Hindistan Silahlı Kuvvetleri

Başlatan HDS, Eki 04, 2015, 06:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HARZEMŞAH

Belki de vaat ettikleri performans değerlerini karşılayamıyorlardır... Mesajı Paylaş

ayibarishi

ABD'den Hindistan'a 1,8 Milyar Dolarlık "Enteresan" Hava Savunma Sistemi Onayı

Açık konuşmak gerekirse, ABD ordusu hava savunma platformları açısından oldukça ciddi bir zafiyete sahiptir. Zira kendisini izole ana karasında güvende gören ve dünya çapında ofansif olan bu güç, alçak ve orta irtifa hava savunması geliştirme/edinme gereği görmemiştir. Bu açıdan eskiden beri Avrupalı ortaklarıyla birlikte çalışma alışkanlığına sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Soğuk savaş döneminde, Avrupa'da konuşlanmış hava üslerinin savunmasını, konuşlandığı ülkenin alçak irtifa hava savunma çözümü her ne ise, onu satın alarak gidermişti. Örneğin İngiltere'den Rapier, Almanya'dan Roland sistemleri almıştı. Soğuk savaşın ardından da benzeri bir alışkanlık devam etmiştir. Örneğin Norveç, kendisini kanıtlamış ve oldukça gelişmiş bir havadan havaya füze olan AMRAAM'ın SAM sistemi olarak kullanımına yönelik NASAMS açık mimarili hava savunma sistemini geliştirmişti.

Not: Bu sistemin komuta kontrol unsurları, HAWK modernizasyonu kapsamında ülkemiz tarafından da kullanılmaktadır. Açık mimari temeli nedeniyle NATO standardı yerli havadan havaya ve havadan yere füzelerimizin entegresi ve bu sayede ikinci bir daha hızlı ve sağlıklı bir modernizasyon programı da gündemdedir.

Bu kapsamda ABD yapımı bolca füze ve bileşen de barındırdığı için, satışında ABD onayı da gerektiren NASAMS II temeli üzerine şekillendirilmiş, Entegre Hava Savunma Sistemi (IADWS) satışı, onaylanmış bulunuyor. Haber ile ilgili detayları aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. Fakat burada dikkatinizi çekmek istediğim birkaç husus var. Bunlardan birincisi Rusya'nın oldukça sadık ve hacimli müşterilerinden biri olan Hindistan, neden bu sistemi kendisini ispatlamış Rus HSS'lerine rağmen tercih etmiş olabilir? İkincisi ise zaten İsrail ile modern hava savunma sistemleri hususunda aktif işbirliği ve ortak üretim anlaşmaları yürürlükte iken, ikinci bir NATO standardı sisteme kanal açma ihtiyacını neden duymuştur?


Bu iki sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz kanaatindeyim. Bu ülke hava kuvvetlerinin bel kemiğini oluşturan ve lisans altında ortak üretimini de yaptığı Rus Su-30 tayyarelerinin BVR füzelerinden, kesinlikle ve tecrübeyle sabit olarak mutlu değildir. Bu nedenle başta Fransız Mica olmak üzere çeşitli dış kaynak füzeleri temin ve entegre etmek istemiş, fakat uçağın telif haklarına sahip olan Rusya konuya olumsuz yaklaşmıştır. Gerçekte Hindistan Sukhoi'leri bünyesinde yoğun oranda İsrail ve Fransız elektronik ve avyonik sistemlerini barındırmaktadır. Bu sebeple farklı bir füze tipinin entegrasyonu teknik açıdan çok daha kolaydır. Fakat aldığı olumsuz yanıt nedeniyle Fransız Mica teknoloji tabanı üzerine, kendi gelişmiş komposit yakıt teknolojisini de ilave ederek, daha uzun erimli, yerli üretim ASTRA BVR füzesini geliştirmeye başlamıştır. Söz konusu füzenin gelişim ve test süreci gerçekten başarılı biçimde devam etmektedir.

Bu yüzden ülkenin aynı Astra füzeninin temelini oluşturan Mica'nın VL versiyonuyla dikey atımlı bir hava savunma füzesine dönüştürülmesi misali, "Vertical Launch Astra based Air Defence System" arzusu gerçekçi hale gelmiştir. Bu kapsamda söz konusu açık mimarili IADWS sistemi alımı, aynı zamanda Astra Projesinin istenilen olgunluğa ulaştığı anlamına da gelmektedir. Zaten NATO standardı mimari üzerine şekillendirilen bu füze, AMRAAM kadar kolay biçimde sisteme entegre edilebilecektir.

Birleşik Arap Emirlikleri söz konusu BVR füzesini, elindeki Mirage-2005 / 2009 filosuyla birlikte kullanmak için açık ilgisini beyan etmiştir. Astra füzesiyle ilgilenen farklı ülkeler de mevcuttur. Görünen odur ki yakın gelecekte oldukça sabıkalı ve maceralı Hindistan Savunma Sanayi'si özlediği türde bir başarı hikayesine sahip olabilecektir. Mesajı Paylaş

Terra

Hint Ordusu İsrail'e 'EVET' dedi

İsrail Silah Endüstrileri (IWI) Hindistan Savunma Bakanlığı ile NEGEV NG7 hafif makineli tüfek tedariki için 117 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Hindistan Savunma Bakanlığı 19 Mart Perşembe günü, Israel Weapon Industries IWI'nin silahlı kuvvetlere yaklaşık 117 milyon ABD Doları değerinde 16.479 Negev NG7 hafif makineli tüfeğin tedarik edileceğini duyurdu.

Bakanlık yaptığı açıklamada, "Muharebe alanında kendini kanıtlamış olan Negev 7.62X51 mm şu anda dünyanın çeşitli ülkeleri tarafından kullanılıyor. Negev ile birliklerimizin etkinliği büyük ölçüde artacak. Silahlı Kuvvetlerin çok ihtiyaç duyulan savaş gücünü sağlayacaktır." dedi.

Bakanlık tarafından açılan ihalede İsrail Silah Endüstrisi (IWI)'nin dışında Bulgaristan'dan Arsenal ve Güney Kore'li S&T Motiv firmaları yer aldı.

İsrail Savunma Kuvvetlerinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak İsrail Silah Endüstrisi (IWI) tarafından tasarlanan ve geliştirilen NG7 hafif makineli tüfek ilk kez 2012 yılında Hindistan'daki DefExpo ve Şili'deki FIDAE savunma fuarında tanıtıldı.

İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından kullanılan Negev NG-7'nin standart versiyonu 20-inç (508 mm), Özel Kuvvetler (SF) versiyonu 16.5 inç (420 mm), toplamı ise 1100 mm uzunluğundadır. Ağırlığı (şarjörsüz) 7.95 kg olan silahın dakikadaki atış sürati (sürekli) 750'dir. Yarı otomatik ve tek mermi ateşleme kabiliyetine sahip Negev'in etkili menzili ise 800 metredir. Hafifliği sayesinde tüfek helikopterlerin yanı sıra kara ve deniz araçlarına entegre edilebiliyor.

http://defenceandtechnology.com/hint-ordusu-israile-evet-dedi/ Mesajı Paylaş

Atılgan

Hindistan 4 deniz karakol uçağı alacak

Hindistan, ABD havacılık şirketi Boeing'den toplamda 1 milyar dolara mal olacak. 4 denizaltısavar hava muharebe aracı daha satın alacak.
The Hindu gazetesinin haberine göre, teslimatı 2022 yılına kadar tamamalanacak muharebe araçları, toplamda 1 milyar dolara mal olacak.

Hindistan Deniz Kuvvetleri kaynaklarına dayandırılan haberde, hava araçlarının daha önce Boeing'den satın alınan 8 deniz keşif ve denizaltısavar uçakları destekleyen donanımda olacağı ve araçlar arasında şifreli haberleşme sistemleri kurulmasının planlandığı belirtildi.

Haberde yeni araçların,  ABD ile  Eylül 2018'de imzalanan İletişim Uyumluluğu ve Güvenlik Anlaşmasına uygun olarak temin edileceği bildirildi.

HİNDİSTAN İÇİN ÖZEL GELİŞTİRİLDİ

Habere göre, Boeing'in P-8 uçaklarının Hindistan için geliştirilmiş bir versiyonu olan P-8I'ler, düşman denizaltılarına ve gemilerine karşı etkili olmanın yanında istihbarat, izleme ve keşif görevleri için de kullanılabilecek.

HİNT OKYANUSU İÇİN STRATEJİK HAMLE

Boeing Hindistan'dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Uçak, Hint Deniz Kuvvetlerine stratejik önemdeki Hint Okyanusu bölgesinde önemli bir avantaj sağlayacak. Sipariş edilen 12 uçaktan 8'ini halihazırda envanterine katan Hint donanması dünyanın en büyük ikinci P-8 filosuna sahip durumda. 4 uçağın da 2020'te teslim edilmesi planlanıyor." ifadesine yer verildi.

Hindistan 2009 yılında yaptığı anlaşmayla Boeing'den 8 adet P-8I uzun menzilli deniz keşif ve denizaltısavar uçakları satın almıştı. Ülkenin güneyindeki Tamil Nadu eyaletinde konuşlandırılan uçaklar için 2,2 milyar dolar ödenmişti.

https://www.denizhaber.net/hindistan-4-deniz-karakol-ucagi-alacak-haber-93935.htm Mesajı Paylaş

nokta

Hindistan Kemer Sıkıyor

Savunma tedarikinde dünyanın üç numaralı ülkesi kemer sıkma politikası uygulayacak. 2019 yılı rakamlarına göre 71.1 milyar dolarlık tedarik planı yürüten ve bunun önemli bir bölümünü ithal eden ülke COVID-19 salgının ekonomiye etkisi nedeniyle mali krizle karşı karşıya kaldı. Hindistan bu nedenle ithal üründen vazgeçerek yerel olarak üretilen savunma teçhizatlarının satın alınmasına öncelik verecek.  Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin yerel olarak tasarlanan, geliştirilen ve üretilen (Indian-designed, developed and manufactured/ IDDM) ekipmanlara "yüksek öncelik" vereceği öğrenildi. Hindistan'ın koronavirüs nedeniyle yaşanan ekonomik durgunluğu "hafifletmek" üzere savunma ihracatını artırması da bekleniyor.

https://c4defence.com/Gundem/hindistan-kemer-sikiyor/9852/1

Mesajı Paylaş

anafor2016

S400 den vaz mı geçti Mesajı Paylaş

nokta

Donanma Helikopteri Anlaşması

Bölgede artan gerilim, ekonomik ömrünün sonuna gelen platformlar ve deniz egemenlik alanlarında hakimiyetin pekiştirilmesi gibi nedenlerle Hindistan, donanma yatırımlarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz dönemlerde Hindistan ile donanma helikopteri tedariki için anlaşma imzalayan ABD, platformların üretim safhası için harekete geçti. Amerikan Donanması, FMS kapsamında Hint Donanması'na 21 ve öz kullanımı için tedarik edilen üç MH-60R Seahawk'ın imalatı için Lockheed Martin iştiraki olan Sikorsky ile 904,8 milyon Amerikan Doları tutarında anlaşma imzaladı. Teslimat süreci 2024'e kadar devam etmesi planlanan hava araçlarının Hindistan'a toplam maliyeti, 791,7 milyon Amerikan Doları olarak açıklandı.

Gemi konuşlu olarak görev yapan MH-60R farklı ülkelerce tercih edildi. Platformlar, havadan satha füze, torpido, sonoboy, daldırma sonarı ve yüzey tarama radarı gibi donanımlarla denizaltı savunma harbi ve yüzey harbi görevlerinin yanı sıra malzeme nakli ve arama-kurtarma operasyonlarını ifa edebiliyor. Teslimatlarla birlikte Hindistan envanterindeki Sea King Mk42B/C ve Ka-28 helikopterleri, yerlerini MH-60R Seahawk'lara bırakacak.

https://c4defence.com/Gundem/donanma-helikopteri-anlasmasi/9965/1 Mesajı Paylaş

nokta

Hindistan Silah İthalatını Durduruyor

Hindistan, yaşanan ekonomik durgunluğu çözmek için bütçe çalışmalarına devam ediyor. Yeni Delhi bu kapsamda savunma sektörü için yeni şart ve yükümlülükler getirdi. Küresel firmalar artık hükümetin onayına gerek kalmadan savunma sektörüne yüzde 74 oranında yatırımda bulunabilecek. Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman yeni politikanın, Hindistan'da üretim faaliyetlerinde bulunacak küresel firmaların dikkatini çekmesini hedeflediklerini açıkladı. Öte yandan Hindistan, yerel olarak üretilebilecek silahların ithalatını durduracağını açıkladı.

Dünya genelinde savunma tedarik bütçesinde önemli konumda bulunan Hindistan, mayıs ayının başında kemer sıkma politikasına geçeceğini duyurmuştu. Yaşanan gelişmelerle Yeni Delhi yerel olarak tasarlanan, geliştirilen ve üretilen (Indian-designed, developed and manufactured/ IDDM) ekipmanlara ağırlık verecek.

https://c4defence.com/Gundem/hindistan-silah-ithalatini-durduruyor/9994/1
Mesajı Paylaş

Hard-Kill


Hard-Kill


Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter