M60T - Sabra Mk.II

Başlatan Lotus, Eyl 10, 2016, 05:32 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Topgun

Ne olmuş böyle buna yahu? Mesajı Paylaş

OPTIMUS

IDLIP Operasyonu öncesinde Rejimin hava saldirisnda hasara ugrayan bir M60. Sanirim bomba isabet olarak degil de; tankin sag yakininda patlamis. Sarapnel dagilimi bunu göstermekte. Mesajı Paylaş

Osman

Bu rusların tvlerinde gösterdiği hava saldırısındaki tanklardan biri değil mi? Zaten isabet ettiremedikleri anlaşılıyordu birine.

Rus hava saldırısı bu benim bildiğim rejim değil. Mesajı Paylaş

Hard-Kill

Kabardey

Yine yeniden baba M60 bizi sırtında taşıyor. Havacılar için F-4 neyse, sanırım karacılar içinde M60 o oldu. :D Mesajı Paylaş

bnb

"Bu modernizasyon işlemi sırasında bazı unsurların, mesela zırhın dışarıdan temini ile ilgili yapılan çalışmalarda, orada temin süresiyle ilgili verilen takviminden çok daha kısa sürede geliştirilme yapıldı, bu tanklarda uygulandı."
Mesajı Paylaş

Osman

@bnb, Burada kastedilen leo 2 modernizasyonu bence. Bir önceki cümlede "M60 tankının yanında envanterde bulunan Leopard tanklarının da modernizasyon işlemi devam ediyor." demiş İsmail bey. Roketsanın yerli zırh çözümü söz konusu sanırım. Yakında modernize leo 2 görürüz gibi. Mesajı Paylaş

bnb

Olabilir, farketmez. Önemli olan bu kabiliyetin geliştirilmiş olması. Mesajı Paylaş

bnb

Hiç bahsedilmediğine göre galiba m60a3 tanklarının bir kısmına zırh ilavesi projesinden vazgeçildi. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Eskiyi adam etmek, bizim Türk Milletinin kaderi galiba.

Benim, mecburen elimdeki eski Pioneer TS-2100'ler üzerinden yaptığım akustik kabin tasarımı maceramı hatırlatıyor bu tip eskiyi adam etme işleri.

Merak edenlere özetin özeti...
Akustik kabin tasarımı yapabilmek için kullanacağın hoparlör konisinin (driver deniyor) Thiele-Small parametre değerlerini bilmen gerekir. Akustik tasarım tamamen bu parametreler ışığında şekillendirilir. Ezbere yaparsan ses kalitesi açısından ortaya rezil, rüsva, sadece böğüren birşey çıkar. (bkz. yollarda bolca görülen pimp Tofaş.)

Bu parametreleri 2 yolla elde edebilirsin. Bunlardan birisi, driver imalatçısının katalog bilgisidir (aynı elektronik devre elemanlarının katalog değerleri gibi). Diğer yöntem ise bir sinyal laboratuvarında uygun düzenekle parametre değerlerini kendin ölçersin (Kare/sinüs dalga sinyal jeneratörü, osiloskop vb. teçhizat ile). Benimkisi hobi amaçlı, elde laboratuvar imkanı yok, o halde geriye kalıyor imalatçı katalog bilgileri.

Malesef benim bu işle ilgilendiğim dönemde imalatçı katalog bilgileri de bu tip malzemelerin ithalini yapan Karaköy Elektronik piyasasında yoktu. Envai çeşit mal var, hepsi de Çin'de merdiven altı fason üretim. Çoğunun web sitesi dahi yoktu. Satıcıya parametre değerlerinin olup olmadığını sorunca, uzaylı görmüş masum köylü gibi "o da ne" diyerek bakıyordu yüzüme. "Abi sen güzel bir kabin yaptır marangoza, tak içine, fıstık gibi olur o. Çok sattığımız bir ürün, şimdiye kadar bir şikayet gelmedi" tarzı esnaf ağzından başka hiçbir bilgiye ulaşmak mümkün değildi.

Tesadüfen eski arabadan çıkma, atmaya kıyamadığım Pioneer TS-2100'ün bir internet sitesinde en elzem (fs, Vas gibi) birkaç parametresini buldum. Diğer parametreleri de biraz atmasyon, iterasyon, kıyas, ampirik değer, altın oran vb uydur kaydır yollarla belirleyip tasarımımı yaptım. Masraf etmemek adına el becerime başvurarak, hesaplamalarım uyarınca Bauhaus'tan tahta kestirip, kabini kendim monte ettim.

Türkiye'de TS parametrelerine ulaşabildiğim yegane hoparlör konisi, elimdeki 4 ohm'luk Pioneer araba hoparlörleriydi ve sorun şuydu ki bunu elimdeki yegane amfi olan ve 8 ohm'luk ev tipi kabin empedansına uyumlu Marantz amfi ile test etmek zorundaydım. (olayın tamamen akustik tarafıyla ilgilenmekte olduğum için işin elektronik tarafına, empedans uydurmaya vs hiç bulaşmadım, masrafımı boş yere artırmadım.)

Sonuçta kısık sesle, birkaç dakikadan fazla çalıştırmamak kaydıyla denemelerimi yaptım ve şunu kesinlikle söyleyebilirim ki beklediğimden çok daha iyi oldu. Marantz amfi ile sürekli kullandığım 12 inçlik çift woofer devasa Ameriken malı Hi-Fi hoparlörlerinden çok daha temiz ve doyurucu bir ses elde ettim kendi tasarladığım, görece minik, kabinle. O hoparlörler arabadayken o kadar güzel ses vermiyordu (arabada herşey karadüzendi, nasıl iyi ses versin ki). Bu tecrübe akustiğin bir bilim dalı olduğunu ve tamıyla hesap kitaba dayandığını bir kez daha ispatladı.

Bu vesileyle, imkansızlıklar nedeniyle "eldeki eski bir ürünü alıp adam edip" yeni ürünle başa çıkabilir hale getirme mevzusu herhalde bizim mukadderatımız olsa gerek.

Mesajı Paylaş

TULGA

Sn. @HelBiDinle;

Bahsettiğiniz husus biraz da ülkemizin birden fazla bölgede gerçekleştirmek durumunda kaldığı ulusal güvenlik amaçlı operasyonlar neticesinde niteliğin yanında niceliğin de sağlanmasına yönelik olmasıdır.

M-60 özelinde, Sabra modernizasyonunu çok faydalı bulmaktayım. Topyekûn bir modernizasyon olması neticesinde platform güncel savaş alanı tehditlerine cevap verebilir nitelikte. Üstelik 15-20 sene öncesinde başlanmış bir modernizasyon.

Bunun üzerine ilave edilen YAMGÖZ, Pulat, UKSS vs... ile günümüz ihtiyaçları da sağlanmış durumda.

Gönül isterdi ki zamanında proje devam edip ilave 170 adet daha Sabra modernizasyonu gecirseydi.

Coğrafi anlamda sınırötesi olsun, denizaşırı olsun ulusal çıkarların korunması adına gerçekleştirilen operasyonlarda ihtiyaç duyulan askeri ekipmanları yeni üretim olan maliyeti yüksek sistemlerle her noktaya ulaştırmak pek mümkün olmayabilir. Bu nedenle güncel savaş doktrinlerine haiz modernizasyon geçirmiş sistemlerin de yeni üretim ekipmanları tamamlayıcı rolü devam edecek düşüncesindeyim.

Yeter ki karar verici merciler, az ilerisini düşünerek projeleri zamanında gerçekleştirmeyi sağlayabilsin.  Mesajı Paylaş

anafor2016

Tem 12, 2020, 03:33 ÖS Last Edit: Tem 12, 2020, 03:35 ÖS by anafor2016
Bir yazıda , M60 T tanklarındaki reaktif zırh bloklarındaki patlayıcının raf ömrünün dolduğu ve zamanla yenilenmesi gerekiyor denmişti.

Bu modernizasyon da acaba bu yenilemede yapılmış mıdır?

https://www.defenceturk.net/roketsan-zirh-cozumlerinde-onemli-gelismeler Mesajı Paylaş

TULGA

@anafor2016;

Defence Türk sitesinde bahsettiğiniz hususla ilgili bir açıklama var. Sonuca ulaştı mı bilmiyorum ama paylaşmak istedim.

Defence Turk'ün IDEF'19'da edindiği bilgilere göre Roketsan'ın zırh çözümleri çalışmalarında çok önemli gelişmeler var. M60T Modernizasyonu kapsamında reaktif zırh entegrasyonu gerçekleştirilen tanklarda zırh içeriğindeki patlayıcıların ömürleri azaldığı için söz konusu zırhlar Roketsan tarafından geliştirilen reaktif zırh modülleri ile değiştirilecek. Test çalışmaları devam eden zırh sistemlerinin M60T'ler üzerine uygulanması bekleniyor.

https://www.defenceturk.net/roketsan-zirh-cozumlerinde-onemli-gelismeler Mesajı Paylaş

HDS

M-60T Fırat modernizasyonu çok hoş ancak, şöyle iki dert var:
- Ne olursa olsun, "blowout" kabiliyeti olmayan bir taret ve gövde içinde mühimmat taşınan tasarımların ne kadar zırhlandırılırsa zırhlandırılsınlar güncel tehditleri ve operasyon beklentilerini karşılama şansı maalesef yok. Bunun için asıl gündem değiştirici sistem Leo-2 modernizasyonu olacak.
- M-60T'leri ilk modernizasyon ile adeta yeniden yaptık. Gövdeler adeta birer kabuk olarak kaldı. Süspansiyon kulları söküldü, gövdeye bir çok yerde yeni plakalar, montaj noktaları kaynatıldı, delikler açıldı, delikler kapatıldı, vs vs. Buradan başlayarak tankın içi ve dışı yeniden dolduruldu. Bu çok başarılı.

Ancak, M-60T modu sonrası fazlar halinde gerçekleştirilen Fırat modlarında ise, ana tank kontrol ve atış kontrol sisteminden bağımsız, bunlarla ortak çalışmayan sistemler eklemek zorunda kaldık. Zira Knight III'e o seviyede bir müdahale kapasitemiz yok. İsrail ile de çalışamayız. Ancak, mesela orjinal M-60T modunda olmayan bağımsız komutan periskobu sorununu Fırat ile  SARP yoluyla giderdik. Kısmen. Zira, SARP kendi başına takılıyor ve nişancıya bir şey gönderemiyor.

Yine, asıl olarak Leo-2 modu ile birlikte muhtemelen göreceğimiz gibi, Altay ile ortak atış kontrol altyapısı paylaşacak bir sistemde tankın üzerine koyduğumuz her sensörü hem entegre edebilmemiz mümkün olacak, hem de birden çok kullanıcıya farklı sensörlerin bilgisini taşımak mümkün olacak. Üstelik Leo-2'nin modern bir tankın özelliklerine sahip olması sebebi ile doğru zırhlandırma ile hayatta kalma oranı Sabra'lardan daha fazla olacaktır. Bugün Pulat ile başlayan aktif koruma hikayeleri de ileride Akkor ile devam edebilir. Olması gereken de aslında odur. Ancak bu da tankın kapasitesine bağlı.

İleride ister istemez, yani Altay'ı uzun süre daha yapamazsak M-60T Fırat'ları, baştan donatmak durumunda kalabiliriz Altay emsali AKS ile.

Yine de M-60T, en azından donatım itibari ile, güncelin AMT'nın minimum donanımını temsil ediyor. Mesajı Paylaş

Kabardey

HDS: "...bağımsız komutan periskobu sorununu Fırat ile  SARP yoluyla giderdik. Kısmen. Zira, SARP kendi başına takılıyor ve nişancıya bir şey gönderemiyor."

Bunu çok merak ediyordum. Bilgi için teşekkürler. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter