın zamanda tartışmıştık HDS'nin bahsettiği gibi bir platform aşaması olmasa bile Ramjetle ilgili bir denemeler oldu. Bunlarıda tartıştığımız vakit hatırlayıp araştırıp bulmuştum. Buyrunuz.;

http://sadfor.savtera.org/index.php?topic=1887.msg50219#msg50219 Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Ara 15, 2018, 05:12 ÖS Last Edit: Ara 15, 2018, 05:18 ÖS by delenda_est_carthago
Tekrar soruyorum  nerede supersonik ASM gelistirilemez ya da gelistirilmiyordur yazilmis?Iddianiz aynen bu.  Alinti?

Ikincisi ne donesi, nerede done? Ben herhangi bir done gormuyorum.

Ucuncusu kati yakitli ramjet icin nerede bundan suustu fuzesi olmaz demisim? alinti? Benim tam tersine sivi yakitli ramjet isine girmesin Roketsan, gelecek kati yakitli ramjet'te dedigim  bir suru mesajim var hem burada hem sakforda. nerenizden uyduruyorsunuz?

Gidin kahvedeki arkadaslariniza takilin. Seviyesizlesmenin anlami yok.

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Destiny

Konunun başlangıcı itibariyle sizinle ilgili bir mesajım dahi yok. Kapsayıcı konuşmayın. Konuştuğumuz şeyler aynı değil keza.

Ben kimseye böyle bir done olduğunu veya pay biçmedim. Sadece süpersonik atmaca diye bir şey yok yaklaşımı yanlış anlaşılıyor. Ayrıyeten çokta takılmamak gerektiğini düşünüyorum süpersonik atmaca denmesine. Bundan ibaret. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

yukaridaki @destiny'e degil @ battlestar'a idi, neden ustunuze alindiniz anlamadim. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Destiny

Aynı başlıkta ufak kırılmaları olan konular tartışılıyor. Genelleyici konuşmanız öyle anlaşılıyor. -lar, -siz vs.. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Ara 15, 2018, 05:36 ÖS Last Edit: Ara 15, 2018, 05:39 ÖS by delenda_est_carthago
@destiny
Siz bana takildiginizi falan mi soylediniz ki ben size  gidin kahvehanedeki arkadaslariniza takilin, seviyesizlesmeyin diyeyim? Bir onceki katilimcinin yazdiklarina cevap veriyorum, musaade ederseniz. Kendisi gercekdisi ithamlarda bulundu da hakkimda.

Bu arada "siz" hitap seklini cogul olarak algilamaniz enteresan. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

meraklı

Bu Türk forumlarının geleneğidir. Aynen şöyle:

Meraklı: "Sayın xxxxx den duydum. Türkiye nükleer güçle çalışan denizaltı yapıyormuş".

30 yıl sonra

Meraklı: "Bakın ben dememişmiydim" Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Ara 15, 2018, 06:13 ÖS Last Edit: Ara 15, 2018, 08:35 ÖS by BATTLESTAR
@Meraklı

30 yıl önce değil 3 ay önce .

@delenda_est_carthago

Ben size devamlı saygı gösterme çabasındayım. Şu basit meseleyi kapayım derdindeyim. Ama siz hala aşağılama, küçük düşürme çabasındasınız. Açın Tf-4500 konusunda yazdıklarınıza bakın . Demişsiniz işte bir süpersonik füze olacaksa o ilk hava hava olur diye. Ama anti-gemi çıktı.

Hd-1 başlığında süpersonik atmacacılar görsün süpersonik anti gemi füzesi nasıl olur dediğiniz füze xasm-3 ve süpersonik atmacadan tek fiziksel farkı booster ve fazladan 2 kanal oda direk gemiden atılmak için tasarlandığından.

Herneyse istiyorsanız uzatın tartışmayı.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bizim henüz süpersonik bir gemisavar füze projemiz yok... Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Ara 15, 2018, 07:21 ÖS Last Edit: Ara 15, 2018, 07:32 ÖS by delenda_est_carthago
Bula bula bunu mu buldunuz.. aferin... yukaridaki  sorularimi cevaplamiyor, iddialarinizi da karsilamiyor' mesela turkiye'nin supersonik anti gemi fuzesi gelistiremeyecegi falan yazmiyor orada, ya da ramjetli suustu fuzesi olmaz da yazmiyor ama olsun... anca bunu bulabilmissiniz.

Orada solid  ramjetli  hava hava fuzesi gelistirilmeden  anti  gemi fuzesi gelistirilemez yazmiyor beyefendi,  her zamanki gibi iskembeden uyduruyorsunuz. Orada once hava hava fuzesinde karsimiza cikmasini beklerim, digeri esyanin tabiatina aykiri yaziyor. Ikisi ayni sey mi?  degil. Neden Once Hava  hava fuzesinde beklerim dedim' cunku dogal olani budur.

Dunyada aktif kullanimda  solid yakitli ramjet fuzesi kac tane var ve ne tip fuzeler bunlar?  Tabii ki hava-hava fuzeleri. 
Bunun sebebi nedir? Ramjet'in' ister kati ister sivi yakitli olsun, havanin  daha ince oldugu yuksek irtifalarda daha verimli olmasidir. Hatta Brahmos vs gibi fuzeler maksimum performansi  hangi ucus profilinde gosterir? Low high low'da tabii ki
Dolayisiyla normal sartlar altinda  beklenti tabii ki once hava hava fuzelerinde kati yakitli ramjet fuze calisilmasidir. Daha kolay bir istir cunku anti gemi fuzelerine gore hava hava fuzelerinde kati yakitli ramjet kullanimi. Bu acik ve nettir. Ha bizimkiler once zoru yapalim demisse bu enteresan ve beklenmedik  bir secimdir, ozellikle hava hava fuzeleri uzerinde de calistiklari gozonune alinirsa.

Bu arada kati yakitli ramjet kullanan  bir anti gemi fuzesi uzerinde calisiliyor olundugu iddiasi   kati yakitli ramjet kullanan bir hava hava fuzesi uzerinde caisilmadigi anlamina mi gelir? Tabii ki gelmez.

Geri kalani laf kalabaligi, dolayisiyla "ironinizi" ve "takilmalarinizi"  kendinize ve  kahvehane arkadaslariniza saklayin. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

TULGA

Ara 20, 2018, 01:42 ÖS Last Edit: Ara 20, 2018, 01:46 ÖS by TULGA
Demin basında Bora füzesinin test atış görüntüsü yayınlandı. SSB İsmail Demir 280km uzaklıktaki hedefin noktasal hassasiyetle vuruldugunu açıklamış. Resmi atamadım görüp de atabilen olursa daha iyi analiz edebiliriz. İki sorum olacak:

1- Bora için menzil denildiği gibi 280km ise, hedefin tam da 280km uzaklıkta olması sistemin azami menziline ucu ucuna noktasal isabet kaydetmesi ne derece doğrudur? Yani hedef 281km de olsa vurulamayacakmıydı? Umarım doğru ifade edebilmişimdir.

2- Atış görüntüsündeki hedefin etrafındaki alan koyu yeşil rengi andirmakta. Bu alan özellikle flulastırılıp kapatılmış mıdır yoksa denizdeki bir hedefmi bu? Eğer öyleyse hedef Karadeniz'de bir deniz platformu mu? Yoksa sadece karadaki bir hedefe noktasal vuruş sonrası hedef alanını gösteren ve etrafının kapatıldığı bir resim mi?

Not: Bu arada video buldum. Direkt olarak denizdeki hedef vurulmuş. Cevabı aldım teşekkürler. İlk sorumun cevabını istiyorum sadece. Mesajı Paylaş

Fixer46

Değerli Üstadlar daha iyi bilir ama benim düşüncelerim şöyle. İlk olarak BORA'nın 280 km menzilli olmadığını biliyoruz, çok inanıyoruz veya inanmak istiyoruz. Bence menzili zaten fazla olduğu için 280 km'de cep değerinin çok düşük olması sürpriz değil. Belki 300 km'de de başarılı bir cep değerine ulaşırdı. Bunu söylememin sebebi menzilinin çok daha fazla olduğunu düşünmem. Asıl soruya gelirsek neden azami menzili 280 km olmasına rağmen 280 km'de "çok başarılı" bir isabet sağladı? Aslında bu menzillendirme kriterlerinden biriside füzenin cep değerinin başarılı kabul edilebilecek bir cep değerinin üzerine çıkmamasıdır. Atıyorum 10 metrelik bir cep değeri başarılı sayılıyorsa ve yapılan denemelerde 280 km'lik bir hedefe 10 metrelik bir cep değeriyle bir isabet yapılmışsa başarılıdır. Ama 290 km'lik veya 300 km'lik bir hedefe yapılan atışta cep değeri 15'i bulmuşsa ve istenilen cep değerinin üzerine çıkılmışsa başarısızdır. Bu durumda füzenin menzilinin 300 km denmeside yanlıştır. Çünkü kabul edilebilir cep değeri 280 km ve altındaki menzillerde sağlanabilmiştir. Belkide füzenin menzili 500 km'dir. Ama füze hedefin ne kadar yakınına düşer? Orası meçhul. Mesajı Paylaş

BETONBEY

İmzaladığımız füze anlaşması var, menzil sınırı 280 km.

Üretiriz üstünü ama satamayız yada teknoloji transferi yapamayız. Bu sebeple ürettiğimiz seyir yada balistik füzelerinin menzili 280 km. olarak açıklanır. Ticareti olmayan üst menzilli fuzelerin ise bilgisi bizde kalır.

300 olur, 500 olur...

Menzilin uzaması balistik füzeler de tabiki cep değerini yükseltir ama GPS ve INS güdümlü bir füzede asıl sorun güdümleme değil ulaşılan yüksek hızlarda füzeyi güdümleme olarak ortaya çıkar diye düşünüyorum.

Mesajı Paylaş

NoLoven

Ara 21, 2018, 12:56 ÖÖ Last Edit: Ara 21, 2018, 01:00 ÖÖ by NoLoven
Örnek vermek gerekirse Bir an için Bora Füzesinin 700, 900, 1500 km cins ve çeşitleri olduğunu farz ve kabul edelim. Mermi yolu esasları gereği, dik mermi yolu olan silahların GPS ve INS güdümlemesi mermi yolu vuruş esnasında ne kadar alt açı grubuna yakınsa ve Vson hızına bağlı olarak CEP değeri de o kadar yüksek olur.  Ancak 1500 veya 900 km menzilli balistik bir füzenin vuruş açısı neredeyse yatayla 85-90 derece açıya yakındır.

Durum böyle olunca hız ile güdümü güçleşen füzemiz düşme açısıyla güdümü kolaylaşan bir özellik ortaya koyar. Bana göre 280 km. de 1 metre hata ile vuran bir füze 1500 km. de 10 metre içerisinde bir cep değeri ile sonuç alır. İşte bu sebepledir ki, bizler deniz hedeflerine de Bora Füzesinin kullanımını konuşuyoruz.

Böyle olmasa örneğin farazi olarak 2500 km lik füzemizle Kızıldeniz, Katar ve Somali'deki üs bölgelerinin emniyetini sağlamak maksadıyla deniz hedeflerine karşı  bu menzilde füze geliştirmeye ihtiyaç duymayız. 2500 km. menzilde ve 10 metre cep değerinde Füzeye ihtiyacımız var mı ? Bence var. 400 km. - 700 km. yörüngelere 1500 kg. lık uydu fırlatmayı düşünüyorsak bu füzelerin balistik füze olarak kullanımını düşündüğünüzde menzillerinin ne yapacağını bir düşünmek gerekir.  SA, BAE, Mısır vb. ülkelerin sinsi planlarına da caydırıcı bir unsur olarak ihtiyacımız olacaktır. 300 km. ile kalmamak bizim açımızdan çok önemlidir. Saygılarımla.    Mesajı Paylaş

sadalone

Herhangi bir ülkeye açık açık 500 yada 1000 km menzilli füze satsak buna MTCR'nin engel olacağı filan yok.Fransa'da atıyorum 1000km menzilli Gezgin için bize TR50 motorunu verebilir bunun içinde bir engel yok hatta istemiş yada almış bile olabiliriz.

MTCR üyesi ABD ve Avrupa yine üye olan pek çok ülkeye 500 yada 1000km'lik füzeler satıyor, İngiltere Tomahawk satın alıyor.Yine MTCR üyesi olan Rusya ve Hindistan teknoloji transferiyle ortak füzeler geliştiriyor.

Olmayacak bir ülkeye satarız bu silahları yada devlet dışı örgütlerin eline geçer veya sattığımız ülke kitle imha silahına çevirir işte o zaman MTCR başımıza bela olabilir ama Fransa'dan motor yada Füze alırken veya Avutralya'ya füze satarken MTCR'nin engel olacağı filan yok.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter