Hindistan Silahlı Kuvvetleri

Başlatan HDS, Eki 04, 2015, 06:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Eki 04, 2015, 06:28 ÖÖ Last Edit: Ağu 05, 2017, 12:31 ÖS by Yönetim
Hindistan 22adet AH-64E ve 15 adet CH-47'yi FMS yolu ile tedarik etmek için $2,5 Milyarlık sözleşmeyi imzalamış.

Air-Force Technology Mesajı Paylaş

orko_8

http://indiatoday.intoday.in/story/light-combat-aircraft-tejas-to-end-the-critical-shortage-of-fighter-jets/1/489651.html

Oldukça kapsamlı modernizasyon, geliştirme ve tedarik projeleri yürüten Hindistan'dan, önemli bir haber geldi.

Buna göre Hint Hava Kuvvetleri, 30 yıldan fazla süredir geliştirilmekte olan milli savaş uçağı LCA Tejas'ın, geliştirilmiş versiyonu Mk2'den vazgeçiyor. Hint Hava Kuvvetleri komutanı, kısa süre önce Fransa'ya siparişi verilen 36 adet Rafale'nin yeterli olmadığını, toplam sayının 120'ye çıkması gerektiğini açıklamış.

Bilindiği gibi MMRCA ihalesi kapsamında kazanan aday olan Rafale'den bir kısmı hazır alım, geri kalanı lisans altında üretim olmak üzere toplam 126 adet tedarik edilecekti. Ancak sözleşme görüşmelerinin çıkmaza girmesi sonucu proje iptal edildi ve Fransa'ya hazır alım 36 adet sipariş verildi.

LCA Tejas projesinde gelinen noktada, 57 eksiklik / kusur bulunduğu, 45'inin üzerinde çalışıldığı ve dört temel tasarım değişikliğinin uygulandığı belirtilmiş. Rusya ve Fransa'nın yoğun teknik desteğine rağmen Hindistan bu projede, başta motor ve aviyonik sistemler olmak üzere çok sayıda sıkıntı ile uğraşmıştı.

Hint Hava Kuvvetleri, sadece 6 filoyu donatacak kadar LCA Tejas tedarik edecek. Bunlara ilaveten yeni nesil milli orta sınıf savaş uçağı olan AMCA ve Rusya ile birlikte geliştirilecek ve Suhoy PAK FA türevi olan FGFA projelerine ağırlık verilecek.

Mesajı Paylaş

Sentetik

Bu adamlar Mars'a uydu gönderecek (gönderdiler de) zekaya ve imkanlara sahipler. 30 yıldan fazla ne demek arkadaş? Bir de Fransa ve Rusya destek veriyor. Her iktidar değiştiğinde projeler de mi değişiyor?

Arjun kaç oldu Mod 4 mü oldu takip edemiyorum artık.

Şimdi bunlar TEJAS'ı tamamen rafa mı kaldırmış oldular? Mesajı Paylaş

putty

Hintlilerde İngilizlerden miras liberal birşeyleri var gibi. Projeleri iptal ediyorlar olmadı başaramadık diyorlar bunlar o coğrafyaya yakışmayan öz eleştiriler. Çinlininde başaramadığı çok şey vardır ama hiç ses etmez kimsede duymaz bilmez. Gemiye koyar çakma RAM füzesini oldu mu oldu kim bilecek olduğu kadar der bir yandanda uğraşır durur çaktırmadan. Hindistan ın başarısız projelerinin arkasında biraz bu budalalık var aslında. Bence komşuları kadar onlarda yapıyordur ama komşularından daha açık sözlüler Mesajı Paylaş

nokta

Talwar Sınıfı Fırkateynden BrahMos Testi

Hint Donanması (IN), 21 Nisan'da Talwar sınıfı güdümlü füze fırkateyni INS Teg'den, BrahMos Süpersonik Seyir Füzesinin kara taarruz varyantını başarıyla test etti. Hindistan Basın Bilgi Bürosu (Press Information Bureau) bildirisine göre, BrahMos füzesinin kara taarruz varyantı, kıyı kesimlerinden çok uzakta bulunan belli kara hedeflerini hassas bir şekilde etkisiz hale getirme olanağı sağlayacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/talwar-sinifi-firkateynden-brahmos-testi/4243/1 Mesajı Paylaş

Energy

Hindistan'dan Agni-III Denemesi

Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Organizasyonu (Defence Research and Development Organisation/DRDO), geliştirdiği Agni-III orta menzilli balistik füze ile bugün başarılı bir test gerçekleştirildiğini duyurdu. Hint Ordusu Stratejik Kuvvetler Komutanlığı'nın yürüttüğü testler, Odisha kıyısı açıklarında gerçekleştirildi. 2011'den beri hizmette olan Agni-III'nin bu son denemeleri ile teknik sistemlerin doğrulanması ve muharebeye hazırlık durumunun sürdürülmesi amaçlandı.

Agni-III, 3 bin kilometreden daha uzun bir menzile ve hem konvansiyonel hem de nükleer savaş başlığı taşıma kabiliyetine sahip.

http://www.c4defence.com/Gundem/stratejik-kuvvetler-den-agniiii-denemesi/4273/1 Mesajı Paylaş

nokta

Hint Donanması Barak-8 füzesini denedi

Hindistan Donanması orta menzilli satıhtan havaya Barak-8 füzesini başarıyla denedi. Deneme donanmanın, Kolkata güdümlü mermi muhribi INS Kochi'den gerçekleşti.  Çarşamba günü gerçekleşen denemede özgün olarak geliştirilen gemi üstü muharebe yönetim sisteminin ve ateş kontrol sisteminin gemiye entegrasyonu onaylanmış oldu.  Füze aynı zamanda alçak irtifadan yüksek süratle uçan hedefin bulunduğu yeri net şekilde tespit etti.

Füzeyi Hindistan ve İsrail birlikte geliştiriyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/hint-donanmasi-barak8-fuzesini-denedi/4418/1 Mesajı Paylaş

Defence

HTT-40'ın İkinci Prototipi de Hazır

Hindistan'ın yerli temel eğitim uçağı Hindustan Turbo Trainer-40'ın (HTT-40) ikinci prototipi ilk uçuşunu 20 Mayıs'ta gerçekleştirdi. Hindustan Aeronautics Limited (HAL) firmasının başkan yardımcısı, ikinci prototipin bir yıl içinde hazır hale getirildiğini ve önemli manevralar yaparak bir saat boyunca havada kaldığını kaydetti. İkinci prototipin bu ilk uçuşu, Mayıs 2016'da planlanıyordu.

HTT-40 programında, 2018 yılına kadar operasyonel kabiliyete ulaşılması hedefleniyor. HTT-40, Hint Hava Kuvvetleri'nin (IAF) HPT-32 'Deepak' uçağının yerini alacak ve temel uçuş eğitiminde kullanılacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/ikinci-yerli-prototip-de-havada/4422/1 Mesajı Paylaş

nokta

Rus Helikopteri Hint Donanmasına Uymadı

Hindistan Savunma Bakanlığı, kısa zaman içinde 'Make in India' programı kapsamında Hint Donanması'na 110 adet Hafif Genel Maksat Helikopteri tedariki için bir Niyet Beyanı (Expression of Interest) yayınlayacağını açıkladı. Bakanlık, daha sonra açılacak ihaleyi kazanan Hint firmasının, yabancı bir firma ile iş birliği içinde Hindistan'da üretim yapmasını öngörüyor.

Hindistan Hükümeti yetkilileri, Rusya ile Hindustan Aeronautics Limited (HAL) arasında ortak bir girişim ile üretilecek olan Kamov 226T'nin Deniz Kuvvetleri isterlerini tam anlamıyla karşılayamadığını belirtiyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/donanmaya-uymadi/4628/1 Mesajı Paylaş

HDS

Herhalde bu iş de Romeo/Sierra Seahawk'lara gider. Hint kaacıları ve havacıları halen görece Rusçu ama donanma cidden hızla Amerikan'laşıyor.

AEGIS de patlatırlar mı? Mesajı Paylaş

nokta

Hindistan'ın 5. Nesil Uçak Projesinde Rus Esintisi


Hindistan, Beşinci Nesil Savaş Uçağı Projesi'nde çalışmalara Rusya ile devam etme kararı aldı.

2010 yılında Rus United Aircraft Corporation (UAC-Birleşik Havaaracı Şirketi) ile ön tasarım çalışmaları başlamış ve 250 milyon ABD Doları tutarındaki maliyet iki ülke arasında eşit paylaşılmıştı.

Hindistan, beşinci Nesil Uçaklardan 108 adet tedarik etmeyi planlıyor. Uçaklar, HAL (Hindustan Aeronautics Limited) tarafından Rusya iş birliği ile geliştirilip üretilecek. Uçağın gelişim sürecinde gerekli iş paylaşımı iki ülke arasında henüz kararlaştırılmadı. Teknoloji paylaşımı konusunun ise görüşmelerin en önemli konusunu oluşturduğu belirtildi.

Hindistan'ın PAK-FA motorlarıyla donatılmasını istediği uçağın geliştirme evresinin 8 ila 10 yıl sürmesi bekleniyor. Proje maliyetinin 5 milyar ABD Doları olması planlandı.

http://www.c4defence.com/Gundem/5-nesilde-rus-esintisi/4756/1 Mesajı Paylaş

nokta

Hint Donanması'na Yeni Denizaltı


Hint Donanması, son deniz testlerinin tamamlanmasını takiben yeni dizel elektrikli denizaltısı INS Kalvari'yi bu ay içinde resmen hizmete alacak. İnşası planlanan altı adet Scorpene Sınıfı denizaltının ilki olan INS Kalvari, tamamıyla Mumbai'deki Mazagon Tersanesi'nde inşa edildi. 2015 yılı Ekim ayında suya indirilen denizaltının deniz testlerine 2016 Mayıs'ında başlanmıştı.

http://www.c4defence.com/Gundem/hint-donanmasi-na-yeni-uye/4774/1 Mesajı Paylaş

nokta

Hindistan, $10 Milyarlık Helikopter Alacak


Hindistan, Deniz Kuvvetleri için toplam 234 helikopter satın almak istiyor. Hindistan Savunma Bakanlığı (MoD), arama kurtarma ve denizaltı savunma harbi operasyonlarında kullanılmak üzere 123 adet çok rollü helikopter ve çoğunlukla lojistik ve korsanlıkla mücadele görevlerinde kullanılmak üzere 111 adet genel maksat helikopteri için küresel bir Bilgi İstek Dökümanı (RFI) yayınladı. Anlaşmanın yaklaşık 10 milyar Dolar bedele ulaşması bekleniyor.

Bir Savunma Bakanlığı yetkilisi, Bilgi İstek Dökümanı'nın Lockheed Martin, Bell Helicopter, Airbus Helicopters ve Russian Helicopters firmalarına gönderildiğini belirtti. Helikopterlerin, ülkenin Stratejik Ortaklar politikası kapsamında Hindistan'da üretilmesi talep ediliyor. Hindistan'ın bu yeni politikasına göre yurtdışı orijinal ürün üreticisi firma, yerli bir stratejik partnerle iş birliği yapmak zorunda. Firmaların her ikisini de Hindistan Savunma Bakanlığı seçecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/hindistan-%2410-milyarlik-helikopter-alacak/4795/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Sayın nokta 5 Şubatta paylaşmış:

"Hindistan 200 Griphen alıyor

Hindistan Hava Kuvvetlerinin açtığı tek motorlu hafif savaş uçağı ihalesini Saab Griphen E ile kazandı. Alınacak uçak sayısı 200. Saab Griphen, Lockheed Martin'in F-16 Blok 70'i ile yarışmış. Uçaklar Hindistanda üretilecek.

Bu alıma ilaveten Hindistan yılda 8 adet olan kendi geliştirdiği tek motorlu TAJAS savaş uçağı üretimini yılda 16 adete çıkarmaya hazırlanıyor."


Yukarıdaki haberle ilintili  yeni bir gelişme var:

Hindistan'ın tek motorlu savaş uçağı ihalesinde yarışan iki adaysan biri olan İsveç'li SAAB, Hintli Adeni Grup ile anlaşmış. SAAB, bu ihalede Griphen E'yi öneriyor. Griphen E'nin diğer rakibi ABD'li Lockheed Martin. LM bu ihalede F-16 Block 70 sunuyor ve ortaklık için Hintli Tata Grubu ile anlaşmış. Hindistan'ın ihtiyacı 45 filo uçak imiş. Ama şimdilik 33 filo için üretim yapılacakmış.

http://www.defensenews.com/industry/2017/09/01/saab-adani-group-forge-partnership-for-indias-single-engine-fighter/
Mesajı Paylaş

turkdefence

Amerika normalde İsveç'e o ihaleyi yedirtmez ama, Grippen üstündeki sistemlerin bir çoğu da amerikan menşeli olunca oluyor böyle işler. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter