M60T - Sabra Mk.II

Başlatan Lotus, Eyl 10, 2016, 05:32 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

A3 yahu işte.. Mesajı Paylaş

putty

Bu konuştuğumuz projemi yani A3 ne demek

Mesajı Paylaş

muhendus

O çirkin armut başlı kuleyi nera olduğunu düşündüğüm ilave zırh katmanıyla sarmışlar, güzel olmuş ancak boşlukları fazla geldi, yani twitter linkinde gördüğüm görsellere göre konuşuyorum. Taret halkasında falan boşluk çok, araya girecek bir roket ve/veya füze etkili olabilir iyice oraya sıkışıp patlama oluşturacağı için. Mesajı Paylaş

dum

Mar 21, 2018, 05:24 ÖS Last Edit: Mar 21, 2018, 06:37 ÖS by dum
Proje aynı da hamdı, oldu...

*Şoför ön-arka termal ve e/o kamera (dolayısıyla şoför mahallinde bir iyileştirme) ,

*Kule köşelerinde artık standart hale gelen iir ve 360° optik algılayıcılar (bunlara bağlı   VR gözlük, sesle ikaz (sonrasında istenirse pulat),

*Kule üstünde sarp ukss (dolayısıyla değiştirilen komutan kupolası ve iç mahalde, ukss ekran ve sistemi ile komutana kazandırılan ekstra hedef tespit sistemi)

*arka sepet köşelerinde (ki algılayıcılar gövdeye gömülü) her iki tarafta ufak da olsa bagaj.

*şekli iyileştirilmiş ve son halini almış bir ek zırh suiti. Eklenen etek ve ön tarafa ek zırh.

*otomatik yangın söndürme sistemi.

*istenirse yeni aks. (Volkan-1 gibi)..

Kısacası motor ve yürürleri değiştirmeden yapılabilecek herşey.

Mesajı Paylaş

Tuğra

Mar 21, 2018, 05:45 ÖS Last Edit: Mar 21, 2018, 05:53 ÖS by Tuğra
Bence harika olmuş,zaten tankların duello misali karşı karşıya gelme ihtimali günümüz şartlarında azaldı.Tanklar için en büyük tehdit anti tank mühimmatı,eyp ve mayınlardan gelmekte.Altay envantere girinceye kadar bu şekil akıllı modernizasyonlar gayet yeterli olur,milyonları AKS ve 120 mm top için kullanmak zaman ve maaliyeti arttırır kanatindeyim Mesajı Paylaş

HDS

@muhendus, O kupola tamamen söküldü ve o zırhlı kaide ve optik periskoplar takıldı.

SARP artık "komutan periskopu" görevi de görecek; Lakin dikkat ederseniz SARP eski model. Bu demek ki "demo" bir tank. Mesajı Paylaş

putty

Mar 21, 2018, 07:01 ÖS Last Edit: Mar 21, 2018, 07:03 ÖS by putty
Bu şimdi silah yapmak değilde sorun çözmek oluyor. Cephe bir şey istiyor ulusal kaynaklar harekete geçiyor süratle çözüm üretiyor. Silah üretmekten daha farklı bir güzellik bu aslında. Böyle şeylerde aslında biraz yalap şalaplığa bile izin vardır. Fırat kalkanı gibi ortaya çıkan bir şey ise böyle yorumlamak lazım olayı. Mesajı Paylaş

putty

Başka araçtaki sarp ın gördüğü hedefe tank namlusu yönlenebilse yada telsize bağlı piton un gördüğü hedefe sarp yada Altay yönlenebilse, ihanın söylediği yere silahlar yönlenebilse. Son nişanı alamazlar ama yönlenseler bari ne güzel olur. Ağ merkezli muharebe işte bunlar. Ama bizde tanktaki sarp ın gördüğü hedefe tank namlusu yönelemiyor ne kadar üzücü. bunlara ne kadar çalışıyoruz acaba. Mesajı Paylaş

muhendus

@HDS hocam komutan kupolasının sökülmesine sözüm yok, terörle mücadelede tercih edilen ve sevilen bir eklentiydi ancak Sarp entegrasyonuyla gereği kalmadı.

Ben zırhtaki boşlukları ve kule ile gövde arasındaki boşluğu fazla buldum, belki görseller nihai hal değildir tabi bilemiyorum. Mesajı Paylaş

selcukkocak78

asıl zırhla ilk çarpışma zırhı arasındaki boşluk yapılan çalışmalarla aslında dolu zırhlardan daha faydalı olduğu bulunmuş.katman katman farklı malzemeler ve aralarındaki boşlukların ve bu boşlukların açık havaya bakan kısımlarının çarpma ve patlama şiddetini ilk zırhtan dışarıya doğru yayılarak etkisinin azalmasını sağlamakta.akışkan bakırın zırhı delip gövde içindeki boşlukta şarapnel etkisi yaparken ki hareketlerin dağılma şekli ile bu tür zırhlarda ki ilk çarpmayı karşılayan kısım sağlayarak akışkan bakırın asıl zırha ulaşmadan dağılarak dik bir delme açısının bozulması sağlanmakta.patlamada oluşan ısı da zırhtaki boşluklardan dışarı püskürmektedir.yani yapılan iş doğru ama malzeme seçiminde ne kullanıldı işte o ? israil merkavalarda bu tip zırhların katman katman boşluklu yerleşimlerini kullanmayı doğru bulmuştur.ama dışardan yekpare dolu zırh gibi gözükmekte Mesajı Paylaş

ayibarishi

Bu hususta beğenelim beğenmeyelim ama fazla da eleştirel yaklaşmaya gerek yok diye düşünüyorum. Hani tüm detayları mıncıklamak mümkün ama şu an aktif arazide olan bir orduyu. Düşmana da fazla ipucu vermemek lazım bu gibi kritik projeler hakkında.

Bunu tüm askeri projeler için söylemiyorum dikkatinize sunarım. Sadece direkt ateşle imtihan olacak bu gibi sistemler için dikkatli olmak lazım kanaatindeyim. Elbette yine konuşmak istemek doğaldır. Dikkatli konuşalım yeter. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

muhendus

Benim boşluktan kastım ilave zırhla orijinal zırh arası boşluk değil, şu durum mesela. Taret halkası ve gövde arası. Mesajı Paylaş

Karabasan

Tanksavar roketleri bildiğim kadarıyla ultra hassasiyetle hedef vurabilen sistemler değildi. Tankın neresine denk gelirse diye kilitlendikleri hatıratımda kalmış videolardan Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

dum

Bu açıdan bakmak ve değerlendirmek oldukça hatalı olabilir. Tanksavar mermisinin uçuş hattından bakmak lazım.

tank dururken gövde kısmı mevzide oluyor , olacak, olmalı.

Bu şekil olmasının gerek kule hareketi , gerek zırh panelinin açısı, gerek ağırlık gibi bir veya bir kaç sebebi mutlaka vardır.

Palet etekleri ve çamurluk üstündeki dolap, çelik monte aparatları, şoför önyanlarına eklenen ufak paneller vesaire de mutlaka mermi yaklaşma açısını kapatıyordur diye düşünürüm.

Üstelik pulat da eklenecekse o da bir önleyici tedbir..

Ön sol çamurluk üstünde ek panel konmamış bir boş alan görünüyor.. orası tam pulata göre mesela. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter