M60T - Sabra Mk.II

Başlatan Lotus, Eyl 10, 2016, 05:32 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

FeÇe

@putty
M60a3tts ler dururken sabra modernizasyonu da m60a1 lere yapıldı.Muhtemeln nisbeten eski tankları yükselterek envanterdeki iyi durumdaki tank sayısını muhfaza etmek istiyolar.Eski deyip erkenden çöpe atmak olmaz.Ama doğru cevabı üstatlar verir tabi. Saygılar Mesajı Paylaş

HDS

dum

Nis 02, 2018, 05:39 ÖS Last Edit: Nis 02, 2018, 05:43 ÖS by dum
Hayranlık demeyelim de aslında ihtiyaç var..  herkes içten içe farkında ki daha 20+ yıl görevde kalacaklar ve işimiz düşebilir. Veya diğerlerine başka yerde iş düşerlen bunlara savunmada da olsa trakya emanet edilecek.  Artık kimse barış garantisi veremiyor. Yarın ne olacağı belli değil ki; bunların görevde olacağı 20 yıl daha neler olacağını kim bilir?

Leopard1'lerin önceden alınan yarısı ile sonraki alınan diğer yarısı arasında hem atış kontrol sistemi hem de zırh olarak fark var idi.

Eski nesil olanlardan 171 adedine hem yeni atış kontrol sistemi takıldı(volkan) hem de ek zırh plakası ile sonrakilerin seviyesine çıkarıldı. Bir kısmı da köprücü tankı yapıldı.

Ancak eklenen zırh plakası homojen zırh.. bunlara roketsan zırh plakası,farkindalik sistemleri,ukss ve pulat takılarak çok ucuza etkili bir tank elde edilebilir. Zira motorları m60'tan daha kuvvetli aslında.

Ne de olsa en az bir nesil daha bizimleler. Üstelik  bugün de trakya onlara emanet. Altaylar geldikten sonra da Kıbrisa gönderebilirsek çok güzel olur. Diger tanklarla anakarada bir standart yakalanırken, kibrista ağırlık kazanılir. Adadki t1 ve t2'ler o yillara kalamaz zira. Dolayisiyla guncel tutmakta fayda var.

Not : Aynı sebeple a3'lerin yeterli görüldüğü dönemde güncelliğini kaybeden a1'ler modernize edildi.  Yunan leo2 almayaydı yapılmazdı da neyse. Mesajı Paylaş

Eray

Öncelikle yanlışsam lütfen düzeltin aşağıda linkini paylaştığım kaynağa göre;
Leopard 1 tankının en önemli özelliği zamanının teknolojisinde ki eşdeğer tanklara(M48i M60, T54) göre daha zırhsız olması idi. İlk başta düşünüldüğünde bu durum avantaj gibi gözükmese de o zamanın(2. Dünya Savaşı Sonu) anti tank mühimmatları yaklaşık olarak 400-500mm kadar bir deliş gücüne sahip. O durumda o kadar kalın bir zırh tasarlanamadığı için alman mühendisler çok daha hafif ancak daha hızlı bir tank üretmek istemişler.

Zırhsızdan kastım. Leopard 1 tanklarının ön üst gövde zırhı 70mm ön alt gövde zırhı ise 50mm kalınlığa sahip taret kısmı ise 80-120mm arasında değişkenlik gösteriyor.

Bu durum M60 a3 Tanklarında ise ön üst gövde zırhı 220mm ön alt gövde zırhı ise 220-137mm kalınlığa sahip taret kısmı ise 350-220mm arasında değişkenlik gösteriyor.

Günümüzde de bu değerler çok komik değerlerdir. Çünkü M60 tankı da olsa Leopard1 tankı da olsa Tow, Milan, Spigot, Kornet, Metis-M gibi tanksavar füzelerinin menziline girmişsen çok büyük çoğunlukla kurtuluş yoktur. Bu yüzden aynı zamanda üretilmiş olan Leopard 1 ve M60 tankları arasında bir kıyaslama yapılacak olursa Leopard tankları daha hızlı oluşlarından dolayı daha iyi tanklardır.

https://www.youtube.com/watch?v=U5y9Z34ptYc&t=1002s Mesajı Paylaş

putty

Leopar 1 e bir sürü eksi verdikten sonra ama hızlılar o zaman daha iyiler diye yorumu bitirmek garip olmuyor mu.  Mesajı Paylaş

dum

Savunmada fark etmez.. zaten mevzide olacaklar..

*Beka (mevzi, zırh, aktif savunma sistemleri , farkındalık, oys,sisleme ,)

*Ateş ( top, uçaksavar, mk.tf, ukss, mermi tipleri)

*Hız (güç paketi, hafiflik, yürür sistemler, palet, arazi ve yol durumu)

*Menzil (yakıt kapasitesi, güç paketi, elektrikli sistemlerin ihtiyaçları)

*Mürettebat (eğitim, disiplin,güven, özveri, tecrube,

*Para (tedarik, işletme ve eğitim bütçen ne kadar, paranla alabilecegin, paran olsa da alamayacağın ve kendi ürünlerin nelerdir)

*Tehdit (beklediğin tehdit nedir)

*İklim ( hava soğutmalimı istersin su soğutmalımı? Klima lazım mı? Kum zemin mi yoksa taş zemin mi? Sulak arazi mi kurak arazi mi? Düz arazi mi yoksa tırmanış , iniş var mı)

*Lojistik (bakım ,onarım ve işletme sistemin ömür devri boyunca faal tutabilecek mi?uyumlu mu? Yerel sanayin deatekleyebilecek durumda mı?)

Vs vs vs..  gibi bir çok parametre var..

Hepsi olmaz, ihtiyacını görecek Bir denge bulacaksın. Bir şeylerden taviz verecek bir şeyleri maksimize edeceksin.. hedef neyse ona göre seçeceksin. Mesajı Paylaş

Eray

Nis 02, 2018, 06:12 ÖS Last Edit: Nis 02, 2018, 06:13 ÖS by Eray
Tabi ki haklısınız. Tek bir kriter üzerinde durmak anlamsız. Videoda zaten özelliklerin bir kısmından bahsedildiği için açıklamadım.

Başka bir soru sormak istiyorum.

Leopard1 tankları hareketli halde atış yapabilme özelliğine sahip tanklar. Peki M48 veya M60 tankları bu özelliğe sahip mi? Mesajı Paylaş

putty

Sonuç olarak lafın kısası benim görüşüm Leo 1 olsaydı keşke söylemine katılmıyorum şimdiki modernizasyon tercihi gayet yerinde. Mesajı Paylaş

Mermi

Ustadlara bi soru sormak istiyorum.Geçen bir video izledim videoda mühimmatlardan bahsetti. Leopard tanklarının mühimmatları 500 dolardan 5000 dolara kadar çıkabiliyormuş. Biz bu konuda işin neresindeyiz. Ve bu sağlam mühimmatların muharebe ortamında ne kadar etkisi olur ? Mesajı Paylaş

Topgun

Putty, Leo1A3'te, Leo1A4'te, M60A3 tankından daha iyidir. M60A3TTS modeli Leo1A4 ile modern AKS olarak denk gelir lakin motor güçleri aynı kaldığından dolayı yine Leo1A4 daha güçlü, seri ve çeviktir. Leo1A3 modelinden itibaren, ikinci bir çelik plaka zırh eklentisine sahip olmuştur ki bu da M60A3 serisinde olmayan bir şeydir. Leo1A3/4 830bg'lik MTU 838 dizel motoru, hem daha güçlü hemde daha sarfiyatı düşük bir motordur. Keza Leo1'de standart olan yan etek zırhı M60'ta asla olmamıştır.

Hepsini geçin, her ikisinide görmüş, tecrübe etmiş iseniz, Karacıların yıllardır niçin illada Leopard'ta Leopard dediklerini, sittin sene o kadar M48/M60 dururken niçin esas oğlan olarak hep Leo1'leri gördüklerini rahatlıkla anlarsınız.

Uzun lafın kısası; Alman Leopard her daim Amerikan M serisinden daha iyi bir tank olmuştur. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Topgun

+1

Leo 1 lerin modernize edilmesi bizim için daha hayırlı olurdu.

Ama sanırım şu an yunan sınırındalar ve modernize edip doğuya kaydırsak batıya m-60 kaydırmak zorunda kalıp sorun yaşayabiliriz. Tek sebeb bu olmalı. Mesajı Paylaş

putty

VOLKAN 1 ile modernize edilmiş oldukları yorum yaparken dikkatimden kaçtı bu yüzden bu konuyu bu şekilde tartışmak anlamsız olacak zira kastettiğim eski Leo1 ile Eski M60 mukayesesi idi. Bununda bizim için bir anlamı yok VOLKAN modernizasyonundan geçtikleri için. Modernize edilmiş Leo 1 lerin M60 dan daha iyi olduğuda ortada tabiki. Biraz zırh ile çok daha güzel bir tank elde edilirdi doğru ama bu sefer FEÇE nin dediğigibi eski tanları toparlama daha mantıklı gelmiş olmalı. Bence de bu doğru. Bu yüzden şu anki tercihleri doğru seçilmiş karar olarak görüyorum.

Benim başka bir umudum var oda M60 lara bir tık daha iyileştirilmiş Aselsan atış kontrol sistemleri ile modernizasyonda gündeme gelebilir eğer bu tanklar beğenilir ise. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Arkadaşlar İçinde olduğumuz ve güttüğümüz siyasal konjüktürde sağlıklı konumlanabilen bir devlet olmak için en az 2 bin savaş alanında iş görebilecek tanka ihtiyacımız var.

Ama tabi bizim şu an böyle bir şansımız yok.  Elimizde çok değişik serilerden bir sürü tank ve hala üretime geçilememiş bir Altayımız var.

Şu anki siyasi konjüktür olmasa Altayların bu tankların yerini almasını desteklerdim fakat iki gün sonra ne olacağını kestirmek mümkün değil.

Burada bizim yapmamız gereken 1000 tanklık bir işlevsel tank filosunu yaratmaktır. Geriye kalan filoyuda Altaylarla değiştirmektir. Daha sonrada bu ilk 1000 tanklık filoyuda Altay-2 lerle değiştirmek en mantıklı yol.

Tabi bu 1000 tanklık ilk kuvveti oluştururken aşağıdaki sayacağım bütün tankları modernize etmek gerekiyor. Burda en hassas nokta bu tanklara uygulanacak modernizasyon paketinin sınırlı olması NG gibi aşırıya kaçmaması ve ucuz olması. Yoksa Altay üretmekten bir farkı olmaz. Mali anlamda. Sayıları kabaca veriyorum :

350 Leo 2a4
170 Leopard-1 t Volkan
220- 230 Leopard 1a3
170 M-60 Sabra (Sadece Fırat Modernizesi)
180 M-60A3

Bu tankların hepsini ;

Aselsan LWR
ROKETSAN Add-on ve/veya Reaktif Zırh
Aselsan Yamgöz
Aselsan Sürücü ve 360 derece görüş sistemi
Aselsan Sarp
Aselsan Pulat

Paketiyle modernize etmemiz lazım . Bu paketin bir gıdım daha üstü bizim için Altay'ı daha mantıklı yapar. Belki Trakya sınırındaki Leo 2a4leri tam top tier'a çıkartmak için aks modernizesi yaplabilir ama diğerleri için gereksiz.

Bunlarıda :

Batı Sınırına ;

200 Leo 2a4T1
170 Leopard 1a1 T2 Volkan
220-230 Leopard 1a3 T2

ve eski m-60/48 serisi ihtiyat.

Doğuyada :

150 Leopard 2a4 T1
170 M-60 SABRA FIRAT
180 M-60A3 T1

ve eski m-60/48 ittihat olarak

dağılımını sağlarsak iki cephede de Altaylar gelene kadara belli bir modern işlevsel tank gurubu oluşturabiliriz. Eğer Aselsan ile doğru bir şekilde pazarlık yapılıp entegrasyon abmk lara kitlenirse Azami 250 tank fiyatına 1000 tank modernize edilir. Mesajı Paylaş

Topgun

Battlestar bende benzer şekilde düşünüyorum. Kesinlikle yapılması lazım. Seçimlerin ve sayılar güzel ve mantıklı. Mesajı Paylaş

HDS

Arkadaşlar;

Yine de, çeşitli seviyelerdeki iyileştirmelerle aynı seviyelerde tanklarımız olmayacak.

- Altay eninde sonunda envantere girmeye başlayacak. Bu işi kıvırabilirsek de çevremizdeki en modern ve kapasiteli tank olacak. Bunun bir çarpan etkisi muhakkak olacaktır.
- Elimizdeki Leo-2'lerin de yıllar sürecek, oldukça kapsamlı bir modernizasyondan geçmesi beklenir. Bu halde de, çok çok uzun ve dinamik olmayacak bir sahada neredeyse Leo-2A6/7 mertebelerinde performans göstermeleri beklenebilir. (Buradan L55 topa geçileceği manası çıkmasın)
- Elimizdeki Sabra'lar da yıllara sari olarak sürekli iyileştirilecekler. On yıl önce kapsamlı modernizasyondan çıktılar. Bugün çeşitli ilave sensör ve ateş gücü kabiliyeti eklendi. Sanıyorum en önce aktif koruma ve akabinde de uzun vadede, atış kontrol sistemi ve tüm tank komuta kontrol sistemi olmak üzere, ilave modernizasyondan geçecekler.
- Bu işleri tamamladığımızda, Altay da muhtemelen hattan inmeye başladığında, 500 civarı çok yetkin tankımız olacak aslında.
- İlaveten, M-60A3'lere artık başlayan modernizasyon, Aktif koruma vs ile devam edecektir. Belki çeşitli mekanik iyileştirmeler de yapılır. Bu da motor rektifiyesi, güç kitleri, turbo kitleri, süspansiyon modifikasyonları vs denilebilir. Bunu sanıyorum yerli sanayi artık becerebilecek durumda. Bunların da hepsi kademede yapılabilir işler olur.
- Leo-1'ler dinamik tanklar, lakin dikkat ederseniz oldukça da ufak tefek ve içleri sıkışık tanklar. Volkan sonrasında artık yeni bir "tablet" koyacak yer bile kaldığını sanmıyorum. Ha keza, motor ve yürürleri, olursa ilave zırhlandırmayı kaldırır mı emin değilim.
- Zaman içinde devreye alınacak STA ve çeşitli silah/sensör platformları belirli ateş ve farkındalık sorunlarına destek olacaklardır.

Hasılı durum çok kötü değil. Lakin, ataletimizle çok zaman kaybettik. Yakın zamanda yine de elimizde Sabra'lar dışında pek bir şeyimiz yok.
Beri yanda, artık Altay'ın bir hale yola girmesi gerekiyor. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter