M60T - Sabra Mk.II

Başlatan Lotus, Eyl 10, 2016, 05:32 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BATTLESTAR

BATTLESTAR

Eray

Nis 02, 2018, 01:43 ÖS Last Edit: Nis 02, 2018, 02:08 ÖS by Eray
Kaç tane m60 modernize edicekler bir sayı belirtiliyor mu
Ayrıca araştırma yaparken bir yıldan daha uzun süreli bir yazı ile karşılaştım bu yazıda 200 tanktan bahsediyor ama m60T ve leopard 2A4 tanklarında var bunun içinde bu yazı doğru mu

Yukarılarda resimleri olan m60 tankları yeni açılmış bir modernizasyon projesi mı

http://savunma-istihbarat.com/tsk-200-tanki-yenileme-gelistirme-ihalesi-acti-bakin-niye/ Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Wikipedia'ya göre elimizde 658 adet kadar M60 A3TTS tankı varmış. İstenilen kadarı modernize edilebilir. Mesajı Paylaş

Kabardey

40 olmalı sanırım. Mesajı Paylaş

dum

Nis 02, 2018, 03:35 ÖS Last Edit: Nis 02, 2018, 03:45 ÖS by dum
FK harekatı esnası ve sonrasında yapılan ssik toplantılarında acil ihtiyaç kapsamında 40 m60a3, 40 leopard2a4 ve 120 m60t'nin FK harekatından alınan tecrübeler de kullanılarak yerli imkanlarla modernize edileceği karara bağlanmış ve açık kaynaklara da yansımış idi.

Bugünlerde gördüğümüz m60a3 modernize edilmiş tank görselleri ve daha öncesinde zeytin dalına da katıldığını gördümüz m60t tankları bu kapsamda yürıtülen modernizasyon çalışmalarının ürünleşmiş halleri.  Pulat eklenmesi ile beraber sonucun gördüğümüz şekilde alındığı ve seri üretime başladığı anlaşılıyor.

Bir diğer husus bu çalışmalar, sahada devam etmekte ve artık ürünleşmiş bu kitler sahadaki tesislerde monte edilmekte. Leopard2a4 işinin henüz görülmediğini de belirteyim. Ancak belli sistemlerin aynı olacağını söyleyebiliriz. ( 360° farkindalik donanımı, şoför görüş sistemi, ukss, oys ve infilak bastırma sistemi gibi)

Bahsi geçen toplantıdan sonra yakın zamanda  her birinde milyarlarca dolarlık projelerin görüşüldüğü bilinen en az 2 toplantı daha oldu. Özellikle modernizasyonlarin neticesinin ve kabullerinin tamamlanması döneminde yapilan bu toplantilarda yeni kararların alinmiş oldugunu söylemek falcilik olmaz sanirim.

Bu bağlamda ; elimizde en az 650+ m60a3 ve 100+ m60a1 olduğunu açık kaynaklardan bilmekteyiz. 105 mm mermi üretim kabiliyetimizi, m-60 tanklarına fabrika seviyesinde hakimiyetimizi, modernizasyonun yerli üretim alt sistemlerle yapıldıgını, Altay tanklarının envantere alınışına bağlı olarak m60 tanklarının da en az 20 sene daha görevde olacagını düşünürsek ; tamamının bu modernizasyona gireceğini düşünmek yanlış olmaz .

Tamamı derken ; 330+ leopard2a4 , 700+ m60 , 160+ m60t ile birlikte = 1200 civarinda tanktan bahsetmekteyim..

Sahsi fikir dipnot ; bu farkindalik sistemleri, oys sistemi, ek zırh paketi ve ukss'den oluşan yerli modernizasyon kitinin leo1'lere uygulanmasını da umutla beklemekteyim . Şu an trakyanın onlara emanet olmasının dışında ; altaylar gelse bile özellikle ege'de ve kibris'taki m48a5t1 ve t2'leri bunlarla değiştireceğiz diye düşünüyorum. Çünkü daha bunlar da en az 20 yıl daha bizimle. Mesajı Paylaş

Mermi

Nis 02, 2018, 04:10 ÖS Last Edit: Nis 02, 2018, 04:13 ÖS by Mermi
Elimizde ki 330 Leopard 2a4 ve 170 m60T modernize etsek yeter bence. 500 adet modern tank yapar ki sayı hiç az değil.

Önümüzde ki 10 yıllık süreçte de 500 Altay üretsek. 1000 Adet modern tank yapar. 500 adet Altay tankından sonra 2. 500 adetlik'te Altay 2 olarak yeni nesil tank olur. Yeni nesil tanklarda Leopard ve M60T'lerin yerini alır. Sürekli olarak 1000 rakamında tank sayımızıda muhafaza etmiş oluruz. Mesajı Paylaş

Defence

@mermi

Bu sayıları hangi tehdit analizlerine dayanarak, aynı anda kaç cephede ve kimlerle savaşabileceğimiz ihtimali ile veriyorsunuz?

Yoksa hiç bir hesaba ve tehdit analizine dayanmadan "olsa olsa" hesabı ile mi? Mesajı Paylaş

Mermi

@defence

Yunanistan'ın elinde 170 adet Leopard 2a6, 180 adet Leopard 2a4 var. Toplam 350 civarı modern tank var. Yunanistana karşı 500 modern tankın yeterli olacağını düşünüyorum. Diğer 500 adet doğu için. Mesajı Paylaş

dum

Nis 02, 2018, 04:35 ÖS Last Edit: Nis 02, 2018, 04:38 ÖS by dum
Bu iş kadro işidir.. hesap işidir. Ben buraya  jenerik bir tank kadrosu yazayım da , hesap yapanlara yardım olsun ;

Her mekanize tugayda 1 tank taburu,
Her zirhli tugayda 2 tank taburu,
Her hudut tugayinda 1 tank taburu,
Bazı hudut alaylarinda 1 tank taburu,
Motorlu tugayda 1 tank taburu,
Mekanize alaylarda 1 tank taburu,

Ve ilaveten ig üs bölgesi ve karakollarında 1'er 2'şer adet tank.

Ayrica edok baglısı birliklerde (zh.bir.okulu, piyade okulu,  tatbikat merkezi) eğitim ve tatbikat maksatlı  değişik miktarlarda tank... Her tank taburunda 40 tank oldugunu varsayabiliriz.

İnebilecek minumum sayıdaki birlik kadroları ile Kafamdan çarptım , topladım = 2200+ sayısını buldum.. tabi ki detayları yazmayacağım. Ama bu sayının 1500 civarı mekanize ve zirhli birlikler ki bunların modern, kalan 700+ kadarinin ise hiç değilse şu an gördüğümüz modernizasyon kitli olması şart.

1500 modern tankın 500'ü leo2t ve m60t dersek 1000 altay ihtiyacımız zaten var. 1000 altayı üretmek iyimser bir tahminle en az 20 yıl.

Altaylar alınıp,leo'lar yenilense dahi  (hudut,iç güvenlik,eğitim için) daha en az 700+ vasat tank ihtiyacımiz kalıyor. (M60a3t seviyesinde)..

Ki üretim devam ederkenki 20 sene boyunca da taşın kökünü yiyecek değil tankçılar. Vasati bir  Güncelliği korumak zorundalar.

Mesajı Paylaş

Mermi

Sn@dum

Çok teşekkür ederim. Bu bilgileri nereden öğrenebilirim ? Neden bu forumda üstadlar sert davranıyor, sebebini de anlamadım. Burada öğrenemedikten sonra nereden öğrenebiliriz. Mesajı Paylaş

Tuğra

+Leo-1'leride unutmayın,bu modernizasyon M-48 hariç tüm envantere uygulansa Altaya olan acil ihtiyaç azalır veya Altaya aktarılacak kaynak başka acil ihtiyaçlara yönlendirilir.Bu modernizasyon paketi +pulat aks,Altay ile gelecek olan bir çok yeni teknolojiyi kapsadığından aslında tekrar gözden geçirilse hiç fena olmaz ki dünya barut fıçısı kibrit çaksan tutuşacak bazı konularda elimizi çabuk tutmalıyız kanatindeyim Mesajı Paylaş

dum

İşte üretim devam ederkenki 20 yılda bizi idare edecek olan o leopard1'ler..

Ondan kelli 3-4 mesaj yukarıda bir dip not iliştirdimdi. Mesajı Paylaş

farabi

Kıbrıs'taki M48'leri değiştirmek bir hayli gürültü koparabilir. Dum üstad'ın dağılım tahminine katılmakla birlikte , kaldırılacak toz nispetinde davranmakta bir başka alternatif olabilir. Sınır taşı olarak . Mesajı Paylaş

putty

Nis 02, 2018, 05:16 ÖS Last Edit: Nis 02, 2018, 05:21 ÖS by putty
Leo 1 lere bir hayranlık görüyorum forumlarda bu sıra. Benim bildiğim M60 dan daha düşük seviye tank Leo1. Buradaki muğlaklığı düzeltcek birisi varmı bende merak ediyorum. Aselsan mesela neden Leo1 paketi yaptı M60 değilde oda ilginç geliyor bana acaba Leo 1 daha mı iyi yoksa ondan soruyorum. Aselsan modernizasyonu nedeni ile zırh da giydirilirse anlamında deniyor tabi mantıken o zaman tartışılır gerçektende Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter