Haritalardaki Deformasyon

Başlatan petibor, Eyl 08, 2016, 05:27 ÖÖ

« önceki - sonraki »

petibor

Eyl 08, 2016, 05:27 ÖÖ Last Edit: Eyl 08, 2016, 06:01 ÖÖ by Yönetim
CNN Türk ün sitesinde bir alındı. Haritalardaki kullanılan teknikten dolayı kutuplara yaklaştıkça ülkelerin olduğundan çok daha büyük görünmelerini sağlayan bu teknik Rusya yı mesela olduğundan bir kaç kat büyük gösteriyor. Rusya zaten büyük ve moral bozucu ama onu birde haritada 4 kat büyük göstermek çok daha kötü oluyor
Demin forumda bir harita gördüm bu durum çok barizdi bu yüzden bu yazıyı koydum umarım alakasız bulmazsınız. Aşağıdaki haritaya bakın mesela. Rusya doğudan batıya genişliği Türkiye nin 10 katı filan görünüyor. Bunu birine göstersen dehşet psikolojik etkisi var ama oysa 10 kat değil 4 kat kadar geniş Türkiye den. 4 katta büyük ama 10 kat çok daha büyük.


Dünya haritasında Rusya neden Afrika'dan daha büyük görünür?

Sıradan bir dünya haritasına baktığınızda Rusya'nın Afrika kıtasından bile büyük olduğu izlenimine kapılırsınız.


Rusya neden Afrika'dan büyük?Evet dünyanın en geniş topraklarına Rusya sahip. Ancak Rusya bu haritada görüldüğü gibi Afrika'dan daha büyük değil.

Kanada da aynı sorunMesela Mercator projeksiyonuna göre Afrika kıtası ve Kanada'nın dünya haritasındaki görünümleri yukarıdaki gibi.

Gerçekte olanAncak gerçekte görünüm böyle. Afrika'nın yüzölçümü 30.2 milyon kilometre kareyken, Kanada sadece 9.1 milyon kilometre karelik bir alan sahip.

Kanada'nın bütün topraklarını Afrika kıtasının içine sığdırabiliyorsunuz. Rusya'yı da. Çin'i de, ABD'yi de.


Peki neden böyle?Peki nasıl oluyor da Rusya ya da Kanada Afrika'dan daha büyükmüş gibi görünüyor?

İşin sırrı haritada. Yukarıda resmini gördüğünüz Gerardus Mercator olarak da bilinen Hollandalı kartograf Geert de Kremer bütün bunların sorumlusu.

Dünyayı düz zemine aktarma problemiBelçikalı Kremer'in yani Mercator'un harita projeksiyonu dünyayı bir düzleme aktarabilmek için en etkili yöntem oldu.Ekvator'a yaklaştıkça...

Dünya haritasında Rusya neden Afrika'dan daha büyük görünür? Bu projeksiyona göre enlemler arasındaki açıklıklar, herhangi bir yerdeki küçük bir sahada ölçek, bütün istikametlerde aynı kalacak şekilde tayin ediliyor.

Merkator'ün yöntemiyle yapılan haritalarda sadece Ekvator çizgisine yakın olan bölgeler gerçek yüzölçümlerine yakın olarak çizilebilir. Kutuplara doğru gittikçe şekiller bozulmaya başlar. Bu nedenle Rusya, Kanada gibi ülkeler haritada büyük yer kaplarken Afrika kıtası ekvator çizgisine yakınlığı nedeniyle bu ülkelerden daha geniş yüzölçümüne sahip olmasına rağmen daha küçük görünür.


Mesela Grönland

Dünya haritasında Rusya neden Afrika'dan daha büyük görünür? Bir başka örnek 800 bin mil karelik Grönland adasının 7 milyon 500 bin mil karelik Güney Amerika'yla haritada hemen hemen aynı büyüklükte görülmesidir.

Grönland, Afrika kadar görünür, ancak Afrika Grönland'dan 14 kat daha büyüktür. Hatta Grönland, Afrika'daki Cezayir kadar bir yüzölçümüne sahip.

Mesela Finlandiya

Dünya haritasında Rusya neden Afrika'dan daha büyük görünür? Finlandiya haritada Hindistan'da büyük görünürür, ancak tam aksidir.

Haritada Alaska, Brezilya kadar yer kaplamasına rağmen Brezilya gerçekte Alaska'dan 5 kat daha büyüktür.

Avrupa haritaya göre Güney Amerika'dan büyük görünür, ancak Avrupa'nın toplam yüzölçümü ancak Güney Amerika'nın yarısı kadardır.

Rusya-Afrika ilişkisiDünya haritasında Rusya neden Afrika'dan daha büyük görünür? Birkaç görsel örnek daha verip haberimizin sonunda da neden hatalı olmasına rağmen Mercator Projeksiyonu'nun kullandığını açıklayacağız.

Mercator Projeksiyonuna göre Afrika ve Rusya'nın dünya haritasında kapladıkları alan.

Gerçekte olanDünya haritasında Rusya neden Afrika'dan daha büyük görünür? Afrika ve Rusya'nın gerçekte kapladıkları alan.


Afrika'ya sığdırabileceğiniz 16 ülkeDünya haritasında Rusya neden Afrika'dan daha büyük görünür? Afrika'ya sığdırabileceğiniz 16 ülke. Türkiye'nin de dahil olduğu bu 16 ülke gerçek yüzölçümleriyle Afrika topraklarına hep beraber sığabiliyor.

Afrika - ABDDünya haritasında Rusya neden Afrika'dan daha büyük görünür? Mercador Projeksiyonuna göre Afrika ve ABD'nin dünya haritasında kapladıkları alan.

Gerçekte olanDünya haritasında Rusya neden Afrika'dan daha büyük görünür? Afrika ve ABD'nin gerçekte kapladıkları alan.

Afrika - Çin


Dünya haritasında Rusya neden Afrika'dan daha büyük görünür? Mercador Projeksiyonu'na göre Afrika ve Çin'in dünya haritasında kapladıkları alan.

Gerçekte olan?


Dünya haritasında Rusya neden Afrika'dan daha büyük görünür? Afrika ve Çin'in gerçekte kapladıkları alan.

Hatalıysa neden kullanılıyor?

Dünya haritasında Rusya neden Afrika'dan daha büyük görünür? Peki tam doğru sonuç vermemesine rağmen neden Mercator Projeksiyonu kullanılıyor? Bunun nedeni aslında mükemmel harita diye bir şey olmamasıdır. Çünkü Dünya küre biçimindedir ve düz bir harita yüzeyine yüzölçümü açısından hatasız biçimde aktarılması imkansızdır. Öyle ki hatalarına rağmen Mercator'un projeksiyonu Google Maps, Bing hatta Pokemon yakalamak için kullanılıyor. Mesajı Paylaş

HDS

Ondan çocuklarımıza birer dünya küresi alarak iyilik yapmış oluyoruz.  :) Mesajı Paylaş

petibor

#2
Eyl 08, 2016, 03:25 ÖS Last Edit: Eyl 08, 2016, 03:34 ÖS by petibor
Demin Kabartay harita sitesi linki verdi açtım yine dev bir Rusya haritası yanında minnacık türkiye var

O haritaya baktım yine sinirim hopladı
Haritalarda kuzeye gittikçe ülkeler anormal derecede büyük gösterilir uygulanan teknik nedeni ile
Şimdi bakın üşenmedim ölçtüm çizdim

Şu haritaya yeşil çizgi kırmızının 4 katı ama görünen on katı kadar. Yinede çok büyük ama bu kadarda değil arkadaş yani

Rusya aslında hemen hemen tam olarak şu turuncu elips kadar bir ülke. Bunu insanların artık bilmesi lazım çocukluğumuzdan beri bizden yüz kat büyük Rusya haritaları ile kandırıldık. Üstelikte doğru haritalarla kandırıldık.  Bunu kendime iş edindim artık bu sorunu çözeceğim.
Mesajı Paylaş

kara mehmet
Peter projeksiyonu.

Bu da karşılaştırmalı hali. Mesajı Paylaş
SAVAŞMA SEVİŞ

petibor

Bak bu yukarıdaki harita daha güzel bunu assakya duvarlara. Biz biraz büyüdük Rusya çok küçüldü.
10 katımız yüz ölçümüne sahip ülke 100 katımız filan görünüyor.
10 kat dediğin nedir ki boyu oyundan 3 kat eni eninden 3 kat oldum mu yaklaşık 10 kattır işte.
Ama şu haritaya bakın içine 100 tane Türkiye girer sıkıştırsan.
Çocuklarımızı böyle eğitmemeliyiz bunu diyorum ben.

Mesajı Paylaş

HDSPaylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter