M60T - Sabra Mk.II

Başlatan Lotus, Eyl 10, 2016, 05:32 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

dum

#165
Nis 06, 2018, 03:21 ÖS Last Edit: Nis 06, 2018, 05:47 ÖS by dum
Leopard 1'ler için kafamda bir proje var aslinda. Özellikle de modernize edilmemiş olanlarla.

Bunların gövdelerini özel maksat işlerinde kullanmak lazım.  Bir kısmı yine köprücü , bir kismı mayın ve geçit açma  yapılarak istihkam sınifını 30 yıl idare eder.

Esas projem : bir kısmina 4+4=8 lançerli mızrak-u-er  veya başka bir isimle çumtas kule yerleştirip tugayların tanksavar bölüklerine 6'şar tane vermek.  Bu füze 20-25 km menzilli, görüntü analizli hedef arama başlığı , mikrodalga , veri bağı, iir ve lazer güdüm gibi multi özellikli olup, tandem başlığı olmalı ve 0,8/0,9 mach civarında da hızı olmalı.


Sağa sola yazmaya başlayayım , m60a3'ler 7 sene sürdü belki 5-10 sene sonra bu da olur.;)

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Leopard 1'ler için meskun mahalde kullanılmak üzere İsrail üretimi Namer tarzı bir çözüme yönelmek neden düşünülmüyor ?

Hibrit Savaşların yaygınlaşacağı aşikar iken ağır zırhlı personel taşıyıcılara yönelmek gerek diye düşünüyorum. Üstüne gene pek çok silah sistemi entegre edilebilir sonuçta...

Acaba dönüşüme uygun değil mi de hiç düşünülmüyor ?

Mesajı Paylaş

putty

Merkava ların motorunun önde olması onlara bu esnekliği kazandırıyor bizimkiler askeri önden çıkartacak öyle bir şey yapsak Mesajı Paylaş

HDS

Leo-1 zaten çok hafif zırhlı. Bir de dapdar. Minnak bir tank. Çok zırhlandırmak gerekir de içine adam sığmaz.

Ancak platform olur. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Fun fact:

sadece 30mm lik bir top tasiyan Puma IFV'nin C konfigurasyonu 105 mm lik bir top tasiyan  Leopard 1 tankindan daha agir.


:) Mesajı Paylaş

BETONBEY

STA olarak kullanmak mantıklı bu durumda da ağır zırhlı personel taşıyıcı işini Kaplan-30'a falan mı havale edecekler acaba ? Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürkAteş destek vasıtası olarak üzerine pulat veya akkor entegre edilmiş TTZMA'lar neden düşünülmüyor.
Çokta güzel iş görür. Zırh koruması zayıf diyorsanız ek zırh giydirilir ateş gücü zaten yeterli.
Üretimi ve hazır platform olması bakımından teslimat süreleride kısalacaktır.
Tabiki bir tankın yerini tutmaz ama TSK'da artık bu "tanktan başkası yalan" taassubundan vazgeçse ve yeni ürünlere yol verse çok güzel olacak :) Mesajı Paylaş

sahin1

 Hafif veya orta sınıf bir tank nasıl olur? Kaplan sınıfı mesela. Motorize birliklere birer tabur verilse. Özellikle iç güvenlik ve Afrin benzeri harekatlarda başarılı olmaz mı? Mesajı Paylaş

korat

Aslında deniz piyadelerine bu araçlar iyi gider ama TSK nın düşündüğü bir şeyler vardır. Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

putty

Arabanın amortisörünü balatasını kaporta boyasını en az maliyeti maliyet etkinlikle yapıp bir kaç sene daha arabayı kullanmaya çalışan adama "bırak o işlerle uğraşma bak burada şahane sıfır araba var onu al o daha iyi" demek gibi bu öneriler. Modernizasyona uğraşan adamlara sıfır araç önermek biraz olayı anlamamak bence. Oda biliyor sıfırı almaya kalkınca zaten dünyalar önüne serilir. Mesajı Paylaş

Göçebe

Sayın sahin1 ufak bir düzeltme; "motorize" değil, "motorlu". Mesajı Paylaş

Eray

Burda 120 tankı kapsadığından bahsediyor. Bütün tanklara yapılacak değil miydi?

http://m.star.com.tr/teknoloji/m60t-tanklarina-aselsandan-bomba-atar-haber-1334872/ Mesajı Paylaş

augustine

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde ASELSAN tarafından modernize edilen M60T tanklarının sahada göstermiş olduğu yüksek başarı doğrultusunda ordumuz envanterindeki tüm M60T tanklarının modernize edilmesi kararlaştırıldı.

https://twitter.com/aselsan/status/1021645800038952960 Mesajı Paylaş

nokta

ASELSAN, M60T Tanklarının Tümünü Modernize Edecek

Türk Silahlı Kuvvetler envanterinde bulunan M60T ana muharebe tanklarının bir bölümüne FIRAT-M60T Projesi ie ASELSAN'ın modernizasyon uygulamasına karar verilmişti. ASELSAN'dan yapılan duyuruya göre M60T tanklarının tanksavar tehditlerine ve terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılmasına yönelik başlatılan projede çok adet tankının modernizasyonu tamamlandı. Proje yaklaşık bir yıldır devam ediyordu.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında bu konuda gerekli sözleşme değişikliği imzalandı. Bu değişiklikle Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki tüm M60T tanklarının modernize edilmesi kararlaştırıldı.

SSB ve ASELSAN arasındaki FIRAT-M60T Projesi kapsamında yapılan ilavelere bağlı olarak 96,7 milyon Avro ve 25 milyon TL artış bedeli için sözleşme değişikliği imzalandı.  Gerçekleştirilen değişiklik ile sözleşme toplam bedeli 206 milyon Avro ve 50 milyon TL oldu.

Sözleşme değişikliği kapsamında PULAT Aktif Koruma Sisteminin M60T tanklarına entegre edilmesine de başlanacak. PULAT Aktif Koruma Sistemi, tanka yöneltilen tanksavar füzelerini havada tespit ederek tehdidi tankla çarpmadan önce uygun mesafede imha ediyor. PULAT Aktif Koruma Sistemi aynı anda birden çok füzeye karşı koruma sağlıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/aselsan-m60t-tanklarinin-tumunu-modernize-edecek/6756/1 Mesajı Paylaş

Terra

ASELSAN'a ilave M60T modernizasyon siparişi

ASELSAN tarafından modernize edilen M60T tanklarının Zeytin Dalı Harekatı'nda göstermiş olduğu yüksek başarı sonucunda Türk Silahlı kuvvetleri envanterindeki tüm M60T tankları modernize edilecek. Bu doğrultuda Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında sözleşme değişikliği imzalandı.

SSB ve ASELSAN arasında imzalanan FIRAT-M60T Projesi kapsamında yapılan ilavelere bağlı olarak 96,7 milyon Avro ve 25 milyon TL artış bedeli için sözleşme değişikliği imzalandı. Gerçekleştirilen değişiklik ile sözleşme toplam bedeli 206 milyon Avro ve 50 milyon TL oldu.

Aselsan'dan kısa sürede etkin çözüm

M60T ana muharebe tanklarının tanksavar tehditlerine ve terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılmasına yönelik yürütülmekte olan FIRAT-M60T Projesi kapsamında bir yıldan az bir sürede proje kapsamındaki çok adet M60T tankının modernizasyonu tamamlandı. ​​

Sözleşme değişikliği kapsamında M60T tanklarına PULAT Aktif Koruma Sistemi entegre edilmeye başlanacak. PULAT Aktif Koruma Sistemi sahip olduğu yüksek teknoloji radar ile M60T tanklarına yöneltilen tanksavar füzelerini havada tespit ederek füzeleri tanklara çarpmadan önce uygun mesafede imha ediyor. PULAT Aktif Koruma Sistemi ile tanklara tam koruma kalkanı sağlayacak olup aynı anda birden çok füze havada imha edilebilecek.

Testler operasyon sahasında gerçekleştirildi

Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Operasyonları devam ettiği süreçte hayata geçirilen M60T modernizasyonu kapsamında dünya üzerindeki en modern tanklardan biri elde edildi. Tankların gerek yakın-orta mesafe atış kabiliyetleri, gerek yakın-uzak mesafe beka ve savunma yetenekleri gerekse de tankların ve personelin idamesine yönelik yetenekler üst seviyelere çıkarıldı.

Entegrasyonu gerçekleştirilen her bir tank, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından doğrudan operasyonlarda kullanıldığı için modernize edilen tanklar askeri personel ile birlikte çok yoğun testlere tabi tutuldu. Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Operasyonuna katılan tankçı personel tarafından ASELSAN modernizasyonu sonrasında tankların ATGM tanksavar füzelerine karşı çok büyük bir başarı sağladığı ve aynı zamanda meskun mahalde tankların operasyonel yeteneklerinin arttırıldığı bildirildi.

ASELSAN tarafından üretilen sistemler muharebe ortamında başarısını ispat etmiş (Combat-Proven) olup modernizasyonu gerçekleştirilen tanklar halen aktif olarak göreve devam ediyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/07/24/aselsana-ilave-m60t-modernizasyon-siparisi/
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter