PKK Terörü Üzerine

Başlatan Moderasyon, Eki 04, 2015, 12:34 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Eyl 24, 2020, 09:04 ÖÖ Last Edit: Eyl 24, 2020, 09:17 ÖÖ by putty
Mermi haklısın ama başka yapacak bir şey yok biz elde edebileceklerimizin en iyisine razı gelmek zorundayız. Ben diyorumki bu en iyi bize fazla fazla yeter. Kürtler için Rumlara Ermenilere yaklaşır gibi bir kere düşman gibi yorum yapmamalıyız bir arada yaşayıp kaynaşamayacağımız durumu yok. Bir Kürt ile bir Türk ü yan yana koyun izleyin aradaki tek fark kürtlerin biraz daha kıllı olması olur başka fark kalmaz. Yemesi huyu suyu inancı müziği tipi benzer halklarız. Elazığdan batıya geçen her Kürt iki jenerasyon sonra kolayca Türk oluyor hiç etrafta 1930 da İstanbula gelip Kürdüm diyen görüyor musunuz benim ninen dedem de kürttü diyorlar çünkü illaki çapraz evlilikler oluyor. Hakim güçte her çapraz evlilik çocuğun hakim güce ait olmasını sağlar. Diyarbakır'da Türk değil Çerkez yada hadi daha öte Rus gelin alan bir Kürt ün çocuğu Türk olur. En inanılmazı örnekledim evde kürtçe konuşulmaması aidiyetin ortada kalması insanları Türk yapar. Batıda ise Kürt Kürt ile evlense bile çocuk yarı Kürt kalır onun kimle evleneceği de bir sonraki jenerasyon riskidir. Buna birde Kürt yoğunluklu şehirlere Türk göçünü de ekleyin. Diyarbakır mesela Türk nüfus çekme potansiyeli o kadar yüksek bir şehirki. Orada sanayi gelişiyor tarım gelişiyor geniş düzlüklerde yayılma potansiyeli var. Zaten hedef Anadoluyu Yunanlıdan arındırmak gibide değil seçimde % 51 oy alalım bizim için gaye tamamlanmıştır gerisini kimseyi rahatsız etmeden zaman halleder Türkler ile Kürtler bir arada çok rahat zaten yaşayabilen halklar. Güneydoğuda iyi okumak lazım Hakkari şehri diyorsun bizim ilçeden on tane Hakkari çıkar İstanbulda. Eni 500 boyu 1500 metre olan bir şehir Hakkari. Van da öyle bir tek Diyarbakır gerçekten şehir orada ve orasına komşu ülkelerin üretim merkezi olması itibarı ile Eğitim merkezi olma ihtimali ile göç çekiyor Anadolu'dan. Hep tersi sanıyorum Kürtler şu kadar çocuk yapıyor filan ve Batıya göçüyorlar diye ama atladığınız şey o çocukların hepsi Türk oluyor 50 yılı bulmadan. Elazığ ı geçen her Kürt Türk olmaya mahkumdur er yada geç. Bizim gibi büyük nüfuslu ülkelerde problem azınlıkla için vardır hakim güç hep yayılır onu çok doğurarak tehtit edemezsin olsa olsa hakim gücü büyütür bu çaba. Ama dinin farklı olur içine çekilirsin o başka ama oda barınamayıp kaçıyor yine olmuyor ama din aynı tip aynı müzik yemek aynı bunlar için kaynaşmak kaçılamazdır yani. Bu tablo zaten bizim artımız iken yanı başına bir Kürt cazibe merkezi yaratırsan iki işe yarar hem öfkeler diner devletsizlik travması utancı söner hem çok tutkulu olanlar anarşik olmaya yakınlar orada daha mutluluğu yakalar oraya gider en keskin kesim oraya çekilir bu demografi için anlamlı bir değişim olmasa da en bıçkınları çekmesi ile huzur için önemlidir. Daha ötesi ise bu zaten kaçınılmaz bir neticedir bizim kontrolümüzde ilerlemeyen bir süreci okumak için ben sizi bilgilendiriyorum. Burada bir korkacak durum yok her şey bizim lehimizde ilerliyor. Araplardan başka kaybı olan yok bu tabloda. Yahudiler filanda karlılar Amerikalılarda karlılar bu bizimde yanı sıra karlı olamayacağımız çıkarımına yol açmasın bazen İsrail ile biz aynı şeyden memnun olabiliriz. Herkezin kazandığı şeyde asıl kuşku olur bir kaybeden illa bulmamız gerek mevzuda oda apaçık ortada Araplar kaybediyor.

Kürtler için kabullenmek zorunda kalacakları bir realite var. 21 yy da devlet sahibi olma şansını ucu ucuna yakalayıpta son kürt ün yaşadığı köye kadar devletini hayal edemezsin. Bunu tarihi şanla şerefle başarı ile dolu milletler bile sağlayamadı kaç bin yıldır gelen ağam giden paşam diye esaret altında yaşayan kürtler şimdi insanlık Marsa gitmeye filan başladığı yılda bağımsız olup herkesten daha ihtişamlı dev ülkeye sahip olamazsın elde ettiğin kadarı ile yetineceksin. İsrail iki üç şehir kadar ülkeye razı geldi mesela doğrusu bu bin yıl uyuyup daha fazlasına hakkın olmaz. Kürtler 21 yy da Fransa dan büyük devlet isterlerse bu Fransızlara haksızlık olur bizden toprak koparmaya çalışırsa da tarihimiz şan şerefle doluyken bununda izahı mantığı olmaz. Olmazda yani elde edebildikleri şey zaten Kürtlerin bir mucizedir yatıp kalkıp Saddam a dua etsinler. Bu bir telkin izah pazarlık değil Kürtler realite ile yüzleşecekler bu onların mevzusu biz kimseyi iknaya çalışmak ihtiyacında değiliz yaşayarak görecek kabullenecekler biz işimize bakarken. Mesajı Paylaş

Mermi

Putty tamam da, neden israil savunma kuvvetleri gibi bir ordu kurup, 30 km tampon bölgeyi çekip, uluslararası alanda devamlı terörist damgası vurup teknolojik üstünlüğünle kayıp vermeden belli aralıklarla vurup minimize halde yoluna devam etmiyorsun ? Hiç riske girmeden bu şekilde yapmak varken devletleştirip yetmedi ırak ile birleştirerek düşmanı büyütüyorsun ? Irak için söylediklerin tamam ama Suriye için katılamayacağım putty. Petibor düşünsün bide bakalım. O ne diyor buna :) Mesajı Paylaş

putty

Eyl 24, 2020, 11:14 ÖÖ Last Edit: Eyl 24, 2020, 11:57 ÖÖ by putty
30 km tampon derdine çare olacaksa kimse ile kötü olma kendi sınırlarımızda madem 30 km bir şeridi tampon bölge yap zaten aşağı yukarı boş yerler bakalım terör derdin kürt meselen bitecekmi kalan yüzyıllarda rahat edecekmisin. Bizim meselemiz askeri çaresizlik değil burada güç meselesi yok öyle olsa zaten her türlü ezer geçeriz sinek gibi mesele bişeyde kalmaz. Bu mesele sivil bir mevzu bastırırsın on yıl geçer ortam yumuşar yine tepene çıkarlar azarlar devran döner bu sefer baskıda yapamazsın çağ değişir çeyrek yüzyıllar deişir dünyanın kabulleri değişir hiç karşı çıkamazsın derdin birken bin olur. Bizim bu günlerde bu işi sosyolojik olarak yorumlayıp çıkışlar bulmamız gerek askeri çözümler asayiş meselesidir sadece çözüm değildir. Bir devlet basit akılla bile en garanti gelecek çözümüdür. Büyüklüğünde tartışılabilir Irak da kalsada yeter elimizde olmayan sebeplerle Suriye'ye sarksa da sorun olmaz. Yeter ki denize ulaşamasınlar. Denize ulaşırlarsa bizim arka bahçemiz olmaktan çıkarlar başkalarının arka bahçesi olurlar. Bunada değinmek lazım Kürt devleti etrafı karalarla çevrili olacağı görüldüğüne göre bir avantajda bize sağlayacak. Sanılanın aksine buralar bizim arka bahçemiz olacak. Bugün Kürtlere sorsanız Arap İran Türk halklarından biri ile ilişki geliştirmek zorunda kalsanız kimi seçersiniz diye burakın Kerkük deki Irak Kürtlerini dilim varmıyor ama pkk lılar bile Türklerle der. Devran döner denizi olmayan bu kara ülkesi cep ülke bizim arka bahçemiz olur bizim hassasiyetlerimize saygılı olmaya mahkum olur menfaati bizimle iyi geçinmek olur. Batıya açılan kapısı onlara bir nefeslenme yönü oluruz biz. Kalan komşuları İran ve Araplar olacak Arap ülkeleri zaten toprak meselesi olan taraf olacak İran se doğuda dağların ardında meshep uyuşmazlığı olan zaten pekte ezelden beri hazedilmeyen topraklar olacak. . Türkler ise ezelden beri iyi kötü anlaşılabilen ülke olarak görülecek gerçekte budur yani bizden Kürtlere zarar gelmez. Tutki Araplar İranlılar her sınırdaşları ile sorunlarını çözdüler araları çok iyi o halde bile biz doğal olarak onların dünyaya açılım kapısı yönü olacağız coğrafi sebeplerle bile. Barzaninin babasının bir vasiyeti var Türklerle iyi geçinin Türkler insana zehir sunar Türkler insana bal sunar ama Türkler balın içine zehir katıp sunmaz diye meşhur sözü var. Haaa zıvanadan çıkarlarsa ne olur artık kandilde yada Irak da bir halk değiller yumruğu sıkarız hizaya gelirler koruyacak menfaatleri toprakları tesisleri şehirleri olunca. Arka bahçemizdede kimse bize dayılanamaz o koşullarda. Yani klasik devletler arası hassasiyetleri gözetme sınırı aşmama halleri. En kötü halde Yunanistan Ermenistan ne kadar kötü ise o kadar kötü olurlar o bile şimdiki sorunumuzu çözmeye yeter. Ama olmaz yani biz kötü olmayız kolay kolay ama ben önemsemiyorum isterlerse kötüde olsunlar meraklı veya endişeli değilim Türk Kürt iyi ilişkileri adına. Ama doğal olan iyi olmak bu çok açık görülüyor beklentilerde umutlu olmak mantıksız değil. Ama olmasada olur yani meselemiz menfaatimiz illada iyi olmak değil kötü kürt komşuda bizim menfaatimize işler. Bizim hesabımız iyi lilişkiler içinde kürt devleti komşuluğu değil kötü kürt devletide bizim için kazanımdır yeterki kürt devleti olsun sınırlarımız ardında. Bu hesap biraz pragmatik olmayı gerektiriyor belki o seviyede değilseniz bunu düşünmeyin anlayanlara bırakın zor bir mevzu çünkü herkezin doğruya erişmesi beklenmemeli hissiyat olarak Mesajı Paylaş

Mermi

Eyl 24, 2020, 12:11 ÖS Last Edit: Eyl 24, 2020, 12:14 ÖS by Mermi
Bu şekilde devran dönüyorda, senin tezinde devran dönmüyor mu ? Ayrıca nasıl bu kadar denize ulaşamayacaklarını garanti edebiliyorsun ? Sen hep Esad orada kalacak mı sanıyorsun ? ABD doğu Akdenize Filo gönderip rejime müdahale edicez dediğinde Esad'ın nasıl tavizler verebileceğini hayal erebiliyormusun ? Rusya mı var diceksin yoksa ? Petrol'ün varili 100 dolar olsun. Hümeynim ve Deniz üssüünüz kalsın dediklerinde Putin nasıl 180 derece döneceğini iran için söylediği hani biz itfaiye değiliz dedi ya aynısını soyleyeceğinden hiç şüphen olmasın. Sonra bir bakmışız bizim Hatay'ın altından güle oynaya Denize ilerlerken görürüz. Sen ne yapacaksın gidemezsin müdahale ederim mi diceksin ? Ha bu arada bunlar Irak ile birleşmiş devlet olmuş yani en azından İran sınırından Menbiç'e kadar komple birleşik bir yapılanma o zaman Afrin harekâtı gibi müdahale mı edeceksin ? Yoksa genel harp mı yapmak zorundasın ? Kısaca yaptırım uygularsın o kadar. Sen barzani modelini çok beğenmişsin etkisi altında kaldığını düşünüyorum ama ABD Barzani'ye göz kırpması yeter. Barzani değil miydi ABD bize yardım etmedi ihanet etti diyen. Yarın yardım ederse birkez daha göz kırparsa seni satmayacağının garantisi ne ya bu adamlardan nasıl bu kadar emin olabiliyorsun. Yunanistan örneği saçmalık Yunanistan AB ülkesi ve belli devlet aklı olan bir ülke. ABD için maşa olmaz ama Doğu ülkeleri öyle değil. Rejim, Putin'in kıs kıs demesiyle üzerimize saldırdı. Ermenistan Rus ne derse onu yapıyor. Senin dediğin gibi devlet olmazlar. Olamazlar yapıları ona müsait değil. Düşünceleri farklı objektif olamazlar. Gerçekçi olamazlar. Pire için yorganı yakabilirler putty. Barzani de en son yapıyordu zaten. Mesajı Paylaş

putty

Sayın Mermi Kürtlerin denize ulaşma riski hala devam ediyor tabi bu konuda sıkı durmak gerekebilir ilerdede. Bundan taviz verirsek kahroluruz ne ABD ne Suriye ne Rusya ya boyun eğmeden engel olmamız gerekebilir. Şu dalgada Kürtlerin oldu bittiye getirip denize ulaşma gayretleri bizimde müdahalemiz ile önlendi görülüyor. Ama belli olmaz önümüzde çok büyük bir tehlike var oda masaya oturup Suriye barışını sağlama sürecidir. Masaya otururken ABD himayesinde Kürtler şunu isteyebilirler. Fırat ın doğusunu ellerinde tutan Kürtler çoğu kendilerine tarihi olarak hiç ait olmayan Kürtlerin yaşamadığı güney kısımları Suriyeye bırakıp onun yerine zaten çok yaklaştıkları hatay ın güneyinden bir limanlık kadar bir koridor isteyebilirler. Bu durumda 20 verip 1 alacaklar toprak olarak ama oda Akdenize erişim sağlar geriyede Kuzey Suriyede zaten tarihi olarakta Suriye nin ilk dönemlerinde özerk olan yerlerde otonomi elde edebilirler bir ucuda Irak kürtlerine bitişir böylece Kürtler denize ulaşırlar. Bunu karşımıza kim çıkarsa çıksın savaş sayıp kendimizi öne atıp engellemeliyiz.

Şu haritada sarı yerler Kürtlerin elindeki yerler ve kuzeyde bir kara yolu var doğudan batıya Akdenize kadar. İşte o yolu kuzeyi aslında Kürtlerin yerleşik oldukları yerler güneyi Arap coğrafyası ve bildiğin işgal halinde. İşte Kürtler o yolun kuzeyine çekilip karşılığında Akdeniz'e incecik bir koridor koparabilirler. Zaten bir özerklik alacaklar görülüyor onuda alıp barışa imza atabilirler.
Buna kesinlikle izin vermememiz lazım tam bir savaş sebebidir. Suriye sanane benim toprağım filan bile diyemez işgalse işgal ederiz yine girmek zorunda kalırız. Ben endişeliyim yani askeri olarak önü alındı orda bir oldu bitti olamaz ama masada hala bir risk var bu kadar Suriyenin yarısı kadar toprağı pazarlık kozu olarak kullanabilirler. İsrail ABD Kürtleri Akdenize kıyıya ulaştırmak için yanıp tutuşuyor buna eminim. Tehlike geçmedi tabi halen
Mesajı Paylaş

OPTIMUS

https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/1309079816184967180

Savunma Sanayine ilgi duyan Sayin Turan Bey astari, miltispektral kamuflaj yapmis, hem de Bati menseeli. Firmanin adresini de iletimde vermistim aslinda....

Aldigi resimlerin kaynagini da belirtseydi yerinde olurdu. Mesajı Paylaş

putty

Eki 11, 2020, 09:54 ÖÖ Last Edit: Eki 11, 2020, 10:02 ÖÖ by putty
Ormanı yakan pkk lılar haftaya evlerindne düzine düzine yakalanırlar ilk eylemlerinden 40 ar yıl cezayı alırlar bir sakinleşirler. Ormanı yakıp kaçıp kurtulmak o kadar zor işki bu her köşeyi bir kaç kameranın izlediği dünyada. Ben dışarı çıkıp bir suç işleme planı yapsam yüzde yüz yakalanmayacağım planı kağıt üstünde yapamam vaz geçerim kafanı çıkarttığında kameralar kayıta başlıyor hadi giderken sorun yok dönerken de seni kaydedecekler onlardan kurtularak hangi eve gidip yatıp uyuyabilirsin sıfır yani başarmak ihtimali. Polis şimdi onları zaten yakalamıştırda dinlemeye almış tüm ağı tespite çalışıyordur ondna daha kendilerini özgür zannediyorlardır bazıları. Bu ay bitmeden otuz tane filan yan yana görürüz kuzu kuzu

Böyle hayvanca terör eylemlerinde hemen akla gelmesi gereken şey örgütün lider kadrosunda kendisine yaklaşıldığı can korkusu ile tehdit amacı görmek gerek. Beni vurursanız ülke karışır yanar tehdidi bu yoksa alt kadrolar öldü diye kimse ormanları yakmaz. Terör örgütlerinin kendi tarafına vermek istediği bir şövalye ruhu vardır böyle ahlaksız eylemleri teröristler kolay kolay yapamazlar sanılanın aksine. Bunlarda bir üç buçuk atma emaresi var kırmızı listeden vurulanlar filan bunları üç buçuk attırmaya başladı kendilerine yaklaşıldığını hissettiler liderlerin biricik canları her zaman her yerde çok kıymetli olmuştur dünyayı yakarlar hayatta kalmak için. Yoksa ABD bölgesinde sığıntı haldeki pkk gidip orman yakmaya cesaret edemez kulağını çekerler. Demekki kimseyi görmez hiç bir sözde ahlağı tanımaz paniğindeler. Böyle şeyler kısa sürer ama APO yakalnıncada yaşamıştık zaptetmesi kolay şeyler bunlar karşı taraf içinde sürdürmesi zor ahlaksızlıkta. Mesajı Paylaş

Teknisyen

Kas 09, 2020, 03:58 ÖS Last Edit: Kas 09, 2020, 04:05 ÖS by Teknisyen
12 Polisi şehit edilmesinden sorumlularından birisini  MİT itlaf etmiş....

Haberde Yurt dışı deniliyor ama ülke ismi verilmemiş. Hangi ülke acaba? Avrupa'da böyle bir operasyon yapma şansı var mı  MİT'in? Yapabiliyorsa da açıklama yapıp üstlenmenin amacı nedir?

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-haberi-12-polisi-sehit-etmisti-pkkli-terorist-etkisiz-hale-getirildi-41658423 Mesajı Paylaş

HDS

Serhat Erkmen'in çok yalın bir özet yazısı var konular ile ilgili. Tavsiye ederim:

Suriye-Irak Türkiye Üçgeninde Pkk İle Yeni Bir Çatisma mı geliyor? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter