Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, Ağu 25, 2016, 01:41 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

ABD Hava Kuvvetleri, üç farklı tür uçağı tek bir platformla değiştirebilir

ABD Hava Kuvvetleri üç uçağı - E-4B komuta merkezi, C-32A yönetici nakliye uçağı ve Donanma'nın E-6B komuta uçağı - NEAT olarak bilinen tek bir programın ardında yer almak istiyor. Hava Kuvvetleri Malzeme Komutanlığı Ulusal Hava Taşımacılığı Operasyon Merkezi (NAOC), bu konuda Request for Information (RfI) bilgi talebini yayınladı. RfI'ya göre, Pentagon "operasyonel etkinliği feda etmeden ortak platformlar elde etmede potansiyel sinerjileri inceleyecek olan alternatiflerin bir analizini yapıyor." RFI, Pentagon'un "yenilikçi endüstri çözümleri" arayışında olduğunu kaydetti. E-4B, E-6B ve C-32A gerçekleştirilen görevlerin daha etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesini hedefliyor ". E-4B Ulusal Hava Operasyon Merkezi, Boeing 747 uçağına kurulu bulunuyor. Boeing 757'den türetilmiş C-32A, genellikle başkan yardımcısını veya Devlet Başkanının eşini taşıyor ve bunun sonucunda "Hava Kuvvetleri İki" olarak adlandırılıyor. Boeing 707'den türetilmiş E-6B Mercury veya Take Charge and Move Out, ABD Donanması'na ait bulunuyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-hava-kuvvetleri-uc-farkli-tur-ucagi-tek-bir-platformla-degistirebilir/6829/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

'USNS BURLINGTON' deneme seferlerini tamamladı

Austal USA Mobile Tersanesi'nde EPF programı kapsamında inşa edilen iki geminin deneme seferlerini tamamlandığını açıkladı.

'USNS BURLINGTON' Meksika Körfezi'nde iki gün süren değerlendirmenin ardından deneme seferlerini başarıyla tamamladı. Bir kaç gün önce de 'USNS CHARLESTON'un(LCS 18) deneme seferleri tamamlanmıştı.

'USNS BURLINGTON' bu deneme seferini başarıyla tamamlayarak hem limanda hem de operasyonlarda hazır olması için ekipman ve sistemlerini deneme çalışması yaptı. Gemi deneme seferlerini tamamladı ve Austal'in tersanesine dönerek, ABD Donanması'na teslim edilmeyi bekliyor.

EPF programı kapsamında inşa edilen gemiler, sığ limanlarda ve su yollarında faaliyet gösterebilmesi için özel olarak tasarlandı. Ayrıca gemilerde gece ve gündüz operasyonları yürütebilmesi için uçuş güvertesi alanı da bulunuyor.

103 metre uzunluğa ve 29 metre genişliğe sahip 'BURLINGTON' yakın zamanda ABD Donanması'na teslim edilecek. Bunlarla beraber 'USNS PUERTO RICO'(EPF 11)  ve 'USNS NEWPORT' (EPF 12) Austal'in tersanesinde inşa halindeyken, 'USNS CINNATI' yakın zamanda deneme seferlerini yapacak.

EPF sınıfı gemi, 35 knot hızla 1200 deniz mili uzaklığa ulaşabilir ve 600 ton yük taşıyabilir. Geminin uçuş güvertesi, insanlı ve insansız  çok çeşitli operasyonlara destek sağlayabiliyor. 'USNS BURLINGTON' ABD Deniz Ulaştırma Komuntanlığı tarafından kullanılacak.

https://www.denizhaber.com.tr/usns-burlington-deneme-seferlerini-tamamladi-haber-83493.htm Mesajı Paylaş

nokta

Pentagon, 2020 Yılında Uzay Komutanlığı Kuracak

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 9 Ağustos'ta, 2020 yılına kadar yeni ve ayrı bir ABD Uzay Gücü (US Space Force) kurma planlarını açıkladı. Bu güç ABD'nin 6. askeri gücü olacak.

Savunma Bakanlığı da aynı zamanda, uzay operasyonları hakkında bir çalışma yayınladı. Yeni Uzay Gücü, Amerika'nın uydu sistemlerini uzayda koruyacak. Uzay Gücünün kurulması ABD Kongre onayını gerektirecek ve Başkan Yardımcısı Pence Başkan Donald Trump'ın yönetiminin Şubat ayında gerçekleşecek bütçe teklifinde bunun için bir fon oluşturma talebinde bulunacağını söyledi.

Bakanlığın yayınladığı 15 sayfalık raporda yer alan bilgilere göre, Pentagon, 2018'in sonuna kadar ABD ordusunun uzay operasyonlarıyla ilgili tüm operasyonlarını denetlemek için ABD Uzay Komutanlığı adlı yeni bir dört yıldızlı komutanlık kuracak. Komutanlığı dört yıldızlı bir general yönetecek ve şimdi uzay operasyonlarını denetleyen ABD Merkez Komutanlığı (U.S. Central Command), ABD Özel Harekât Komutanlığı (U.S. Special Operations Command )veya ABD Stratejik Komutanlığı (U.S. Strategic Command )gibi diğer üst düzey komutlara benzeyecek.

Savunma Bakanlığı ayrıca, Pentagon'un normal satın alma sisteminin bürokratik sınırları dışında yeni teknolojinin hızla inşaatı ve uygulanmasıyla görevli bir Uzay Geliştirme Ajansı(Space Development Agency) kuracak.

http://www.c4defence.com/Gundem/pentagon-2020-yilinda-uzay-komutanligi-kuracak/6897/1 Mesajı Paylaş

nokta

ABD Deniz Piyadeleri, MV-22 Osprey filosuna "Çirkin Melekler"i Ekledi

ABD Deniz Kuvvetleri, MV-22B Osprey ile görev yapacak bir filoyu yeniden harekete geçirdi. Gelecek yıl uçacak filo "Ugly Angels- Çirkin Melekler" takma adını kullanıyor.

Deniz Piyadeleri Helikopteri Birliği 362nci Bölük olarak daha önce Kaneohe Koyu, Havaii'de görev yapıyordu. Filo en son Sikorsky CH-53D Sea Stallion helikopterlerini uçurdu. Deniz Kuvvetleri'nin son CH-53D filosu olarak 30 Kasım 2012 tarihinde devre dışı bırakıldı.

Yeniden faaliyete geçirme ile 2012 yılında faaliyetleri duran bölük göreve dönmüş oldu.

MV-22B Osprey değişken motor açılı hava platformları gemiler arasında hızlı lojistik destek ve deniz piyadelerinin ani çıkarma görevlerinde kullanılıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-deniz-piyadeleri-mv22-osprey-filosuna-cirkin-melekleri-ekledi/6930/1 Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#124
Kas 08, 2018, 07:37 ÖÖ Last Edit: Kas 08, 2018, 07:38 ÖÖ by delenda_est_carthago
ABD deniz kuvvetleri  Ohio sınıfının yerine geçmek üzere tanesi 7.2 milyar dolardan 12 adet Columbia sınıfı balistik füze denizaltısı alıyor.
http://www.defenseworld.net/news/21172/US_Navy_to_Procure_12_Columbia_class_Nuclear_Subs_Costing__7_2B_Apiece#.W-PmhdUzapo

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

saladin

O fiyata bence zor. Seawolf orneginde oldugu gibi ilk ucunu uretip sonra yine 4 milyar dolarin altinda bir seyler bakarlar bence..... Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#126
Kas 08, 2018, 09:35 ÖÖ Last Edit: Kas 08, 2018, 09:40 ÖÖ by delenda_est_carthago
@saladin

heh heh.. bakalim  demokratlarin eline gecen House of Representatives Trump'un askeri hrcamalari konusunda ne yapacak...

Kongre sadece demokratlarin eline gecmekle kalmadi, kazanan demokratlarin bir kismi da eski demokratlara gore daha solda...

ha bu arada F35 isi de kongre'ye kalacaksa bence o is de yas artik. Alternatif bakmaya baslasak iyi olur.
Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

BETONBEY

Daha uçağı teslim almadan bize bunları yapan yarın neleri yapmaz diyorum sadece... Mesajı Paylaş

saladin


nokta

Denizaltılara Yeniden Harpoon

ABD Donanması, Soğuk Savaş tedbirlerini canlandırmaya devam ediyor. Bu doğrultuda donanma, nükleer denizaltılara yeniden Harpoon füzesi konuşlandırma kararı aldı.

Çin Denizi'nde yaşanan gerginliklerin bu önlemi gerekli kıldığı bilgisi kulislerde konuşuluyor. Uzun yıllardır kullanımda olan füzelerin hangi modelini yeniden entegre edeceği henüz belirlenmedi. Donanmanın internet sayfasında Boeing ile Los Angeles sınıfı denizaltılara yeniden Harpoon entegrasyonu için pazarlıklara başlandığı bilgisi yer aldı.

ABD Donanması, 1997 yılında Harpoon füzelerinin denizaltılardan ateşlenebilen versiyonunu hizmetten çıkarmıştı. Denizaltılar, o günden beri satıh hedeflerine taarruzlarını torpidolar ve Tomahawk füzeleri ile gerçekleştirmekteydi. Böylece denizaltılardan beklenti de deniz harbinden hangi kıyının ne zaman hedef olacağının belli olmamasına dönmüştü. Ancak bu yıl düzenlenen RIMPAC 18 tatbikatında USS Olympia (SSN 717), Hawaii açıklarında 21 yıldan bu yana ilk defa Harpoon atışı gerçekleştirdi ve deniz harbinde denizaltından yararlanmak ABD'nin tekrar ilgi alanına girmiş oldu.

http://www.c4defence.com/Gundem/denizaltilara-yeniden-harpoon/7581/1 Mesajı Paylaş

saladin

Virginia sinifi denizaltilarin etrafindaki ses dusurucu maddenin (turkesi ne bunun, ingilizcesi   su
https://en.wikipedia.org/wiki/Anechoic_tile) bu kadar kotu bir sekilde dokuldugunu bilmiyordum. Demek ki bunlari kare kare yapmak daha mantikliymis.

https://twitter.com/DougieCoullPics/status/1078295559566438400 Mesajı Paylaş

nokta

ABD Ordusuna Demir Kubbe

ABD Ordusu'nun Rafael Advanced Defence Systems firmasının geliştirdiği ve ürettiği iki adet Iron Dome (Demir Kubbe) füze önleyici batarya tedarik etmek için Kongre'den 373 milyon $ talep ettiğine dair haberler yayımlandı.

"Inside Defence" yayın organına göre, ABD Ordusu tedarik yöneticisi Bruce Jette, Kongre'ye, Iron Dome'un, 20 füzelik lançeri ve muharebe sahasında kanıtlanmış olmasının en önemli özellikleri olduğunu söyledi.

ABD Ordusu, Iron Dome'un 2020'ye kadar teslim edilmesini istiyor.

http://m.c4defence.com/Gundem/abd-ordusuna-demir-kubbe/7676/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

ABD, en pahalı uçak gemisinin eksiklerini gidermek için ek harcama yapacak

ABD'ye neredeyse 13 milyar dolara mal olan yeni nesil Gerald R. Ford sınıfı uçak gemisinin testleri sırasında, donanımlarında saptanan eksik ve hataların giderilmesi için ek harcama yapılması planlandığı öğrenildi.

Bloomberg'in haberinde, geminin testleri sırasında gerçekleştirilen toplam 740 test uçuşunda, uçakların ilk kalkışı için kullanılan elektromanyetik fırlatma rampalarının 20 kez arıza verdiği, bu sorunların Gerald R. Ford uçak gemisinin ABD Donanması'na katıldığı 2017'nin mayıs ayında ortaya çıkmaya başladığı kaydedildi.

Ajansa konuşan ABD Donanması'ndan bir yetkili, aygıtlardaki arızaların meydana geldiği sırada yaralanan olmadığını, fakat iki fırlatmayı ertelemek zorunda kaldıklarını aktardı.
Geminin güverteleri arasında mühimmat transferi için kullanılan 11 adet kaldıracın da eksik olduğu belirtilen haberde, askeri yetkililerin buna rağmen uçak gemisi ile ilgili planlar yapmaya devam ettiği ve tespit edilen arızaların giderilmesi amacıyla ek masrafları ödeme niyetinde oldukları ifade edildi.

ABD'ye 12.9 milyar dolara mal olan yeni nesil Gerald R. Ford sınıfı uçak gemisinin yapımına 2009'da başlandı, gemi 2017'de donanmaya teslim edildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bu sınıftan toplam 10 ila 12 arasında gemi inşa etmeyi planlıyor. İlk gemilerin 2027'ye kadar donanmaya teslim edilmesi bekleniyor.

http://www.denizhaber.com/bahriye/abd-en-pahali-ucak-gemisinin-eksiklerini-gidermek-icin-ek-harcama-h77268.html Mesajı Paylaş

nokta

Pentagon USS Harry S. Truman'ı Emekli Etmeyi Planlıyor 

ABD Donanması, nükleer güçle çalışan Nimitz sınıfı uçak gemisi USS Harry S. Truman'ı önümüzdeki on yıl içinde emekli etmeyi planlıyor. Geminin, 2024 yılında Yakıt İkmali ve Bütünleyici Bakım (Refuelling & Complex Overhaul /RCOH) gerçekleştirmesi gerekiyordu. Kuvvet, para tasarrufu için bu bakımı atlatmayı planlıyor. Böylece ileri teknoloji silahlara yatırım yapmak için 25 yılda 30 milyar dolardan fazla tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Gemide yerleşik nükleer reaktör böylece gücünü kaybedecek. Bu reaktör uçak gemisini 2020'lerin sonlarına kadar hizmette tutacak.

1998 yılında hizmete giren Truman, 50 yıl boyunca hizmet vermek üzere inşa edildi, ancak tüm nükleer taşıyıcılar gibi, reaktör çekirdeği uranyum tükendiğinde, düzenli bakım, periyodik iyileştirmeler ve orta büyüklükte bir revizyon gerekiyor. Geminin, 2024'te Newport News tersanesine girmesi planlanlanmıştı.

http://m.c4defence.com/Gundem/pentagon-uss-harry-s-trumani-emekli-etmeyi-planliyor/7860/1 Mesajı Paylaş

kurtkapan

Politik bir hamle; daha fazla bütçe istiyorlar. Kongre'de kimse uçak gemilerinden birinin bu kadar erken emekli edilmesine destek çıkmaz. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter