Somali

Başlatan Lotus, Eyl 15, 2016, 09:39 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Lotus

0:50 itibariyle görünmekte olan yerin Somali-Mogadişu'da kurmakta olduğumuz askeri üs olduğu iddia ediliyor: http://www.youtube.com/watch?v=U5c07nVhVr4

Mesajı Paylaş

BGTN

BAE yine uslu durmuyor. Turkiye'nin mevcut dis politikasina comak sokmaya calisan BAE'nin Somali macerasi; http://www.horndiplomat.com/2016/09/25/uaes-rivalry-undercuts-turkeys-somalia-operation/ Mesajı Paylaş

Baltica

UAE diye yazilir, UK diye okunur !  ;D  ;D  ;D Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Somali'de milletvekillerinin de olduğu otele saldırı: 10 ölü, en az 50 yaralı

Somali'nin başkenti Mogadişu'da, milletvekillerinin de kaldığı düşünülen bir otele önce bombalı araçla, ardından silahlı şüphelilerce yapılan saldırılarda '10 kişinin öldüğü, en az 50 kişinin yaralandığı' açıklandı.

Saldırı Mogadişu'da bulunan meclis binası yakınlarındaki Dayah otelinde gerçekleşti. Otelin girişinde bombalı araçla yapılan intihar saldırısının ardından, silahlı saldırganlar otele girerek güvenlik görevlilerine ateş açtı. Saldırıyı El-Kaide'ye bağlı Eş Şebab örgütü üstlendi.

Somali'nin güvenlikten sorumlu bakanı Abdurrezzak Ömer Muhammed, basın açıklaması yaparak 4 saldırganın polisler tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Polis: Otelin içindekiler kurtarıldı

Güvenlik görevlileri saldırı sonrası oteli tamamen kontrol altına aldı. Reuters'a konuşan bir polis memuru, "Dayah oteline yapılan operasyon bitti ve insanlar kurtarıldı" dedi. Somali'de bu yıl genel seçim yapılacak ancak ülkedeki yabancı diplomatlar mevcut koşullarda, güvenlik sorunu nedeniyle, ülke vatandaşlarının çoğunun seçimlerde oy kullanamayacağını belirtiyor. BM ise ülkede 2020 yılında normal bir seçim yapılabilmesini umuyor.

Eş Şebab, geçen yıl Şubat ayında da Mogadişu'da kent merkezindeki bir otele baskın düzenlemiş, 12 kişinin öldürüldüğü ifade edilmişti.
Örgüt, Ekim ayında da, Kenya'nın Mandera kentinde bir sokağa insanlar uykudayken el bombası ve silahlarla saldırmış ve 6 Hristiyanı öldürdüğünü açıklamıştı.

http://www.bbc.com/news/world-africa-38742690 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Somali'de Kenya ordusuna Eş Şebab saldırısı

Somali'de İslamcı Eş Şebab örgütü militanları, ülkenin güneyinde Kenya'ya ait bir askeri üsse saldırdı. Eş Şebab, Kulbiyow kasabasındaki üste patlayıcı yüklü bir kamyou infilak ettirerek başlattığı saldırıda 57 askeri öldürdüğünü ve bazı askeri araçlara el koyduğunu iddia etti.

Kenya ordusu ise saldırıyı doğruladı, Eş Şebab'ın iddiasını ise "propaganda" olarak nitelendirerek reddetti.
Ordudan yapılan açıklamada, saldırının püskürtüldüğü, çok sayıda militanın öldürüldüğü belirtildi.

Eş Şebab bir süre önce El-Ade kentindeki Kenya üssüne de benzer bir saldırı düzenlemişti. Örgüt o saldırıda 100 askeri öldürdüğünü iddia etmiş, Kenya ise kaç askerin öldürüldüğünü açıklamayı reddetmişti. Kenya, Somali'de Birleşmiş Milletler destekli hükümeti destekleyen Afrika Birliği misyonuna 3 bin 600 askerle destek veriyor.

Afrika Ordusu Somali Misyonu'na saldırılar

2016

9 Haziran: Eş Şebab, Halgan kentinde 60 Etiyopya askerini öldürdüğünü iddia etti, Etiyopya iddiayı reddetti.
21 Nisan: Körfez bölgesinde 6 Etiyopya askeri bir patlama sonucu yaşamını yitirdi.
22 Şubat: 15 Etiyopya askeri Aşağı Shabeelle bölgesindeki çatışmalarda öldü.
15 Ocak: El Adde'deki saldırıda çok sayıda Kenya askeri yaşamını yitirdi.

2015

1 Eylül: 12'si Ugandalı en az 20 askeri Janale'deki bir üsse düzenlenen saldırıda öldürüldü.
26 Haziran: Mogadişu'daki bir üsse düzenlenen saldırıda en az 50 Burundi askeri yaşamını yitirdi.

2011

20 Eklim: Mogadişu'da çıkan çatışmalarda 70 Afrika Birliği ve Somali askeri öldü.

http://www.bbc.com/news/world-africa-38768453 Mesajı Paylaş

Defence

ABD'den Somali'de hava saldırısı


ABD ve Somali ordusunun iki gündür düzenlediği ortak hava saldırılarında 7 Eş-Şebab üyesiı öldürüldü

ABD'nin Somali'nin Jilib şehrinde Eş-Şebab üyelerine düzenlediği hava saldırılarında 7 örgüt üyesinin öldürüldüğü bildirildi.
ABD Afrika Komutanlığından (AFRICOM) yapılan açıklamaya göre, başkent Mogadişu'nun güneybatısındaki Jilib şehrinde terör örgütü Eş-Şebab'a son iki günde iki farklı hava saldırısı gerçekleştirildi. ABD ve Somali ordularınca ortaklaşa yürütülen hava saldırılarında toplamda 7 Eş-Şebab üyesi etkisiz hale getirildi.

ABD Başkanı Donald Trump, 30 Mart'ta, Afrika Birliği Somali Misyonuna (AMISOM) Eş-Şebab'a hava saldırısı düzenleme yetkisi vermişti. ABD ordusu o tarihten bu yana Eş-Şebab'a, Somali güvenlik güçleriyle çok sayıda hava saldırısı düzenledi.

http://www.dunyabulteni.net/manset/405980/abdden-somalide-hava-saldirisi Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter