PKK Terörü Üzerine

Başlatan Moderasyon, Eki 04, 2015, 12:34 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

#30
Kas 08, 2015, 11:24 ÖÖ Last Edit: Kas 08, 2015, 11:27 ÖÖ by putty
Bir mağara bir daha kullanılmaması için ne yapılabilir. Yani adam dağı delmiş gazetelerde resimler var sağa sola up uzun tünellerr var. Patlayıcı ile yok etmek akla geliyor ama dağ bu patlayıcı ile dağı çökertecek halimiz yok en fazla ne olur mağarayı içine her ne kadar girilemez kılınsa da aslında mağarayı büyütmekten başka bir işe yaramaz patlayıcılar. Harfiyatı kaldırınca eskisinden daha büyük bir mağaranız olur patlayıcı ile. Başka ne yapılabilir peki? Bence hiç bir şey yapılamaz mağara oluşmuş ise artık kıyamete kadar mağara orada kalır. Beton dökmek belkide teorikte tek yok etme yolu ama dağın başına kim beton döker olacak iş değil. Tabi pratikte mağaraya kafayı takmak anlamlı değil dağ bu her yer mağaradır bir anlamda. Mesajı Paylaş

putty

Hakkarideki büyük operasyonları izliyoruz. Bazı resimler gazetelerde yayınlandı
Bu resimlere coğrafyaya bakıyorum ve hala optik standart dürbünü olmayan profesyonel komandoların operasyona gönderilmelerini anlayamıyorum.


Mesajı Paylaş

putty

Haftada bir kaç düzine terörist çok az zaiyat ile gebertiliyor. Olması gereken tablo bu işte.Üç ilde 13 terörist etkisiz hale getirildi
Genelkurmay Başkanlığından, Hakkari'nin Şemdinli kırsalındaki operasyonda 11, Şırnak ve Silvan'daki operasyonlarda 2 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.
Üç ilde 13 terörist etkisiz hale getirildi


http://www.dunya.com/toplum/toplumsal-haber/uc-ilde-13-terorist-etkisiz-hale-getirildi-280230h.htm Mesajı Paylaş

putty

#33
Kas 08, 2015, 12:59 ÖS Last Edit: Kas 08, 2015, 01:05 ÖS by putty
Silahlardan birinin namlu ucunda bir şey var nedir o bilen varmı. Susturucu gibi görünüyor ama hem küçük hem anlamsız olur.
Bu kadar çok hafif silah gece görüş dürbünü hatta termal kamerası kullanacak kadar parayı önemsemeyen ülkeyiz ama nedense x4 optik takamıyoruz tüm piyade tüfeklerimize. Şu dağlarda optiksiz tüfek görmek çok gereksiz bu devirde. Bize hiç yakışmıyor bu geç kalmışlık hali.
En güzel olan şey ise profesyonel askerlerin olması. Alıştı bizim algımız genn genç çocukları asker olarak görmeye. Bu resme bakıyorum hepsi 25 yaşları civarı askerler. Bunlar üç beş yıldır artık dağda gezen attığını vuran soğuk kanlı olmuş ne yaptığını yapacağını bile çok iyi askerlerdir. Teröristin beş yıllık adamının avantajını ortadan kaldırınca ortaya böyle tablolar çıkıyor tabi. Bir kaç şehit ile 150 terörist öldürülüyor.  Kafadan miğfer çıkmıyor dağda ağırlık yapıyor denmiyor eskisi gibi....

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Optikler silahın üst tarafına monte edilmesi ve alınan nişan pozisyonu sebebiyle başın yukarıya doğru kalkmasına sebep olur. Buda haliyle hedef büyütmek anlamına gelir. Hemde ölümcül bir biçimde!

Kıbrıs Barış Harekatında en fazla yaralanma çeşitlerinden biridir topuğundan vurulmak! Tam siper yatıldığında ayaklar yere paralel hale getirilmezse topuklar ayak yapısı gereği havada kalır ve vücuttan daha yüksek bir hedef haline gelir. Olayı bu meazda değerlendiriniz.

Yakın mesafeden girilen bir çatışmada herkes yerle bütünleşmeye çalışırken başınızın yaklaşık 30-40 cm. yukarda ve açık hedef olduğunu düşünün. Uzun mesafeden girilen çatışmalarda çok tehlikeli gibi gözükmesede ana gaye her zaman daha küçük hedef göstermektir.

Diğer yandan keskin nişancılar ve destek silahları her zaman çatışmanın en uzak kesiminde yer alırlar ve görevlerini ateş baskısı altında kalmadan icra edebilmelidirler. Onlar destek görevini yerine getirip düşman unsuru ateş baskısı altına alırken yakın bölgedeki unsurlar mekanik nişangahlı silahları ile manevra ve imha harekatını gerçekleştirirler.

Hücum unsuru vasfındaki standart donanımlı personelin dürbün yerine şahingöz tarzı teçhizat ile donatılması, gez-göz-arpacık yerine hızlı, daha isabetli ve çok daha etkili gece atışı imkanı sağlayan bu tarz teçhizatın standart donanım haline getirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Saygılarımla... Mesajı Paylaş

BETONBEY

Üstadım, silahın namlusunda gördüğünüz şey yaklaşık 8-10 cm. uzunluğunda, silah çapı genişliğinde, ucu kapalı plastik bir parçadır. Alev gizleyene geçirirsiniz, sıkıca oturur. Arazi şartlarında namlunun içine su, toz, çamur tarzı yabancı maddenin girmesini engeller. Çok etkili ve kullanışlıdır ;D Mesajı Paylaş

putty

#36
Kas 08, 2015, 01:26 ÖS Last Edit: Kas 08, 2015, 01:30 ÖS by putty
Amerikalı askerler çölde bunun için prezervatif kullanmayı keşfetmişler kendi kendilerine
Bir icat yapmak lazım namluyu kapatan açan. Çekirdek namludan dışarı çıkarken önü sıra ittiği soğuk gaz basıncı var bununla namluyu açan sonra kapanan bir toz önleyici şey yapılabilir. Böyle kılıfla devam edilirmi ne ilkellik.
Mesajı Paylaş

BETONBEY

Bu standart bir donanım değildir. Profesyoneller kullanır, parasını verip alırlar.(çok ucuz olduğunu söylememe gerek yok sanırım) Arazide en sinir bozucu ve tehlike arzeden şey ihtiyacın olduğunda tüfeğinin çalışmamasıdır.

Basit bir toz partikülü, çamur parçası silahı ateş almaz, motoru çalışmaz hale getirir. Bu tip sorunlarada genelde mühendisler değil sahada kullanıcı personel basit ve pratik çözümler üretir ;D

Abd'nin Irak çöllerinde toz yüzünden az M1 Abrahams'ı yolda kalmadı ;D Mesajı Paylaş

sntrk34

#38
Kas 08, 2015, 08:22 ÖS Last Edit: Kas 08, 2015, 08:31 ÖS by sntrk34
Hakkarideki dev  operasyonda ÖKK ve Komando birliklerimiz.Mesajı Paylaş

sntrk34


putty

Askerlerin işi çok zor ama polislerinki akıl alacak gibi bir kahramanlık değil. Nasıl o sokaklarda bu şekilde görev yapabiliyorlar inanılır gibi değil. Mesajı Paylaş

murattekin

Hepsi birer aslan. Allah hepsine güç versin. Mesajı Paylaş
...

Tolga

Çözüm süreci boyunca, bölgeden alabildiğimiz kırık dökük haberlerden, BTÖ nün şehirlerde önemli bir hazırlık içinde olmasından, özellikle sivil halkı kalkan yapmasından, kendimizce çok endişelenmiştik.
Açılan hendeklere karşı alınan ilk önlemlerden birisi Katmerciler üretimi ''Zırhlı Kazıcı yükleyici iş makinası'' ile atıldı.
http://www.katmerciler.com/images/pdfler/kazici.pdf
Fakat gerek BTÖrgütünün EYP. konusunda çıtayı çok yükseltmesi, gerekse şehir içinde yoğun RPG. kullanılması sonucu, cephe önünde-dar sokaklarda, can siperane kullanılan araçlar içinde önemli kayıplar verdik.

Maalesef halen de bu araçları mecburen kullanmaya devam ediyoruz.
Halbuki bizim gibi üretebilme kabiliyetine sahip bir ülke daha hızlı davranmalıydı.

Hiç olmasa TSK. envanterinde olan KUNDUZ üzerinde biraz daha ilave önlemler alarak, hemen Polisimizin kullanımına verebiliridik.
halende bunu yapabiliriz, gerkirse beyaza boyayarak da hizmete alabiliriz.

Hatta daha büyük CAT türü araçları da zırhlama denemeleri yapmalıyız, nasılsa bu kalkışma denemelerini kış boyunca sürdürmeye çalışacaklardır.   

Mesajı Paylaş

putty

Cam zırhlı ama demek ki kurtarmadı. Kanas kullanılmış olabilir 7.62 x 54 normal çekirdekli kanasın kalibresi ile baş etmek kolay iş değil birde kolayca elde edilip dağıtılabilmesi olası çelik çekirdekli fişeği zırhlı cam ile durdurmak mümkün değil. Aracın en azından özel durumlarda ekstra mazgallı çelik zırhlı paneli olmalı. Aşağı yukarı açılır kapanır çelik panel olabilir bu sorunu çözer.
Allah kolaylık versin polise. TRT nin şahit ol programında izliyorum kapıdan çıkıp karanlığa yürüyorlar kim ne hazırlık yapmış belli değil. Karşıda akşam filmini izleyip evin önüne çıkmış her sinsiliğe zamanı olan imkanı olan bir karanlık kalabalık var bu tarafta batıdan gelmiş maaşlı uniformalı sayısı eşgali yeri istikameti aracı belli polisler. Askerlerin işin yılanlı dağa çıkmak polisin işi ise resmen yılan dolu karanlık kuyuya inmek gibi. Bu polisler 4 ay görev yapıp 8 ay batıya gitmeli yoksa bu sitrese akıl dayanmaz.
Mesajı Paylaş

Tolga

Bu gün Hakkari-Yüksekova'da saldırı DROPS sevkiyat aracına yapılmış.
Maalesef bir astsubayımız şehit olmuş, bir uzmanımız ise yaralı.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter