PKK Terörü Üzerine

Başlatan Moderasyon, Eki 04, 2015, 12:34 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

erdem

Klasik Avrupa'li. O kadar "evcillestirilmis" milletler bunlar ki evinize giren hirsizi iterseniz de duser elini incitirse evsahibi olarak sizi hapse atarlar. Saka degil , ciddi.

Biz de bunlari NATO uyesi, bizimle beraber dusmana karsi savasacak milletler diye ciddiye aliyoruz.

NATO'da ABD disinda ciddiye alinabilecek, savasci bir guc yok. Fransa bile eski Fransa degil.

Mesajı Paylaş

freelancer

Bu operasyon nasıl olmalı veya olmamalı. Siz üstadlara bırakıyorum:

https://youtu.be/VNXiZ6GDz6s Mesajı Paylaş

HDS

Yine de Beykoz'daki Hizbullah hücre evi baskının önüne hiç bir şey geçemez. Biri süpürge sapı ile perdeyi çeker, diğeri içeri ateş eder. Mesajı Paylaş

Han

İçeri giren askerimizin düştüğü vurulduğu anlamına mı geliyor. İnşallah şehit vermemişizdir. Gerçi kurtulan da neleri geride bırakıyor kimbilir. Mesajı Paylaş

kurtkapan

"Yine de Beykoz'daki Hizbullah hücre evi baskının önüne hiç bir şey geçemez. Biri süpürge sapı ile perdeyi çeker, diğeri içeri ateş eder."

20 yılda bu kadar olabiliyormuş... Bugün bilinenlerin, dünya çapındaki anti-terör birliklerinin kollektif bilgilerinin 20'de 1'i yoktu o zamanlar. Belli ki bizimkilere hala gelmemiş. Umuyorum vurulan personelimizin durumu iyidir, çok büyük rezillik. Mesajı Paylaş

petibor

Kalkan ne kadar işe yarıyor görüyor musunuz bu tür meskun mahal operasyonlarında. İçeri keşke kalkan ile girilseydi bakın kapıdaki direndi kalkanı ile geri bile çekilmedi. Geçen onu demek istedim bu kalkan muazzam bir ihtiyaç asker için böyle meskun mahal operasyonlarında. Ben o binaya taramalıyla gireceğime tabanca ve kalkan ile girmeyi daha öldürücü bulurum. Mesajı Paylaş

evrenay

Eski bir çekim (muhtemelen 15.07.2016 öncesi).

O zamanlar asker kendisinden korkuyordu. Sur'daki çatışmaları hatırlarsınız.

Şimdilerde benzer bir operasyonda o evi yakarlar (önce .50 kalibreyle, sonra da gerçek manada).

Kayıtlar da böyle İnternet ortamına da düşmez.

Müsterih olun.

Not: 15.07.2016 dan bir ay önce, gündüz gözüyle yapılan bir saldırı: https://www.sabah.com.tr/webtv/turkiye/jandarma-karakoluna-saldiri-1-sehit

Not2: Eskişehir'de PÖH operasyonu. Yaralanan PÖH personeli, benim anladığım kadarıyla, biraz gençliğinin (tecrübesizliğinin) ve sabırsızlığının kurbanı olmuş. Elbette meskun mahaldeki bir apartman dairesini yakamazsınız. Bakınız: https://www.dha.com.tr/yurt/teroristlerin-saklandiklari-eve-operasyon-etkisiz-hale-getirildiler/haber-1720110

Not3: Bu da teslim olmayacaklar için: YouTube yaş sınırlaması koymuş, siz "Russian special forces kill three militants during a special operation in an apartment building in the republic of Dagestan. ... The National Anti-Terrorist Committee reported that no officers were injured in the operation." diye aratabilirsiniz.

Çok katlı bir binanın penceresinden çocukları Rus polisine teslim edip ondan sonra ölene kadar çatışıyorlar. Ancak Rusların binaya karşı hoyratlığı da dikkat çekici. Mesajı Paylaş

BuLuT__

Aynen bu çekimi daha öncede görmüştüm eski çekim.
Su anda öyle bir baskın olmaz muhtemelen dışarı çıkmalarını beklerler . SİHA ile tepelerine binerler yada Kamikaze dronlar la Yada laser Güdümlü tüfek bombalarıyla
sizin anlayacağınız alternatifimiz çok.
Tek bir askerin burnu bile kanamadan işi bitirirler. Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Rezalet bir video, o komutan kimse terörist şüphesinin olduğu yere vatandaşı da al diyerek neyi amaçlamıştı acaba çok merak ettim.

Pkk vatandaş öldürdü haberi yaptırmak mı istiyorlardı.

Neyse ne açık forum burası çok fazla sert yazmaya gerek yok.

Ama neredeyse bu iş amerikada çeşitli özel kurslarda öğretilen bir şey haline geldi
CQB eğitiminin temel ne kadar kuralı varsa hepsi çiğnenmiş galiba

Bir tanesinin kafasında kask yok gibi görünüyor

Kapıyı tekmeledikten sonra kalkan önde olması gerekirken kalkanın önüne geçen über özgüvenli abimize inşallah bir şey olmamıştır.

Ama askerlik, savaşmak, operasyon yapmak dediğin şeyin onlarca kuralı var.

Ben kendi özel merakımdan okuyarak öğrendiğim şeyleri söylüyorum, bir zahmet teveccüh buyurup öğrensinler biz şehit tabutu omuzlamak istemiyoruz heleki bir de tedbirsizlik ve cehaletten dolayı.

Bu video eski

Ancak hala cqb tarzı operasyonları yapacak ihtisası yüksek birim sayımız az.

Yani pöh üniforması giyip göğsüne bozkurt peçi yapıştırmakla PTU olunmuyor.

üniformalı foto paylaşmakla da PTU olunmuyor.

Özel eğitimler almamış, temel seviyede denilecek pöh kursundan sonra körelmeye başlamış pek çok birim olduğu haberlerini de fazlasıyla duyuyoruz. Mesajı Paylaş

evrenay

Kas 09, 2019, 11:25 ÖS Last Edit: Kas 10, 2019, 01:01 ÖÖ by evrenay
Hayır, muhtemelen "çözüm süreci" falan gibi bir dönemde yapılmış bir operasyondur.

Yanımda sivil var, senin köylün bak o benim yanımda, ateş açma, gel dışarıya çık falan gibi ikna yöntemi denemesi yapmıştır kendince.

Hak veriyorum. Siyasetçiler, tek işi kelle almak olan Polis Özel Harekat'ı bile şaşkına çevirmişlerdi.

Asker ne yapsın? Vursa, vatandaşı neden teslim olmaya ikna etmedin diye hesap soracaklar!
O askerin de okula giden çocukları, ev kredisi, borçları var, değil mi?

Ben şerefsiz, ahlaksız bi savcının Hakkari/Yüsekova meskununda zırhlı araca ateş açan köpeğin (it, doğrudan kuledeki optiğe atış yapıyor) leşe çevrilmesi akabinde, araçtaki PÖH lerin ifadesini alırken; "siz zırhlı araçtaydınız, kurşun geçmiyor, neden adamı vurdunuz?" dediğini biliyorum.
Videonun altındaki yorumlar da bu yönde.

O dönem 17-25 Aralık olayıları olmuştu da bu soruşturmadan bir şey çıkmamıştı. Belki de o savcıyı 15 Temmuz sürecinde ihraç ettiler, bilmiyorum.
O savcı belki de buydu: http://www.haberver.in/mnsetgoster.asp?haber_no=11215

Buyrun seyredin: https://www.youtube.com/watch?v=NsqLgXScsAQ

Herkesin çevresinde bir PÖH mensubu vardır.
Onlara 15 Temmuz öncesinde cep telefonlarınını nasıl toplatıldığını (sanki vatan haini adamlar), içlerindeki görüntülerin nasıl veri kurtarma yöntemleriyle ele geçirilip, aleyhlerinde kullanılmaya çalışıldığını sorabilirsiniz.

Bunları herkese açık ortamlarda konuşmaya konuşmaya kelle koltukta (hen fiziksel hem de hukuksal olarak) görev yapan askeri, polisi hor görmeye başladık.

Hendek olaylarında da gördük. Şerefsiz, adi komutanlar (ki hepsi ihraç oldu) topla vurulması gereken pozisyonlara PÖH'ü, JÖH'ü sürdüler. Onlarca muharip personelimiz, satılmış vatan hainleri yüzünden şehit oldu. Okuyalım: https://www.internethaber.com/nusaybindeki-hendek-savasinda-korkunc-ayrinti-1819155h.htm

Eğer o askerler, polisler her şeye rağmen canlarını ortaya koyup savaşmasalardı, bugün muhtemelen Sevr'i konuşuyor olurduk.

Sağolsun birisi de buraca çıkmış CQC-Close Quarters Combat yani yakın alanda muharebe kurallarından falan bahsediyor.
Bilgi ve idman, meleke geliştirme elbette gerekli ama kafanın üstünden ses hızının ikibuçuk misli hızında "çat çat çat" diye 7,62 ler 5,56 lar geçmeye başladığında, bir de bakmışsın kalın bağırsak kokoreçe hazır hale gelmiş. O CQC kuralları yazan dangalaklar hiç böyle bir ortamda bulunmuşlar mı?

Bulunmuşlarsa neden Kore'de, Vietnam'da, Afganistan'da gömülüp gitmişler?

Neden havlayıp havlayıp örneğin; İran'a veya Kuzey Kore'ye bir türlü saldıramıyorlar? 

Sınırları cetvelle çizilmiş, Irak, Libya, Mısır, Suriye, Ürdün, Suudi Arabistan, BAE, Kuveyt gibi sözde ülkelerde koyuna abdurrahman çelebi denir.

Oralarda vatan bilinci olmadığı için savaşacak adam da olmaz (bkz: Suriye'den civar ülkelere kaçan adamlar, 4 milyonu bizde) onun için kahramanlık hikayesi yazmak da kolay olur.

Vatanı için savaşmaya hazır insanların yaşadığı, sınırları kanla çizilmiş ülkelere saldıracaksan yüksek kayıpları da göze alman gerekir ki, çok ciddi bir ekonomik kazanç sağlamayacaksa (ör: 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ABD'nin dünya liderliğini eline geçirmesi gibi) bu durumu kendi vatandaşına açıklayamazsın.

Bakınız gerek Hendek Olayları'nda gerekse Suriye'de bir çok paralı asker savaşmaya gelmişlerdi ancak macera yaşamak isterken ... (Biraz da eğlenelim, There is no pussy here: https://www.youtube.com/watch?v=1crhwQPKr7w)
Ortaya şöyle bir durum çıktı (bu videoyu hemen hemen herkes seyretmiştir): https://www.youtube.com/watch?v=WKuiFzaECd0

E, ne oldu patron hani mazlumlara yardım ediyorduk, özgürlükler için savaşıyorduk, PYG'li kardeşlerimiz falan?

Bombalar yağmaya başlayında adamcağız nasıl savaşacağını değil, kendini nasıl öldüreceğini düşünmeye başlamış.

Ha, işte o anda muharip asker, polis olarak eğer bu dünya ile bağını kopartabiliyorsan (karınla kavga etmişsin, hergün şehit haberi beklemek istemiyorum,  istifa et gel diye bastırıyor, oğlanın okulda sorunları var, sana emir veren adam hayatında sahaya çıkmamış, savcı tepende Demokles'in kılıcı gibi duruyor) ve işinin ölmek değil de öldürmek olduğunu da unutmuyorsan, yüreğini ortaya koyuyorsun demektir.

Satılmış, vatan haini komutanların nelere yol açabileceğini ikinci Irak savaşında gördük.
Savaşmadan orduyu teslim eden o generallerin hepsi şimdi ABD'de aileleriyle birlikte yaşıyorlar.
Mensup olduğu halk da, birbuçuk milyon vatandaşı katledildikten sonra işgal güçlerinin altında yaşam mücadelesi veriyor.

Not: O youtube deki "operatörler", "öterler" (authority), taktikal (tactical) kıyafetleri jilet gibi olan şahısları (hadi itiraf ediyorum Instructor Zero'yu bende sempatik buluyorum) görüp de gerçek dünyayı öyle zannetmeyiniz.
O eğitimler Belarus'ta, Polonya'da, param çok diyenler için Almanya'da da veriliyor.
Buradan gidenlerin çoğu ellerine tam otomatik bir taaruz tüfeği alıp ateş etmeye ve gündüz eğitim, gece eğlenceye tav oluyorlar.
O eğitimlerin hiç birisinde size üzerine ateş açıldığı zaman ne yapacağınız öğretilmiyor çünkü üzerinize ateş açılmıyor.

Ne yapsın adamlar üç kuruş para kazanacağız derken taktikal turistleri telef edip, başlarını belaya mı soksunlar?

Onlar kendilerine ateş açmayan hedeflere karşı çalışıyorlar. Gerçek heyecen ve adrenalin pompasını yaşamak mı istiyorsunuz, karşından ateş alınız, çok keyifli.
Can sıkıcı tarafı, vurulduğunda yımışak havacılar (airsoft) gibi tekrar oyuna katılamıyorsunuz.

Not2: Bakınız devlet içindeki bir takım temizliklerden sonra kimse kafasını mağarasından çıkartabiliyor mu?
Kırk senedir sahada aktif olarak savaşan bir ülkenin muharip personeline iş bilmiyor demek cahilliğin daniskasıdır.
Beş gün içerisinde Kuzey Suriye'de neler oldu?

Mesajı Paylaş

petibor

En geleneksel basit önlem içeriye göz yaşartıcı gaz bombası atmaktır. Bu dağıtımı saklaması kullanması kolay ucuz tahribatsız bir çözüm. Eskiden ben hep içeri gaz bombası atma görürdüm klişe gibi bir şeydi sonra görmez oldum nedense bunu. Mesajı Paylaş

evrenay

Belki de üçotuz paraya satılan gaz maskeleri, meskundaki uyuz köpeklerin demirbaş donanımları arasına girmiştir.

Bak flashbang (ses ve ışık bombası) ın henüz bir çaresi yok.

Bu iş 30 knot tan kilit atıp fire and forget e benzemez.

Bu dövüş şekli insanlık tarihi kadar eskidir, öldüreceğin veya seni öldürmek isteyen adamın gözleri görürsün.

Sağlam bir haklılık duygusu gerektirir. Yapacağın işe ikna olmuş olman gerekir (her iki taraf için de).

Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Not2: Bakınız devlet içindeki bir takım temizliklerden sonra kimse kafasını mağarasından çıkartabiliyor mu?
Kırk senedir sahada aktif olarak savaşan bir ülkenin muharip personeline iş bilmiyor demek cahilliğin daniskasıdır.
Beş gün içerisinde Kuzey Suriye'de neler oldu?

@evrenay dedi

Hocam yukarıda hard demogogluk yapmışsın, askersin polissin bilemem bu kadar alınganlığa gerek yok.

Buraya birkaç şey yazdım diye elimdeki verinin sadece bundan ibaret olduğunu falan sanma, sadece açık forumda olduğumuz için ve bana anlatanlar bu mesele burada kalacak dediği için paylaşmıyorum yoksa daha fena durumları da duydum maalesef ki...

Her personelin alması gereken eğitimler falan oluyor ya hani işte o cqc eğitimlerini de almaları gerekiyor.
Afganistanda her bir gömülen yeşil bereli için bu cqc eğitim dökümanlarına yeni bilgi girmiştir merak etmeyin.

Sahada ölen her bir personel kitaba yeni bir bilgi olarak döner.

Yıllardır savaştığımız ayrı bir gerçek ama daha gerçek olan bir şey varsa bu kadar yıldır savaşan bir orduya sözüm yok ordu bu konuda daha başarılı işler yaptı.

Sözüm pöh'e
önce personeli bir instadan sağdan soldan çıkarsınlar, sonra kıdemin sahada dökülmüş kan olduğunu öğretsinler de sonra konuşuruz.

PÖH eski devrelerden ne kadar adamla konuşuyorsam herkes yeni devrelerin dik başlılığından ve cehaletinden şikayetçiyken böyle bir forumda bu tip bir savunma görmek insanın garibine gidiyor.

Ya hu bu adamlar yeni nesilden gelen personeli adam gibi kıvama getirmek için bir taraflarını çatlatıyor.
Bu çocukların tabutları evlerine gitmesin, daha gencecik çocuklar bunlar diye.

Surda nusaybinde hülasa hendek op.da 40lı yaşlara gelmiş veya kapısına dayanmış personeller şehit oldu.
Niye?
Niyesinin cevabını bilen biliyor... Mesajı Paylaş

evrenay

Hah, burada emek emek yazılmış yazıyı sildiniz ya gerçekler de o yazıyla beraber kaybolmuş, dünyanız toz pembe olmuştur.

Halının altına süpüre süpüre, görmezden gelerek bu hale geldik.

Aynı hareketleri tekrarlarıp farklı sonuçlar beklemek akıllıca olmaz derler ancak bu durumda kimsenin farklı bir sonuç beklediği de yok.

Sen, ben, bizim oğlan dostlar alışverişte görsün, iş yapıyoruz zannedilsin.

Bu kafayla devam edin siz, ondan sonra da dersiniz ki insanlar biz neden teveccüh etmiyor.

Açık forum olsun, kapalı forum olsun kimse dişe dokunur bir şey paylaşmıyor.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter